Ze hebben de hele planeet interview 12 niets blijft meer geheim. Als je iets wilt weten, googel je even en je vindt het. Andere bedrij ven nemen de taak van banken over en verpak ken de bankkredieten. Adviseren ook. Een voor beeld: Er zijn bedrijven die zeggen wanneer je welke aandelen moet kopen en verkopen. Ieder een kan dat lezen. Iedereen kan ook die raad op volgen. Denk eens na wat er gebeurt als ieder een dat ook doet." Nooit meer een Hitier dus? "We hebben nu ook wel demagogen, mensen die veel stemmen trekken door alleen maar kre tologie. Dat kan wel heel vervelend worden om dat er tóch wereldwijd zoveel mogelijk eensge zind een oplossing moet worden gezocht voor de problemen. Demagogen kunnen daarbij een zeer vertragend effect hebben. Maar een tweede Hitier, nee dat zie ik niet zo zitten, dat gebeurt niet meer, althans in Europa." door Ron Gregoor Heeft iemand zien aankomen dat de kwakkelen de crisis uit Amerika zou leiden tot zo'tt giganti sche ramp voor banken en beleggers? "Weinigen. Misschien wel leuk om te vertellen. Iets meer dan een jaar geleden, in november. 2007, zat ik in een televisieprogramma met Louis Toback, de voormalige socialistische voor man, nu burgemeester van Leuven en een goe de vriend van me. We hadden een discussie over politieke zaken, het ging dan vooral over de bestuurlijke problemen van ons land, de kwestie van de gewesten, zeer heet hangijzer toen. Ik zei toen iets van: die kwestie zou wel eens ondergesneeuwd kunnen worden door een zeer dreigende financieel- economische crisis. Toen al dreigden er banken in de VS en Enge land om te vallen. Weinigen namen dat serieus. Toback werd boos en verweet me dat ik zo 011- Maar alleen met vertrouwen lukt liet toch niet? "Nee. Om te beginnen moet er een heel goed controlesysteem komen. De overheid zou daar een belangrijke rol in moeten spelen. En dan be doel ik niet de overheden van België en Neder- Minister van Staat, gewezen Eerste Minister en Profes-land, zelfs niet die van Europa. Het is een we- sor em. staat er op het kaartje van Mark Eyskens. Dereldwijd probleem, dat wereldwijd aangepakt staatsman, 75 intussen, is nog steeds een instituut. Niet alleenmoet worden. Dat begint met het maken van af in België, maar in gans Europa, zelfs de hele wereld wordt despraken, die nagekomen moeten worden. Dat mening van Eyskens gevraagd en zeer gewaardeerd. Eys-houdt in dat er een heel goed controlesysteem kens: wetenschapper en bestuurder. Hij was hoogleraar eeo-moet worden gecreëerd. Instanties als het IMF, nomie, minister van Economische Zaken, Ontwikkelingssa-de Wereldbank, de Wereld Handels Organisatie menwerking, Financiën en in 1981 een tijd Eerste Minister.moeten meer invloed en macht hebben. En ook Daarnaast is hij een begenadigd spreker. In zijn woning inde Centrale Nationale Banken moeten veel Heverlee, even buiten Leuven, sprak ik met hem over de kre-meer invloed krijgen. Aan hen de taak om lo- dietcrisis, die dreigt uit te groeien tot een grote economischekaal controles uit te oefenen. De crisis is geen crisis. probleem van Amerika, ook niet van het wes ten. Wil je de crisis aanpakken, dan moeten ook landen als China, India, Japan, de olie-exporte rende landen, Brazilië meedoen. En zich hou den aan de afspraken. De wereld moet het daar over eerst eens worden. Dan moeten stevige af spraken gemaakt worden. Het is wel zéker dat de wereld er straks heel anders zal uit zien." der de moeilijke discussie uit wilde komen door van onderwerp te veranderen. Ik heb uiteinde lijk gelijk gehad, toevallig werd een deel van het programma onlangs herhaald op tv. Was dat een afleidingsmanoeuvre? "Nee, zeker niet. Ik had er toen al niet zoveel vertrouwen in dat het probleem binnen de VS zou blijven. De grootste financiële crisis die wij kennen, die van de jaren dertig, begon met het faillissement van een kleine Weense bank. "De effecten bleken wereldwijd achteraf gigan tisch. Ik moest daar meteen aan denken." Hoe ernstig is de crisis eigenlijk? "Het is de ernstigste crisis sinds die van de jaren dertig. We kunnen heel goed van een wereld- dip spreken. Er is zo gigantisch veel fout ge gaan, door de jaren heen. Dat is begonnen toen de toenmalige Amerikaanse president Clinton toeliet dat banken ook andere activiteiten moch ten doen dan alleen bankieren. Banken werden beleggers, verzekeraars, hypotheekverstrekkers. Banken, werden