Alle dagen vlees, maar Pleidooi voor behoud van opvoedhulp Nieuwe feesttent voor de Vogelpiek Gelukkig nieuwjaar! IJsfontein fonkelt als kristalglas 22 Vrijdag 9 januari 2009 PZC SLUIS - De fontein is altijd al een blikvanger voor Hotel Dikke van Dale in Sluis. De drie plateaus doen denken aan een bruidstaart en brengen hotel gasten vaak een beetje in feeststemming. Een weekje winterweer maakte de fontein tot een nog grotere attractie: het water bevroor tot kristallen kunstwerk. De 'ijsfontein' groeit nog steeds, want de vorst kreeg een dun straaltje water, dat uit het kroontje van de met engelenhoofdjes omkranste springbron sijpelt, nog niet klein. foto Peter Nicolai PvdA Terneuzen wil onderzoek behoud Opvallend Tussenin door Eugène Verstraetem TERNEUZEN - Als de werkzaamhe den van het jeugdzorgproject Op vallend Tussenin worden verdeeld over alle dertien Zeeuwse gemeen ten betekent dat een versnippering van werkzaamheden en kennis en ervaring van de medewerkers. Het Terneuzense PvdA-raadslid Gijs van den Berg vraagt B en W van Terneuzen te onderzoeken of het mogelijk is om Opvallend Tussen in als Zeeuws project te blijven be houden. „Wellicht in combinatie met plaatselijke centra Jeugd en Gezin en samenwerking met Bu reau Jeugdzorg Zeeland." Opvallend Tussenin is een laag drempelige voorziening voor ouders, kinderen en leidsters van peuterspeelzalen, kinderdagverblij ven en buitenschoolse opvang. De Het Zeeuwse jeugdzorgproject Opvallend Tussenin moet blijven. Kennis en ervaring mogen niet versnipperd worden vindt raads lid Gijs van den Berg (PvdA). Het is een vaste gewoonte bij die Zeeuws-Vlamingenop Nieuw jaarsdag gaat het hele spul naar oma in haar ouderenjlat om haar - en meteen ook de rest van de fa milie, want iedereen komt - geluk kig nieuwjaar te wensen. Aldus ge schiedde ook dit jaar. Nadat die Terneuzenaar eindelijk een plekje had gevonden voor de auto stapte consulenten van het jeugdzorgpro ject geven praktische ondersteu ning op gebied van orthopedagogi sche vragen van ouders en leid sters. In een vroeg stadium kan be paald gedrag worden gesignaleerd en kan daarop worden ingespeeld. Jaarlijks worden zo'n 150 kinderen geholpen. Ouders en leidsters kun nen zonder doorverwijzing ge bruik maken van opvallend Tus senin. De organisatie werd tot nu toe gefinancierd door Jeugdzorg Zeeland. Door de komst van de WMO (Wet Maatschappelijke On dersteuning) zijn de gemeenten verantwoordelijk geworden voor preventieve gerichte ondersteu ning van jeugdigen met opgroei- problemen en ouders met opvoed- problemen. Bureau Jeugdzorg ziet voor zich daarom geen taak meer weggelegd en stopt met de subsi die voor opvallend Tussenin. Vol gens Van den Berg moet voorko men worden dat de kennis en erva ring versnipperd wordt. Ook de peuterzaal- en kinderopvangorga nisaties vinden dat deze laagdrem pelige opvoedhulp in stand moet blijven. Ook de PvdA in Hulst heeft het probleem aangekaart bij het college in die gemeente. hij welgemoed in de lift, op weg naar oma. De deur van het appar tement stond uitnodigend open. 