stvaardersplassen in Hollywood Motor van NOS zakt door het ijs Sjoerd Huisman is de kampioen waar twaalf jaar op is gewacht. door Mariëlle Verstegen LELYSTAD - Nieuwe helden zijn op gestaan. Oude kunnen slechts nog buigen. Sjoerd Huisman is er een van de nieuwe generatie marathon schaatsers. De 22-jarige schaatser uit Andijk werd gisteren Neder lands kampioen op het natuurijs van de Oostvaardersplassen. De totale gekte die ontstaat is am per in woorden uit te drukken als de Nefit-sprinter na honderd kilo meter schaatsen als eerste over de finish komt op de Oostvaarders plassen. Letterlijk iedereen duikt op de winnaar, die zich de opvol ger mag noemen van Bert Ver duin. Huisman is de kampioen waar meer dan twaalf jaar op is ge wacht. Camera's komen overal vandaan, net als tv-ploegen met kabels, „le dereen sprong bovenop me. Bijna niet te bevatten wat er gebeurde. Ik heb fototoestellen zien sneuve len. En het ijs flink horen kraken", zegt Huisman even later. Een paar meter verderop zit René Ruitenberg verslagen op het ijs. Be nen languit voor zich, met zijn vuisten slaat hij op het ijs. Wat was hij dichtbij. „Maar ik ging te vroeg, als ik honderd meter later was aangegaan, was het misschien wel gelukt", zucht de schaatser uit Wezep nog maar eens diep. Om er direct aan toe te voegen. „Maar ja dat is sport." Aan die relativering is Arjan Stroe- tinga - de terugtredend kampioen op natuur- en kunstijs - dan nog niet toe. Hij staart wezenloos voor zich uit. De nummer twee praat wel, maar hoort niet wat-ie zegt. Hij kijkt wel, maar ziet niets. „Oh, wat baal ik hier van." Zijn droom komt niet uit. En oh, wat wilde hij 'Ik heb het de hele wedstrijd zwaar gehad. De wind, de bochten en vooral die tempowisselingen maakten het heef moeilijk' de enige Zeeuwse deelnemer Erwin Mesu graag, net als zoveel andere mara thonmannen. Favorieten of outsi ders, maakt niet uit. Allemaal zijn ze gespannen aan de start versche nen. Blik op oneindig. Vroeg op het ijs om sfeer te snuiven. De nacht ervoor hebben ze moeilijk de slaap kunnen vatten. Ook Huis man. „Ik ging er om elf uur in en ik sliep tegen half een", vertelt de parttime schaatsenverkoper in een winkel in Hoorn als hij een poosje later in een lokaal wacht op de do pingcontrole. Blikje Fanta in de hand, de lauwerkrans op schoot. Huisman blijft rustig in alle gekte. Doet op zijn gemak zijn verhaal. Al heeft hij het al tig keer verteld sinds de finish. Hoe realistisch was die droom over het halen van de ti tel op natuurijs eigenlijk voor Huis man? „Ik heb er wel vaak aan ge dacht de laatste dagen. Verdorie, het zou toch wat zijn. Wat als...." Huisman - opgegroeid op skeelers - heeft zijn scenario laten uitko men met een strakke eindsprint. Al komen er een paar collega's met de kritiek dat hij in de koers niet veel had laten zien. „Heb jij Petacchi wel eens in een bergetap pe gezien", pareert Huisman die opmerkingen. „Dan moeten ze me eerst maar eens zien kwijt te raken onderweg." Al is het in een massasprint geëin digd, over het verloop van het Ne derlands kampioenschap valt wei nig te klagen. „Ik ben blij dat er echt gekoerst werd", vindt routi nier Henk Angenent. De jongens van Safan hebben zich veel laten zien, ook Jan Maarten Heideman en Hermen van der Wal hebben veel op kop gesleurd. Het levert prachtige plaatjes op. Van slierten marathonschaatsers, die zich een weg banen in de mist. Van gespannen verzorgers met ver rekijkers. En