Bij de eerste hobbels Sluise aanpak WMO is voorbeeld voor gemeenten in Nederland Huisarts wil een bod op PZC 4 Namen 5 weken voor 15 euro 2 Donderdag 8 januari 2009 PZC WILLEM VAN DAM Kees. Goeie naam. Ligt lekker in de mond en klinkt ro buust. Ik kende veel Kezen. Zo had ik een ome Kees, maar die is allang dood. En op de lagere school had ik een vriendje dat Kees heette. Net als zijn vader. Maar de oude Kees schreef zijn naam met een C. Dat vond hij sjieker. Jaap. Ook dik in orde. De naam duidt op durf en onverzette lijkheid. Denk alleen maar eens aan Jaap Stam, één brok gra niet die man. Met ]an, Piet of Klaas is ook niks mis - degelijke Hollandse voornamen. In de buurt waar ik opgroeide wemelde het van de Jannen. Als ik de straat opging en keihard riep: 'Hoehoit Jantje, kom je buitenspelen?', gingen er soms wel vijf of zes voordeuren tegelijk opfen en rep ten de Jantjes zich naar het veld je waar we altijd voetbalden of indiaantje speelden. We.waren allemaal heimelijk verliefd op meisjes die Greetje, Rietje of Klaartje heetten. En op Ada natuurlijk. Want haar vader was groenteboer, en wie met Ada verkeerde scoorde altijd wel een appel of peer. De Kezen, Japen, Pieten, Klazen, Jannen, Greetjes, Rietjes, Klaartjes en Ada's sterven uit. De Angelootjes rukten op, de Patricks, de Chantals en de An- geliques. Maar ook die hebben inmiddels aan populariteit inge boet. Ouders van Nu, zo blijkt uit een deze week gepubliceerd over zicht van de populairste kindernamen, geven de voorkeur aan Noa, Maud, Jasmijn, Fleur, Finn, Sven, Jayden en Thomas; stuk voor stuk namen die je vooral op de Montessorischolen treft. Maar er gloort hoop: Daan Sophie staan nummer één; fijne doe-maar-gewoon-namen. 'Hoehoit Daantje en Sophietje, komen jullie buitenspelen?' Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Hoehoit Daantje en Sophietje, komen jullie buitenspelen?' i, Middelburg .0 AB Middelburg COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Postbus 91,4330 AB 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij P£C Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In het colofon tieft u nadere informatie Sherita stapt in de auto naar Goes. Vriend Wilfred zit achterin en broer Soedis bestuurfde auto. Een paar weeën en daar was-ie. Zit de kraamafdeling tegenwoordig in Goes? Daar houden Walcherse baby's geen rekening mee. Rishano uit Vlissingen werd geboren in een auto, op de A58. door Cornelleke Blok Sherita Bholasing was dinsdagmiddag nét klaar met stofzuigen, toen haar vliezen braken. „'Wat krijgen we nou?', dacht ik. Ik heb al een zoontje, maar dit kende ik niet." Sherita - die 34 weken zwanger was - moest onder begeleiding van een gynaecoloog in het ziekenhuis bevallen. Dat kan sinds nieuwjaars dag alleen nog in Goes. Sherita: „Ik belde het ziekenhuis in Vlissin gen, om te zeggen dat mijn vlie zen gebroken waren. Ze zeiden dat ik naar Goes moest bellen. In Goes verzochten ze me om meteen die kant op te komen. 'Hoe dan? Ik heb geen auto', zei ik. Dat moest ik zelf maar regelen. Mijn vriend had zijn telefoon uit staan, dus heb ik mijn broer gebeld. Hij zou komen. 'Doe maar rustig aan. Ik voel me goed', zei ik nog." Ze lacht. „Dat had ik beter niet kun nen zeggen." Tien minuten later zat ze in de au to, met haar broer Soedis en vriend Wilfred. „Bij de eerste hob bel begonnen de weeën al. Mijn broer en vriend riepen nog: 'niet persen!'." Maar daarvoor was het al te laat. „Ik zat voorin. Mijn vriend zat achter me. 'Ik móet mijn benen kwijt', dacht ik. We zetten de stoel achterover en ik leg de mijn benen op het dashboard. Ik wist: het kind komt eraan. Dat is een soort 'moeder-natuur ge voel'. Eerst hield ik een hand on der mijn lichaam. De andere had ik nodig om de persweeën op te vangen. Ik weet niet meer precies wanneer Rishano gekomen is, maar het was in elk geval op de •snelweg. Ik heb 'm met twee han den opgevangen. De navelstreng zat om z'n nek: die hebben we er snel afgehaald. Hij gilde heel even en schopte tegen mijn borst. Zo wist ik d^t hij leefde. Ik heb z'n vingertopje in z'n mond gedaan, zodat-ie daarop kon zuigen. We hadden geen deken bij ons, dus legden we een jas over hem heen. Ik ben hem blijven kroelen." Sherita's broer probeerde onder