'Leraar moet bereid Verbruik gas kwart hoger dan normaal Toeristen besmet met malaria in Gambia 4 -1 Vrijdag 9 januari 2009 PZC groningen - Nederlandse huishou dens hebben door het winterweer in de eerste week van januari twin tig tot dertig procent meer gas ver bruikt dan normaal in de eerste week van het jaar. Dat meldde woordvoerder Ben Warner van GasTerra gisteren. GasTerra is groothandelaar in aard gas en marktleider in Nederland met een marktaandeel van onge veer zeventig procent in de particu liere markt. Warner: „Nederlan ders hebben de verwarming flink aangezet." Volgens hem ligt de ge middelde temperatuur in de eerste januariweek iets onder nul. Bij el ke graad kouder, gaat er per uur 250.000 kuub gas meer door de lei dingen, legt hij uit. Op een normale januaridag versto ken huishoudens in Nederland tachtig miljoen kuub. Op 5 januari werd honderd miljoen opgestookt, op 6 januari 113 miljoen. Wat een en ander voor de gasrekening gaat betekenen, kon een woordvoerder van Eneco niet zeggen. Ook kan het zo zijn dat het einde van de winter en het voorjaar heel zacht worden en de jaarrekening daar door alsnog meevalt. Producent Gasunie transporteerde dinsdag een recordhoeveelheid gas van 440 miljoen kuub door Neder land. Volgens het KNMI blijft het de ko mende twee weken in elk geval 's nachts vriezen, met grote tempera tuurverschillen tussen het zuiden en het zuidoosten en de rest van het land. Overdag schommelt de temperatuur rond het vriespunt. Na dinsdag is er zestig procent kans dat het koude weer aan houdt. DEN HAAG - Acht Nederlanders hebben eind vorig jaar tijdens hun vakantie in Gambia malaria opge lopen. Eén van hen is overleden. Dat heeft het instituut voor volks gezondheid RIVM bekendge maakt. Gambia is een populaire vakantie bestemming. Veel toeristen die het West-Afrikaanse land bezoeken, verzuimen echtermalariatabletten in te nemen. Ze weten vaak niet dat de levensgevaarlijke infectie ziekte het hele jaar door in Gam bia voorkomt. Van de getroffen toeristen slikten er vijf geen malariamedicijnen. Eén reiziger gebruikte het medi cijn verkeerd en de overige twee meenden dat een homeopathisch middel genoeg bescherming bood. Volgens het RIVM kreeg een aan tal van het reisbureau te horen dat malariamiddelen of vaccinaties voor Gambia niet nodig zijn. De voorbereiding op een reis naar Gambia is vaak gebrekkig. Omdat het vaak om lastminutes gaat, is daar ook weinig tijd voor. Malaria wordt veroorzaakt door parasieten die na een muggenbeet in het lichaam terechtkomen. Tien tot veertien dagen na de steek krijgt de patiënt griepverschij'nselen, zo als koorts, rillingen en hoofdpijn. De ziekte is goed te behandelen, maar kan bij te laat ontdekken do delijk zijn. PETER 11 mt rnmzm». Steeds meer leerlingen met een handicap of stoornis gaan naar een reguliere school. Lang niet alle scholen zijn daar op toegerust. „Het gaat ten koste van de stille 'gewone' kinderen." door Mayke Calis en Annemieke Kooper De bel voor de pauze is gegaan. Leerlingen schieten overeind. De veertienjarige Maarten blijft nog even zitten. Hij heeft de autisti sche stoornis pdd/nos, maar zit toch in een reguliere klas. Op deze school is het veel leuker dan op zijn vorige school voor spe ciaal onderwijs, zegt hij. „Hier zijn tenminste ook gewone leerlingen om uitleg aan te vragen." Maarten is een zogeheten rugzak leerling. Vanwege zijn handicap krijgt de school geld om extra be geleiding voor hem in te kopen. De docenten die hem helpen zijn daar speciaal voor getraind. Gepest wordt Maarten nooit, zegt hij. Ook niet als hij langer over zijn proefwerk mag doen. „Sommi ge andere kinderen mogen dat ook", zegt hij. Maarten is op het Teylingen College in Oegstgeest niet de enige leerling met een 'rug zakje'. Ook in andere klassen zit ten er soms twee of drie, zegt zorg- coördinator en leraar Engels Si mon Dirkse. Op het Teylingen College gaat het goed met het rugzakjesbeleid, maar dat is lang niet overal zo. Re guliere basis- en middelbare scho len krijgen steeds vaker te maken met deze