we gewoon extra panty's aan me 's ochtends om bij de kapstokken' Terneuzen 'Gifwolk' bedreigt Jacht op wilde eenden en ganzen verboden Spoedgeval OPEN DAG PZC Vrijdag 9 januari 2009 3 COMMENTAAR Baby Rishano schudt iedereen wakker. Kennelijk was het nodig dat hij dinsdag op de snelweg bij Lewedorp ter wereld kwam om de gevolgen van de concentratie van de ziekenhuiszorg in Goes écht te laten doordringen. Het pleit voor gedeputeerde George van Heukelom dat hij snel reageert met een beroep op de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Verder is onder anderen SP-kamerlid Henk van Gerven goed bij de les. Hij wil dat minister Klink ingrijpt. De geboorte op de snelweg toont aan dat een beetje extra ■afstand tot het ziekenhuis een wereld van verschil kan maken. De reactie van de Goese ziekenhuisbaas Hans Simons, dat Sherita Bholasing vanuit bijvoorbeeld Westkapelle ook te laat op een kraamafdeling in Vlissingen zou zijn geweest, is net iets te gemakkelijk. Nu is het nog goed afgelopen. Maar dit voorval voedt wel de twijfel ofbij een volgend incident een leven niet onnodig vroeg zal eindigen. En of dat wellicht toch te vermijden is. In deze vraag zit de volle ernst van de afweging die bij deze ziekenhuisfusie moet worden gemaakt. Het gaat om veel meer dan het maken van een kwaliteitsslag. Koud! Leerlingen van het Calvijn College fietsen met een rok aan, zelfs als het vriest. foto Lex de Meester Op het schoolplein staat een groep je leerlingen bij elkaar. Eén van de meisjes draagt een broek en de rest een rok. Het meisje met de broek is Maartje Post en zij komt hierin altijd naar school „Ik kleed me 's ochtends óm bij de kapstok ken", vertelt ze. „Ik ben niet zo zeer gelovig, maar vind het niet erg om een rok te moeten dragen op school. Alle meiden dragen er één, dus het is niet alsof ik me schaam of zo." Ilona Dodmond, een ander meisje dat erbij staat, komt altijd in rok naar school. „Ik heb 's ochtends echt geen tijd om me om te kle den", vertelt ze. „Ik zou liever een MIDDELBURG - De jacht op wilde eenden wordt met ingang van van daag gesloten. Ook afschot van kol- ganzen, grauwe ganzen en smien ten is met ingang van vandaag op geschort. Het jachtverbod is inge steld vanwege het winterweer. Vo gels rusten of slapen op groot open binnenwater. Die zijn bijna allemaal bevroren en daarmee is een veilige rustplek weg. Door het ijs is het voor eenden ook lastig te broek dragen, maar het kan hier niet anders. Het is verplicht." Louise de Waal komt vrijwel altijd in rok naar school, maar zij woont dan ook erg dichtbij. „Ik geef er niet zoveel om dat een rok ver plicht is op onze school", legt ze uit. „Ik loop thuis gewoon in een broek. Als het koud is trek ik naar school wel een dikke maillot aan." Er zijn op de school ook leerlingen die uit geloofsovertuiging altijd fourageren en de dieren verbrui ken door de kou veel energie. Als ze dan ook nog verjaagd worden kost dat nog eens extra energie. De jacht op konijnen, fazanthanen, houtduiven en damherten gaat wel door. Het jachtverbod komt de vervallen als er weer een lange re periode van dooi is ingetreden. De Partij voor de Dieren heeft gis teren Kamervragen gesteld over een jachtverbod tijdens de kou. een rok dragen, weer of geen weer. Lisette Kruis vindt dit vanzelfspre kend. „Ik draag altijd een rok dus ik kleed me ook naar de kou met bijvoorbeeld dikke pantykousen", vertelt ze. „Ik geef dus ook niet om het kledingvoorschrift, ik ben het gewend." Volgens de leerlingen is er wel een soort verdeling in twee groepen op de school. Er is een zekere scheiding te merken tussen de leerlingen die altijd een rok dragen en de leerlingen die dit alleen op school doen. Ilona merkt het zeker als ze zich 's ochtends omkleedt. „Sommigen kijken me dan wel aan, maar het stooFt me niet. Ik ga daarvoor niet speciaal naar een an dere school." Louise is het met haar eens. „Als ik in broek op school kom krijg ik wel eens scheve gezichten, maar daar trek ik me niet veel van aan." Lisette vindt het onzin dat er twee groepen op school zouden zijn. „Als er meiden zijn die in broek naar school willen komen, dan moeten ze dat zelf weten. Dat is hun eigen mening." TERNEUZEN - Tientallen ambtena ren, brandweerlieden, politiemen sen en medewerkers van Terneu- zense hulpdiensten moesten gister avond de aardappels laten staan, omdat ze de binnenstad van Ter- neuzen moesten vrijwaren van een ramp. In de westelijke buiten haven had een ontploffing op een schip plaatsgevonden en een grote wolk giftig tolueen dreef in de mis tige vrieskou angstvallig langzaam, maar zeker, richting binnenstad. Het betrof een oefening, maar dat nam niet weg dat de deelnemers moesten handelen alsof er echt een ramp dreigde. De grootschali ge oefening, waarbij ook de provin cie en Rijkswaterstaat betrokken waren, was geruime tijd geleden aangekondigd. „Wat en wanneer wisten we natuurlijk niet. Dat het op zo'n mistige winteravond ge beurt is enerzijds goed, omdat we dan kunnen zien of in moeilijke omstandigheden alle mensen op tijd in staat van paraatheid kun nen worden gebracht. Anderzijds maak ik me een beetje zorgen, om dat het op plekken spekglad is", zei burgemeester )an Lonink van Terneuzen. Omdat Terneuzen bedreigd werd moest het rampencoördinatiecen trum verplaatst worden naar Mid delburg. Het gemeentelijk actiecen trum, van waaruit een evacuatie wordt geregeld, verkaste naar het voormalig stadhuis in Axel. Luzac Lyceum Luzac College Rotterdam - Bergen op Zoom - Breda - Goes Zaterdag 10 januari 2009 11.00 - 14.00 uur www.luzac.nl 070 350 84 55 'Als er meiden zijn die in broek naar school willen komen, dan moeten ze dat zelf weten. Dat is hun eigen mening'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3