'Naar gezochten kijken is toch een vorm van lekker griezelen' 1 O Donderdag 8 januari 2009 PZC Zestien miljoen spc De ogen en oren van heel Nederland. Daar wil de politie natuurlijk graag gebruik van maken bij het opsporen van criminelen. Internet is een ideaal medium om die 'burgerpolitie' te activeren. Maar foto's en filmpjes van verdachten of veroordeelden op een website zetten kan niet zomaar. Het moet geen heksenjacht worden. door Miriam van den Brand en Joep Trommelen illustratie Jos Diender foto HH e Amsterdam se politiewebsi- te veroordeel- dengezocht.nl was pas een paar uur te be kijken toen de eerste tip al tot resultaat leidde. De politie pakte een man op die nog negentig dagen de cel in moest, luidde het trotse bericht uit Am sterdam. Gisteren meldde de poli tie nóg een aanhouding. De politie zet steeds vaker nieuwe media in om boeven te vangen. Sms-jes, internet, het kan helpen. Vooral het gebruik van dat laatste medium levert discussie op. Want fouten zijn zo gemaakt en is zo'n opsporingssite geen schandpaal? Criminologe Judith van Erp van de Erasmus Universiteit in Rotter dam ziet geen onoverkoombare be zwaren tegen de nieuwe Amster damse site. „Er zijn in Nederland meer opsporingssites, zowel van de politie als privaat. Deze nieuwe onderscheidt zich door de zorgvul digheid. Ik zie weinig bezwaren, want het opsporingsbelang staat er voorop en het gaat om al veroor deelde, zware criminelen." Volgens haar is er bij het publiek volop belangstelling voor misdaad en criminaliteit. „Naar gezoChten kijken is toch een vorm van lekker griezelen." Van Erp heeft meer moeite met de website van het bekende tv-pro- gramma Opsporing Verzocht. Daar staan ook verdachten op. „Als die uiteindelijk niet veroor deeld worden of als er later ver zachtende omstandigheden blij ken mee te spelen, zijn deze men sen al wel maatschappelijk veroor deeld. Je moet altijd het belang van de opsporing tegen dat van de privacy afwegen. Een jongere die een winkeldiefstal heeft gepleegd op internet zetten, gaat weer een stap verder en mag ook niet vol gens de richtlijnen van justitie," zegt Van Erp. Ook privacydeskundige Geert Munnichs yan het Rathenau Insti tuut is positief kritisch. „Er moet duidelijkheid zijn over de voor waarden. Voor welke doeleinden dient een site? Als mensen een ge vaar voor de samenleving zijn, heb ik daar niet zoveel problemen mee. Dat wordt anders als het om een tasjesdief gaat. Waar ligt de grens? De Amsterdamse hoofd commissaris Weiten wil het aantal van 42 veroordeelden dat nu ge noemd wordt uitbreiden. Er lopen in Amsterdam 1.700 veroordeelden rond, zegt hij ook. Dat maakt me bezorgd. Hoe ver wil hij gaan?" Van Erp vindt het een pre dat de Amsterdamse site niet vermeldt voor welke delicten mensen zijn veroordeeld. „Dat is niet relevant voor de opsporing. Op boevenvan- gen.nl staan verdachten in catego rieën ingedeeld: inbrekers, winkel dieven, zakkenrollers, enzovoort. Daar heb ik wel moeite mee." Onno Vos van Bonovox Produc ties, het bedrijf achter boevenvan- gen.nl, zegt heel zorgvuldig te zijn. „Er zijn alleen opsporingsberich ten te vinden zijn die door justitie zijn 'goedgekeurd'. We plaatsen geen foto van een inbreker die door particulieren is gemaakt. Het is een startpagina, waarop berich ten van onder meer politiekorp- sen worden verzameld. En die zijn met justitie afgekaart." De site ging eind november de lucht in. Er zijn nu 3.000 bezoe kers per dag. Volgens Vos heeft zijn site al tips opgeleverd. Criminologe Van Erp: „Burgers we ten veel over criminaliteit, maar melden dat vaak niet omdat ze denken dat hun informatie toch al bekend is bij de politie of dat ande ren dat al wel gedaan zullen heb ben. Zulke websites kunnen hen er op attent maken dat ze wel dege lijk bruikbare informatie voor de politie hebben." Het politiekorps Holland-Midden probeert een nieuwe groep tipge vers aan te boren door filmpjessite YouTube in te zetten. Renate den Elzen, medewerkster nieuwe me dia van het korps: „We weten dat OpsporingVerzocht werkt, we we ten dat een bericht in De Telegraaf werkt. Maar daarmee bereik je toch niet de jonge mensen. Terwijl de daders vaak jong zijn. Via inter net lukt dat beter." Het eerste filmpje had gelijk suc ces. Binnen twee weken werd een overvaller gepakt die gezocht werd voor een overval op een tanksta tion in Leiden. Sinds november staat het tweede filmpje online. Onder de titel Gesnapt! wordt kij kers gevraagd of ze twee inbrekers in Gouda herkennen. Volgens Munnichs liggen bij de op sporingssites fouten wel op de loer. „Er kan zomaar een verkeer de foto bij een veroordeelde wor den geplaatst, dat gebeurt." Websi tes moeten ook duidelijk melden welke regels gehanteerd worden. Alleen dan kan er een publieke dis cussie ontstaan die volgens hem 'sowieso noodzakelijk'* is. Er zijn wel regels, de Aanwijzing Opsporingsbericht geving van het Openbaar Ministe rie (OM), maar die zijn verouderd, zegt Elke Kool, beleidsmedewer ker opsporingsberichtgeving. „Er staat wel iets in over internet, maar niet veel. Dat moet echt aan gepast worden." Het OM gaat zelf ook mee met de-trend en komt binnenkort met een eigen 'most-wanted'-site. Munnichs wil plaatsing van ie mand op internet onderdeel van de strafmaat laten zijn. Zo van: als u uw straf niet uitzit, komt u op internet. Want plaatsing op in ternet is natuurlijk een extra straf" Van Erp zag laatst al iemand die een via marktplaats.nl gekochte fiets niet had betaald, pontificaal op YouTube staan. „Burgers en ook winkeliers zijn niet zo terug houdend. Er zijn al sites waar men sen iemand als oplichter kunnen aangeven. De politie zal zulke ont wikkelingen willen volgen. Daar om is het van belang dat de over heid voor waarborgen gaat zorgen om misstanden te voorkomen." O Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10