Pauze in strijd om Gaza Europa ziet lijdzaam toe in gascrisis Arrestaties in Turkije wegens staatsgreep 'Toezicht op gascrisis door EU' msra Balkenende pleit voor staakt-het-vuren 8 Donderdag 8 januari 2009 PZC Verdachten zouden betrokken zijn geweest bij Ergenekon-netwerk. ANKARA - De Turkse politie heeft gisteren ongeveer veertig mensen gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn geweest bij plannen om een staatsgreep te plegen. Dat hebben Turkse media gemeld. Onder de arrestanten zouden drie gepensioneerde generaals zijn. Ook een hoogleraar en een voor malige politiecommissaris werden opgepakt, aldus de berichten. De verdachten zouden betrokken zijn geweest bij Ergenekon, een duister, ultranationalistisch net werk. Vorig jaar werden 68 ver meende Ergenekon-leden opge pakt, onder wie gepensioneerde generaals, academici, linkse politi ci, journalisten en leden van de on derwereld. Zij kwamen in oktober voor de rechter. Volgens aankla gers wilden zij door aanslagen te plegen onrust zaaien in Turkije, zo dat het leger een motief zou heb ben om de regering van de islamiti sche partij AKP af te zetten. Ergenekon is een vallei in de Turk se mythologie. De Nederlandse Eu roparlementariër Joost Lagendijk stond als co-voorzitter van de Tur- kije-delegatie van het Europarle ment op de dodenlijst van het net werk, zo bleek in juli 2007. Lagen dijk is getrouwd met een Turkse en een bekendheid in Turkije. BRUSSEL/KIEV - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie en de Oekraïense regering zijn het vol gens een gisteren door de Oek raïense regering uitgegeven verkla ring eens geworden over het on middellijk zenden van technische waarnemers namens de EU. De EU-waarnemers moeten de stroom gas die vanuit Rusland in de Oekraïne arriveert gaan meten. Het Russische Gazprom heeft vol gens de Oekraïne momenteel de gaskraan naar de Oekraïne dichtge draaid. Hierdoor krijgen ook EU-landen als Frankrijk en Duits land fors minder gas. In Bulgarije en andere Oost-Europese landen dreigen bewoners over enkele da gen in de kou te zitten. Rusland ontkent dat het de kraan helemaal heeft dichtgedraaid. Volgens Mos kou tapt Oekraïne het gas af, dat bestemd is voor de EU. Enkele Oost-Europese landen meldden dinsdag al problemen door een sterk teruggelopen of ge stopte gasleverantie. Bulgarije, Griekenland, Macedonië, Roeme nië, Kroatië, Servië en Turkije zei den dinsdag al geen gas meer bin nen te krijgen. Frankrijk, Duits land, Oostenrijk, Polen en Honga rije meldden sterke teruggang in de aanvoer. Israël belooft dagelijks bestand van drie uur voor humanitaire hulp. CAZA-STAD - Het Israëlische offen sief tegen het Hamasregime is gis teren drie uur lang onderbroken om humanitaire hulp aan de Pales- tijnen mogelijk te maken. Tussen 13.00 en 16.00 uur plaatse lijke tijd legden de Israëliërs de strijd stil op voorwaarde dat Ha mas ook geen raketten zou afvu ren. Het tijdelijk bestand gaf hulp transporten de kans het compleet afgegrendelde gebied binnen te gaan. Israël kondigde aan voortaan elke dag 's middags drie uur lang de wa pens te laten zwijgen voor de ver zorging van de burgerbevolking. Internationale hulporganisaties hadden geregeld voor de 'catastro fale' situatie in de belegerde Ga- zastrook gewaarschuwd. Vrijwel meteen na afloop van de gevechtspauze laaide nabij Ga- za-stad de strijd weer op. Daarna werden ook op andere plekken de gevechten tussen Israëlische strijd krachten en Hamasstrijders her vat. Een langdurig staakt-het-vuren voor de Gazastrook bleek gisteren nog niet haalbaar. Israël ontkende dat er een overeenkomst was geslo ten met de Palestijnse Autoriteit van president Abbas. De Franse president Sarkozy, die in het Mid den-Oosten een oplossing voor het conflict zoekt, had eerder een wapenstilstand gemeld. Het plan was dinsdagavond gepre senteerd door de Egyptische presi dent Mubarak. Een onmiddellijk bestand in de Gazastrook zou moe ten worden gevolgd door vredes overleg. Jeruzalem kondigde gister avond aan een gezant naar de Egyptische hoofdstad Cairo te stu ren voor overleg. Het Israëlische veiligheidskabinet stemde praktisch tegelijkertijd in Door het bestand van drie uur kregen hulptransporten gisteren de kans Caza binnen te gaan. Vrij wel meteen na de gevechtspauze laaide de strijd weer op. met een uitbreiding van het offen sief in de Gazastrook. Israëlische troepen kunnen daardoor ook stadscentra in de Gazastrook bin nenvallen. De strijd in het Palestijnse gebied heeft inmiddels ruim zevenhon derd mensen het leven gekost. Vol gens de VN is de helft van de slachtoffers vrouw of kind. Israël doodde volgens eigen zeggen 130 Hamasstrijders. Bij een Israëlische beschieting dins dag op een door de Verenigde Na ties geleide school vielen tiental len doden. In het gebouw in Jaba- liya zaten 'met 99,9 procent zeker heid' geen extremisten, verklaarde een woordvoerder van de Verenig de Naties. DEN HAAG - Premier Balkenende heeft gisteren in een telefonisch overleg met de Israëlische premier Olmert aangedrongen op het reali seren van een staakt-het-vuren in de Gazastrook. Balkenende pleitte voor het constructief meewerken aan de diplomatieke initiatieven die gaande zijn, onder meer het Nederland-Deense voorstel voor een EU-waarnemersmissie bij de grens tussen Gaza en Egypte. