Alleen Sven Kramer kan Sven Kramer verslaan Meerdere favorieten voor NK marathon Sjoerd Huisman snelste schaatser van minipeloton in Biddinghuizen Schaatsmarathon Zierikzee afgelast, Open ZK marathon zaterdag in Goes 36 Donderdag 8 januari 2009 pzc Feyenoord verliest oefenduel in Turkije belek - Feyenoord heeft gisteren de eerste oefenwedstrijd tijdens het trainingskamp in Turkije verlo ren. In Belek won de Turkse club Genclerbirligi met 3-0. De doel punten kwamen op naam van Car los, lames Groisi en Bruce Djite. Bij de Rotterdamse club viel Diego Biseswar al vroeg uit. De aanvaller was duizelig. Coach Gertjan Ver beek was ontevreden over het duel. „We waren niet altijd hon derd procent geconcentreerd. Het positiespel op het middenveld was bij ons niet goed. Daardoor ont stond te weinig ruimte." Rintje Ritsma neemt afscheid tijdens EK heerenveen - Rintje Ritsma neemt zaterdag bij het EK all round afscheid van het publiek. De viervoudig wereldkampioen doet dat na afloop van de ritten, in een vol Thialf van Heerenveen. De Beer van Lemmer maakte in sep tember zijn afscheid bekend. Afgezien van de vier wereldtitels werd Ritsma zes keer Europees kampioen allround. Hij behaalde twee keer een titel op de WK af standen, veroverde zilveren en bronzen medailles bij de Olympi sche Spelen en won 29 keer een wereldbekerwedstrijd. Wedden op de Elfstedentocht rijswijk - Gaat hij door of niet? Veel schaatsliefhebbers mijmeren over een Elfstedentocht, maar ook gokliefhebbers kunnen nu hun hart ophalen. Op de website Uni- bet.com kan geld worden ingezet op de vraag of hij deze winter doorgaat. De pessimisten verdienen, als ze gelijk krijgen, het minst. Als de tocht deze winter niet wordt ge houden, dan betaalt de inzet 1,40 keer uit. Wie voorspelt dat de Elf stedentocht plaatsvindt en daar ge lijk in krijgt, ziet de inzet met 2,65 vermenigvuldigd. Martje Wisse negende op NK korte baan lekkerkerk - Martje Wisse uit Goes is gisteren op het officiële Ne derlands kampioen schaatsen op de korte baan (140 meter) op de negende plaats geëindigd. Wisse (21), die op oudjaarsdag de kortebaanwedstrijden in Wissen- kerke won, was door het district af gevaardigd naar het NK dat in Lek- kerkerk werd gehouden. Er kwa men 24 deelnemers aan de start. De kwaliteit van het ijs in Lekker- kerk was niet om over naar huis te schrijven. „De bovenste laag was heel zacht. Toptijden zijn er daar door niet gereden", aldus Wisse. Basketbalploeg uit Israël wordt bedreigd ankara - De spelers van het Israë lische basketbalteam Bnei Has- haron zijn dinsdagavond tijdens een Europa Cup-wedstrijd in An kara dusdanig bedreigd dat het duel niet kon plaatsvinden. De fans van het Turkse Telekom Ankara scholden de Israëliërs uit en gooiden schoenen, aanstekers en flesjes water op het speelveld. Dit gebeurde naar aanleiding van de recente aanval van Israël op Ga za. De spelers van de teams vlucht ten onder politiebegeleiding naar de kleedkamers. Ankara kreeg een reglementaire zege toegewezen. Organisatie NK schrikt niet van dooi lelystad - De invallende dooi zorgde gisteren niet voor paniek bij de organisatie van het NK na tuurijs op de Oostvaardersplassen, dat vandaag wordt verreden. „Er ligt hier nog steeds 14,5 centi meter ijs", zei voorzitter Harry Oosterhuis van de organisatie giste ren. „Het heeft iets gedooid, maar nu ligt de temperatuur al rond het vriespunt en voor vannacht voor spellen ze weer vorst. Een paar gra den is genoeg. Wij maken ons geen zorgen en gaan er vanuit dat het NK gewoon door gaat." Elma de Vries is de grote afwezige bij de