multinationals, ze kochten ande re bedrijven op. De concurrentie werd groter. Om die aan te kunnen, kwamen er steeds meer nieuwe produc ten. Vaak jonge, net afgestudeerde bollebozen bedachten haast op een wiskundige manier nieu we financiële producten. Vergelijk het met een doos waaruitje kunt kie zen watje wilt om je bezit te vergroten. Ze had den het zo berekend datje theoretisch nooit ver lies kon leiden. Op de korte termijn hier een aandeeltje ko pen, snel weerverkopen. Ande re wat langer vasthouden in het raam van een termijnopera tie. Een pakket met allerlei mo- gelijkheden. Met een kans van een op tien miljoen datje ver liest. Maar op den duur waren er zo veel van dat soort producten, dat de kans op verlies een stuk groter was geworden. Althans in absolute cijfers. Die ballon is geklapt en de gevolgen zijn be kend: men heeft de planeet fi nancieel onder water gezet." Kunnen we al spreken van een economische crisis? "Die komt er wel snel aan. Je ziet nu al dat bedrijven voor zichtig worden met investeren. Banken zijn terughoudend met het lenen van geld. De eerste ontslagen vallen. En dat terwijl er heel veel bedrijven gezond zijn, ook banken. Maar het ver trouwen ontbreekt. Mensen praten elkaar de put in. En dat is niet goed." Komt dat vertrouwen op korte termijn terug? "Dat hoop ik van harte. Het zou best kunnen. Ik denk dan aan de ontwikkelingen in de VS. Toen Obama gekozen werd, had ik het gevoel dat hij als wereldleider werd gekozen. Iedereen heeft vertrouwen in hem. Hij staat voor vernieu wing. Als iemand de macht en de kans heeft om we zenlijke veranderingen aan te brengen en de pro blemen op te lossen, dan is hij het wel. Hij heeft het vertrouwen van bijna de hele wereld. Zelfs de vijanden van de VS geven hem het voordeel van de twijfel." De rol van Europa hierin? .Natuurlijk hebben wij een belangrijke rol in het geheel. Maar we moeten niet vergeten dat wij ook worden meegesleurd in een wereldcatastro fe, als we niet uitkijken. Europa is slechts een schiereiland van de wereld. Over twintig jaar telt de aarde '10 miljard mensen. Slechts vijf pro-: cent daarvan woont dan in Europa. Dat wil zeg gen dat 95 procent van de wereldbevolking niet Europees zal zijn. Hoe komt het toch dat het zó jout kon gaan? "Het is niet eens in alle gevallen slecht manage ment geweest. Ik heb net al uitgelegd waar het met de banken is fout gegaan. Heel lang, vanaf president Roosevelt tot aan Clinton, mochten banken in de VS alleen maar bankieren, geld van klanten innemen tegen rente en dat behe ren. Clinton heeft de liberalisatie zo ver doorge voerd dat zij vrij werden in hun handelen. Ban ken gingen dus ook beleggingen regelen, verze keringen afsluiten, hypotheken afsluiten. Dat ge beurde trouwens niet alleen in Amerika, in de hele wereld, ook bij ons. Al die grote jongens, die steeds meer bedrijven opkochten, gingen meer producten leveren. Afgeleide producten. Die afgeleide producten vertegenwoordigden een waarde van 680 duizend miljard dollar, dat is twaalf keer de waarde van het wereld pro duct. Men zette de planeet financieel onder wa ter. Er hoefde maar een vluchtje wind te waaien of de hele boel viel omver. Dat is begonnen in het vastgoedspel en denderde als een sneeuwbal over de hele wereld." Is de crisis te vergelijken met die van de dertiger jaren? "Het is inderdaad de ernstigste crisis sinds die van de jaren dertig. De wereld raakte in paniek, iedereen verloor het vertrouwen in de banken en het was gebeurd. De crisis van de vorige eeuw heeft desastreuze politieke gevolgen ge had. De opkomst van Hitler was daar recht streeks het gevolg van. Hij kon alleen maar op bloeien dankzij een gigantische werkloosheid. Dat is nu heel andei's. Dat komt voor een niet gering deel door de iet- revolutie. De invloed die de computer op ons leven heeft, is gigan tisch, vijftien jaar geleden zouden we dat nooit gedacht hebben. Historici spreken van de ge schiedenis van voor en na Christus BC en AC), straks hebben wij het over het tijdperk van voor en na de computer. De iet- revolutie heeft er voor gezorgd dat alle informatie ogenblikkelijk op straat ligt, dat iedereen daarover kan beschik ken. Het maakt van de maatschappij een mondi aal dorp, iedereen kan met iedereen zaken doen. Het maakt ook de concurrentie tot een wereldconcurrentie. De wereld is transparant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86