Beginnen met een dikke onvoldoende barometer CIJFERS 1 Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilianne van der Ha Agrariër E Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koevennge De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten "Kamer van Koophandel Chris van Loon Lilianne van der Ha 'Glas halfvol'. We beginnen het nieuwe jaar zoals we het oude zijn geëindigd. Diep in mineur. Weini gen geven de economie in deze re gio een voldoende. Zelfs rasopti misten als Paul Nijskens en Wil lem Jonkmans duiken nu in de min. Een pikzwarte horizon, zegt Guust Verpaalen, met als enig lichtpujntje de komst van Obama als nieuwe president van de VS. Een slechte, start van het nieuwe jaar dus, met een 5,6, weer iets minder dan de laatste maand van vorig jaar (5,8). Guust Verpaalen: 5 Alle signalen staan op rood Precies een jaar geleden heb ik voor het eerst bij de Barometer een onvol doende gegeven. Heel 2008 ben ik dat steevast blijven doen. Regelmatig heb ik direct en indirect horen zeggen datje positief moet blij ven waiit anders praten we elkaar de put in. Tijdens het ontvouwen van de crisis had ik stellig de indruk dat het slechte nieuws beetje bij beetje ge bracht werd zodat we er langzaam aan kunnen wennen. Nu staan dan einde lijk alle signalen op rood. Ondertus sen hebben we een halfjaar verloren. Ik ben van huis uit een optimist, maar begin toch ook dit jaar met een on vol doende. Ik beloof de lezer dat zodra ik een positieve kentering zie, ik dit zal melden. Maar fundamenteel is er nog niets veranderd. Onze economie is relatief gesproken sterk maar ook zeer afhankelijk van het grote buiten land. Als er een positief signaal moet komen dan is dat uit Amerika. Presi dent Obama is wellicht het enige lichtpuntje aan de inktzwarte hori zon. Hopelijk kan hij de verandering die nodig is inzetten. Ik wens ieder een een gezond en positief 2009 toe. In deze columrï blijf ik echter realis tisch. Rob Franken: 8 Geweldige kansen Onverminderd een hoog cijfer. Na tuurlijk sluit ik m'n ogen niet voor de effecten van de crisis op korte ter mijn, maar op middellange termijn zijn er geweldige kansen om er ster ker uit te komen. Zo is het een ideaal moment om te scholen en de mis match tussen vraag en aanbod voor een deel op te lossen. De Brabantse MBO- instellingen komen met crisis arrangementen: lage kosten voor het bedrijfsleven maar hoge scholingsren dementen. Zo gaan we van crisis naar actie naar succes. Joris Jansen: 6,5 Consument wordt voorzichtig Weer zijn de omzetcijfers die het be drijfschap horeca ons laat zien niet geweldig. Vooral de bedrijven die opereren in de zakelijke markt beleven een belabberd 4e kwartaal. De groei van 2006/ 2007 is verleden tijd. De kosten van zakendiners spe len meer dan ooit een rol. Het zake lijk budget is beperkt. De restaurants ondervinden duidelijk het effect van de voorzichtige houding van de con sument. Een stijging van de loonkos ten zet ze onder druk. Bovendien zijn de ondernemers voorzichtig met het verhogen van de prijzen, i.v.m nega tief prijs- imagö en uit vrees voor klantenverlies. Wij hebben 'nog wei- 10-'08 ll-'08 12-'08 01-'09 j - Rob Franken Voorzitter ROG IVest- Brabant 7,0 8,0 8,0 8,0 i Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhof' 7,0 6,0 6,2 5,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,0 5,0 4,0 4,0 i Guust Verpaalen Directeur Phidclity Consultancy 5,0 5,0 5,0 5,0 Jan Hoppen Directeur Heja 6,0 6,0 6,0 6,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,0» 5,0 4,0 4,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,0 6,5 6,5 5,5 j Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,5 6,0 6,0 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 5,5 5,5 5,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 6,0 6,0 6,0 1 Jan Pollemans Supcnnarktdeskundige 6,0 6,0 7,0 6,0. Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,3 6,0 5,8 5,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,0 6,5 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 7,0 5,0 5,0 5,5 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules" nig gemerkt van de economische ma laise.. Presteren qua omzet hetzelfde als vorig jaar. Wel wachten we 2009 een beetje huiverig af. Trendwatchers voorspellen dat het draait om veilig heid, identiteit, gemak en zintuiglijke prikkeling. Dus gewoon doorgaan, in noveren, kwaliteit leveren en vooral dat stukje extra bieden! Lilianne van der Ha:6 Een goed humeur is belangrijk De dagen worden korter en donker der. Tegelijk zitten we in de vreugde volle Kersttijd.