trekken Met deze kou Ik kleed Hulstenaar (48) eerste Zeeuw met een tijdelijk huisverbod Toch maar met de bus 48 PZC voor 15 euro! 2 Vrijdag 9 januari 2009 PZC OND1NE VAN DER VLEUTEN Morgen word ik 48. Ik weet het, als je tachtig bent, lijkt dat nog heel jong, maar toch. Ik heb dan ook bedacht dat ik het net als vorig jaar maar gewoon een beetje over me heen moet laten komen. Achteraf maakte ik de balans op: bloemen, cadeaus en een lichte hoofdpijn. Precies zoals het wezen moest, dus. Mijn 47e verjaardag begon twijfelachtig. Bij de school stapte een klein meisje op mij af. Ze frummelde aan mijn kapsel en vroeg: „Waarom heb jij gek haar?" Tsja. Ik ben nu eenmaal niet gezegend met blond, steil haar maar met bruin stro. Vol gende vraag: 'Hoe oud ben jij nu?' (Ze had gehoord dat ik jarig was.) Nou, 47 dus. „Hoe kan het dat zo'n oude moeder zo'n jong kindje heeft?" Ik zei niks. Ze keek me onderzoekend aan en deelde de volgende klap uit: „Je lijkt eigenlijk eerder tachtig." Daarna vroeg het meisje of ze bij ons mocht komen spelen. „Nou even niet", zei ik, en fietste naar huis. Daar stond gelukkig een vriend op me te wachten die vreselijk goed kan liegen en bij hoog en laag beweerde dat ik §r geen dag ouder uitzag dan 35. Hij had een fles Gold Strike bij zich en een grote bos bloemen. Glas ingeschonken, fazant uit de vriezer gehaald, kookboek uit 1930 erbij. 'Fazant op jagerswij- ze' bleek in te houden: twee uur koken met pakje boter erbij tot het vocht verdampt was en de fazant vanzelf begon te bra den. Gelukkig had ik alle tijd, want mijn man bleek toch over te moeten werken. Toen ik mijn derde glaasje inschonk, belde mijn studerende dochter, uit Maastricht. „Wat? Drink je Gold Strike? Nou, kijk dan maar uit. Word je vreselijk dronken van." Om half negen, toen mijn man eindelijk thuis kwam, was de fazant gaar. En ik ook. Nu maar eens zien of het dit keer ook zo fantastisch wordt. 'Terwijl ik mijn derde glaasje inschonk, belde mijn dochter' Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Leerlingen van de reformatorische Jacobus Fruytier Scholengemeenschap in Apeldoorn móeten een rok aan. Ook als ze kilometers in de vrieskou naar school fietsen. De Zeeuwse reformatorische scholen zijn minder streng: meisjes mogen zich omkleden in het schoolgebouw. door Cornelleke Blok COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 1 5- v"'-T Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Ppstbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen Van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Er bestaat niet zoiets als een zomer- en een winter- beleid op de Zeeuwse re formatorische scholen. De huisregels blijven gewoon gelden. Meisjes moeten een rok dragen in de school, ook als het buiten vriest. Maar een broek op de fiets, dat is geen probleem. „In welke kleding de kinderen naar school komen, dat is de ver antwoordelijkheid van de ouders", zegt Bert Vogel, directeur van het door Carmen van Zijl De scholieren van het reforma torische Hoornbeeckcollege in Goes hebben geen ijsvrij. Ge woon op de fiets naar school, ook met min drie. Voor rokdragend Zeeland is deze kou geen ideaal fietsweer. Jessie Ventevogel uit Arnemuiden gaat altijd met de trein naar school dus ze heeft niet zoveel last van de kou. „Ik draag vaak een broek als ik naar school ga. Dat is makkelij ker en warmer. Op het Hoorn beeckcollege zijn ze daar niet zo streng over. Er is zelfs een speciale verkleedruimte voor de meisjes." Tamara Steketee uit Yerseke gaat wel eens met de fiets naar school. „Maar nu met dit vriesweer ga ik met de bus of trein. Als het koud Calvijn College (Goes, Middel burg, Krabbendijke en Tholen). „Als school moet je ook je beper kingen kennen. We moeten accep teren dat gezinsculturen verschil lend zijn. Ik zie dat het gros van de fietsende leerlingen zich om kleedt, voor de les begint. Veel leer lingen die met de bus komen, doen dat ook. Het ligt eraan hoe dicht ze bij de bushalte wonen. We hebben de meidentoiletten in de school extra groot gemaakt, zo- is, doe ik ook een broek aan. En ik kleed me dan hier op school om." Jealinde en Marie-Louise uit