vrouwen. WEZEP - Wie gaat vandaag op de Oostvaardersplassen in Flevoland de Nederlandse titel op natuurijs overnemen van Bert Verduin en Je- nita Huizebosch? De favorieten op een rij. Bob de Vries (24). Boer uit Haule, broer van Elma de Vries. Boeg beeld van de nieuwe generatie ma rathonschaatsers. Won vorig jaar bijna alles wat er te winnen viel. Veroverde de Essent- en de KNSB-Cup. Ook op buitenlands natuurijs deed de Fries vorige win ter vertrouwen op. Dat hij in groot se vorm steekt bewees hij door on langs de eerste natuurijswedstrijd in Haaksbergen te winnen. Arjan Stroetinga (27). Automon teur uit Oldeberkoop. Is niet voor niks Nederlands kampioen op kunst- en op natuurijs. Hij heeft op kunstijs al negentien mara- Buitenlandse schaatsers zoals Cé- dric Michaud, Tristan Loy en Sha ne Dobbin ontbreken op het NK. Bij de vrouwen mag Chris Witty niet meedoen aan de titelstrijd. thons gewonnen. Moeilijk te ver slaan in de eindsprint. Sjoerd Huisman (22). Sprinter uit Andijk, broer van favoriete bij de vrouwen Mariska. Huisman be hoort tot de favorieten als het op een massasprint aankomt, net als Stroetinga en Karlo Timmerman. Roy Boeve (23). Kampenaar, komt van het skeeleren. Mochten de om standigheden zwaarder worden, dan moet hij zeker in de gaten ge houden worden. Net als Arjan Smit en Sandor Stuut. Zij hebben dit seizoen op FlevOnice in Bid dinghuizen al laten zien goed te functioneren in de buitenlucht. Vrouwen. Mariska Huisman (25). De zus van sprinter Sjoerd wordt gezien als topfavoriete. Ook Danielle Bekkering, Maria Sterk en Carla Zielman zijn kansheb- sters. Elma de Vries is de grote afwezige bij de vrouwen. Het EK allround in Thialf gaat voor. Ook buiten landse schaatsers zoals Cédric Mi chaud, Tristan Loy, Alexis Contin (allen Frankrijk) en Shane Dobbin uit Nieuw-Zeeland ontbreken op het NK. Bij de vrouwen mag de Ameri kaanse Chris Witty niet meedoen aan de-titelstrijd. Sven Kramer heeft zijn zinnen gezet op een derde Europese allroundtitel op rij. foto Vincent Jannink/ANP Ireen Wüst blij met EK allround over twee in plaats van drie dagen. door Johan-Stobbe heerenveen - Een spannend EK bij de mannen? Erben Wenne- mars heeft niet veel bedenktijd no dig om die vraag te beantwoor den. „Nee, echt spannend wordt het natuurlijk niet. De enige die Sven Kramer kan verslaan is hij zelf', zegt EK-reserve Wennemars over zijn ploeggenoot. Hij wil er maar mee aangeven dat alleen door fouten of pech van Kramer een ander de Europese titel kan veroveren. De topfavoriet zelf is eveneens zelf verzekerd. Nee, hij is nog geen mo ment echt geschrokken van wat zijn voornaamste concurrenten, de Noor Havard Bokko en de Itali aan Enrico Fabris tot dusver heb ben laten zien. „Maar Fabris is al tijd goed op grote toernooien. Met hem moet je altijd rekening hou den." En Bokko? Die zou het Kra mer op de 500 meter moeilijk kun nen maken. „Op de 500 meter kan ik op mijn bek gaan. Dat zou bete kenen dat ik in de achtervolging moet." Vooralsnog gaat Kramer met vanuit. Hij wil de eerste dag naar zich toetrekken. „Maar als dat niet lukt is er geen man overboord." Kramer heeft andere wapens. Met de lange afstanden die hij in de benen heeft, kan hij kloven dichtrijden. In Thialf wil hij wel weer eens voluit gaan op de afsluitende tien kilometer. De afgelopen jaren was dat niet nodig, kon hij rustig het toernooi uit- schaatsen. Dit jaar wil hij hoe dan ook volle bak gaan. Even testen hoe hij er een dik jaar voor de Spe len voorstaat. En de concurrentie even demorali seren. Want Sven Kramer heeft ze gehoord, de verhalen dat de con currentie dichterbij is gekomen. 