Ruitenberg jaagt nog steeds op titel Franse motorcoureur dood aangetroffen 38 en 39 r£j\j 37 40 en 41 Simon Vroemen bestrijdt aantijgingen dopinggebruik Donderdag 8 januari 2009 Sluiskil maakt zich op voor vijfde World Cup driebanden Tip? sport@pzc.nl René Ruitenberg zegeviert in de eerse schaatsmarathon van 2002 op natuurijs in Oude Haske. De inmiddels 38-jarige schaatser versloeg indertijd in de eindsprint Hans Pieterse (rechts) en Rob van Meggelen (midden). Ruitenberg doet vandaag mee aan het NK op de Oostvaardersplassen. foto Marcel Antonisse/ANP Marathonschaatser verwacht geen slijtageslag op NK. door Mariëlle Verstegen WEZEP - Als klein ventje al keek René Ruitenberg met groot ontzag naar de schaatsers die voorbij ploe terden. Hij herkende ze allemaal, de grote mannen. Dries van Wijhe zat erbij en zijn grote broer Henri. Van Elburg naar Harderwijk gin gen ze en naar Kampen en terug. Als Ruitenberg (38) het voor het zeggen had, doen ze dat nu weer. Want dat is het ultieme marathon- schaatsen. „Strijden tegen de kou, scheuren, wind en je collega's mid den in de natuur. En je krijgt de ruimte en vrijheid om eruit te ha len wat erin zit." Vandaag verwacht hij als routinier geen echte slijtageslag bij het Ne derlands kampioenschap op het natuurijs van de Oostvaardersplas sen. Ruitenberg is er eentje voor het wat zwaardere werk. Heeft heel wat strenge winters meege maakt. Maar liefst vijf NK's reed de man uit Wezep en nog meer klassiekers. Hij won Nederlandse titels op buitenlands natuurijs, maar nog nooit in eigen land. De laatste echte marathon op na tuurijs, in 2002 op het Nanne- wied, was hij wel de beste. „Maar dat telde niet als NK. Het ijs was daar toen net een paar centimeter te dun voor." Ruitenberg heeft talloze mooie herinneringen aan schaatsen op natuurijs. Zoals aan Giethoorn in 1985, waar hij als 15-jarige langs de kant stond om broer Henri aan te moedigen. „Daar stond het echt zwart van het volk, zoveel heb ik nog nooit gezien. Op de schaats al- René Ruitenberg is meervoudig winnaar van het NK marathon- schaatsen op buitenlands na tuurijs, maar heeft de titel in ei gen land nog niet op zak. lemaal, wat een spektakel. Ik ver wacht bij dit NK ook flink wat mensen. Dit willen ze graag zien." Na de Elfstedentocht van 1985 - waar broer Henri tweede werd achter Evert van Benthem - wist Ruitenberg het zeker. „Dit wil ik ook." Hij ging schaatsen. De ver dienstelijke voetballer besloot niet naar de jeugdopleiding van Go Ahead Eagles te gaan, maar koos voor het schaatspak van Weh- kamp. „Ik heb een stuk of vijf be hoorlijke winters meegemaakt." Die van 1996 zal hij niet snel verge ten. Op 23 februari is hij toen ge trouwd. „Maar op onze trouw- kaart hadden we laten zetten dat de bruiloft bij een Elfstedentocht niet door zou gaan." Samen met broer Henri was hij ervan over tuigd dat de tocht der tochten ver reden zou worden. „We hadden de koffers al gepakt en zaten sa men voor tv te wachten op het ver lossende bericht. Toen vertelde Kroes dat-ie niet doorging. Och, dat was me een teleurstelling." Een jaar later mocht hij wel naar Friesland afreizen. Ruitenberg werd dertiende in de Elfsteden tocht van '97, maar is niet in de uit slag terug te vinden. „Ik zat achter Piet Kleine en heb de stempel ook gemist bij Hindeloopen. Ik heb daarom ook geen kruisje." Deelnemer Dakar Rally overlijdt aan gevolgen van hartaanval. NEUQUEN - De Franse motorrijder Pascal Terry is gisteren in Argenti nië dood aangetroffen langs het parkoers van de Dakar Rally. Dat heeft de organisatie van het mo tor- en autosportevenement giste ren bekendgemaakt. De 49-jarige Fransman was sinds zondag ver mist. Terry meldde de wedstrijdorgani satie zondag nog dat hij tijdens de tweede etappe, van Santa Rosa naar Puerto Madryn, zonder benzi ne was komen te staan maar dat een collega hem inmiddels van brandstof had voorzien. De organi satie probeerde later tot tweemaal toe in contact te komen met de Yamaha-coureur, maar kreeg geen antwoord. Op maandag begonnen de autoriteiten een zoekactie, maar het - inmiddels - levenloze lichaam werd pas woensdag gevon den. De lokale politie vond de overle den motorrijder in een onherberg zaam gebied, op vijftien meter van zijn motor. „Hij had zijn helm afge daan en er stond water en voedel naast hem", vertelde een woord voerder. Een autopsie wees uit dat de Fransman aan een hartaanval was overleden. Terry is de eerste dode in deze Dakar Rally, die voor het eerst in Zuid-Amerika wordt gehouden. Het evenement duurt nog tot 17 januari. In de vijfde etap pe van Neuquen naar San Rafael was er gisteren een tweede plaats voor motorcoureur Frans Verhoe ven. De Brabander zegevierde zon dag al in de tweede etappe. Gerard de Rooy behaalde bij de vrachtwa gens de derde plaats op 12.28 minu ten van de Russische winnaar Fir- daus Kabirov. In het algemeen klas sement behoudt De Rooy de lei ding. Kabirov staat met slechts 13 seconden achterstand op de twee de plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81