-Maar toch. We horen berichten die niet direct opbeurend zijn. We worden allen geconfron teerd met de gevolgen van de wereld wijde financiële crisis. Telt ook vo.or onze agrarische sector. Wat gebeurt er met de dollarkoers? De energie prijs? Heeft dat ook zijn impact op het voedselgebruik wereldwijd? Hoe zal de consument omgaan met zijn eventueel gekrompen budget? Be spaart hij op voeding? Allemaal open vragen. Toch willen we niet somber worden! Belangrijk voor 2009: ge zondheid, een goed humeur, goede communicatie! Dan is het glas halfvol en niet halfleeg! Willem Jonkmans: 5,5 Resultaten over 2008 ogen goed, maar toch De banken houden ziel? bezig met ba lansverbetering, meer creditgelden op halen en geen kredieten verlenen. De eisen verbonden aan de garantiestel ling van de Nederlandse Staat lijken de banken te dwingen naar zichzelf te kijken in plaats van naar de maatschap pelijk gevolgen van hun "niet-hande- len". Ik hoop dat ze een betere verkla ring hebben dan deze. Paul Nijskens: 5,5 Actieplannen in crisistijd Wat deze crisis ook leert is dat de ac tieplannen om de crisis te lijf te gaan er veel sneller zijn dan in het recente verleden. Europa, het Rijk, provincie en gemeenten voelen allen de urgen tie om in actie te komen om het tij te keren. Maar waar moeten we ons op richten bij het maken van die plan nen. Neem nou de discussie over de onvol doende kredietverlening van het bank wezen. De reden voor het dicht draaien van de kredietkraan vindt zijn oorzaak in het op orde krijgen van te sterk gedaalde liquiditeit en solvabili teit van de banken. Het openen van de kredietkraan door het verstrekken van nieuwe leningen verergert de li- quiditeits- en solvabiliteitsproblema- tiek. Plannen voor extra waarborgen bij bedrijfsleningen via staatsgarantie helpen dan ook niet om de krediet kraan open te krijgen ipmdat gebrek aan zekerheden nu niet het grootste probleem is. Daar komt nog bij dat we op dit mo ment zien dat banken minder gemak kelijk kredieten verstrekken omdat simpelweg de vooruitzichten voor 2009 en 2010 niet zo goed zijn. Zo lang de vooruitzichten niet beter wor den zal er niet of veel minder geïnves teerd worden èn zal het proces van kredietverlening niet echt op gang ko men. Dat brengt me op de kern van de zaak: welke actieplannen van over heden kunnen dan wel effect hebben? Allereerst moeten die plannen bijdra gen aan herstel van vertrouwen en voorzien van een goede communica tie die daar ook aan bijdraag. Concrete acties die ook al landelijk wrorden gepropageerd kunnen ook re gionaal en lokaal worden opgepakt zo als bijvoorbeeld het naar voren halen van publieke investeringen, extra in zet voor innovatie, extra arbeidsmarkt acties. Ook is de opbouw van een oor logskas om nieuwe vestigers naar deze regio te halen in deze tijd geen over bodige luxe. De plannen voor een spe ciaal regiofonds West Brabant vor men voor de extra acties een prima fundament. Snelheid is wel geboden. Geert van der Horst: 5,5 Economie mist aanjager Naar het zich laat aanzien, komt de economische goei in 2009 geheel stil te vallen. Het kabinet voelt zich ge noodzaakt miljarden uit te trekken om de economie voor een langdurige recessie te behoeden. Zij probeert vooral het bedrijfsleven een impuls te geven met werktijdver korting en lastenverlichting. Dat is ook nodig, omdat de laatste maanden steeds meer bednjven met een tegen vallende orderontwikkeling zijn ge confronteerd. Zelfs bestaande orders zijn gecanceld. Hoewel veel niet-fi- nanciële bednjven diepe zakken heb ben door de gunstige jaren die achter ons liggen, kunnen ook zij het niet eeuwig uitzingen. Zelfs het overheid singrijpen kan nïet voorkomen dat een aantal bedrijven failliet zal gaan. Zolang de consument het laat afwe ten, wat gezien de recente vermogens ontwikkeling niet verwonderlijk is, mist de economie een belangrijke aan jager. Omdat ook de handel hierdoor tegenvalt, zijn de vooruitzichten som ber. Voor vele ondernemers in Zuid- west- Nederland geldt dan ook ver hoogde dijkbewaking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89