'Heeft hij zes titels? Godsamme, dan moet ik nog wel even' De enige internationale tien kilo meter van het seizoen (in Mos kou) liet hij aan zich voorbijgaan. Vergelijkingsmateriaal is er dus niet. Desalniettemin hoort Kra mer aan alle kanten dat het gat kleiner is geworden. „Daarom is het goed om weer eens een keer vol gas te gaan." Even iedereen la ten zien dat er maar één koning van de lange afstand is. Voor dit jaar staat een derde Euro pese titel op rij hoog op zijn lijstje met doelstellingen. Kramer heeft zin in het toernooi. Eindelijk gaat het seizoen echt beginnen. Natuur lijk zijn World Cups leuk en nut tig, maar hij kan er niet wakker van liggen als het een keer wat minder gaat. Bij het EK is dat an ders. Dat tosrnooi moet hij win nen, want anders heeft hij gefaald. Kan het dan nog ergens misgaan? Kramer houdt zich er niet mee be zig. Hij ziet weinig gevaren. „Ieder een kan natuurlijk een foutje ma ken, maar ik moet gewoon hard schaatsen. Ik heb wel het idee dat die gasten op me jagen, maar ik ben zeker nog niet een prooi die te pakken is." Die derde Europese ti tel op rij moet er komen, want Kra mer wil Rintje Ritsma voorbij. „Heeft hij zes titels? Godsamme, dan moet ik nog wel even." Regerend Europees kampioene all round Ireen Wüst is er gelukkig mee dat het EK niet drie maar slechts twee dagen beslaat. Voor de vrouwen dan, want de mannen schaatsen morgen al de 500 en 5000 meter. En Wüst vindt dat niet alleen omdat ze nu een dag extra heeft om te herstellen van de stevige griep die afgelopen week einde haar NK sprint in duigen deed vallen. Andere jaren moesten de vrouwen op vrijdagavond al de 500 meter van het EK schaatsen. Alléén de 500 meter. „En dan zit je dus zo vol adrenaline dat je nog een afstand wilt, maar dat mag dus niet." Dat ze zo kort voor de ti telstrijd nog niet helemaal topfit is, zegt Wüst niet zoveel. „In 2006 had ik de dinsdag voor het EK nog buikloop en reed ik ook een goed toernooi." biddinghuizen - De vierde Super- prestigewedstrijd voor marathon schaatsers trok slechts twintig rij ders naar 's werelds langste kunstijsbaan (FlevOnice) in Bid dinghuizen. Het gros van het pelo ton spaarde zich voor het NK op natuurijs dat vandaag op de Oost vaardersplassen wordt gehouden. Sjoerd Huisman won de race over 54 kilometer. Hij was de snelste in de massasprint. Klassementsleider Sandor Stuut werd tweede, voor Roy Boeve. Organisator Gert Ruitenberg van de Superprestige noemde de weg blijvers 'watjes'. Volgens hem kan een dergelijk wedstrijdje absoluut geen kwaad. „Vooraf wist iedereen dat-ik de race van 75 naar 54 kilo meter had ingekort. Op zo'n klei ne afstand heb je niet eens de tijd om je te forceren. Ik hoop dat één van de deelnemers van vandaag Nederlands kampioen gaat wor den." Sjoerd Huisman wordt ge tipt ais de grootste favoriet. zierikzee - De schaatsmarathon die gisteravond op de baan van Zierikzee voor het eerst sinds twaalf jaar gehouden zou worden, is niet doorgegaan. Door de hoger dan verwachte tem peraturen was de conditie van het ijs te slecht. IJsclub De Poel is nog wel van plan zaterdag het Open Zeeuws kampioenschap marathon te houden. Plaats van handeling is de Nansenbaan (langs de A58) in Goes. Het kantoor van Imtech dient als zenuwcentrum. Daar vindt inschrijving plaats en is de ontvangst van de deelnemers. Daarnaast is er ook kleedruimte aanwezig. Het programma is: 9.30 uur: wed strijd jeugd; 10.00 uur: wedstrijd vrouwen en liefhebbers; 10.45 uur: wedstrijdrijders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80