Advocaat Plasman vindt 'vreselijke fouten' in opsporingssite Via de telefoon 'Er kan zomaar een verkeerde foto bij een veroordeelde worden geplaatst dat gebeurt privacydeskundige Geert Munnichs PZC Donderdag 8 januari 2009 1 1 Op internet zijn op veel plekken op sporingsberichten te vinden. Vaak uit de koker van de politie. Een greep uit het aanbod. 1. www.veroordeeldengezocht.nl Website van het korps Amster- dam-Amstelland met daarop foto's van mensen die zijn veroordeeld en de gevangenis in moeten maar nog op vrije voeten zijn. Het delict waar voor ze zijn veroordeeld wordt niet genoemd. 2. www.overvallersgezocht.nl Foto's (en een geluidsfragment) van gezochte overvallers in de regio's Am- sterdam-Amstelland, Kennemerland en Rotterdam-Rijnmond. De site is van de politie. 3. www.pit.tv Politie Internet televisie (PIT) van het korps Limburg-Zuid met filmpjes over politiewerk, maar ook met opsporings berichten. 4. www.boevenvangen.nl Initiatief van Bonovox Producties met opsporingsberichten uit het hele land. 5. www.politieonderzoeken.nl Website opgezet door de Utrechtse politie maar sinds een paar weken overgenomen door het KLPD. Burgers wordt gevraagd te helpen bij het op lossen van langlopende onderzoeken naar serieuze misdrijven zoals een moord in Utrecht uit 2005 of een dia mantroof uit het Museon in 2002. 6. http://nl.youtube.com/ hollandsmidden YouTube-kanaal van de politie Hol lands-Midden met een filmpje over in braken in Gouda. 7. www.opsporingverzocht.nl Internetversie van het bekende televi sieprogramma met actuele zaken en een archief. 8. www.politie.nl Algemene website van alle politiekorp sen, met links naar de eigen sites en regio-overschrijdende oproepen. 9. www.inbrekergezocht.nl Website van ondernemers uit de be veiligingsbranche. Bezoekers kunnen zelf filmpjes uploaden, maar het mees te materiaal komt van politiesites. De politie gebruikt bij de oplossing van misdrijven steeds vaker de moge lijkheden van nieuwe media. Burgernet (www.burgernet.nl) Deelnemers aan Burgernet krijgen een ingesproken bericht via de (mobiele) telefoon of een sms met het verzoek uit te kijken naar een persoon of voer tuig. Burgernet startte in 2004 in Nieu- wegein maar wordt inmiddels in een tiental gemeenten ingezet. Amber Alert (www.amberalertneder- land.nl) Via reclameschermen, e-mail, sms en instant messaging waarschuwt de poli tie bij een vermissing van een kind waarvan vermoed wordt dat diens le ven of gezondheid gevaar loopt. Ge start in november 2008. Deelnemers moeten eerst software downloaden. Camera Zo'n 80 politieagenten van het korps Rotterdam-Rijnmond hebben een mo biele telefoon met camerafunctie op zak als ze aan het werk zijn. Daarmee kunnen ze verdachte personen of si tuaties vastleggen. Dat moet tot meer aanhoudingen leiden. Beelden kunnen naar collega's gestuurd worden, zodat er snel ingegrepen kan worden. Advocaat Peter Plasman maakte in het tv-programma Pauw Witte- man gehakt van de site veroordeeldengezocht.nl, die volgens hem 'vre selijke fouten' bevat. De politie zou zijn eigen criteria schenden. De 'on- vindbaren' moeten veroordeeld zijn voor delicten waar minimaal acht jaar cel voor staat en nog minimaal negentig cel te goed hebben. Een man die half oktober veroordeeld is, zou er volgens Plasman ook op staan. Volgens hem is het echter doodnormaal dat mensen soms zo lang moeten wachten voor ze een oproep krijgen om te gaan zitten. Ook toont de site een man die in het buitenland vastzit en hier nog een taakstraf moet vervullen. Zelfs zijn 06-nummer zou bij justitie be kend moeten zijn. De derde fout betreft volgens de advocaat een man die in 1993 veroor deeld is voor zware mishandeling, sindsdien niets meer misdaan zou hebben en nu nog vijf maanden moet brommen. Iets wat in Piasmans ogen niet bepaald prioriteit verdient. Hij vindt dan ook niet dat hier sprake is van de voor de maatschappij gevaarlijke zware jongens, waar hoofdcommissaris Bernhard Weiten zich op zegt te richten. En voor hetzelfde geld zijn de op de site ge plaatsten naar het buitenland gevlucht en dan is er volgens Plasman al helemaal geen reden via internet op hen te jagen. Het criterium van 'acht jaar celstraf vindt hij een wassen neus. Ook 'lichtere' gevallen van bijvoorbeeld drugshandel kunnen in Piasmans ogen zomaar op de site belanden. Weiten laat via een woordvoerster weten dat 'iedereen die op de site staat voldoet aan de criteria'. „Dat is zorgvuldig getoetst door het Openbaar Ministerie." En wie klachten heeft, kan bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11