Gemeente mag jeugd en pedo's aanpakken Duizenden rekeningen in handen van criminelen Waarom... Zeeuwse burgemeesters blij met meer armslag <s> L/LTL/, Den Haag inspecteert gevels www.hz.nl ...koos Dianne voor International Business Management Studies 4 I Donderdag 8 januari 2009 PZC Als we niets weten kunnen we er ook niets aan doen. MIDDELBURG - De Zeeuwse burge meesters zijn niet ontevreden met de beslissing van minister Hirsch Ballin om gemeenten meer arm slag te geven om zich te wapenen tegen pedoseksuelen die op vrije voeten komen. De een is wel wat kritischer dan de ander. Willem Nuis van Tholen: „Ik vind het een goede zaak dat wij hier als burgemeesters van op de hoogte worden gesteld. Als we niets we ten, kunnen we ook niets doen. Natuurlijk zijn er ook mensen die echt hun leven willen beteren, na dat ze hun straf hebben uitgeze ten. Die moeten daar ook de kans voor krijgen." Burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal vindt het een goede zaak dat hij over de informatie kan beschikken, maar wil er niet actief mee aan de slag zolang er geen aanleiding toe is. Volgens Jaap Gelok, burgemeester van Borsele, is het belangrijk te we ten welke persoon het betreft en of er kans op herhaling bestaat. Breed bekendmaken, vindt Gelok niet goed. „Want het kan natuur lijk heel goed zo zijn dat iemand hier komt wonen om in anonimi teit een nieuw leven op te bou wen. Moet je iemand die kans dan ontnemen?" Gelok vindt wel dat de rijksover heid 'erg gemakkelijk' zaken op het bordje van burgemeesters legt. Jan Frans Mulder van Hulst: „Ik ben blij dat de minister het Open baar Ministerie nu opdracht geeft om informatie over vrijgelaten pe dofielen door te spelen aan de ge meenten. Ook al, omdat ik in het recente verleden met kwesties te maken kreeg, die voorkomen had den worden als ik eerder over in formatie had beschikt." Jan Lonink van de gemeente Ter- neuzen deelt de zienswijze van Mulder. „Elk geval is anders. Dus je moet eerst voor jezelf uitmaken of met het doorspelen van infor matie aan andere instanties proble men worden voorkomen of wor den opgelost", zegt Lonink. Hij is blij met dit soort nieuwe taken. „Het geeft het burgemeesterschap meer inhoud." Loco-burgemeester Wijnand Ren den van Schouwen-Duiveland kan zich wel voorstellen dat de minis ter voortaan burgemeesters in licht. „Als er onrust kan ontstaan doordat de samenleving op zo'n persoon reageert, is het goed dat wij dat weten." Ook al kan hij for meel weinig tot niks met die infor matie, burgemeester Koos Schou- wenaar van Middelburg wil het lie ver wel weten. Maar alleen deskun digen kunnen bepalen of het ver antwoord is een ex-delinquent er gens te huisvesten, benadrukt hij. Rob van der Zwaag is het met hem eens en verwacht dat de bur gemeesters nog wel instrumenten krijgen om goed met de informa tie om te kunnen gaan. Hirsch Ballin werkt aan wijkverbod reljeugd en inlichten burgemeester. DEN HAAG - Gemeenten krijgen meer armslag om zich te wapenen tegen jongeren die een buurt terro riseren en gevaarlijke pedoseksue len die vrij komen. Minister Ernst Hirsh Ballin van Justitie werkt mo menteel aan maatregelen die dit mogelijk gaan maken. Probleemjongeren die voortdu rend overlast veroorzaken, kunnen binnenkort eenvoudiger een wijk verbod krijgen. Hirsh Ballin werkt aan een wet om reljeugd ook bij vrij lichte vergrijpen, zoals het trei teren en bedreigen van bewoners en winkeliers, maanden van hun vaste hangplek te weren. Hij maak te dit gisteren bekend in Gouda, waar Marokkaanse probleemjonge ren vorig jaar buschauffeurs lastig vielen, bespuugden en met geweld dreigden. Rechters kunnen nu alleen een wijkverbod opleggen als extra maatregel bij een veroordeling. Het nieuwe wetsvoorstel zorgt er voor dat het een