Yerse ke zijn echte bikkels. Weer of geen weer, zij gaan op de fiets. „Wij rij den samen en met deze kou trek ken we gewoon extra panty's aan. We hebben nog geen blaasontste king opgelopen. Dus het is wel te doen." Corinda de Bruine uit Oosterland kiest toch liever voor de bus. „Ik ben wel eens op de fiets gegaan maar ik ga nu met de bus. Dat is idealer met een rok aan." Het beleid van de reformatorische school in Apeldoorn, waar de fiet sende meiden geen broek aan mo gen, is bij het Hoornbeeckcollege niet aan de orde. Daar mag ge woon de broek aan, buiten school! dat ze genoeg ruimte hebben om zich om te kleden." In de school geldt het huisregle ment. „Meisjes moeten zich eer baar en niet uitdagend kleden. Dat betekent rokken tot op de knie. We lopen niet met linealen door de school om de lengte van de rok ken op te meten, maar meisjes die het verschil niet kennen tussen een zakdoek en een rok, worden wel aangesproken. Anti-christelij ke opdrukken op kleding zijn ook niet toegestaan." Er zijn wel uitzonderingen. Vogel: „Als er een klas gaat schaatsen, kleedt 99,9 pro cent van de leerlingen zich eerst om. Dat mag ja, het is immers een sportieve activiteit. Tijdens de gymnastiekles hebben de meisjes ook geen rokken aan." Op het Hoornbeeck College, een reformatorische school voor mid delbaar beroepsonderwijs in Goes, blijft het kledingvoorschrift het zelfde, vrieskou of niet. „In de school is het net zo warm als an ders, dus wij hebben geen andere regels", verklaart locatiemanager Evert Timmerman. „De leerlingen zijn wat dikker ingepakt, net als ie dereen. Meisjes dragen met nu vaak leggings onder hun rok." Overigens is het niet ongezond om met een rok te fietsen. Vrou wen en meisjes die een rok dra gen, lopen volgens huisarts M. Bor- dui uit Vlissingen geen groter risi co op blaasontstekingen. „Dat is een fabeltje. Als je kouder gekleed gaat, dan zakt je weerstand, en ben je dus wel vatbaarder voor vi russen. Maar dat geldt ook voor een verkoudheid. We hoeven de reformatorische scholen dus niks kwalijk te nemen." Op het Calvijn College komen veel leerlingen in broek naar school. door Marina Kalle MIDDELBURG - Op het Calvijn Colle ge in Middelburg is uit geloofsover tuiging een rok voor meisjes ver plicht in de klas. Maar er zitten veel meisjes op de school die nor maal gesproken een broek dragen en hierin ook naar school komen. Dat mag op het Calvijn College, ze ker in de kou. De leerlingen moe ten zich dan wel in de school of het fietsenhok omkleden voor ze naar de klas gaan. Leerlingen van het Calvijn College mogen op de fiets wel een broek aan. „Het is de keuze van de ouders", zegt rector Bert Vogel, foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) - ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook. 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer - Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om 1 nel persoonsgegevens. In hei coloton treft u nadeie informatie door Harold de Puysseleijr HULST - De politie heeft voor de eerste keer in Zeeland een huisver bod opgelegd. Een 48-jarige man die afgelopen zondag in Hulst werd aangehouden voor het mis handelen van zijn partner krijgt de twijfelachtige eer. Het huisverbod is een nieuwe maatregel om huiselijk géweid aan te pakken. De HuIstenaaF mag tien dagen zijn woning niet meer in. Ook mag hij gedurende die perio de geen contact hebben met vrouw en kinderen. Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst had niet verwacht dat de Zeeuwse primeur van het huis verbod zijn gemeente ten deel zou vallen. „Het is een goede test. Nu maar kijken hoe de hulpverlening hier op inspeelt", zegt hij, „want de bedoeling van het huisverbod is om verdere problemen met hui selijk geweld te voorkomen. Als dat zo is, is het alleen maar een goede zaak dat deze maatregel in het leven is geroepen." Afhankelijk van de situatie biedt de wetgeving de mogelijkheid het huisverbod te verlengen tot maxi maal vier weken. Een uithuisge- plaatste die zich niet aan het ver bod houdt, kan maximaal twee jaar gevangenisstraf krijgen of een taakstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2