'Overvaller^ klaagt over website IJsbreker en dooi als 'Zo waarlijk helpe mij Allah', moet volgens politiebonden mogelijk zijn Oud-SS'er Boere niet voor rechter Allochtonen in Rotterdam vrezen afschaffing strippenkaart 6 Donderdag 8 januari 2009 PZC Politie zou ten onrechte beelden en signalement op site hebben gezet. AMSTERDAM - Een man heeft een klacht ingediend bij politie en jus titie in de regio Amsterdam. Die zouden ten onrechte beelden en een signalement van hem op een website over gezochte overvallers hebben gezet. Ook heeft hij de Na tionale Ombudsman gevraagd een oordeel over de kwestie te vellen. Zijn advocaat Bart van Tuinen be vestigde dit gisteren. Toen de man eind oktober in een supermarkt in Uithoorn was, dacht het personeel dat hij een overval aan het voorbereiden was. Zo zou hij beveiligingscamera's hebben gefilmd. De autoriteiten zetten hem vervolgens op www.overvallersgezocht.nl. Van Tuinen stelt echter dat zijn cliënt gewoon boodschappen aan het doen was. De raadsman heeft het Openbaar Ministerie gevraagd om videobeelden waarop te zien is dat de man iets doet wat niet pluis is, maar die heeft hij niet ge kregen. Een overval heeft ook nooit plaatsgevonden. „Hij kan ook moeilijk aantonen dat hij niks Een man beschuldigt de politie ervan ten onrechte zijn signale ment te hebben verspreid. Dank zij een andere site zijn nu twee veroordeelden aangehouden. van plan was", aldus de advocaat. De informatie is inmiddels van de website verwijderd, maar die zal volgens Van Tuinen nog lang op internet terug te vinden zijn. „Dit stempel zal aan mijn cliënt blijven plakken. Dat kan jou en mij ook overkomen. Dit is een heel gevaar lijke tendens." Een woordvoerder van justitie laat in een reactie weten dat het op de website plaatsen van de gegevens gerechtvaardigd was. Er waren aan wijzingen dat de mannen een over val aan het voorbereiden waren. Dat is volgens de zegsman een se rieus misdrijf waarop een jarenlan ge gevangenisstraf staat. De Amsterdamse politie lanceerde de website www.overvallersge- zocht.nl in juli. Deze week kwam zij ook met een internetpagina over veroordeelde criminelen die voortvluchtig zijn. Dankzij die site zijn al twee voortvluchtige crimi nelen opgepakt. Op de website www.veroordeel- dengezocht.nl staan foto's van cri minelen die nog een celstraf moe ten uitzitten, maar die onvindbaar zijn voor de autoriteiten. Het is de bedoeling dat burgers de politie tips geven over waar zij zich verschuilen. Inmiddels heeft de website 133.000 bezoekers ge had. De politie heeft 21 tips gekre gen. pagina 10/11: 16 miljoen speur neuzen AKEN - De gezondheid van de 87-jarige oud-SS'er Heinrich Boere staat juridische vervolging wegens oorlogsmisdaden in de weg. Dat heeft het Landgericht Aken gister middag bekendgemaakt. Boere, die hartklachten heeft, wordt ervan verdacht als lid van een SS-moordcommando in 1944 drie Nederlandse burgers te heb ben doodgeschoten in Breda, Was senaar en Voorschoten. De zoon van een Nederlandse va der en Duitse moeder werd na de Tweede Wereldoorlog gevangen ge nomen en ontsnapte in 1947. Hij dook onder bij familie in Maas tricht en nam in 1954 de wijk naar Duitsland. Hij woont al decennia in Eschweiler, de laatste jaren in een verzorgingstehuis. Boere werd in 1940 lid van de SS. ROTTERDAM - Een groot deel van de allochtone Rotterdammers is nog totaal niet bekend met de ov-chipkaart. Daarover heeft het Platform Buitenlanders Rijnmond (PBR), waarin tientallen belangen organisaties zich hebben verenigd, gisteren de noodklok geluid. Volgens zegsman Mohamed Bibi gaat alle voorlichting over de af schaffing van de strippenkaart langs veel Nederlanders van al lochtone afkomst en buitenlan ders heen. „We hebben al veel eer der in het hele traject aangegeven dat deze doelgroep een heel speci fieke benadering nodig heeft", legt Bibi uit. „De posters die nu in de metro hangen, zeggen de meeste buitenlandse Rotterdammers niets. Die staan over drie weken heel verbaasd te kijken als ze niet meer met een strippenkaart naar de markt of de moskee kunnen." Volgens het PBR leeft het onder werp niet bij de Rotterdammers van allochtone afkomst. „Zoiets als de chipkaart moet het hebben van mond-tot-mondreclame. Als niemand er over praat, gebeurt dat niet." De organisatie verwacht de mees te problemen bij allochtone oude ren. Dit bevestigt een zegsvrouw van ouderenbond Anbo. Vervoerder RET laat weten op zo'n kort mogelijke termijn con tact te zoeken met het PBR. „We willen graag weten hoe wij deze groep mensen nog beter kunnen bereiken", aldus een woordvoer ster. Terwijl officiële toertochten vanwege invallende dooi gisteren moesten worden afgelast, probeerde een Friese doorzetter de Elfstedentocht te rijden. De ANWB telde