tussen zo snel mogelijk bij het zie kenhuis te komen. „Hij zat als een zombie achter het stuur. Ik bleef maar zeggen: doe rustig, rij voor zichtig. Het was spits, dus in Goes zijn we over het fietspad gereden. We hadden wel iemand aan kun nen rijden! Mijn vriend hing zwaaiend uit het raam, om de mensen weg te jagen. Ik was de rustigste van allemaal in die auto, terwijl ik normaal een paniek zaaier ben. Het ziekenhuis in Goes heeft nog een ambulance ge stuurd, toen Rishano geboren was, maar die hebben we nooit gezien. Bij de EHBO-afdeling stonden ze wel met alle spullen klaar. Risha no was gelukkig nog goed warm toen we aankwamen. Godzijdank hebben we een gezond jongetje ge kregen, maar er is met deze beval ling een heel groot risico geno men. Ik ben trots op mezelf en op Rishano, maar ik ben teleurgesteld in het handelen van de ziekenhui zen. We hadden een ambulance moeten krijgen." „Ik sta nog steeds te bibberen", zegt kersverse vader Wilfred. „Ik was zo bang dat het mis zou gaan. Wij hadden een engeltje op onze schouder, maar ik vrees voor de an dere mensen op Walcheren die ook met eigen vervoer naar Goes moeten." „We moeten oppassen de verplaat sing van de kraamafdeling als het probleem te bestempelen", rea geert ziekenhuisdirecteur Hans Simons. „Als deze vrouw in West- kapelle gewoond had, dan was ze ook te laat in het ziekenhuis van Vlissingen geweest. De afstand naar de kraamafdeling in Goes is groter, maar de kwaliteit gaat om hoog. Dit is een heel uitzonderlijk voorval. Dit wordt absoluut niet de nieuwe werkelijkheid." Raymond Mookhram De huisarts Raymond Mookhram wil een bod uitbrengen op het Vlis- singse ziekenhuis. Hij heeft Rob Zomer, vestigingsdirecteur van het ziekenhuis, gevraagd wat het zie kenhuis moet kosten. Daar heeft Mookhram nog geen antwoord op gekregen. Zomer bevestigt dat hij telefonisch contact heeft gehad met Mookhram. Uitgangspunt voor Mookhram is een ziekenhuis in Vlissingen, Mid delburg of eventueel in Lewedorp, met poliklinieken in Goes en Zie rikzee en behoud van het Zeeuws Radiologisch Instituut. Verder moet zorgtoerisme een nadrukke lijk deel uitmaken van het aanbod in de vorm van de vestiging van zorghotels. Mookhram zegt te han delen namens een consortium met de steun van een deel van de Walcherse specialisten, de Wal cherse huisartsen en de stichting Behoud Ziekenhuis Walcheren. door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis is goed bezig met de uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Zo goed zelfs, dat staatssecretaris [et Bussemaker (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) Sluis als voorbeeld gaat noe men in haar gesprekken met ande re gemeenten en tijdens debatten in de Tweede Kamer. Ze zei dat gisteren tijdens een werkbezoek aan de gemeente. Op haar eigen verzoek werd ze geïnfor meerd over de uitvoering van de WMO in de gemeente Sluis. Sluis doet de indicatiestelling voor de WMO-voorzieningen zoals een rolstoel, trap- of tillift zelf Andere gemeenten besteden deze indica tiestelling uit. Een medewerker van Sluis bezoekt de aanvrager thuis. Tijdens het huisbezoek wordt niet alleen de aanvraag be handeld, maar wordt meteen geke ken of er nog meer nodig is om op een verantwoorde manier zo zelf standig mogelijk te kunnen leven. Iedere klant heeft een vaste con tactpersoon bij wie hij terecht kan met alle vragen op het gebied van werk, welzijn, wonen, inkomen en zorg. Bussemaker sprak gisteren haar waardering uit over deze persoon lijke aanpak. „Sluis is op een heel eigen manier bezig met de WMO. De persoonlijke aanpak van Sluis blijkt beter te werken dan louter een administratieve afhandeling waarbij een lijstje wordt afgevinkt. De WMO is een wet die zo dicht mogelijk bij de mensen moet staan. Sluis begrijpt dat. Op ter mijn is deze aanpak ook goedko per. Met een persoonlijk bezoek wordt voorkomen dat verkeerde hulpmiddelen worden aangeschaft die later weer vervangen moeten worden." Bussemaker ging giste ren mee op huisbezoek en sprak met diverse betrokkenen uit het veld. „De staatssecretaris heeft ver halen gehoord van gedreven men sen. en organisaties. Een grote bron van inspiratie", aldus wethou der Maria le Roy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2