Renoveren appartementen vraagt Kinderopvang start Drak iaar voor ranM-stations toneel en peutergym 'Dit is - denk ik - een prachtplekje in de zomer' Lezing Pronk 1? in Ondclorp en Stellendam 22 Vrijdag 9 januari 2009 pzc S 'Een klein kotje, maar stikgezellig. Ik had er wel willen sterven. Het was echt mijn domein' door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze heeft er vier jaar lang prima gewoond. Mooi huis. Aardige buren. Maar toch... Marga- retha de Koster-Ravia (volgende week wordt ze 75) uit Zierikzee heeft al die tijd enorme heimwee gehad. Haar inmiddels gesloopte woning aan de De Jongestraat was tenslotte 'haar huisje'. „Ja, hoe ver drietig kun je zijn hè? Maar ik had het daar verschrikkelijk naar mijn zin." Zevenentwintig jaar lang woonde De Koster in een etagewoning aan de Zierikzeese De Jongestraat. Tot de sloperskogel korte metten maakte met de gebouwen. „Ik ben tekeer gegaan hoor, bij Zeeuw- land. Ik zei: ik wil hier niet weg. Bouw maar om me heen. Wat dat betreft ben ik net een kind. Ik uit mijn gevoel meteen." Na jarenlang wachten, keert De Koster nu terug naar haar geliefde plek. Sinds ze daarvan weet, voelt ze zich een heel ander mens. „Rus tiger. De druk is er af Maar ik moet zeggen: zowel Zeeuwland als de gemeente hebben zich voor 110 procent ingezet. Wat gedaan kon worden, gebeurde. Ik wil niet slij men, maar Zeeuwland heeft zich al die tijd goed aan zijn woord ge houden." De Koster woonde eerder aan de Slabberswerf en de Fokkerstraat. Toen haar zus haar aanspoorde een huisje aan de De Jongestraat te betrekken, twijfelde de Zierik zeese geen moment. Ze woonde er jarenlang met man "en drie kin deren. „Een klein kotje, maar stik gezellig. Doodeenvoudig, maar ik voelde me er zo happy bij. We wa ren veel buiten. Ik had er wel wil len sterven. Het was echt mijn do mein." De Koster realiseert zich dat ze die gezelligheid van weleer hoogst waarschijnlijk niet terugvindt in het nieuwe complex. Tijden zijn veranderd en mensen gekomen en gegaan. Haar verlangen terug te ke ren, is er echter niet minder om. „Je ziet daar wat. Er is leven in de brouwerij. Ook als je geen contact maakt, zijn er mensen om je heen", verwijst De Koster naar de immense ramen van het nieuwe complex Valletta. Het huis in de De Brauwstraat, waar De Koster de afgelopen jaren leefde, geeft haar daarentegen ('Maar dat ligt niet aan het huis hoor, dat is prachtig') een opgeslo ten gevoel. Ze heeft zich er, hoe wel de woning er zelfs mét de her en der opgestapelde verhuisdozen nog gezellig uitziet, eigenlijk nooit helemaal gesetteld. Er is in al die jaren nauwelijks een spijkertje de muur ingegaan. Al die tijd leefde De Koster maar voor één ding: terugkeer naar haar oude stekje. Voor nog eens 27 jaar woongenot? „Doe gewoon, 27 jaar... Veel langer natuurlijk. Ik mag er nu wel even van gaan ge nieten, toch?" Valletta niet laatste herhuisvestingsproject van Zeeuwland. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De oplevering van de derde Vallettatoren in Zierikzee is ook het startsein voor het volgen de grote herhuisvestingsproject van woningcorporatie Zeeuwland. Bewoners van serviceflat De Vrij burg, op de hoek Jannewekken en 't Vrije in Zierikzee, mogen tijdens de renovatie van hun appartemen ten hun intrek nemen in één van de woningen van Valletta. „Defini tief of tijdelijk, wat mensen wil len. Ze mogen zich ook nog halver wege bedenken", licht directeur Antoine de Ceuster van woning corporatie