Havens zijn de motor van de Zeeuwse economie Van der Peijl wil eigen beurs netwerken 16 De havenactiviteiten zorgen nog steeds voor de belangrijkste bron van inkomsten in Zeeland. Folo: duofoto De traditionele netwerkbij- eenkomst van Zeeland- Port Promotion Council (ZPPC) en Zeeland Seaports in de Abdij te Middelburg stond ondanks het tanend economisch gesternte, in het teken van optimisme. Na de inleidende woorden van Alex Ne- lis namens Zeeland Port Promo tion Council, gingen To'ine Pop- pelaars en Hans van der Hart (voorzitter respectievelijk direc teur van Zeeland Seaports), die per in op de ontwikkeling van de Zeeuwse havens. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - "Ik wil u graag meenemen naar de toekomst. Het Strategisch Masterplan 2009-2020 is onlangs besproken in de vergadering van ons algemeen bestuur. Dit plan stippelt de weg uit die Zeeland Seaports de komende jaren zal bewan delen. Nog niet in detail, maar wel in grote lijnen. Nu vraagt u zich misschien af: een nieuw masterplan? Het huidige be leidsplan van Zeeland Seaports loopt toch nog door tot 2015? Dat klopt in derdaad, maar zoals veel dingen zijn plannen gelukkig niet in beton gego ten. Een aantal belangrijke ontwikke lingen en het feit dat behoorlijk veel doelstellingen die in de beleidsvisie staan, al gerealiseerd zijn gaven aanlei ding tot het opstellen van dit nieuwe Toine Poppelaars. Foto: duofoto plan. Het is geen nieuws dat de we reldwijde overslag van producten steéds meer in containers plaatsvindt. Zeeland blijft voor wat betreft contai neroverslag achter bij haar belangrijke concurrenten. Het is dan ook niet moeilijk te bedenken dat wij als ha ven ons best moeten doen om nieu we containeractiviteiten mogelijk te maken. De komst van de drie nieuwe containerterminals zal zorgen voor de nodige groei in overslag in de komen de jaren", aldus Poppelaars. Naast de 'rode' component, had de gedeputeer de ook aandacht voor 'groen' ofwel 'de toenemende maatschappelijke be hoefte aan bescherming van natuur en milieu'. "De groei van de overslag in onze havens zal leiden tot grotere verkeersstromen. Duidelijk is dat - niet alleen vanwege kostenoverwegin gen, maar ook vanuit milieuoogmerk - de plannen voor de komende jaren zullen moeten zorgen voor een gede gen aanpak van de goederenstromen. Zo zullen we de infrastructuur moe ten aanpakken om overlast "van de goederenstromen zoveel mogelijk te gen te gaan. Voor wat betreft duur zaamheid en milieu moeten we er als havenbedrijf ook naar streven dat transport vanuit de haven zoveel mo gelijk per spoor en binnenvaart zal gaan. Ik zeg dit voorzichtig, want hoe dan ook blijft de keuze voor een be paalde modaliteit een keuze van de markt." Duurzaam De verdere ontwikkeling van de Ka naalzone als duurzaam industrieclus ter met Biopark en Valuepark kwam uiteraard ook ter sprake. Poppelaars stelde ook nog de rechts vorm van Zeeland Seaports aan de or de. Een grotere afstand van de poli tiek tot het havenschap is wenselijk om slagvaardiger te kunnen opereren. „Om slagvaardig in te kunnen spelen op-de marktontwikkelingen, zal onze organisatie sterk voor de dag moeten komen. Een aangepaste bestuursstruc tuur, bijvoorbeeld in de vorm van een verzelfstandigd Zeeland Seaports als NV (met de diverse overheden als aandeelhouders), zal het havenbedrijf ook als organisatie klaar maken voor de toekomst." Ambitieus In weerwil van de huidige economi sche crisis, zijn de plannen van Zee land Seaports ambitieus. De overslag moet over tien jaar gegroeid zijn naar jaarlijks 50 miljoen ton over zee en 40 miljoen via de binnenvaart. Dit zijn ambitieuze getallen, zeker gezien de huidige economie. Maar we heb ben er alle vertrouwen in dat deze am bitie door de juiste