Snert, warme choco, broodjes worst Kwaliteitsslag voor het Portaal van Vlaanderen Dierenambulance in Zeeuws-Vlaanderen Ziek 22 Donderdag 8 januari 2009 PZC Z keer in hun leven dat ze het na tuurijs betraden. Voor anderen een koud kunstje om de draad weer op te pakken. „Wow, die man gaat hard", roept een jongetje met enige jaloezie naar een pas sant. „Wacht maar, later!", be denkt hij zich terwijl hij verder gaat met oefenen. In Westdorpe heeft: de bouwkeet van ijsclub Rietbos sinds vorige week een*plaatsje ingenomen langs het ijs aan de Kapittelstraat, vlakbij het Kanaal. Snert, warme chocolademelk en broodjes worst: voor de schaatser een heerlijke ver snapering om het schaatsfeestje compleet te maken. Op deze kreek kon vrij snel geschaatst worden, weet een Westdorpenaar te vertel len. „Het is een ondiepe kreek, be doeld voor watervogels. Na een nacht of vier vorst werden hier de ijzers al ondergebonden." Gister middag werd het koek-en-zopie- kraam naar de Molenkreek ver plaatst omdat ook daar het ijs dik genoeg is om te schaatsen. „Onge lofelijk. Ik sta gewoon op de Otheense Kreek", roept een meisje in Terneuzen naar haar vriendin netje. Bijna even verbaasd betre den enkele jongeren een eindje verder het haventje met hun fiets. Het duurt slechts enkele seconden voor de eerste onderuit gaat. De schaatsers op de kreek lijken min der moeite te hebben met het ijs. „Door de aangesmolten sneeuw van begin deze week is het ijs hob belig van structuur en daardoor minder glad. Maar het is deson danks superkwaliteit! Heerlijk om dit nog eens mee te maken. Je be leeft Terneuzen van een heel ande re plek", vertelt Daan de Kubber enthousiast. Samen met zijn schaatsmaat Henk-Warrens leggen ze behoorlijke afstanden af op hun Noren. Voor schaatsliefhebber Mar den Jansen, woonachtig aan de Kreekzicht, waren het spannende dagen. „Ik heb elke dag geboord om het ijs te meten. Vorige week De beelden staan nog op het netvliest. Schaatsers op de Otheense Kreek in Terneuzen, de toertocht Sluis-Brugge-Sluis. Na jaren kunnen Zeeuws-Vlamingen weer op natuurijs. De IJsclubs waren er aan toe. door Paul Begijn De winter van 1996/1997 was de laatste strenge winter uit de afgelopen twaalf jaar. Schaats- en winterliefhebbers konden het zich in de herfst nog nauwelijks voor stellen, maar nu is het hartje win ter en half Nederland staat op het ijs. Reden tot vreugde bij de ijsclubs, die reikhalzend hebben uitgeke ken naar deze winterse periode. De gelijknamige ijs- en skeelerclub organiseert dagelijks activiteiten op het ijs van het Groote Gat in Oostburg, waar afgelopen week ruim duizend schaatsliefhebbers het ijs betraden. Hans Merrelaar, voorzitter van Het Groote Gat, heeft het er maar druk mee deze dagen. Van 's morgens vroeg tot in de late avonduurtjes is hij met een aantal vrijwilligers in touw om zaken te regelen. Van het vlottrekken van de baan tot het be voorraden van de koek-en-zopie- tent. „Het is een vak apart", vertelt de goedlachse ijsmeester. Volgens hem heeft de Oostburgse ijsclub, waar zo'n tweehonderd gezinnen op de ledenlijst staan, vaak de pri meur in Zeeuws-Vlaanderen waar het gaat om het schaatsen op na- tuurijs. „Het Groote Gat is een wonderbaarlijk water dat snel dichtvriest. Tijdens oudjaar heb ben we de kreek al vrijgegeven. Het ijs was toen al negen centime ter dik." Gistermiddag kon de jeugd zich uitleven op de kreek, waar een sport- en spelmiddag werd gehouden. En daar werd grif gebruik van gemaakt. Een ruwe schatting zegt dat er woensdagmid dag zo'n 800 tot 1000 schaatsers op het Groote Gat waren. Voor sommigen was het de eerste Voor het eerst sinds twaalf jaar kan er op de Otheense Kreek worden ge schaatst. Maar nog niet iedereen waagt zich er op het ijs. foto Peter Nicolai wilde het echt niet vlotten met de ijsdikte. De afgelopen nachten is het snel gegaan en het ijs is nu ruim negen centimeter." Jacqueli ne de Witte van Restaurant Kraag hof en haar man Cor hebben zelf het initiatief genomen voor het op zetten van een koek-en-zopietent aan de Otheense Kreek nu Terneu zen geen officiële ijsclub meer heeft. Sinds gisteren kan er geschaatst 'worden onder het genot van mu ziek, een warme snert en een