Kunstroute om te bewijzen Verbazing over roep om fusie Barlheze Consort in nieuwjaarsconcert Dow zoekt nieuwe partner ^KÈ\ Grens tussen werk en hobby vervaagd Gemeente stopt met pacht en verhuur jachthaven Burghsluis Met eigen bedrijf weinig tijd voor kunst 22 I Donderdag 8 januari 2009 PZC S Op korte termijn duidelijkheid voor vestiging Terneuzen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het niet doorgaan van de samenwerking met de Pe trochemical Industries Company uit Koeweit is voor de top van Dow Chemical geen aanleiding om de concernstrategie aan te pas sen. Dow gaat verder met de om bouw van het concern van een bulkchemieproducent naar een chemiespecialiteitenproducent. Gisteren kondigde de concernlei ding aan een nieuwe partner te zoeken om dat proces te kunnen voltooien. Met verschillende par tijen worden gesprekken gevoerd. Voor Dow wereldwijd heeft het niet doorgaan van K-Dow tot ge volg dat de eerder aangekondigde reorganisatie versneld wordt door gezet. Dow kondigde in december aan het werknemersbestand te zul len inkrimpen met vijfduizend en twintig fabrieken, waarvan drie in Terneuzen, te zullen sluiten. Hoeveel banen er in Terneuzen worden geschrapt wordt binnen kort bekendgemaakt. De lokale be drijfsleiding voert hierover nog ge sprekken met de ondernemings raad. Zeker is dat de driehonderd nieuwe banen die K-Dow in Ter neuzen had opgeleverd, niet door gaan. GOEDEREEDE - Burgemeester G6r van de Velde van de gemeente Goedereede is onaangenaam ver rast door de oproep van de stich ting Podium en de Rabobank Goe- ree-Overflakkee aan de vier ge meenten op dat eiland om te fuse ren. Ze zei dat dinsdag tijdens haar Nieuwjaarstoespraak. De gemeen ten praten al jaren over meer sa menwerking en fusie, maar dat proces verloopt uiterst moeizaam. Van de Velde wijst erop dat de stichting Podium 'volledig door de gemeenten gesubsidieerd' wordt en dat 'een bank zich moet bezig houden met bedrijfsleven en parti culieren van de nodige financierin gen te voorzien'. Maandag sprak burgemeester Jan Heijkoop van Overflakkee nog zijn ergernis uit over de stugge hou ding van de gemeente Goedereede in deze zaak. Ook uw huis verkopen wij binnen 3 maanden, tegen 1% courtage, no cure no pay! lie Wekker Makelaardij (,orie.n. Frits Edelijn Prunusstraat 38 4431 DA 's-GRAVENPOLDER telefoon (0113) 31 68 96 Nieuwe deelnemers, meer locaties, veel elan bij start nieuw seizoen. door Ali Pankow RENESSE - Als Annemarie Heiligers ergens aan begint, houdt zij daar niet zomaar meer mee op. Zij ma nifesteert zich dan ook als een soort godmother voor de maande lijkse kunstroute door Renesse. Na dat een eerste initatief daartoe in juni 1999 onder de titel 'Kunstblik- route' als een nachtkaarsje was uit gegaan, zette Heiligers in maart 2005 haar tanden in een doorstart onder de aangepaste titel 'Blik op Kunstroute'. Tussentijdse tegenslagen heeft zij steeds getrotseerd. Bovendien blijkt zij een neus te hébben voor verborgen talenten, die het verdie nen breder in de belangstelling te komen. Waar is al die bezieling op gestoeld? Die lijkt toch verder te strekken dan het belang voor haar eigen blikmuseum, dat uiteraard een van de vaste locaties biedt. „Ik wil met de Blik op Kunstroute bewijzen dat Renesse ook cultu reel beschouwd best meetelt. Dat lijken sommigen wel eens te verge ten. Ook bij de Kunstschouw.zag ik voor Renesse het aantal locaties waar geëxposeerd werd, steeds minder worden", verwoordt Heili gers haar drijfveren. Haar doelstel ling Renesse cultureel op de kaart te zetten, vindt weerklank bij Mar cel Koole van hotel De Zeeuwse Stromen. „Wij willen het publiek met kunst aan de muur iets extra's bieden. Voorheen presenteerden wij werk van leerlingen van de Fontys Hogeschool in Tilburg, te genwoordig toont Van Bellen Art hier wisselende collecties", zegt Koole. De Zeeuwse Stromen steunt de Blik op Kunstroute als sponsor met het vervaardigen van van de folders. „Annemarie heeft mij zeker gesti muleerd een eigen atelier te realise ren", zegt Marga Meijrink. Zij ont werpt sieraden met beschilderde oesterschelpen daarin verwerkt. Haar 'Atelier Uit de Kunst' aan de Elke derde zondag van de maand Stoofweg 5 biedt haar -de kans ei gen werk breeduit te presenteren. „Mijn nieuwste ontwerpen zijn geïnspireerd op de landschapsmo zaïeken van Ton Schuiten", zegt Meijrink terwijl zij enkele kleur rijk beschilderde schelpen toont. Zij biedt al enkele jaren een vaste locatie binnen de Renesser kunst route en nodigt daar ook altijd wis selende gastexposanten voor uit. Ook keramiste Joke Prins vond al snel Annemarie Heiligers op haar pad toen zij nog maar kort in Ren esse woonde. Of Prins haar vazen, schalen en objecten een keertje wilde exposeren in 't Opstapje, de galerieruimte aan de achterzijde van het dorpshuis? Dat wilde Prins wel. De volgende stap was, geënthousiasmeerd door Heiligers, De Blik op Kunstroute in Renesse is elke derde zondag van de maand