zorgleerlingen, en lang niet allemaal zijn ze er op toege rust. De klassen zijn vaak te groot, waardoor voor docenten te weinig tijd overblijft om deze zorgleerlin gen extra hulp te bieden en daar naast alle andere scholieren goed les te geven. Scholen zijn boven- ROC 7 Een 'rugzak'-leerling krijgt extra begeleiding van Dineke Houde op het Tey lingen College in Oegstgeest. foto Phil Nijhuis/GPD dien te weinig flexibel en docen ten weten niet goed hoe ze met de zorgleerlingen moeten omgaan. De mogelijkheden om leraren hier voor op te leiden, worden lang niet altijd benut omdat scholen geen vervangers kunnen vinden voor vaste krachten die op cursus gaan. Dat stellen de Algemene Onder wijsbond (AOb), onderwijsdeskun digen en ouderorganisaties. Kinderen met ernstige hoor- of zichtproblemen, jongens en meis jes met een lichamelijke of verstan delijke handicap, scholieren die langdurig ziek zijn of psychiatri sche- of gedragsproblemen heb ben, ze kunnen door de rugzakjes regeling allemaal 'gewoon' onder wijs volgen. Eerder gingen deze kinderen nog naar een speciale school. Sinds augustus 2003 kunnen hun ouders hen inschrijven op een ge wone school. Vorig schooljaar tel de het reguliere onderwijs zo ruim 35.000 zorgleerlingen, drieduizend meer dan het jaar ervoor. Naar ver wachting zal dat aantal de komen de jaren verder stijgen. De Algemene Onderwijsbond kent scholen die uitstekend met de diversiteit kunnen omgaan. „Andere zitten nu al aan hun pla fond en vragen zich af hoe het in "l'K Vi NP je b£/v sc.Wat aUt ik. VA W/WOND THVI S" KoAA,W/L ll< PA T JE_ I3ÊNT.* Vogelvoer vliegt over de toonbank wijk en aalburg - Vogels hebben op het ogenblik grote moeite hun kostje bij elkaar te scharrelen, maar mensen voeren ze massaal bij. Het winterstrooivoer, de me- zenbollen en de netjes met pinda's gaan heel hard in dierenspeciaalza ken en tuincentra. De groothandel ziet een piek zo gauw er sneeuw valt, dan trekt de verkoop nog ver der aan dan alleen met vorst. In vier grote steden 96 mensen op straat rotterdam - In de vier grote ste den slapen deze koude dagen nog 96 mensen op straat. Dat stelde de Rotterdamse wethouder Jantine Kriens (Welzijn en Maatschappelij ke Opvang) tijdens de raadsverga dering. Kriens meldde dat in de Maasstad momenteel nog vijftien thuislozen op straat slapen. „Dat zijn mensen die niet naar binnen te krijgen zijn", legde zij uit. Klunende sdiaatsers over de spoorwegen utrecht - Op meerdere plaatsen in ons land gaan klunende schaat sers over de spoorwegen. Een woordvoerster van ProRail waar schuwt voor deze levensgevaarlij ke praktijken. Dit gebeurde onder meer op het Naardermeer waar de spoorlijn Amsterdam-Amersfoort loopt. Bij een melding krijgen ma chinisten de opdracht met aange paste snelheid te rijden. Een @p vijf schaatst op veel te dun ijs hilversum - Een op de vijf schaat sers heeft de afgelopen twee we ken het risico genomen door het ijs te zakken. Zij schaatsten op plekken waarvan het niet zeker was dat het ijs sterk genoeg was. Dit bleek gisteren uit een enquête van het actualiteitenprogramma EenVandaag. Van de deelnemers meent 39 procent dat de kosten van een reddingsoperatie voor re kening van de schaatser komen. Buitenlucht bij vrieskou niet gezond amsterdam - Dat de buitenlucht extra gezond is bij vrieskou is een fabeltje. Volgens het RIVM is de lucht juist ongezonder als het vriest. De boosdoener is luchtver vuiling, bijvoorbeeld fijn stof af komstig uit dieselmotoren en in dustrie. Birgi^ Loos van het RIVM: „Koude lucht mengt niet met de hoger gelegen warmere luchtlaag. Fijn stof blijft dus langer hangen." Minder verkeer door verlet en wintersport den haag - Ondanks, maar vooral dankzij het winterse weer valt de verkeersdrukte op de Nederlandse wegen deze dagen mee. Volgens de ANWB zou dat te ma ken kunnen hebben met thuisblij vende bouwvakkers en winterspor ters. Veel mensen die in de bouw wer ken hebben vorstverlet. Bovendien zijn in januari vrij veel Nederlanders op wintersport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4