'Da's makkelijk', dacht de man en stapte met een uitbundig 'Geluk kig nieuwjaar' de kamer binnen. De verbaasde blikken van de aan gesprokenen schudden hem wak ker. Het was de goede fat. Alleen de verkeerde verdieping. Piet Ivens (80), de 'slachter van den Groenendijk' in Kloosterzande zit 65 jaar in» het slagersvak. De zaak bestaat vijftig jaar en, hoewel nu gerund door zoon en dochter, Piet draait nog alle worsten zelf. door Sheila van Doorsselaer Toen Pietje nog in de leer was als slager, zei de baas: „Eet maar lek ker veel spek jongen, daar word je groot en sterk van." En zo zag Piet de eetge woonten door de jaren heen veran deren. „Nu zeggen ze: Spek, dat is slecht voor je. Wat een flauwekul. Ik ben op vet spek tachtig jaar ge worden." Vrouw Lies vult aan: ,,'t Is nen sterke mieter, onzen Piet." Dat blijkt. Hoewel Ivens al heel wat jaren over de pensioengerech tigde leeftijd is, staat hij nog een paar dagen in de week, of zo vaak als nodig, vanaf 6.30 uur worsten te draaien; bloedworst, boterham worst, droge worstjes, alle worsten worden door Ivens ambachtelijk gemaakt. Het is voor de krasse sla ger een kleine moeite. De slagerij ligt pal naast het woonhuis, de twee panden zijn slechts geschei den door een paadje en een gat in de coniferenhaag. Dat gat krijgt voorlopig echt geen tijd om dicht te groeien, want Ivens maakt het ommetje van huis naar de slagerij Feestzaal Scheerders in Vogelwaarde na bijna veertig jaar gesloopt. door Edy de Witte VOGELWAARDE - Carnavalsstichting de Vogelpiek in Vogelwaarde viert het komende zottenfeest in een nieuwe tijdelijke feesttempel. Bijna veertig jaar vierden jaarlijks een paar duizend leutfanaten het carnaval in Vogelpiekland in zaal Scheerders. De transportonderne ming is wettelijk verplicht de ver vuilde grond onder de voormalige werkplaats te saneren. De directie van Scheerders studeerde nog wel op de mogelijkheid om de loods te handhaven, maar dat bleek onhaal baar. Vervolgens werd het alterna tief gevonden om tijdens carnaval en terug nog zowat elke dag en dat meerdere malen. „Omdat ik er nog steeds schik in heb. Daarom. Alleen uitbenen, daar begin ik niet meer aan. Dat is niet alleen zwaar, maar mijn opvolgers, zoon Jan en dochter Ans, doen dat toch weer op hun eigen manier." Het slagersvak was niet Ivens' eer ste liefde. Hij begon enthousiast aan de studie machinebankwer ker, maar in en na de oorlog wa ren de materialen schaars. Zijn opa was loonslager en ook had Ivens een neef in het vak. Als klei ne jongen hielp hij beiden al met het ophalen van vee bij de boeren. Dat werd vervolgens geslacht en het vlees werd 'op de bon' gedistri bueerd. Zo rolde Piet langzamer hand het slagersvak in en besloot hij de slagersvakschool in Utrecht te gaan volgen. Ivens opende zijn eerste zaak in Zuiddorpe. Wat jaren later verkas te hij naar de Groenendijk in Kloosterzande, waar de slagerij tot op de dag van vandaag nog steeds is gevestigd. Veel Zuiddorpse klan ten waren zo tevreden over Ivens' waar, dat ze voortaan hun vlees gingen halen in Kloosterzande, of het lieten bezorgen. In de loop der jaren groeide het klantenbestand van Ivens enorm. Bestellingen wer den zowat in heel Zeeuws-Vlaan- deren rondgebracht. Lies: „Dat was nog in de tijd dat mensen geen onsjes of een pondje bestel den, maar met kilo's tegelijk." Dorpsslagerij Ivens is met name befaamd om zijn ambachtelijke ast. Van heinde en verre komen klanten af op de lekkere, lokale va- een tent op het terrein te zetten. „Als Vogelpiek zijn we niet bij de pakken neer blijven zitten", vertelt voorzitter Angelo van Gimst. „On ze feestavonden op zaterdag en maandag hebben een grote aan trekkingskracht