Een nieuw dorp in de grote stad Plan voor nieuw bedrijventerrein bedrijfs onroerend goed Prijs bedrijfskavels Goes stijgt Die typisch Zeeuwse dorpjes zijn weliswaar prachtig om in te wonen, maar veelal holt de leefbaarheid er achteruit. De dorpsslager heeft zijn deuren al lang en breed gesloten en ook de bakkerswinkel is er na generaties ondernemen, verdwenen. Toch heeft ABC Planontwikkeling uit Arnhem het plan opgevat om in Zeeland een nieuw 'dorp' te bou wen mét ruimte voor kleine de tailhandel. De gloednieuwe wo ningen en winkelpanden krijgen een romantisch karakter. Voor de ondernemer die er zijn kansen wil wagen, is er één groot voor deel ten opzichte van een oud dorpje in bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland: het gloed nieuwe dorp Aria ligt in de stad Goes. door Dennis Rijsbergen GOES - Aria wordt niet de zoveelste nieuwbouwwijk. Het is een bijzon der project dat weinig overeenkom sten heeft met de rechttoe rechtaan wijken die elders uit de grond wor den gestampt. De bewoners moeten er het gevoel krijgen dat ze in een dorp resideren, al wonen ze paj aan de rand van Goes. Dus vind je straks in Aria geen rechte straten, maar kron kelige straatjes met karakteristieke hui zen met een historische uitstraling. "Je ziet het ook. terug in het materiaal gebruik. Zinken dakgoten, kerami sche dakpannen, gebakken stenen. Maar ook aan de ruime kavels. En er komt een heus dorpsplein, het Vedel plein", vertelt projectmakelaar Mi riam van der Slot. "En dat is vrij bij zonder in een nieuwbouwwijk. Want de meeste ontwikkelaars zouden zeg gen: 'Weetje wel wat dat kost? Daar kun je tien huizen neerzetten. Maar in dit plan is bewust gekozen voor ruimte en dorpse kwaliteit." En dan is er nog iets uitzonderlijks aan Aria. Waar in de meeste nieuw bouwwijken vandaag de dag geen ruimte wordt gereserveerd voor win kels biedt Aria wel mogelijkheden voor ondernemers. Want rond het Vedelplein is ruimte gepland voor kleinschalige detailhandel. En omdat het om zo'n bijzondere 'te- rug-in-de-tijd' wijk gaat, zijn de be drijfspanden uiteraard geen lelijke blokken. "Ze krijgen de uitstraling van historische statige dokterswonin gen", legt Van der Slot uit. Winkels In de wijk Aria gebeurt dus het omge keerde van wat je in de dorpen ziet. Het dorpsplein wordt verlevendigd met de aanwezigheid van winkels, ter wijl de winkelpandjes aan pleinen in dorpen al lang hun functie hebben verloren en tot woonhuizen zijn om gebouwd. Volgens Van der Slot is er veel animo voor de bedrijfspanden in Aria. "Een bakker en een eigenaar van een fietsenwinkel hebben zich al als gegadigden gemeld", zegt Van der Slot. Het Vedelplein moet het dorpshait worden. Eigenlijk zoals de pleinen in bijvoorbeeld Nisse en Borssele dat zijn of waren. "En we Rebben ook in spiratie opgedaan in bijvoorbeeld We- meldinge en oud-Kloetinge." Het moet een bedrijvig hart worden. Met woon-werkpanden voor kleine zelf standigen die hun bedrijf aan huis heb ben. Dat kunnen naast winkels ook ambachtelijke of creatieve beroepen zijn, zoals een smederij of een kunst galerie. "Hoe dan ook, als het maar kleinschalig is", stelt Van der Slot. Het moet een toevoeging voor de wijk zijn en niet te massaal. Ondernemers- worden nadrukkelijk uitgenodigd om te komen praten over de mogelijkheden die Aria voor hen te bieden heeft. "De wijk wordt opgezet zoals de dorpen vroeger. Dat betekent ruime, lange kavels van soms wel vijftig meter diep", legt Van der Slot uit. Het is dus mogelijk om een tweede pand op de kavel te bou wen. "Zo zijn we in gesprek met een klant die op een van de kavels een kapsalon wil combineren met een klein guesthouse." Maar ook mensen die een praktijk