'Doe toch niet zo negatief over Axel' Z PZC Donderdag 8 januari 2009 27 Vraag de eerste de beste Axelaar die je op straat te genkomt hoe het gaat met Axel en grote kans dat hij zal zeg gen dat Axel niet meer is wat het is geweest. Oudere Axelaars heb ben het vaak over de allure van Axel die verloren is gegaan. De dy namiek uit de tijd dat de Belgen met busladingen vol in Axel kwa men winkelen. En niet te verge ten de weekmarkt op zaterdag. Wat is er nog van over? Winkels verdwenen en de weekmarkt is ook niet meer wat het is geweest. En sinds vorige week rijden er weer auto's door de Noordstraat, het voormalige domein van het winkelend publiek. Dick Oggel kent de geluiden. „Dat het niks meer is in Axel hoor ik ook. Jammer dat mensen zo negatief praten over Axel. Dat typeert ook een beetje de Axe laar. Hij loopt altijd te klagen, maar ondertussen is hij wel een hele trouwe klant van de winkels hier in Axel." Nee, Oggel heeft al le vertrouwen in de toekomst. Na een verbouwing heropende hij gisteren zijn winkel Ot en Sien Jeugdmode. U wuift wel erg makkelijk alle kri tiek weg. Ach, ik krijg wel eens meer het verwijt dat ik alleen maar positief praat over Axel. Dat is ook zo. Maar dan wil ik wel eens weten wat voor winkels er niet zijn in Axel. Nee, dan moet u niet met de Hema aankomen, want die winkel moest weg omdat die een bedreiging was voor de vestigin gen in Hulst en Terneuzen. En ik hoor ook wel eens mensen zeg gen dat er hier geen V en D en C&A is. Vergeet dat maar, die winkels komen echt niet naar Axel. Maar kijk dan ook eens naar wat er nog wel allemaal is. Naar de winkels die vernieuwd zijn zo als Albert Heijn en Bruna. Maar daar hoor je mensen niet over. Als u rondkijkt in Axel ziet u toch ook de lege panden. En daar zitten een aantal grote panden tussen. Dat valt op en dat geeft een negatief effect op het winkelbestand. Maar kijk ook eens naar de redenen dat winkels verdwijnen. In de tijd dat de Bel gen hier nog met busladingen naartoe kwamen, was het wel erg makkelijk om ondernemer te zijn. Die tijd is voorbij. Laat ik zeggen dat de hobbyisten onder de ondernemers zijn verdwenen. De echte ondernemers komen nu weer bovendrijven. En zolang er echte ondernemers rondlopen, gaat het goed met Axel. Hoe typeert u een echte onderne mer? Ik heb zelf als lijfspreuk: een on dernemer die stilzit heeft slechts één kans. En dat is in slaap val len. Ik weet ook wel dat we in een economische crisis zitten. Toch heb ik het besluit genomen om te verbouwen. Je moet als on dernemer met je tijd meegaan. Er is zoveel concurrentie en de klan ten zijn steeds mobieler. Ze gaan steeds verder om te winkelen. Verlangt u nooit eens terug naar de glorietijd van Axel? „De gemeente moet niet alle winkels in Terneuzen concentreren." De tijd dat de busladingen Belgen naar Axel kwamen is inderdaad voorbij. De nieuwe generatie Bel gen gaat niet meer in een bus zit ten en laat zich vervolgens naar Axel rijden. Dat geldt natuurlijk ook voor Hulst. Maar niet al die mensen die hier door de straten liepen kochten ook wat. Eigenlijk is Axel nooit een echte winkel stad geweest. Daarvoor was de verblijfsfiinctie te gering. Ja, dat heb ik vroeger ook al gezegd en is me niet in dank afgenomen. Ik kreeg de hele horeca van Axel over me heen. Nee, ik verlang niet naar de glorietijd. Dat is nos talgie, het zijn herinneringen die je natuurlijk wel mag koesteren. Beter is het naar de toekomst van Axel te kijken. Hebben de politici in Terneuzen daar ook oog voor? Blijkbaar zien ze nog wel poten tie in Axel gezien de miljoenenin vesteringen in het museum. Dat DIEPGANG door Jean-Lou de Cucht is ook niet voor z'n tijd. Tot op heden is het meeste geld naar Ter neuzen en Sas van Gent gegaan. Je kunt wel alles in Terneuzen Dick Oggel Ondernemer in Axel. Bestuurslid van ondernemers vereniging Axclusief. Lid van het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel Zuidwest Nederland. Lid van de regioraad van MKB Zeeland. Lid van de ledenraad van brancheorganisatie Mitex. Was gemeenteraadslid voor de Christenunie. Getrouwd met Helene, drie kin deren. Leeftijd: 61 jaar. willen zetten, maar de kernen moeten ook leefbaar blijven. Ter neuzen wil zich steeds meer als winkelgebied profileren. Laat ze eens ophouden om Axel weg te zetten als plaats waar alleen de da gelijkse boodschappen worden ge daan. Terneuzen wil als een stad van 55.000 inwoners door het le ven gaan. Leef daar dan ook eens naar en trek niet alles samen in het centrum zoals ze nu weer wil len doen met de winkels bij de skihal. Ik moet overigens nog zien of die er ooit wel zullen ko- Pierre Eijsackers, voorzitter van de stadsraad Axel, verweet de onderne mers in Axel te passief te zijn. Ik ben het niet helemaal met Eijs ackers eens, maar het is wel een punt van zorg. Je hoeft mij echt niet te vertellen dat je als onder foto Peter Nicolai nemers meer moet samenwer ken. Dat je niet alleen oog moet hebben voor je eigen zaak, maar ook eens naar de belangen van heel Axel moet kijken. Ja, ook als bestuur van Axclusief mogen we wat actiever zijn. We doen best veel, maar we moeten toch beter gaan communiceren met onze le den. Komt nog bij dat onze leden af en toe ook te veel vertrouwen in het bestuur hebben. Daar valt inderdaad nog wat werk te verzet ten. Hoe kijkt u aan tegen de proef met auto's in de Noordstraat? Daar hebben we het in Axel al tien jaar over. Laten we maar eens kijken wat het oplevert. Op zich is het niet zo gek om auto's door een winkelstraat te laten rij den. Je ziet het wel in meer ste den. Het is ook weer een voor beeld van met je tijd meegaan. Niet te bang zijn voor veranderin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57