van een zielsgelukkige Neder lands kampioen, een nieuwe held in het marathonpeloton. „Een ge weldig cadeau", vindt Jan Blom van Nefit. De sponsor stopt er na volgend seizoen mee in 2010. „We sponsoren nü tien jaar, maar maak ten nog nooit een NK natuurijs in eigen land mee. Prachtig dat het is gelukt." Sjoerd Huisman wint op de Oost vaardersplassen het NK op na tuurijs. ledereen springt zo onge veer op de 22-jarige schaatser, die het ijs voelt kraken. Sjoerd Huisman is in extase na het behalen van de Nederlandse marathon- titel op de schaats. Op de Oostvaardersplassen haalt hij het in de massas print van Arjan Stroetinga. foto Robin Utrecht/ANP mist verdwijnende Mesu na. Een ronde later bewees Mesu dat De Wolf niets teveel gezegd had. Met twee handen pakte hij de bidon vlekkeloos over. Op dat moment had hij het al moeilijk, erkende Mesu nader hand. „Ik heb het de hele wed strijd zwaar gehad. De wind, de bochten en vooral die tempowisse lingen maakten het heel moeilijk." Nog veertien ronden van vier kilo meter elk kon hij zich handhaven, maar toen was het over en uit. „Het peloton zette met wind te gen opeens de jacht in op de 24 koplopers. Mijn benen liepen hele maal vol. Het enige dat ik kon doen was opzij stappen om ande ren die nog wel konden volgen ruimte te geven. Ik had gehoopt dat ik de wedstrijd kon uitrijden, maar gezien de omstandigheden is het niet gek dat het niet gelukt is." Toch besefte Mesu dat hij een ge luksvogel was. Tientallen deelne mers hadden twaalf kwakkelwin- ters lang tevergeefs verwachtings vol naar de thermometer zitten sta ren, terwijl de Middelburger in het eerste het beste jaar dat hij er recht op had, aan het NK op natuurijs mee mocht doen. Zo dacht Louis Lankhaar uit Baby- loniënbroek er ook over. Hij is de trainer die Mesu drie keer per week op het ijs in Breda ter zijde staat. „Dit was een heel belangrijke erva ring voor die jongen. De wind, het ijs, dat verschrikkelijke hoge tem po. Nu weet hij wat dat is. Iemand van 19 jaar kan hier gewoon niet winnen. Dit is een tak van sport voor de oudere mannen. Zij kun nen 100 kilometer lang met een hartslag van 170 a 180 rondrijden. Dat kan alleen een ouder lichaam aan. Het zpu een wonder zijn als iemand van 19 hier vandaag zou winnen." Een kwartiertje later ging de 22-ja- rige Sjoerd Huisman als winnaar over de streep. Een groot wonder was het niet, maar een kleintje toch zeker wel. En het opent per spectieven voor Erwin Mesu. Wie weet wat hij presteert als er over drie jaar in Nederland weer een dikke laag natuurijs ligt... LELYSTAD - Het ijs op de Oostvaardersplassen was volgens de organisatoren zeker 15 centimeter dik, maar niet overal. Een motor met zijspan, met daarop een bestuurder en een cameraman van de NOS kwam daar gistermiddag tijdens het NK net te laat achter. Het duo reed bij vlagen als kamikazepilo ten langs het peloton, om zo fraai mogelijke beelden te kunnen schieten. Toen de bestuurder enkele ronden voor het eind het parkoers in al zijn ijver wilde afsteken, gebeurde datgene waarvoor de organisatie gewaarschuwd had. De cameraman kon van de mo tor afspringen maar de bestuurder ging met zijn voertuig mee het water in. Hij kon, met wat schrammen op zijn neus, zelf uit het wak klimmen. De motor lag gistermiddag laat nog halfin het water, met de koplamp nog aan. De camera lag er als stille getuige naast. foto Koen de Vries foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11