geo pend van 13.00 tot 17.00 uur. Met ingang van zondag 18 januari meandert de route langs: Blikmuseum De Blikvanger (Capelweg 18), Atelier Uit de Kunst (Stoofweg 5), de Kera- miekhoek (Zeeasterweg 1), Atelier doeXelf (Zeeanemoonweg 18), JSB Pa- perart (Roelandsweg 1) en De-Zeeuwse Stromen (Duinwekken 5). De vaste, deelnemende kunstenaars zijn Marga Meijrink, Joke Prins, Pieter Pauptit en Jos van Soelen. Verder zijn er wisselende gast-exposanten. De De Zeeuwse Stromen toont werk uit de Van Bellen Art collectie. Niet alle locatie zijn elke keer geopend. In de Blik op Kunst-folder staat schematisch aangegeven welke locaties wanneer geopend zijn. dat zij een deel van haar eigen woonkamer als presentatieruimte inrichtte ten behoeve van de kunstroute. Prins is best tevreden over belangstelling én verkoop. „Ik hoor regelmatig de krekel op die derde zondag van de maand. Ik heb een Franse krekel in de gang, zo'n kunstvogel die geluid laat ho ren als er iemand komt", legt ze snel even uit. Een domper voor de organisatie van Blik op Kunst kwam in sep tember met het opdoeken van 't Opstapje, omdat dit deel van het dorpshuis dienst gaat doen als ruimte voor Kinderopvang De Be- velanden. De Zeeuwse Stromen bood tijdelijk soelaas door twee keer de loungeruimte beschikbaar te stellen, maar nu is een structure le oplossing gevonden met uitbrei ding van de route met twee nieu we, permanente locaties. Nieuwko mer Pieter Pauptit was toch al van plan zijn atelier 'doeXelf aan de Zeeanemoonweg open te zetten voor publiek. Hij toont er zijn ei gen keramische werkstukken, waaronder de serie 'Katharento- rens'. Verder ging ook Jos van Soelen in op de uitnodiging haar Fietsenwin kel aan het Transferium als exposi- tieplelc open te stellen. Zij presen teert er haar eigen papierkunst en biedt plaats aan gastexposanten. „Na dertig jaar zijn we weggegaan uit Oegstgeest", maakt Pieter Pauptit een variant op Jan Wolker's bekende boek Terug naar Oegstgeest „Ik was 21 jaar docent vakdidactiek voor de beeldende vakken aan de pabo. Mede daardoor is de grens tussen werk en hobby bij mij wat vervaagd", zegt Pauptit. Als hij wat later was geboren, had hij wellicht na de middelbare school voor de kunstacademie kunnen kiezen. Hij had echter te maken met de tijdsgeest waarin ouders adviseerden 'eerst maar eens een vak te leren'. Hij omschrijft zijn werk als 'eigenzinnige keramiek' om aan te geven dat de stijlen elkaar afwisselen. Soms creëert hij figuratief werk om zich vervol gens weer uit te leven in abstractere vormen. foto Dirk-Jan Gjeltema Jos van Soelen wilde altijd al graag tekenen en schilderen, maar met een eigen bedrijf blijft er weinig tijd over voor het creëren van kunst. Het bleef lange tijd bij even snel een tekening maken. Schilderen vergt immers veel meer voorbereiding. Toch weet zij tegenwoordig naast het werk in de Fiet senwinkel aan het Transferium, ruimte voor zichzelf te scheppen om te te kenen en voor het maken van paperart, ofwel knipkunst. „Ik heb er geen opleiding voör gevolgd, maar zelf ontdekt dat je met papier, karton, een schaar en wat lijm mooie dingen kunt maken", zegt Van Soelen. Zo maakte zij een serie kleurrijke papieren hoedjes en een themareeks Catwalk waarin zij de modewereld in paperart uitbeeldt. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE - De stichting Westerschouwen Kultureel houdt zaterdag zoals gewoonlijk een nieuwjaarsconcert. Te gast is dit keer het Barlheze Consort, be staande uit het kwartet Caecilia de Leeuw (blokfluit), Maaike Roelofs (barokcello), Margreet Prinsen (kla vecimbel en orgel) en Esther Eb- binge (sopraan). Zij studeerden al lemaal aan het conservatorium. Het ensemble, opgericht in 1995, brengt muziek uit de periode 1500-1850. Op het programma staat dan ook werk van onder an deren Bach, Castello, Vivaldi en Scarlatti. Het concert in de Hervormde Kerk van Burgh begint zaterdag om 14.30 uur. Kaarten zijn te koop aan de ingang van de kerk en kosten 3,50 euro per stuk. Dat is inclusief warme wijn en een hapje. BURGHSLUIS - De gemeente Schou- wen-Duiveland stopt met het pachten van de jachthaven Burgh sluis. De gemeente pachtte de ha ven van eigenaar waterschap Zeeuwse Eilanden en verhuurde deze vervolgens door aan water sportvereniging Burghsluis. Dat be tekende dat de gemeente verant woordelijk was voor het onder houd van de haven en van die ver plichting wilde de gemeente graag af Het waterschap vond het geen pro bleem om de haven voortaan di rect te verpachten aan Watersport vereniging Burghsluis, maar het stelde daarbij wel als voorwaarde dat de loskade aan de noordoostzij de van de jachthaven zou worden opgeknapt. Inmiddels is besloten de - verpauperde - loswal te ver vangen door een glooiing en daar kan de watersportvereniging mee leven. De kosten van sloop van de loswal en de aanleg van een glooiing komen voor rekening van Projectbureau Zeeweringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24