Zeeland Cruise Port nu al een succes Zeeland Cruise Port «infotorial 18 Drie jaar hadden ze, in 2007, ingepland voor de positio nering van Zeeland Cruise Port. Waren de resultaten na die 3 jaar nog onvoldoende, dan zouden de initiators hun avontuur op de cruisemarkt beëindigen. Zover zal het niet komen. Want Zeeland Cruise Port was nog niet uit de start blokken, of de boekingen stroomden binnen. Kleinere rede rijen, maar ook kanjers als de Holland Amerika Lijn leggen in de nabije toekomst aan in Zeeland. Bij Shipping, Trading Transport - kort weg STT - weten ze letterlijk alles van goederenvervoer over de weg, per spoor, door de lucht en over het water. Ook al le mogelijke aan de logistiek gelieerde ac tiviteiten hebben voor STT geen gehei men. Met de oprichting van Zeeland Cruise Port (ZCP), in 2007, stortte STT zich ook op het vervoer van personen. Cruisemarkt in de lift Het oorspronkelijke brem achter ZCP is Alex Nelis, group director bij STT. In zijn sfeervolle kantoor in Vlissingen-Oost doet hij zijn succesverhaal, omringd door voorwerpen die hij meebracht van zijn vele zakenreizen. 'De cruisemarkt, zo ontdekte ik, zit al een aantal jaren be hoorlijk in de lift. Niet alleen worden ou dere cruiseschepen in de vaart gehouden, er komen ook voortdurend nieuwe sche pen bij die bovendien alsmaar groter en luxueuzer worden. Een voorbeeld daar van is de majestueuze Eurodam, die afge lopen najaar door koningin Beatrix werd gedoopt. De cruisemarkt trekt voorname lijk 50-plussers aan en die bevolkings groep zal in de westerse wereld alleen maar in omvang toenemen. Cruises zijn niet langer uitsluitend bereikbaar voor mensen met een dikke portemonnee. Het aanbod is heel gevarieerd, in verschillende prijsklassen.' Wat maakt ciuisen zo aan trekkelijk? 'Cruisen is uitgesproken ont spannend. Het schip, feitelijk een drij vend hotel, brengt je van de ene interes sante bestenuning naar de andere. De hutten zijn comfortabel, er is entertain ment aan boord en ook in culinair opzicht kom je niets tekort. Het herhalingsper centage van cruisegangers wereldwijd ligt hoger dan 60 procent. Dat wil toch wel wat zeggen.' Unieke selling points NeHs, geboren en getogen in Zeeland, stak zijn voelhorens nog wat verder uit en wist twee andere bedrijven te interesseren voor een baanbrekend plan: de lancering van Zeeland Cruise Port. 'Wij Zeeuwen weten natuurlijk heel goed in wat voor prachtprovincie we wonen. Dat willen we graag delen met anderen, maar daarin slagen we onvoldoende; het toerisme loopt dramatisch terug. Toch liggen er kansen, die niet worden benut, of op de verkeerde manier worden bena derd. De rijke historie, onze prachtige steden, het natuurschoon en natuurlijk de deltawerken zijn en blijven unieke selling points. Mijn idee was: koppel de groeien de cruisemarkt aan pakkende PR-cam- pagnes op - onder andere - beurzen over de hele wereld en zet Zeeland op volledig nieuwe wijze op de kaart.' Nelis voegde de daad bij het woord en richtte in 2007, samen met cruisegiganten Felison Termi nal en lnchcape, ZCP op. Ze gaven het nieuwe bedrijf 3 jaar de tijd om.zich in te vechten in de cruisemarkt. Lukte dat niet, dan zou het signaal "einde oefening" worden gegeven. Ronkende PR-machine Maar die slag om de ami bleek nergens voor nodig. De PR-machine van ZCP draaide van het allereerste begin op volle toeren en wierp verbazingwekkend snel zijn eerste vruchten af. Een fraaie website en een minstens zo fraaie glossy brochure, met op het omslag een Zeeuwse schone - in klederdracht, maar op elegante naald hakken - veroverden overal ter wereld de harten van cruiseoperators en rederijen. Ook te zien in de brochure: tulpen, mo lens, het standbeeld van Michiel de Ruy- ter op de boulevard... Wacht eens even: Nederland - en dus ook Zeeland - is toch veel meer dan die eeuwige, grijsgedraaide iconen? Daarvan zijn ze zich ook bij ZCP heel goed bewust geweest. 