aan huis willen begin nen, zijn in Aria aan het goede adres, zegt Van der Slot. De ondernemers aan het Vedelplein hoeven ook niet te vrezen voor een tekort aan parkeerplaatsen. Want er komen ook parkeervakken, al dekt dat woord niet de lading van een par keerplek in Aria. "Niets is bij wijze van spreke recht in Aria. Er komen dus ook geen duidelijk afgebakende parkeervakken, maar eerder parkeer ruimte zoals je die ziet in de Dorps straat in Wemeldinge." Groter gebied Dat in de dorpen de winkels juist hun deuren sluiten, weerhoudt de ontwik kelaar er niet van juist ruimte voor on dernemers in te plannen. "De situatie in Aria is ook anders", stelt Van der Slot. "Je zit hier toch in een stad. En NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Middelburg heeft dringend behoefte aan nieuwe bedrijventerreinen. Ar- nestein begint namelijk al aardig vol te raken. De schaarse lege ruimte die dus bestrijkje als ondernemer gemak kelijker een groter gebied, vooral als er straks een ontsluiting komt met de Nansenbaan. En in Aria krijg je aan loop van mensen uit bijvoorbeeld de aangrenzende wijken Ouverture en Overzuid. Die gaan even een stukje wandelen met de kinderen." De ondernemers zorgen yoor een le- •vendige wijk. "Mensen die in Aria een huis willen kopen, reageren en thousiast. Die zijn erg positief over het feit dat er ruimte voor bedrijvig heid is. Bovendien wordt Ana zo niet zo'n slaapwijk, waar iedereen weg is om te werken, waar het uitgestorven is." De bouw van de eerste fase van de wijk Aria begint komend voorjaar. Af hankelijk van de verkoop - 'daar heb ben we niets over te klagen' - begint fase 2 vlak erna. In fase 2 worden ook de woon-werkpanden gebouwd. De winkels en andere kleinschalige detail handel komen dus in statige dokters panden. Maar een voorbeeld hoe die er uit komen te zien, heeft Van der Slot nog niet. "Aan het ontwerp wordt nu nog hard gewerkt. De teke ningen zijn nog niet klaar. Maar het worden zeker geen verbouwde woon- er nu nog is, is nodig om bedrijven te kunnen verplaatsen vanuit bijvoor beeld Ramsburg. Mocht de Middelburgse gemeente raad de aankoop van de percelen bij huizen." Naar verwachting is de eer ste fase van Aria rond het voorjaar 2010 klaar, fase twee een paar maan den later. Ondernemers die meer wil len weten over de mogelijkheden in Aria kunnen informatie krijgen in het verkoopcentrum van Aria. Dat is ge vestigd in het historische Hof Welge legen aan het Pykeswegje 3 in Goes. De hoeve ligt aan de rand van de toe komstige wijk Aria. Projectmakelaar Miriam van der Slot is ook bereikbaar om informatie te geven: 0113-215311. GOES - Goes verhoogt in 2009 de prijzen van bouwgrond voor bedrij ven. De grootste prijsstijging geldt voor kavels in Stationspark. Een vier kante meter grond gaat daar volgend jaar 370 euro kosten. Dat is een stij ging van 4,2 procent ten opzichte van de prijs dit jaar. Ook de kavels op bedrijventerrein Poel II worden duurder. Daar stijgen de grondprijzen 2,9 tot 3,6 procent Nieuw- en Sint Joosland goedkeu ren, dan duurt het nog jaren vpordat het eerste bedrijf zich op het nieuwe terrein kan vestigen. Want de aankoop is puur voor de toe komst. Eerst moeten de lege plekken op andere terrein worden opgevuld en is het volgens wethouder Albert de Vries niet de bedoeling het nieu we terrein op korte termijn in ge bruik te nemen. De gemeente Middelburg wil een nieuw bedrijventerrein aanleg gen ten westen van het dorp Nieuw- en Sint Joosland. De ge meente is van plan in de driehoek A58-Sloeweg-Trekdijk ongeveer dertig hectare aan te kopen. De eigenaar van de gronden heeft aange geven te willen verhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97