ma onder water gezet Wie is Mark Eyskens interview Spreker De hele wereld moet de financiële crisis in nauw overleg aanpakken. Foto: Math Teeuwen Betekent deze kapitalistischecrisis na het afs terven van het collectivisme, noem het socialisme of communisme ook het einde van het liberale kapitalisme? "We hebben de laatste eeuwen twee grote doc trines gehad. Die van het liberalisme, het kapita lisme en die van het socialisme, collectivisme met als uiterste het communisme. Beide opvat tingen zijn niet meer aangepast aan de huidige situatie. De opvattingen van Karl Marx bleken waarde loos geworden door onder meer de intrede van het iet tijdperk. Kennis werd de grote factor, waarop de wereld draait. Daar had Marx geen rekening mee gehouden. Kapitaal, arbeid, ma chines, dat kan men nationaliseren en collectivi seren. Dan werkt het collectivisme wel, maar kennis is een individuele eigenschap. Je ziet het gevolg: buiten Noord- Korea is er geen enkele communistische staat meer. China is een kapita- listische staat met een autoritair bewind. Het kapitalisme in de huidige vorm dreigt ook ten onder te gaan. Ook weer als gevolg van dat iet- tijdperk. Alles is openbaar door internet. Het wordt steeds moeilijker je intellectueel ei gendom te beschermen. Een voorbeeld: Medi sche bedrijven geven vele miljoenen uit aan het maken van nieuwe medicijnen. Het duurt ge middeld acht tot tien jaar eer zo'n product op de markt komt, onderzoek, het verkrijgen van de nodige licenties, je kent dat wel. Het medi cijn komt eindelijk op de markt en wat gebeurt er? Een paar maanden later komt er in China of India exact hetzelfde medicijn op de markt. Veel goedkoper. Waar hebben ze al die informa tie vandaan? Niets blijft meer geheim. Dat wordt een serieus probleem. En er zijn nog meer gevaren die dreigen voor het huidige kapi talistische systeem. Extreme concurrentie vernie tigt de werking van de markt. Uiteindelijk ko men we straks in een vacuüm terecht. Dan moet de wereld een nieuw systeem voor vin den, een globale sturing van een globale wereld. Maar dat kan alleen als letterlijk de hele wereld zich daar achter stelt." Wanneer komt er licht aan het eind van de tunnel? "Moeilijk te zeggen. De depressie kan wel een paar jaar duren. Het ligt er ook aan hoe de pro blemen aangepakt worden. Zoals ik al zei, dat zal wereldwijd opgelost moeten worden. We moeten eigenlijk zo snel mogelijk internationale afspraken maken." Bent u optimistisch over toekomst? Ja. Ik blijf geloven in de Benelux, in Europa, in de wereld. Er zijn goede stappen gezet, ook in de VS. De manier waarop de problemen in eer ste instanatie zijn aangepakt, het zijn natuurlijk noodverbanden, geeft nochtans hoop. Ik ver wacht veel van Obama. Maar we moeten wel uitkijken. Je moet er niet aan denken als er in China wat fout gaat. Dat land is lange tijd sterk in opkomst geweest, maar lijdt ook onder de cri sis. Als de economie daar stagneert, kan dat zeer vervelende gevolgen hebben. Mede door het zeer grote verschil tussen rijk en arm in dat gi gantische land. Daarom moeten vooral landen als China, Japan, India, de Arabische staten, open staan voor een gezamenlijke aanpak." Toch nog even Fortis. Had dat niet anders gekund? "Ik denk dat de diverse regeringen dat goed heb ben opgepakt. We moeten niet vergeten dat Fortis in dat bewuste weekend van topoverleg, nagenoeg failliet was. Er moest per se voor het moment dat de beurzen openden, een oplossing zijn. Er is kritiek gekomen op de Belgische rege ring dat zij Fortis in zijn totaliteit niet heeft over genomen. Maar we moeten niet vergeten dat we dan spreken over een bedrag van 800 mil jard euro, dat is 90 procent van het Nationaal Product van België. En we wisten ook dat we nog een tweede dossier hadden, Dexia. van