weer een record aantal pechgevallen. De Elfstedentocht die de vijftigjarige Jacob Brandsma gisteren op zijn houtjes wil de maken, leek meer op een triatlon. Halverwege zijn so- lotocht langs de Friese elfsteden had hij al drie sportdisciplines be dreven: schaatsen, fietsen en zwemmen. Brandsma, die gister ochtend om vijf uur in Leeuwar den op schaatsen van start ging, zwom al na drie kilometer in een wak. Eenmaal op de wal trok hij droge kleren aan. Brandsma ging onvervaard verder op het tweehon derd kilometer lange traject. Enke le keren moest de mountainbike uit de volgauto worden gehaald voor stukken waar geen ijs lag. In totaal zat hij vijftien kilometer op de fiets. Brandsma hoopte rond middernacht in Leeuwarden te fi nishen. Drie schaatstochten op na tuurijs moesten gisteren worden afgelast vanwege zwakke plekken in het ijs. Met de toertocht Kleine Zeetje bij Spakenburg en de Na- tuurtocht bij Steenwijk werd niet eens begonnen. De Blokzijlerme- rentocht in de Kop van Overijssel ging wel van start, maar 's mid dags zakten verschillende schaat sers door het ijs. „Vandaar dat we mensen dringend hebben ver zocht van het ijs te gaan", aldus een woordvoerder van de politie. De Molenviergangtocht in Zuid-Holland en de Plassentocht Breukeleveen in Utrecht gingen wel door. Ondanks de strenge vorst van de afgelopen dagen vormt schaatsen op natuurijs nog steeds een risico, zegt Ramon Kui- K Voor het eerst sinds 1996 zet Havenbedrijf Rotterdam een patrouilleboot in pers van de schaatsersbond KNSB. „Alleen natuurijs waar toertoch ten worden georganiseerd en ijsba nen die bij ijsclubs horen, worden gecontroleerd op veiligheid. Over het andere ijs kunnen we geen ze kerheid geven." De Wegenwacht had het giste ren voor de derde achtereenvolgen de dag razend druk met het hel pen van automobilisten. De hulp dienst had aan het einde van de dag vijf- tot zesduizend pechgeval len behandeld, zei een woordvoer der van de ANWB. Dinsdag be handelde de Wegenwacht 6458 pechgevallen, tegen 3500 op een gewone dag. 0 Voor het eerst in dertien jaar heeft het Havenbedrijf Rotterdam een ijsbreker ingezet om de Rotter damse haven ijsvrij te houden. De ijsbreker werd gebruikt op de Delf- shavense Schie. Volgens het haven bedrijf is dat een belangrijke vaar weg voor de binnenvaart. De rou te is over een afstand van een kilo meter of drie ijsvrij gemaakt. Zweren van de eed kan volgens minister niet op islamitische wijze. DEN HAAG - Ambtenaren die op Al lah willen zweren, moet niets in de weg worden gelegd. Dat vinden politiebonden en het ministerie van Defensie. Zij reageren op de vaststelling van minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken dat de 'eed niet op islamitische wij ze' kan worden bekrachtigd. Vol gens de politiebonden gaat Ter Horst in tegen cao-afspraken. Ter Horst constateert in antwoord op vragen vanuit de Tweede Ka mer dat het voor politie- en rijks ambtenaren niet mogelijk is om 'op islamitische wijze' de eed af te leggen, die bij sommige beroepen hoort. Provincies en gemeenten hebben de mogelijkheid daarvan af te wij ken, het Rijk volgens Ter Horst niet. De uitleg die Ter Horst aan de wet geeft, stuit op verbazing en verontwaardiging bij de politiebon den. In 2001 en 2003 is volgens hen juist bewust per cao afgesproken dat ook een islamitische eed - 'Zo waarlijk helpe mij Allah de Barm hartige' - wordt geaccepteerd. Het gaat erom dat iemand een belofte aflegt 'op iets wat voor hem van waarde is' en zich eraan houdt, niet om de exacte bewoordingen of het godsbegrip, vindt Han Bus ker, voorzitter van de Nederlandse Politie Bond. „Je moet daar niet zo rigide mee omgaan." Hij noemt het 'een stap terug in de tijd' als politiekorpsen niet langer de moge lijkheid hebben hun personeel op Allah te laten zweren. Busker wijst erop dat het al jaren lang prioriteit is meer allochtonen bij de politie te krijgen. „Daar kan ik dit niet mee rijmen." De bon den willen Ter Horst volgende week donderdag tijdens een ge pland overleg om uitleg vragen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken wil de minister graag met de bonden in overleg. Met de woor den 'Zo waarlijk helpe mij God al machtig' zou volgens de woord voerder niet specifiek naar een christelijke God worden verwezen, maar 'kan men daar een eigen in vulling aan geven'. Dat is niet de uitleg die dè steller van de Kamervragen, SGP-Kamer- lid Kees van der Staaij, eraan geeft. „Het is een christelijke eed. Zo is dat altijd geweest en altijd be doeld. En net zoals we geen be hoefte hebben om bijvoorbeeld is lamitische feestdagen als nationale feestdagen aan te merken, hebben we ook geen behoefte aan het toe voegen van een islamitische eed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6