'En toch doen die oude iconen het nog altijd ge-wel-dig op de talloze internationale beurzen waar wij ©ns presenteren. Zeg The Nether lands, en veel mensen zullen nauwelijks weten waarover je het hebt. Maar zegje Holland en deel je sleutelhangers met klompjes eraan uit, dan is de aandacht di rect gevangen. Voor onze stand hebben we in Arnemuiden een traditionele Zeeuwse boerenjapon laten maken, waar in beursbezoekers op de foto kunnen. Die jurk is een ongelooflijke publiekstrekker. Zelfs mannen laten zich erin vereeuwi gen.' Overweldigende acquisitieresultaten Prima dus allemaal, die oer-Hollandse gadgets, maar uiteindelijk gaat de klant- natuurlijk alleen overstag voor een pro duct dat klinkt als een klok. Dat biedt ZCP dan ook, in de vorm van tot in de puntjes verzorgde havenfaciliteiten en in teressante excursies naar steden, beziens waardigheden en evenementen in Zee land en Vlaanderen. Om goed beslagen ten ijs te komen werd de Stichting Zeeland Cruise Port opge richt, met daarin veitegenwoordigers van onder meer Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, de Kamer van Koophandel, diverse (haven)bedrijven en de Provincie Zeeland. Elke partij reikt elementen aan die het product ZCP versterken. De eer ste acquisitieresultaten zijn overweldi gend: 49 cruiseschepen van -rederijen en cruiseoperators uit alle windstreken zullen in 2009 aanleggen in verschillende Zeeuwse havens. Het eerste, een rivier cruiseschip, op 24 maart. Op 8 mei maakt het eerste grote cruiseschip zijn opwach ting, in de Scaldia Haven, bij de firma Verbrugge. 'Voor 2010 is de eerste boe king van de Holland Amerika Lijn bin nen', meldt Nelis met onverholen trots. 'De HAL is een bijzonder kritische klant. Dat we die binnen hebben weten te halen zegt iets over de kwaliteiten van ZCP.' Werkgelegenheid Nelis voorziet dat de belangstelling voor ZCP alleen maar zal aantrekken. 'Van zelfsprekend zullen ook andere bedrijven mee kunnen liften op het succes van ZCP, en dat is weer goed voor de werk gelegenheid.' De cruisemarkt is voor STT nieuw terrein en Nelis geniet ervan daar in zijn weg te vinden. 'Heel verfrissend, al die nieuwe indrukken en contacten. Ik reis de hele wereld af. Europa, het Verre Oosten, de VS, je kunt het zo gek niet bedenken of ik heb er met ZCP op een beurs gestaan. De scheepvaart zit me in het bloed en ZCP geeft daaraan een heel nieuwe di mensie.' Bang voor de gevolgen van de kredietcrisis is Nelis absoluut niet. 'Met STT, waarvan ZCP een onderdeel is, gaat het wereldwijd erg goed. Hier in Vlissin gen-Oost zijn we flink aan het uitbreiden. Er komt een etage bovenop het bestaande bedrijfspand, om alle mensen die we voor ZCP hebben aangenomen en nog moe ten aannemen, een werkplek te kunnen bieden. Maar op onze lauweren rusten gaan we uiteraard niet. Zeeland staat nu dan wel op de kaart in de cruisewereld, om het daar te houden zullen we ons moeten blijven profileren. Wantje weet hoe het gaat: uit het oog, uit het hart.' Zie ook www.zeelandcruiseport.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92