Bankroet en verdeeld Tot 2012 kan Rusland elke winter dit spel spelen' Cyril Widdershoven, energiedeskundige OEZBEKISTAN Q gastoevoer gedeel- telijk afgesloten PZC Woensdag 7 januari 2009 9 Infographic: Anke Arts, Chantal van Wessel, ANP, Graphic News Bron: UE, Gazprom et oil Gas Review/foto: EPA, KINA Oekraïne moet van Rusland de 'gewone' Westerse prijs voor gas gaan betalen. door Carel Coseling Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom en het Oekraïnse Naftogaz konden eind 2008 geen akkoord bereiken oVer de door Oekraïne in 2009 te betalen prijs voor Russsisch gas. Gazprom wilde die prijs van 120,50 euro per duizend kubieke meter gas verhogen naar 167,82 euro. Naftogaz wilde niet verder gaan dan 134,93 euro. Bovendien eiste Gazprom dat Naftogaz een schuld van 1,4 miljard euro voor 1 januari betaalde. Naftogaz weigerde dat. Op last van de Oekraïnse president Viktor Joesjtsj- enko brak Naftogaz de onderhandelingen met Gazprom op 31 december af Gazprom draai de als reactie daarop op 1 januari de gaskraan voor Oekraïne dicht. Door Oekraïne lopen vier gasleidingen die de verbinding vormen tussen Rusland en de rest van Europa. Via die leidingen krijgen Polen, Slowakije, Tsjechië, Oostenrijk, Kroatië, Duits land, Italië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije gas. Door diezelfde leidingen levert Rusland ook gas aan Oekraïne. Als Rusland de gastoe voer voor Oekraïne beperkt maar dat land ge woon gas uit de leidingen blijft halen, krijgt de rest van Europa minder. Dat gebeurde afge lopen zaterdag en gisteren opnieuw. Oekraïne verkeert in een politieke crises om dat president Joesjtsjenko en premier Joelia Ti- mosjenko al een jaar lang alleen maar ruzie maken. Bovendien is het land feitelijk bank roet. Het overleeft door een krediet van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) van elf miljard euro. Die zijn er. Daarin staat niet alleen de hoeveel heid gas die Oekraïne krijgt, maar ook dat de prijs jaarlijks stapsgewijs omhoog gaat tot het niveau van de 'normale' West-Europese prijs is bereikt. Naftogaz heeft zich ook verplicht Russisch gas door te voeren naar de rest van Europa. Voor die doorvoer krijgt het bedrijf een vergoeding van Gazprom. Overigens heeft een rechtbank in Kiev maandag het con tract over die vergoeding nietig verklaard. Dat gebeurde opvallend genoeg op verzoek van de minister van Energie. Naftogaz, gesteund door de president van Oekraïne, drijft het conflict bewust op de spits. Door gas af te tappen en de rest van Eu ropa met het probleem op te zadelen hoopt Kiev op sympathie en hulp van de Europese Unie en op een terechtwijzing van Rusland. Olie en gaswinning in het plaatsje Novyj Oerengoj, Rusland. Gasreserves Drie landen hebben ruim 60% van de gasreserves in handen: (in triljard kubieke meter) Saoedi-Arabië: 7,2 Verenigde Arabische Emiraten: 6 Verenigde Staten: 5,9 Nigeria: 5,2 Venezuela: 4,7 Algerije: 4,5 Irak: 3,2 pijpleiding tussen Rusland en West-Europa via de Baltische Zee. Ook zijn er plannen voor een zuidelijke pijpleiding over de bodem van de Zwarte Zee. 'Lastige' landen worden daarmee omzeild. „Maar daarmee krijgt Rusland meer direc te invloed op West-Europa", zegt Widdershoven. Hij vindt dat Europa zich veel te veel focust op Rusland. Hij pleit voor gasimport uit landen als Iran, Algerije en Nigeria. „Die hebben ook niet allemaal frisse regimes, maar hun impact is kleiner dan die van Rusland. Olie, gas en democratie gaan nou eenmaal slecht samen." Van de Linde vindt niet dat het Westen Rusland moet om zeilen. „Dat zal niet eens lukken. Rusland is een grote en re latief goedkope bron van gas. Vloeibaar gas importeren uit bijvoorbeeld Qatar is duurder voor landen die relatief ver van de bron liggen en dichter bij Rusland. Maar Europa moet wel meer inzetten op nieuwe leidingen, ook uit Alge rije, zodat er meerdere routes en leveranciers ontstaan." Dat is handig in tijden van conflicten, maar ook bij technische mankementen. Tijdens eerdere gasconflicten in het oosten hebben de EU-lidstaten afgesproken elkaar te helpen in tijden van energienood. Verder dan plannen zijn die goede voorne mens nog niet gekomen. Het ligt daarom niet voor de hand dat Nederland de Zuid-Europese landen die nu getroffen worden door het Russisch-Oekraïënse conflict van gas zal voorzien. „Die vraag verwachten wij niet. We hebben geen contracten met die landen", zegt een woordvoerder van Gasterra. Gaspijpleidingen vlakbij het plaatsje Bojarka in de buurt van Kiev, Oekraïne. Rusland: 47,5 Overige landen: 38,3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9