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren bekendge maakt. De premier uitte zijn zorg over de raketaanvallen door Ha rnas en de humanitaire situatie in Gaza. Olmert stelde dat Israël diplomatie ke contacten onderhoudt met di verse partijen. Hij noemde de Ne derlands-Deense voorstellen nut tig, aldus de RVD. Een meerderheid in de Tweede Ka mer steunt de lijn die het kabinet volgt in de strijd tussen Israël en de Palestijnse Hamas in Gaza. Ne derland richt zich op een wapen stilstand en humanitaire hulp. Is raël hoeft niet bestraft te worden voor zijn militaire acties in de Ga zastrook. Een groep ultra-orthodoxe joden demonstreert tegen het optreden van het Israëlische leger in de Gaza-strook. De ze zogeheten Chassidische joden keren zich tegen de staat Israël en het zionisme, omdat zij geloven dat er pas een beloofd land (Israël) zal komen als de Messias verschijnt. foto Uri Lenz/EPA EU laat zich opnieuw verrassen door ruzie Rusland en Oekraïne. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het is niet onwaarschijn lijk dat volgend jaar rond deze tijd er wéér een gascrisis tussen Rus land en Oekraïne is. En ook dan zal de EU geen antwoord hebben op het dichtdraaien van de Russi sche gaskraan. We maken dit ri tueel al voor de derde keer mee, en Europa kijkt nog altijd machte loos toe hoe de energievoorzie ning wordt bedreigd door stijfkop pige Russen en Oekraïners. In 2006 werd de EU nog verrast door de eerste ruzie, maar de nieu we versie was - zowel van Russi sche als Oekraïnse kant - ruim te voren 'getelefoneerd'. De Europese Commissie kwam echter pas in no vember - twee jaar na de eerste Oekraïens-Russische gasrel - met een 'strategische' nota over de energievoorziening. Daarin staat dat Europa minder afhankelijk moet worden van geïmporteerde energie, maar tegelijk partner schappen wil sluiten met de olie- en gasproducerende landen buiten de EU. Lees: vooral Rusland. Voor noodsituaties als deze heeft de EU echter geen rampenplan in de la liggen. Terwijl de EU al sinds 1968 een verplichte opslag van olievoorra den kent, bestaat zoiets niet voor gas. Sterker, in de recente nota staat 'dat er onvoldoende bewijs is dat de EU verplichte strategische gasvoorraden nodig heeft'. Hoe veel bewijs heb je nodig? De argu menten: het is te duur (gas sla je niet zo makkelijk op als olie), in noodgevallen halen we het wel in bijvoorbeeld Algerije of Noorwe gen, en energiecentrales kunnen makkelijk wisselen van brandstof Het probleem is dat de EU geen in terne gasmarkt kent. De energie voorziening is nog steeds een na tionale zaak. De lidstaten beschou wen energiezekerheid als een zaak van nationale veiligheid waarover zij soeverein willen beslissen. Euro pese solidariteit? Op papier ja, maar de Commissie kan landen met een ruime gasvoorraad (zoals Nederland) nu niet verplichten een deel daarvan af te staan aan Voor noodsituaties als deze heeft de EU geen rampenplan in de la liggen bijvoorbeeld Bulgarije, dat nu nage- noeg zonder zit. De besluitvorming is zo gefrag menteerd dat het nog weken kan duren voordat noodmaatregelen op tafel liggen. Dan is deze crisis wellicht voorbij, de oorzaak niet. „Het probleem moet worden geïn ternationaliseerd", zegt Andrew Wilson van de denktank Europe an Council on Foreign Relations. „Elke andere oplossing is lapwerk, en dan zitten we over een jaar weer met dezelfde problemen." De Europese Commissie ziet het energiebeleid vooral als verleng stuk van het klimaatbeleid: min der energie gebruiken, dan helpen we het milieu en worden we van zelf minder afhankelijk van gas- en olie-invoer. Maar dat is lange termijnwerk. Op korte termijn heeft volgens des kundigen het koppelen van gasnet ten in Europa meer zin. Tekorten in één land worden dan gecom penseerd door toevoer uit voorra den elders. Er wordt gesproken over een Europese 'ringleiding', waar ook andere externe leveran ciers, zoals Kazachstan en Turkme nistan, op aangesloten kunnen worden via de nog aan te leggen Nabucco-pijplijn, die helemaal bui ten Rusland en Oekraïne om moet gaan lopen. Maar het zal nog jaren duren eer Nabucco operationeel is. jjfiU w )U /ioiliM terrorist MVSSU Rf in Ga/a 'Gwf 'aia-'f? nrécers- i nui'xn nrmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8