ook nog wel een paar honderd miljard euro. Dat was dus geen haalbare kaart. En dat Nederland goedkoop haar deel van Fortis kon kopen en dat ook de Fransen garen spinnen bij de ver koop van het andere deel, het zij zo. De Bel gische overheid was zwaar in de problemen ge komen als het Fortis had overgenomen." Mark Eyskens is als spreker te boeken via de Teeuwen Groep, sprekers- en trainersbureau uit Dongen. De Teeuwen Groep behartigt de belangen van Nederlandse en Belgische spre kers, pioniers, trendsetters, visionairs, finan ciële specialisten, filosofen, illusionisten, edu- tainers en marketeers. "Het gaat -ons niet om de bekendheid van de sprekers, maar vooral of hij in staat is om de mensen aan het denken te zetten, te boeien en te vermaken", zegt direc teur- eigenaar Math Teeuwen. In de 'stal' van Teeuwen zitten onder meer: Willem Anker, Hans van Breukelen, Xander de Buisonjé, Theo Coinpemolle, Victor Deco- aiinck, Johan Derksen, Jacco Eltingh, Martin van geel, Jurgen Geerlings, Yvonne van gen- nip, Charles Groenhuijsen, Foppe de Haan, Arnold Heertje, Astrid Joosten, Flip de Kam, Richard Lamb, professor Pols, Maarten van Rossum, Edwin Rutten, Susan Smit, Erica Terpstra, Cecs Veerman prof. Theo Verhal len, Peter R. de Vries, Frans Weisglass en Hans Wiegel. Het is slechts een kleine selectie uit de mensen die via Teeuwen als spreker te boeken zijn. Meer infonnatic: www.teeuwengroep.nl Tussen 1876 en 1992 maakte Mark Eyskens deel uit van dertien opeenvolgende Belgische re geringen. waarin hij verschillende functies be kleedde, onder meer als Eerste Minister. Hij was ook minister van Economische Zaken, Fi nanciën en Buitenlandse Zaken, ondertekenaar van het verdrag van Maastricht en sinds 1996 Minister van Staat. Hij was tien jaar lid van de Raad van Europa en van de assemblee van de West- Europese Unie. Geboren op 29 april 1933 in Leuven, waar hij nog steeds woont. Doctor in de rechten 1956, doctor in de eco nomische wetenschappen 1962, beiden aan de Katholieke Universiteit van Leuven. Docent aan de faculteit economische en toe gepaste economische wetenschappen in Leu ven, 1962. Hoogleraar algemene economie, mi cro- economie en publieke financiën in Leuven vanaf 1965. Sinds 1976 buitengewoon hoogle raar in Leuven. Titularus van de Beneluxleer- stoel. Commissaris- generaal en voorzitter van de Raad van Bestuur van de Katholieke Universi teit Leuven. Verder: lid van het Belgisch Comité van de Club van Rome, voorzitter van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kunsten, voorzitter van de Christian Academy for European Dialogue, lid van de Academia Europeane, voorzitter raad van be stuur van het Francquifonds, voorzitter van het Centrum voor Europese Cultuur, ondervoorzit ter van het Koninklijk Instituut voor Internatio nale Betrekkingen, voorzitter van het Instituut voor Europees Beleid, voorzitter van de Raad voor Europees Onderzoek, voorzitter van het festival van Vlaanderen voor muziek en van tal rijke sociaaleconomische en culturele organisa ties. In 1974 namens de CVP minister in de rege ring van Leo Tindemans. In totaal zou Eyskens tussen 1976 en 1992 deel uitmaken van 13 op eenvolgende regeringen, waarin hij verschillen de functies bekleedde. Hij was onder meer mi nister van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken. Eyskens schreef veertig boeken en schrijft co lumns voor dag- en weekbladen. Hij is nog steeds lid van het partijbestuur van de CVP, hij is voorzitter van het forum Buiten land van de Christen Democraten en lid van een groot aantal 'denktanks'. De belangrijkste is een internationale club van oud- ministers van buitenlandse zaken, premiers en andere wereld leiders (International Crisis Group).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87