Palladium gaat de straat op livera LindessaI OPRUIMING TOT 70% KORTING Geen centrum voor dracht, wel onderwijs in Oude Manhuis Weekend lang jeugdtheater live life love livera W pzc Donderdag 8 januari 2009 25 Vlissingse jeugd vaak niet op de hoogte van wat er te doen is. door Annemarie Zevenbergen vlissingen - Vlissingse jongeren weten vaak niet wat er voor ze ge organiseerd is. Voetbaltoernooien, disco's en andere sport- en spelacti viteiten zijn er wel, maar uit on derzoek van de Vlissingse welzijns organisatie Palladium blijkt dat veel jongeren niet weten dat ze ge organiseerd zijn. De jongeren die wel weten wat er te doen is, zijn re latief tevreden over er voor ze te doen is. In het onderzoek van Palladium is een onderverdeling gemaakt naar de leeftijdscategorieën 10 tot 12, 12 tot 18 en 18 tot 23 jaar. Doel van het onderzoek is te achterhalen wat de behoeften van jongeren zijn en hoe Palladium daar het best op kan inspelen. De resulta ten van het onderzoek gaan ook naar de gemeente Vlissingen, waar binnenkort de inspraakronde be gint over de nieuwe nota jeugdbe leid voor de komende jaren. Maar de jongeren moeten dus eerst wél weten wat er waar te doen is. Directeur Peter Gillissen van de Vlissingse welzijnsorganisa tie Palladium: „We willen kijken hoe we een beter contact kunnen opbouwen met die gasten." Een stap in de goede richting is de aan stelling van een nieuwe consulent jongerenwerk, begin deze week. „Die consulent, Tom van Beek, gaat letterlijk de straat op. Hij is dus te vinden waar de actie is. We merken dat er steeds meer op straat gebeurt in plaats van in de drie buurtcentra. In die buurhui zen zie je, net als op school bij voorbeeld, dat er allerlei subcul- tuurtjes zijn. Als je bij een ander groepje hoort dan de groep die 'We moeten gewoon een beter contact opbouwen met die gasten' daar op dat moment is, ga je daar dus niet naar toen. Ik snap dat wel, ik ga ook niet naar een hard- rock-café omdat die muziek me niet zo ligt. Dus zoek ik naar een plek waar wel gelijkgestemden zijn. Wij willen kijken of we dat bij de jongeren ook op de een of andere manier kunnen bereiken." De uitkomsten van het onderzoek dat werd gedaan door Stadsmoni- tor Vlissingen, de afdeling Onder zoek en Statistiek van de Vlissing se bibliotheek, leverde geen we reldschokkende feiten op. „Ik heb me er wel over verbaasd dat jonge ren veel minder met internet doen dan wij altijd dachten", vertelt Peter Gillissen. „We hebben het grootste deel van de reacties op het onderzoek schriftelijk gekre gen, niet digitaal. Blijkbaar wordt het internet gebruikt om muziek en zo te downloaden en wordt er veel gechat, maar dat is het dan wel." De Palladiumdirecteur waagt zich wel aan de conclusie dat de jonge ren best uit de voeten kunnen met het aanbod in Vlissingen. Duide lijk is dat sport- en spelactiviteiten erg populair zijn. Veel kinderen tussen de tien en twaalf jaar wil len daarvoor zelfs best naar een an dere buurt gaan. Jongeren tussen de twaalf en acht tien jaar hebben sterk de behoefte aan een hangplek. De tevreden heid over de activiteiten bij hen loopt sterk uiteen. Een groep van 32 vindt 'het ene leuk, het andere niet' en een groep van 63 procent wil wel meer meer dingen doen. De Palladiumdirecteur zet overi gens wel zijn vraagtekens of de vrijetijdsbesteding van de 18- tot 23-jarigen nog wel een taak van de organisatie is. „Ik denk niet dat die groep behoefte heeft aan bijvoor beeld sport- en spelactiviteiten." Jongeren in beeid De groep van 10 tot 12 jaar, 1 januari 2008:1449 kinderen. Aantal reacties: 317. Een op de vier weet niet dat er een wijk- of buurtcentrum is. De kinderen missen speeltoe stellen, skateplekken, leeftijd genootjes en voetbalplekken. 