Conflict Itusliiii-Oekraïrsé ;nkara N 8 Woensdag 7 januari 2009 PZC Rusland heeft gisteren de gaskraan aan Oekraïne een flink stuk dichtgedraaid. Niet alleen het buurland maar ook Europese afnemers worden hierdoor getroffen. Deskundigen pleiten voor niéuwe leveranciers en meer leidingen om risico's te spreiden. door Niek Opten illustratie Anke Arts wee maanden de gasrekening niet betaald? In winterse perioden stellen de meeste energieleve ranciers in ons land zich soepel op: niet snel zul len ze de gastoevoer afsluiten. Mensen letterlijk in de kou zetten is moreel verwerpelijk en bo vendien draagt het niet bepaald bij aan een positieve beeld vorming van de leverancier. Binnen de geopolitieke verhoudingen gelden andere om gangsvormen. Daar lijkt coulance soms ver te zoeken. Rus land heeft zijn gasleveranties aan buurland Oekraïne mid den in de winter gestaakt. Wegens openstaande rekeningen ter waarde van in totaal 1,7 miljard euro, zo luidt de officiële reden. „Dat klinkt als veel geld, maar het gaat om een beta lingsachterstand van een maand of twee, drie. Dat had ook anders kunnen worden opgelost", stelt energiedeskundige Cyril Widdershoven. Maar wat had Rusland anders moeten doen, vraagt Coby van der Linde van instituut Clingendael zich hardop af Als Moskou niet de gaskraan had dichtge draaid dan zouden andere landen ook hun betalingsver plichtingen kunnen gaan opschorten en uitzonderingsposi ties claimen. „Ondanks de de harde opstelling nu heeft Kiev mogelijkheden genoeg gehad om er op een fatsoenlij ke manier met Moskou uit te komen, maar heeft steeds nieuwe voorstellen afgewezen. Daarbij speelt een rol dat er binnen de politiek in Oekraïne ook meningsverschillen zijn over wat wel en niet acceptabel is." Gazprom heeft bovendien de gasprijs verhoogd voor de zui delijke voormalige sovjetstaat. „Dat was al eerder afgespro ken en is ook logisch", vindt Van de Linde. „Anders zou Oekraïne het deels goedkoop kunnen doorverkopen. Dan concurreert Rusland met zijn eigen gas. Moskou heeft zich coulant opgesteld, maar zat op het laatst klem. Oekraïne speelt ook hoog spel." Maar dat betekent niet dat Rusland geen politiek slaatje uit het conflict wil slaan. Energiedeskundige Cyril Widdersho ven: „Energieconflicten kun je niet los zien van de interna tionale politiek. Beide landen hebben hun redenen om dit conflict op de spits te drijven. Tussen hen zit oud zeer." De pro-Westerse koers van Oekraïne, onder leiding van pre sident Joesjtsjenko, heeft kwaad bloed gezet bij de grote broer. Door de gastoevoer. aan het buurland te stoppen wor den ook Europese landen getroffen. De druk op de Oekraï ne zal daardoor toenemen. „Maar het is ook een Russisch signaal aan Europa: als het moet dan weten we jullie te ra ken", zegt Widdershoven. Oekraïense machthebbers heb ben er belang bij om de burgers te laten zien dat zij het dur ven op te nemen tegen Moskou. Oekraïne bevindt zich in een politieke crisis door een machtsstrijd tussen Joesjtsjen ko en premier Timosjenko. Binnenkort zijn er verkiezingen. Eerder deze week maakte Gasterra, de grootste gasleveran cier in ons land, bekend dat de crisis ons land niet zal ra ken. Enerzijds omdat het Russisch gas dat we importeren, nog geen zeven procent van ons totale verbruik, via Polen loopt; anderzijds omdat we eenvoudig onze reserves kun nen aanspreken. Daarin is Nederland uniek. De gasruzie raakt steeds meer naties in Europa. Landen als Duitsland, Tsjechië, Grieken land en Oostenrijk, die deels afhankelijk zijn van Russisch gas, merken sinds maandag dat er minder gas uit het oos ten hun kant op komt. Voor de komende dagen hebben ze nog genoeg aan eigen reserves. Widdershoven: „De kraan zal snel weer opengaan voor Europa. Die negatieve publici teit kan Rusland zich niet veroorloven. Maar Europa heeft nog steeds geen goed antwoord op deze problemen. Tot 2012 kan Rusland elke winter dit spel spelen." In dat jaar is naar verwachting de Nord Stream klaar, een zweden wit-rusland slowakije OEKRAÏNE oostenrijk •hongarije slovenie a molda1 frankrijk roemenië bosnië estland - V 'm - letland litouwen Mosk( duitsland Middellandse Zee 45,3% polen 72,2% p tsjechie t BUL servie montenegro italië macedonië 30,6% albanië griekenland turkije Pokeren met gas Gaswinning op de Noordzee, Nederland. Gasopslag in Tsjechië. bestaand projecten percentage van Noorwegen het totale gasgebruik dat afkomstig-is uit Rusland 100% finland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8