op de jeugd uit de regio. Deze trouwe bezoekers laten we zomaar niet in de steek. Dit sei zoen vieren we nu carnaval in een 'Als Vogelpiek zijn we niet bij de pakken neer blijven zitten', zegt de voorzitter achthonderd vierkante meter gro te feesttent op het terrein van Scheerders, vlakbij de oude zaal. Het wordt een riante feesttempel voorzien van kunststof panelen. riant op gekookte ham. Ivens kan smakelijk vertellen over de 'goeien ouwen tijd'. Het te slachten vee werd bij boeren in de buurt opge haald. Niet met de veewagen, maar te voet. De koe liep aan een touw mee naar de Groenendijk. Vaak ging Lies mee om een handje te helpen; dan was het Piet op de fiets en Lies achterop. Ivens: „Het was niet altijd makkelijk de koeien mee te krijgen, ze sprongen soms in de sloot en dan was het eeiï hels karwei om ze er weer uit te krijgen." In het begin van de jaren zestig, werd het slagerijtje ingrijpend ver bouwd. Dorpsslager Ivens was de tweede die een nu gebruikelijke 'open gekoelde toonbank' kreeg. De vitrine trok veel bekijks en zo ook de lichtblauwe tegeltjes aan de wand. Voor die tijd, met wit als standaard, waren blauwe tegeltjes zéér modern. Sinds ruim tien jaar wordt niet meer zelf geslacht in de slagerij. Ivens: „Vroeger werd be taald voor restafval als de beende ren, als grondstof voor lijm bijvoor beeld. Maar tegenwoordig moet je juist betalen om van je afval af te raken. En dan nog dat woud van regeltjes waar je tegenwoordig aan moet voldoen... Onzin. Mijn zoon en dochter hebben me graag in de slagerij, behalve als de inspecteur langskomt. Dan sturen ze me liefst naar huis, want ik kan mijn mond niet houden tegen die man." Zoals het een slager betaamt is Ivens een echte vleeseter. Lies: „Ik eet een beetje vlees bij mijn brood, Piet eet juist een beetje brood bij zijn vlees." Piet vindt al le vleessoorten lekker. „Hoe vetter, hoe liever! Tegenwoordig moet al les maar mager zijn. Als je vroeger een varken slachtte en er zat geen dikke speklaag op het vlees, dan zeiden ze 'nou 't is genen besten eej buur!' Vroeger aten we alles, varkensdarmen, koeienhersenen, er ging niks verloren. Nu weten de mensen niet me^r hoe je zoiets moet klaarmaken en hoe lekker het is. Wie kookt nog zelf koeien- tong? Mensen hebben daar zelfs de pannen niet meer voor." Bij slagersechtpaar Lies en Piet staat elke dag vlees op het menu. Behalve, zoals het goede katholie ken betaamt, op vrijdag. Lies: „Dan is het een moot vis of een ei. Zo zijn we opgevoed. Dat is nu eenmaal de gewoonte en dat blij ven we ook zo doen." Overleg met politie en brandweer heeft geresulteerd in nog meer nooduitgangen dan in de oude feestzaal. De veiligheid vaart er wel mee. Het nieuwe feestbolwerk is zelfs 250 vierkante meter groter. Volgens onze berekeningen mo gen er zo'n tweeduizend feestneu zen binnen. We wachten nog op een officiële bevestiging van dit aantal door de politie." De tent achter op het terrein van Scheerders komt -verder zo'n veer tig meter van de straat te staan. Er is dan ook sprake van minder ge luidsoverlast. De Vogelpiek pakt carnavals zaterdag en -maandag traditioneel uit met een mega car navalsbal. Zaterdag pept dj. P het sfeertje op. Maandag zijn er li ve-optredens van de gebroeders Fouradi en René Riva. Tip? redactie@pzc.nl Het oude winkeltje van slager Ivens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24