Golven en getij wekken stroom op Ombouw Dow gaat door ondanks Dierenambulance in afketsen samenwerking Koeweit Zeeuws-Vlaanderen Verkoop van huurwoningen door Zeeuwland komt op gang WPZC Donderdag 8 januari 2009 27 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het niet doorgaan van de samenwerking met de Pe trochemical Industries Company uit Koeweit is voor de top van Dow Chemical geen aanleiding om de strategie van het concern aan te passen. Dow gaat verder met de ombouw van het concern van een bulkchemieproducent naar een chemiespecialiteitenpro- ducent. Gisteren kondigde de concernlei ding van Dow aan een nieuwe partner te zoeken om dat proces te kunnen voltooien. Met verschillen de partijen worden gesprekken ge voerd. Voor Dow wereldwijd heeft het niet doorgaan van K-Dow tot ge volg dat de eerder aangekondigde reorganisatie versneld wordt door gezet. Dow kondigde in december aan het werknemersbestand te zullen inkrimpen met vijfduizend en twintig fabrieken te zullen sluiten. Drie van die twintig fabrieken staan in Terneuzen. Hoeveel banen bij het chemiecon cern in Terneuzen worden ge schrapt, zal binnenkort worden be kendgemaakt. De lokale bedrijfslei ding voert hierover momenteel nog gesprekken met de onderne mingsraad. Zeker is dat de driehon derd nieuwe banen die K-Dow in Terneuzen had opgeleverd, niet doorgaan. TERNEUZEN - De dierenbescher ming Zeeland is deze week van start gegaan met een dierenambu- lancedienst. in Zeeuws-Vlaande- ren. De dierenambulance staat 24 uur per dag zeven dagen per week paraat voor hulp aan dieren in nood. Het telefoonnummer is 0900-7673437 of 0900-SOSDIER (de letters op het telefoontoestel). De dierenambulance wordt be mand door vrijwilligers. Die zijn de afgelopen maanden gerekrute erd in Zeeuws-Vlaanderen. De vrij willigers dragen zorg voor het ver voer van zieke en gewonde dieren naar een dierenarts of opvangcen trum. Volgens de dierenbescherming geldt het gezegde 'een ongeluk zit in een klein hoekje' maar al te vaak voor dieren. „Denk maar aan de vele aanrijdingen met in het wild levende dieren, maar ook on gelukken met huisdieren komen regelmatig voor." Internationale belangstelling voor proef bij Borssele. door Harmen van der Werf BORSSELE - Voor de praktijkproef met de opwekking van getijden- energie in de Westerschelde bij Borssele bestaat internationale be langstelling. Dit is te danken aan de bijzondere techniek die wordt toegepast, waarbij niet alleen ener gie wordt opgewekt door stroming dankzij eb en vloed, maar ook met behulp van de natuurlijke golfslag. Wereldwijd is daar nog nauwelijks ervaring mee opgedaan. Het project, C-Energy gedoopt, waarbij C staat voor het Engelse current (stroom), begint op korte termijn. De gemeente Borsele, die zich wil profileren als energiege meente, is initiatiefneemster. „We willen niet alleen kijken naar de kern", wijst wethouder Jan Zan- dee (SGP/CU, milieu) op de kern centrale Borssele, „maar ook naar alles wat daar rond zit." Borsele heeft een groot aantal be drijven bij elkaar gebracht die de proef steunen en eraan meewer ken. Econcern is de trekker binnen het consortium. Deze firma heeft een rotor, een getijdencentrale, ge maakt die zowel horizontale als Binnenkort begint experiment met opwekking van getijdenener- gie aan Total-steiger bij Borssele. De Europese Commissie steunt de praktijkproef. verticale bewegingen in het water kan omzetten in elektriciteit. De rotor wordt met meetapparatuur bevestigd aan de steiger van olieraf finaderij Total in de Westerschelde bij Borssele. Dat zal dit voorjaar ge beuren. De proef duurt in principe een jaar. Ongeveer 1,4 miljoen eu ro is ermee gemoeid. Den Haag draagt 280.000 euro bij, de Europe se Unie 545.000 euro. „Dat Brussel hieraan meebetaalt, geeft de bete kenis aan", stelt Zandee. Hij is er op basis van vooronderzoeken van overtuigd dat het experiment zal slagen. Van groot belang vindt Zan dee ook dat scholieren van techni sche opleidingen in Zeeland bij de proef worden betrokken. „Dit is de toekomst. Het is eigenlijk te gek voor woorden dat we hiermee niet eerder zijn begonnen." Proef getijdenenergie De in principe éénjarige proef vindt plaats aan de Total-stei- ger in de Westerschelde. De speciale rotor waarmee ge tij- en golfbewegingen kunnen worden omgezet in elektrici teit, heeft een vermogen van maximaal 30 kilowatt, voldoen de om honderd huishoudens van stroom te voorzien. Borsele werkt voor het experi ment onder meer samen met de Zeeuwse bedrijven Istime- wa en Van der Straaten, Rijks waterstaat en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Meer info: www.c-energy.nl ZIERIKZEE - Woningcorporatie Zeeuwland verkocht vorig jaar 32 huizen. Komend jaar verwacht de corporatie nog eens 30 woningen kwijt te raken. Om dat te halen, heeft Zeeuwland de regéling Koop garant ook van toepassing ver klaard op niet-huurders. Bij Koopgarant kan een huis wor den gekocht met maximaal 25 pro cent korting. De regeling ging in maart 2008 in. Sindsdien maakten zestien huurders er gebruik van. Koopgarant geldt voor 500 huizen die Zeeuwland kwijt wil. De cor poratie heeft de opbrengst nodig voor nieuwbouw en wil ook een betere mix van huur- en koophui zen. Maar de verkoop stagneert. Zestig procent van de huurders is ouder dan 50 en wil niet meer ko pen. De huizen hebben een lage huur, waardoor de huurder met koop weinig voordeel behaalt. KLOETINGE - Arno Aarnoudse uit Kloetinge is er maar wat trots op. Vorige week is één van zijn Zeeuwse trek paarden, met de mooie naam Supra van de Malsem, be vallen van een veulen. Niets bijzonders, zou je zeggen, een merrie die een jong krijgt. Maar Supra van de Mal sem is er extreem vroeg bij. Merries bevallen normaal rond april, mei. De Kloetingenaar is extra trots en blij, omdat Supra van de Malsem een gezond veulen ter we reld heeft gebracht. Vorig jaar was zij ook zwanger. Het jong werd echter te vroeg geboren en stierf enkele da gen later. Aarnoudse heeft Supra van de Malsem vervol gens weer snel laten dekken. Wat verklaart dat zij al aan het begin van het nieuwe jaar is bevallen. Aarnoud se: „Maar dan blijft het de eerste dagen spannend." Van daar dat hij even heeft gewacht voordat hij de geboorte van de nieuwe jongeling wereldkundig maakte. De naam van het veulen is even mooi als die van zijn moe der, Udo van de Zaaidijk. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71