Golven en getij wekken stroom op Brand verwoest café La Strada in Goes Zelfs zijn naam is mooi Ambulance niet naar Tholen-stad maar wellicht wel naar Poortvliet S pzc Donderdag 8 januari 2009 27 Internationale belangstelling proef bij Borssele. door Harmen van der Werf borssele - Voor de praktijkproef met de opwekking van getijden- energie in 'de Westerschelde bij Borssele bestaat internationale be langstelling. Dit is te danken aan de bijzondere techniek die wordt toegepast, waarbij niet alleen ener gie wordt opgewekt door stroming dankzij eb en vloed, maar ook met behulp van de natuurlijke golfslag. Wereldwijd is daar nog nauwelijks ervaring mee opgedaan. Het project, C-Energy gedoopt, waarbij C staat voor het Engelse current (stroom), begint op korte termijn. De gemeente Borsele die zich wil profileren als energiege meente, is initiatiefneemster. „We willen niet alleen kijken naar de kern", wijst wethouder Jan Zan- dee op de kerncentrale Borssele, „maar ook naar alles wat daar rond zit." Borsele heeft een groot aantal bedrijven bij elkaar ge bracht die de proef steunen mee werken. Econcern is de trekker bin nen het consortium. Deze firma - heeft een rotor, een getijdencentra- le, gemaakt die zowel horizontale als verticale bewegingen in het wa- Binnenkort begint experiment met opwekking van getijdenener- gie aan Total-steiger bij Borssele. De Europese Commissie steunt de praktijkproef. ter kan omzetten in elektriciteit. De rotor wordt met meetappara tuur bevestigd aan de steiger van olieraffinaderij Total in de Wester schelde bij Borssele. Dat zal dit voorjaar gebeuren. De proef duurt een jaar. Ongeveer 1,4 miljoen eu ro is ermee gemoeid. Den Haag draagt 280.000 euro bij, de Europe se Unie 545.000 euro. „Dat Brussel hieraan meebetaalt, geeft de bete kenis aan", stelt Zandee. Hij is er op basis van vooronderzoeken van overtuigd dat het experiment zal slagen. Van groot belang vindt Zan dee ook dat scholieren van techni sche opleidingen in Zeeland bij de proef worden betrokken. „Dit is de toekomst. Het is eigenlijk te gek voor woorden dat we hiermee niet eerder zijn begonnen." Proef gefijdenenergie De in principe éénjarige proef vindt plaats aart de Total-stei ger in de Westerschelde. De speciale rotor waarmee ge- tij- en golfbewegingen kunnen worden omgezet in elektrici teit, heeft een vermogen van maximaal 30 kilowatt, voldoen de om honderd huishoudens van stroom te voorzien. Borsele werkt voor het experi ment onder meer samen met de Zeeuwse bedrijven Istime- wa en Van der Straaten, Rijks waterstaat en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Meer info: www.c-energy.nl POORTVLIET - De ambulancepost van de gemeente Tholen verhuist op termijn wellicht van Sint-Maar tensdijk naar Poortvliet. Daar is een locatie bij de woonboulevard van Bouman-Potter in beeld. De Thoolse wethouder Karei Heij- boer bevestigt dat momenteel een onderzoek loop. „Het is op dit mo ment de enige locatie die we bekij ken. Deze maand hopen we nade re afspraken te kunnen maken." Met deze nieuwe ontwikkelingen lijkt een verhuizing, naar Tho len-stad van de baan. Zo'n ander half jaar geleden kondigde de RA- VZ plots aan de ambulancepost daarheen te willen verplaatsen. Daarmee zouden de aanrijtijden voor de gemeente verbeteren, be halve voor Stavenisse. Het dorp protesteerde, gevolgd door Sint Maartensdijk. Daarop werd de ver huizing opgeschort. kloetinge - Arno Aarnoudse uit Kloetinge is er maar wat trots op. Vorige week is één van zijn Zeeuwse trek paarden, met de mooie naam Supra van de Malsem, be vallen van een veulen. Niets bijzonders, zou je zeggen, een merrie die een jong krijgt. Maar Supra varr de Mal sem is er extreem vroeg bij. Merries bevallen normaal rond april, mei. De Kloetingenaar is extra trots en blij, omdat Supra van de Malsem een gezond veulen ter we reld heeft gebracht. Vorig jaar was zij ook zwanger. Het - ;'i jong werd echter te vroeg geboren en stierf enkele da gen later. Aarnoudse heeft Supra van de Malsem vervol gens weer snel laten dekken. Wat verklaart dat zij al aan het begin van het nieuwe jaar is bevallen. Aarnoud se: „Maar dan blijft het de eerste dagen spannend." Van daar dat hij even heeft gewacht voordat hij de geboorte van de nieuwe jongeling wereldkundig maakte. De naam van het veulen is even mooi als die van zijn moe der, Udo van de Zaaidijk. foto Ronald den Dekker Populair etablissement moet als verloren worden beschouwd. goes - Een grote uitslaande brand heeft gistermiddag de bovenverdie ping van café La Strada aan de Sint Jacobstraat in het centrum van Goes volledig verwoest. Ook het café zelf heeft enorme, zo goed als onherstelbare (water)schade opge lopen. Er is niemand gewond geraakt, over de oorzaak was gisteren nog niets bekend. De melding van de brand kwam even na drie uur. De brandweer rukte direct met groot materieel uit, maar de vlammen sloegen binnen de kortste keren uit het dak. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikke ling, die in de wijde omgeving was te zien. De politie zette het gebied rond de Sint Jacobstraat af om de vele tien tallen toeschouwers op afstand te houden, want er was even sprake van instortingsgevaar. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was, hadden verschillende omstan ders de indruk dat het vrij lang duurde voordat er werd begonnen met blussen. Volgens officier van dienst Edwin van Dijk is er echter eerst van binnenuit geblust, om dat aanvankelijk werd vermoed dat er nog iemand in het monu mentale pand was. Dat bleek niet Het in 1987 opgerichte populaire Goese café La Strada is gisteren door brand verwoest. „Het is een onwerkelijke situatie", zegt eige naar Eric van de Linde. het geval. Ook in het café zelf, dat net open was, waren nog amper bezoekers. De brand was vanwege de ligging van het café in de smal le straat lastig te bestrijden. „Het is een onwerkelijke situatie", zei eigenaar Eric van de Linde gis teravond. „Alles waar ik negen jaar lang mijn hart en ziel heb ingesto ken, is weg. Ik ben wel verzekerd voor bedrijfsschade, maar dat was minimaal. Ik kom hier sowieso niet goed uit." Van de Linde heeft nog geen idee hoe het verder moet. „Het is nu vrij uitzichtloos. Het hele pand moet waarschijnlijk opnieuw opgebouwd worden, dat duurt al minstens een jaar. Maar gelukkig zijn er geen slachtoffers, dat is fantastisch." La Strada, opgericht in 1987, is met name onder alternatieve Beveland- se jongeren een erg populaire kroeg en heeft ook een vaste scha re stamgasten. De van oorsprong Goese band Racoon, waarvan de leden nog regelmatig binnenwip ten, heeft er zelfs ooit een loflied over geschreven met de titel Eric's Bar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29