glüh- door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De dierenbescher ming Zeeland is deze week van start gegaan met een dierenambu- lancedienst in Zeeuws-Vlaande ren. De dierenambülance staat 24 uur per dag zeven dagen per week paraat voor hulp aan dieren in nood. Het telefoonnummer is 0900-7673437 of 0900-SOSDIER (de letters op het telefoontoestel). De dierenambulance wordt be mand door vrijwilligers. Die zijn de afgelopen maanden gerekrute erd in Zeeuws-Vlaanderen. De vrij willigers dragen zorg voor het ver voer van zieke en gewonde dieren naar een dierenarts of opvangcen trum. Volgens de dierenbescher ming geldt het gezegde 'een onge luk zit in een klein hoekje' maar al te vaak voor dieren. „Denk maar aan de vele aanrijdingen met in het wild levende dieren, maar ook ongelukken met huisdieren ko men regelmatig voor." Beter laat dan nooit, dacht de moe der van dat Vlissingse jongetje dat vanwege een toneelstuk op school verstek moest laten gaan bij de zwemles. Zij vroeg de vader om even af te bellen, want zelf had zij al tien dingen tegelijk omhanden. Nou, hij ook, liet hij enigszins geïr riteerd weten. Dus zocht de moe der, toen ze er even tijd voor vond, Tip? redactie@pzc.nl zelf maar het telefoonn ummer van de zwemschool op. "Goedendag! Ik wil even melden dat mijn zoon vandaag niet komt zwemmen, van wege een toneelopvoering op school", zei ze. Aan de andere kant van de lijn werd gegrinnikt. "O, maar we weten al dat hij niet komt, hoor. Uw man belde net om te zeggen dat hij ziek is." Verhuizing naar nieuwe locatie en professionele exploitatie. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen willen het Portaal van Vlaanderen een forse financiële injectie geven. Volgens het college is het noodzakelijk dat het Portaal een kwaliteitsslag maakt, wil het toekomst hebben als een van de belangrijkste toeris tische voorzieningen in Terneu zen. De VW Zeeuws-Vlaanderen heeft in opdracht van de gemeente een adviesrapport opgesteld. Het Por taal van Vlaanderen behelst het toeristisch medegebruik van het sluizencomplex in Terneuzen en is een gezamenlijk initiatief van Rijkswaterstaat, VW, Zeeland Seaports en de provincie. De afge lopen jaren is met activiteiten ge probeerd meer bezoekers te trek ken, maar het blijkt dat een profes sionalisering van de organisatie en werkwijze noodzakelijk is voor een echte kwaliteitsverbetering. Eind 2007 al heeft Rijkswaterstaat laten weten dat het Portaal op een andere locatie gehuisvest moet worden. De dienst stelt een nieuw onderkomen beschikbaar aan de Zeevaartweg 11 in Terneuzen. De verhuizing moet eind dit jaar zijn beslag krijgen. Tot nu toe draaide het Portaal vol ledig op vrijwilligers, maar volgens B en W is voor de kwaliteitsslag de inzet van een beroepskracht on ontbeerlijk. De manager moet in de loop van dit jaar in dienst tre den. De gemeente stelt zich garant voor het eventuele exploitatiete kort dat daaruit voortvloeit. Daar naast stelt het college de gemeente raad voor 0111 een financiële bijdra ge te geven van ruim 300.000 eu ro. De verwachting is dat de pro- fW De gemeente Terneuzen wil het Portaal van Vlaanderen een flin ke financiële injectie geven om een noodzakelijke kwaliteitsslag te kunnen maken. vincie, Zeeland Seaports en het be drijfsleven samen ook met zo'n 225.000 euro over de brug komen. De begroting zou dan sluitend kunnen worden gemaakt met een europese subsidie van bijna 360.000 euro. De gemeente treedt voorlopig op als projectverantwoordelijke. Dat betekent dat er vanwege de inzet van gemeentepersoneel naast de al genoemde subsidie sprake is van een gemeentelijke bijdrage in natu- ra ter waarde van zo'n 35:000 eu- .ro. In het nieuwe concept is het Por taal vooral een informatiecen trum. Het accent ligt op overdra gen van kennis en informatie. Het Portaal richt zich op de 'moderne en toekomstgerichte havenecono mie' en wordt dus geen soort mu seum. Het informatieve karakter gaat hand in hand met 'fiin', amu sement en 'actief ontdekken en be leven'. Er wordt ook een beperkte horecavoorziening met een uitkijk- terras gerealiseerd en er komt ook een souvenirshop en folderpost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52