maatregelen en in- René van der Peijl, directeur binnen Van der Peijl Groep die de marketing&sales in zijn directe aan dachtsgebied heeft, blijft nog wat mys terieus. Hij is er nog niet helemaal uit. "We denken al langere tijd aan het opzetten van een eigen beurs in de volledige breedte van ons assorti ment en willen ons daarmee graag on derscheiden en nieuwe paden probe ren te bewandelen. Uiteraard is het zeer gewaagd om niet op een beurs te staan waar veel van je relaties je ver wachten. Om deze reden hebben we dit vooraf dan ook via een mailing/vooraankondiging zeer duide lijk gemeld. Er is trouwens erg veel zet van iedereen binnen het havenge bied, zal leiden tot een verdere verbe tering van onze concurrentiepositie. Aansluitend maakte Van der Hart de jaarcijfers bekend van het afgelopen jaar. De overslag van Zeeland Seaports is in 2008 gestegen met 2% naar 33,6 miljoen ton. Daarmee hebben de Zeeuwse havens de record overslag van het zeer goede jaar 2007 weten vast te höuden en te overtreffen. In dat jaar groeide de overslag met 10% naar 33 miljoen ton. De groei deed zich het afgelopen jaar met name voor in de droge bulk en overig stuk goed. In 2008 werd 12 hectare grond uitgegeven. De verwachte winst voor Zeeland Seaports komt uit op 8 mil joen Euro. Landbouw De groei deed zich voor in de land- gereageerd op het ontbreken van de Van der Peijl Groep tijdens deze edi tie", vertelt Van der Peijl met een glimlach. "Soms praten ze kennelijk juist over je, als je er eens niet bij bent!" Waar en wanneer de beurs wordt gehouden, voor welke bedrij ven die bedoeld is, dat is nog niet he lemaal duidelijk. Nieuwe beurs Er wordt achter de schennen heel hard gewerkt aan het inventariseren van de mogelijkheden om iets geheel nieuws op te zetten. Uiteindelijk zal daar de best passende optie uit worden gekozen, zodat alle bouwproducten, vaste brandstoffen en ruwe mineralen. Na het uitzonderlijk goede jaar 2007 lijkt Zeeland Seaports de behaalde groei van de overslag goed vast te heb ben kunnen houden, Met name de laatste maanden is echter zichtbaar dat de economische situatie in de wereld ook zijn weerslag heeft op de activitei ten in de Zeeuwse havens. Voor 2009 houdt ZSP dan ook geen rekening met groei. Vanaf 2010 zal met de opening van de Scaldia Con tainer Terminal de groei naar ver wachting flink toenemen. Ultieme doelstelling van Zeeland Seaports is het creëren van tussen de 3000 en 5000 nieuwe banen. Zodoende geelt dé motor van de Zeeuwse economie een fikse extra boost aan het welzijn in onze provincie. relaties verrast kunnen worden met een nieuw concept. Zodra er meer duidelijkheid is over data, lokatie en verdere opzet, zal dat via de pers en op de website (techniek.nl )uitvoerig worden gemeld. Keten De van der Peijl Groep is een keten van technische groothandelsbedrijven die een totaal pakket van zo'n 160.000 artikelen aan technische ma terialen uit voorraad levert. Van der Peijl heeft vestigingen in Goes, Mid delburg, Terneuzen, Sommelsdijk, Axel, Zierikzee, Oostburg, Steenber gen, Oudenbosch, Roosendaal, Ber gen op Zoom, Zevenbergen, Breda- en Oud- Beijerland. Goes is het financiële centrum van het bedrijf, het logistieke centrum is gevestigd in Bergen op Zoom. Van der Peijl heeft ruim 300 mensen in dienst 1 Zeeuws Brabants Bureau Bedrijfsfinancieringen Grote afwezige op de afgelopen business-to- businessbeurs Contac- ta in de Zeelandhallen in Goes was de Van der Peijl Groep, die al vanaf het eerste uur bij de ontwikkeling van deze beurs betrokken is geweest. Het bedrijf, dat gevestigd is in Goes, heeft sinds jaar en dag een vaste stek op de beurs. Voor de eerste maal ontbrak de Van der Pe ijl Groep afgelopen jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90