70 procent weet niet wat er te doen is in de buurt. De groep van 12 tot 18 jaar, 1 januari 2008: 3542 jongeren. Aantal reacties 581. Een op de vier weet niet dat er een wijk- of buurthuis is. De jongeren missen een hang plek, voetbalveld en activitei ten voor hun leeftijdsgroep. 63 procent wil meer activitei ten De groep van 18 tot 23 jaar, 1 januari: 3260 personen, bena derd: 1720. Aantal reacties: 178. Een op de drie jongeren weet niet dat een een buurt- of wijkcentrum is De jongeren missen: een ont moetingsplaats, gras/sportveld en een horeca gelegenheid. Twintig procent wil meehel pen met opzetten activiteiten. door Harmen van der Werf goes - Voorzitter Willem den Her der van de stichting Maatschappe lijke Belangen (SMB) heeft met ge fronste wenkbrauwen kennis geno men van de mogelijk nieuwe be stemming van het Oude Manhuis in de Goese binnenstad. Zoals ge meld wil de gemeente Goes het ge bouw gaan verhuren aan de parti culiere school voor middelbaar on derwijs 'Luzac Opleidingen'. SMB was 'in' voor overname van het monument waarna er een ken niscentrum voor Zeeuwse kleder drachten in gevestigd zou worden. Den Herder was er niet van op de hoogte dat er een andere gegadig de was. „Ik ben er dinsdag over in gelicht door de wethouder die mij vertelde dat Goes het pand liever wil verhuren dan verkopen. Ik heb erop gewezen dat er veel achterstal lig onderhoud aan het pand zit en dat er voor een restauratie voorlo pig geen rijkssubsidie te verwach ten is. Meer kan ik niet doen. Het is aan de gemeente om er een be slissing over te nemen." Het Oude Manhuis is volgens Den Herder veel beter geschikt als ken niscentrum annex museum voor Zeeuwse klederdrachten - 'zoiets bestaat nog niet in Zeeland' - dan als locatie voor een onderwijsin stelling. „Het moet toch mogelijk zijn Luzac in een andere ruimte in Goes onder te brengen", schat de SMB-voorzitter in, „terwijl je in Goes maar één gebouw hebt als het Oude Manhuis. En dat staat ook nog op een ideale plek voor een culturele bestemming. Het his torisch museum De Bevelanden is ernaast gevestigd. Het kenniscen trum kan daarmee een goede com binatie vormen, met ook de Grote of Maria Magdalena Kerk als cultu reel podium." Den Herder wacht 'rustig' het be sluit van de gemeente af. goes - Leerlingen van de jeugd- theaterschool Zeeland laten in het weekeinde van 23, 24 en 25 januari aan het publiek zien wat ze in de afgelopen maanden hebben ge leerd. De vrijdagavond is een op warmertje. Óm 18.00 uur bijt de groep 9-plus uit Goes het spits af met een griezelig verhaal voor mensen met stalen zenuwen. De opwarmavond is om 20.00 uur af gelopen. Zaterdag gaat het echt werk van start. Dan spelen vanaf 12.30 uur verschillende groepen uit Goes en Middelburg. Om 20.30 uur begint de laatste voorstelling: Succes! van de groep Jora. Zondag begint de reeks om 13.30 uur. De laatste voorstelling is om 18.00 uur met de groep Dana uit Renesse. Het jeugdtheaterweekend wordt gehouden in 't Beest in Goes. www.tbeest.nl OPRIL GROTE MARKT 11 GOES BEHA'S - SLIPS - HEMDJES - ONDERBLOUSES - PYJAMA'S - NACHTHEMDEN - HUISPAKKEN EN NOG VEEL MEER RESTANTEN VAN BEKENDE MERKEN GOES - MIDDELBURG Vlissingse jongeren tussen de 12 en 18 jaar hebben sterk de behoefte aan een ontmoetingsplek. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69