Zeeuwland de gang van zaken toe. De laatste woningen in Valletta 1 worden op dit moment gepoetst. Krabbels zijn gezet en sleutels afgegeven. De komende weken rijden de laatste verhuiswa gens voor. Dan zijn alle 56 apparte menten vergeven. Dit zijn ingrij pende projecten, erkent De Ceus ter meteen. Voor Zeeuwland is dat reden om de betrokkenen zo goed en zo kwaad als dat gaat te begelei den. Zo worden 'Vrijburgers' - veel al mensen op leeftijd - desgewenst letterlijk van de ene naar de ande re woning geholpen. „Dozen in pakken, "uitpakken, dingen ophan gen, enzovoorts". De noodzaak om De Vrijburg te re noveren is groot. Het 32 apparte menten tellende complex uit 1986 is technisch nog in prima staat. De snel veranderde woningmarkt maakt echter dat de woningen in rap tempo als verouderd moeten worden aangemerkt. „We hebben een verhuurprobleem. Willen we kunnen blijven verhuren, dan moeten we renoveren." Ook sloop van de vijf huizenblokken aan de De Jongestraat, waar nu de drie Vallettagebouwen zijn verrezen, was noodzakelijk. Deze flats stam den al uit de jaren vijftig. De ver nieuwing maakt deel uit van een grootschalige herstructurering van de wijk Malta. Zo zijn ook nieuwe wooncomplexen neergezet aan de Brauwstraat, Kaersemakerstraat en op de hoek Schuurbeque Boeije- straat met de Grachtweg. Na De Vrijburg zitten de grote her- huisvestingsklussen er voor de wo ningcorporatie nog niet op. Ook De Mossele (de oude Cornelia aan het Havenpark) moet gerenoveerd. Nog niet bekend is wanneer dat gaat gebeuren. De flats aan de Va- gestraat en Plevierstraat zullen eveneens ooit moeten worden ver nieuwd, blikt De Ceuster in de ver re toekomst vooruit. Daarvoor zijn echter nog geen plannen ontwik keld. Grootscheeps herhuisvesten betekent overigens niet bij voor baat grote dramatiek. „De ene keer gaat het makkelijker dan de ande re keer. In het geval van Valletta ging het best voorspoedig. Er woonden veel jonge mensen, die er qua wonen goed op vooruit zijn gegaan." In de vastgoedstrategie van Zeeuw land zijn buiten Zierikzee meer vernieuwingsplannen vastgelegd. In diverse dorpen - Dreischor, Oos- terland en Ellemeet - staan huizen blokken op de nominatie om ge sloopt en herbouwd te worden. „Voor bewoners is dat heel ingrij pend, maar voor ons dat minder gecompliceerd. Het gaat om acht, tien of twaalf woningen per keer." Tiny en Arend Zoer wonen al bijna drie maanden in Valletta. ZIERIKZEE - De stoelen op de gale rij bij de voordeur staan al klaar. „Dit is - denk ik - een prachtplekje in de zomer, met dat pleintje en die bomen." Tiny en Arend Zoer hebben drie maanden geleden hun intrek geno men in een levensloopbestendige woning in Valletta 3. Drempelloos, ruime gangen, hoge deuren en aan gepaste sanitaire voorzieningen. Na 42 jaar in Brouwershaven te hebben gewoond, kozen zij voor een woning in Zierikzee. Van een éénsgezinswoning verhuisden zij naar een appartement. „Dat is toch een overstap. Je hebt ineens geen bergruimte meer. Hiervoor hadden we een schuur en een vlie ring", licht Tiny toe. Desalniette min heeft het echtpaar nog geen dag spijt gehad van haar besluit te verhuizen. De ruimtes zijn ruim, fris en licht. Het plekje op de eer ste verdieping maakt, zoals Arend het formuleert, dat je altijd wat reuring voor de deur hebt. De kans is groot dat ook de kleinere ruimte uiteindelijk wel went. „We hebben in Brouwershaven eerst 19 jaar op een woonark gewoond." Jan en Gerda Bolier verhuizen