afzonderlijke straf wordt. Daders die in hun ei gen wijk de boel verzieken, krijgen een locatieverbod. Zij mogen zich bijvoorbeeld niet meer laten zien in het winkelcentrum waar zij overlast veroorzaakten. Behalve tegen reljongeren, wil de minister ook dat gemeenten beter worden voorbereid op de terug keer van pedoseksuelen die hun straf hebben uitgezeten. Justitie gaat burgemeesters voortaan voor af inlichten. Ook mogen burge meesters voortaan ook woning bouwcorporaties waarschuwen. Aanleiding voor de maatregel is de Gemeenten krijgen van de minis- ter van Justitie meer armslag om zelf beter met reljeugd en gevaar lijke pedoseksuelen om te kun nen gaan. affaire in Utrecht, waarbij een ver oordeelde pedofiel terugkeerde naar zijn flat waar ook het jongetje woonde dat hij had misbruikt. De ophef kwam voor de gemeente Utrecht als een verrassing. Justitie informeert een gemeente nu als daar een gedetineerde komt wo nen, maar vertelt daarbij niet voor welk delict die is veroordeeld. De Utrechtse burgemeester en de Tweede Kamer hamerden er toen bif het kabinet op om gemeenten beter te in te lichten. Volgens een woordvoerder van het ministerie krijgen burgemeesters voortaan meer openheid van zaken, mits de veroordeelde een risico voor zijn omgeving is. „Het is aan de burge meester om te beoordelen wat die met de informatie doet", aldus de woordvoerder. „Wellicht vindt die het noodzakelijk om de woning bouwcorporatie in te lichten. Justi tie doet dat niet zelf." pagina 3: commentaar OEN HAAG - De gemeente Den veis mogelijk onveilig zijn. De aan- Haag is begonnen met de 'visuele leiding is het instorten vorige inspectie' van circa vijfhonderd ge- week van een deel van de gevel bouwen in de stad, omdat de ge- van een flat aan de Treublaan. PETER Miljoenen schade door creditcardfraude èn skimmen. AMSTERDAM - Tienduizenden Ne derlandse bankrekeningen zijn in handen van criminele netwerken. Dat blijkt uit onderzoek door het internationale recherchebureau Ul trascan. Criminelen kunnen over de reke ningen beschikken door creditcard fraude via internet, het skimmen van bankpassen, waarbij gegevens inclusief pincodes worden gekopi eerd en door met illegaal verkre gen informatie te internetbankie- ren. Het Openbaar Ministerie (OM) meldde april vorig jaar dat de Nederlandse banken in 2006 al leen al door skimming voor vijf tien miljoen euro schade leden. Eind vorig jaar liet het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) we ten dat criminelen de afgelopen tijd steeds vaker pinpasgegevens bij de kaartjesapparaten op sta tions kopiëren. De laatste twee maanden gebeurde dat bij ruim tweehonderd apparaten. Een woordvoerder van Ultrascan benadrukt dat het technisch moge lijk is internetbanlcieren volledig te beveiligen. Ook al zeggen ban ken dat dit niet mogelijk is. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zegt niet bekend te zijn met het onderzoek van Ultra scan en 'kan de cijfers niet plaat sen'. De vereniging wil verder niets over de omvang van het pro bleem kwijt. „De banken zijn zeer alert op een veilig betalingsver keer", zegt een woordvoerder van de NVB. „Ze investeren veel geld in systemen en zijn dagelijks met honderden medewerkers actief in het voorkomen en bestrijden van fraude, onder meer met de detail handel als het om skimming gaat." AlOET" - ("IBMS is voor mij de perfecte opleiding: ik wil alles leren over het werken in een internationale omgeving. Je krijgt les in het Engels en hebt klasgenoten uit onder meer Polen, Duitsland, Engeland, India, China en Canada. Je hebt goede carrière kansen als bijvoorbeeld marketing manager, sales manager, export manager of consultant. In Nederland én in de rest van de wereld!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4