eind- volgende week naar Valletta 1. Voor hen betekent dat terug op het oude nest: zij bewoonden zesentwintig jaar lang een etage- woning aan de De Jongestraat. De Boliertjes wisten van meet af aan: wij gaan naar die plek terug. „We hebben daar zo'n gezellige tijd ge had", blikt Jan terug. Gisteroch tend zette het echtpaar een krab bel en nam de sleutel in ont vangst. Ja natuurlijk hebben ze al uitgebreid in hun nieuwe stulp rondgekeken. „Het is groter, ope ner. Lichter. Ja, het is mooi." Tiny Zoer sirjansland - Dominee M. Pronk houdt woensdag 14 januari een le zing getiteld De Satan overwonnen volgens het boek Openbaringen. Dat doet hij in de zaal van de hervorm de kerk in Sirjansland, als onder deel van een lezingenreeks van het Reformatorisch Contact. De avond begint om 19.45 uur. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Toneelmiddagen, peutergym en creatieve work shops. Dat en meer biedt Kinder opvang De Bevelanden in het nieu we jaar aan op Schouwen-Duive- land. Om te vieren dat buiten schoolse opvang (BSO) Villa Lari- loff in Renesse al meer dan een jaar bestaat heeft Kinderopvang De Bevelanden een drietal toneel middagen op touw gezet. Op woensdagmiddagen 21 en 28 janua ri en 4 februari zijn de kinderen van basisscholen De Stove (Elle meet) en 't Staepel'of (Renesse) van harte welkom. Dinsdag 10 fe bruari worden in de grote zaal van het dorpshuis in Renesse de inge studeerde toneelstukken uitge voerd voor ouders, verzorgers, broers, zussen, opa's en oma's. Voor alle drie peutergroepen in Zierikzee wordt peutergym georga niseerd. In Villa Babbelbet (in OBS Theo Thijssenschool) is dat op dinsdag 13 januari. De peuters van Villa Lispeltuut (in OBS Bin nen de Veste) zijn dinsdag 27 ja nuari aan de beurt. De peuters van Villa Isabella (in OBS 't Kofschip) volgens op dinsdag 10 februari. Op verschillende BSO's worden in ja nuari, februari en maart creatieve workshops op poten gezet. Onder begeleiding kunnen de kinderen schilderijen maken en aan de slag met gips. door Piet Kleemans OUDDORP - De KNRM-stations Stellendam en Ouddorp hebben het druk gehad vorig jaar. De Stel- lendamse redders moesten 85 keér in actie komen. Hun collega's uit Ouddorp rukten 102 keer uit. Voor de Ouddorpse KNRM'ers speelden de meeste reddingsacties zich af op de Grevelingen (62 alar meringen). In totaal 34 keer moes ten de redders de Noordzee op. Het merendeel van de acties was voor zeiljachten en motorboten. Het aantal acties ten behoeve van surfers bedroeg 32. In de helft van die gevallen ging het om kitesur- fers. De laatste actie van de KNRM-Ouddorp was de zoek tocht in december naar een vermis te matroos van een binnenvaart schip. De bemanning van KN- RM-station Stellendam kreeg zo als aangegeven 85 acties voor de kiezen. Bij elkaar 62 keer ging het naar de Noordzee en 23 maal naar het Haringvliet. Voor wat betreft de acties op het Haringvliet was sprake van een lichte stijging. Drie keer waren de Stellendamse red ders betrokken bij zoekacties naar drenkelingen. In mei betrof het bij Rockanje een vermiste jongen die verdronken bleek te zijn. In augustus spoelde op het Spui een lichaam aan en in december was de KNRM-post Stellendam be trokken bij de grootscheepse zoek tocht naar de vermiste matroos. Na enkele dagen zoeken werd het levenloze lichaam van de over boord geslagen matroos gevonden. Margaretha de Koster-Ravia pakt haar verhuisdozen in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38