Winkeliers zijn makkelijkere slachtoffers' reportage neer je het probleem gezamenlijk aan pakt. Winkeliers in een winkelcen trum kunnen de handen ineen slaan door bijvoorbeeld het opzetten van een telefooncirkel of het gezamenlijk aanlegen van camerabewaking." Samenwerken De Kamer van Koophandel adviseert de betrokken ondernemers in hun overleg en werkt daarbij samen met gemeenten, politie, brandweer en an dere betrokkenen. Inmiddels hebben de binnensteden van Hulst en Zierik- zee en winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen het keurmerk behaald. "Het besef dat ondernemers goede be veiligingsmaatregelen moeten nemen, is er wel", zegt Volleman, "alleen de vervolgstap is het ernaar handelen." Makkelijker gezegd dan gedaan, rea geert horeca voorzitter Van de Velde. "Natuurlijk neem je standaard veilig heidsmaatregelen in acht zoals nooit alleen met de dagopbrengst achterblij ven in je zaak en op wisselende tijden de opbrengst storten. Maar als je het echt goed wilt doen dan gaat dat ge paard met hoge kosten. Wil je kwalita tief goede camera's en alarminstallaties instaleren dan heb je het over enorme bedragen die kleine ondernemers niet kunnen ophoesten. Vooral in de hore ca waar toch al de klappen vallen met het rookverbod, de accijnsverhoging en de kansspelbelasting is het gewoon niet te doen." Van de Velde heeft dan ook niet een kant en klare oplossing voor zijn le den. "Het is een moeilijk verhaal. Sa men met MKB Nederland en werkge versorganisatie VNO/NCW zoeken we naar een oplossing. En ik ver wacht dat vanuit onze branche op kor te termijn een advies richting onze le den gaat." Videotheek Moviemax in Middelburg, strandtent Panta Rhei, een supermarktvestiging van Lidl en een bedrijfswoning in Vlissin- gen en zelfs een makelaarskantoor, een camping en een snackbar. Alle maal zijn ze het doelwit geweest van gewapende overvallers. En bij de banken, waar het grote geld valt te halen, vielen het afgelopen jaar in Zeeland nul komma nul overvallen te noteren. Dat criminelen uitwij ken van zwaarbeveiligde banken en benzinestations naar zaken van kleine ondernemers, vinden MKB Zeeland, Koninklijke Horeca Neder land afdeling Zeeland en de Kamer van Koophandel een zorgwekken de trend. "We zien inderdaad een verschuiving", zegt Mare Volleman van de Kamer van Koophandel in Middelburg. "Winkeliers zijn nu een maal makkelijkere slachtoffers." koop-bord voor zijn zaak. Voor hem hoeft het niet meer. Hij stopt. Horecavoorman Van de Velde, zelf ei genaar van twee horecazaken, be grijpt die beslissing helemaal. "Je moet er niet aan denken dat zoiets ge beurt. Om dan met angst in je lijf el ke avond in je zaak te staan..." Kleine beetjes Het gaat in negen van de tien overval len om kleine beetjes geld, want ook de middenstand bergt het grote geld veilig op in kluizen met een tijdslot. Maar de bedreiging - en soms het ge weld - is enorm. Die greep in de kas sa, terwijl een pistool op je gericht staat, gaat je niet in de koude kleren zitten. "Natuurlijk baren die-overval len ons zorgen. Maar nieuw zijn die Ook Van de Velde vindt de toename zorgwekkend. "Het probleem speelt volgens ons wat minder bij horecaza ken in de binnensteden. Maar voor af gelegen cafeetjes en restaurants in het buitengebied maak ik me wel zorgen. Daar is 's avonds nauwelijks sociale controle. Maar ook campinghouders en mensen die hun bedrijf aan huis hebben, zijn dit jaar slachtoffer gewor den van overvallers." Ondernemers zijn zich volgens MKli-regiomanager Beduwé wel be wust van de risico's. "Ze worden ge voed met tips vanuit bijvoorbeeld de Nationale Winkelraad. En ook het Hoofdbedrijfschap Detailhandel geeft adviezen en ondersteunt onderne mers wanneer er iets is gebeurd." Ook de Kamer van Koophandel steekt onder nemers een helpende hand toe. "We hebben een project Keurmerk Veilig Onder nemen opge start. Daarin behandelen we zaken als verni eling, diefstal, ge weld, fraude, oplichting, in terne crimina liteit en dus ook overval len", vertelt Mare Volleman, van de Kamer van Koophandel. Winkelgebieden en be drijventerreinen kunnen het keur merk behalen als ze een aantal effectie ve en structurele maatregelen hebben getroffen om de veiligheid te verbete ren. "We merken dat het helpt wan 'door Dennis Rijsberger\ MIDDELBURG - In 2008 is het aan tal overvallen in Nederland voor het eerst sinds jaren weer gestegen. Vol gens cijfers van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) werden in de eerste negen maanden van dit jaar 259 horecazaken overvallen. Dat zijn er 27 meer dan in dezelfde periode in 2007. In de detailhandel telde het KLPD 556 overvallen, tegen 505 vo rig jaar. De stijging van het aantal overvallen lijkt te maken te hebben met het ver schuivende werkterrein van crimine len. Traditionele doelwitten als ban ken en tankstations zijn tegenwoordig zwaar beveiligd. Winkels en horecaza ken zijn een veel makkelijker prooi. Maar waar de kluizen van banken uit puilen .van de euro's, valt er bij de snackbar om de hoek relatief weinig te halen. Echter vele kleine beetjes zijn samen een grote smak geld, moet de 'overvallersbranche' blijkbaar den ken. En dus neemt het aantal overval len toe. Terwijl in Zeeland vorig jaar geen enkele bank een gemaskerde klant over de vloer kreeg, werden acht winkels en drie horecazaken overvallen. "Eigenlijk is het heel logisch", zegt Dick van de Velde, voorzitter van Ko ninklijke Horeca Nederland regio Zeeland. "Benzinestations bijvoor beeld zijn vestingen geworden. Loket- tisten zitten achter beveiligd glas, ze hebben goede camera's hangen. Over vallers komen er niet gemakkelijk weg met geld of ze worden snel in de kraag gevat. Dus wijken ze nu uit naar bijvoorbeeld horecaza ken." Dit jaar is het nog vaker raak in Zee land. Soms met bruut ge weld. De nacht van 17 op J8 juni zou het leven van horecaon- d e r n e m e r Peter Bootsgezel uit Vlissingen op zijn kop zetten. Criminelen takelen de eigenaar van eetcafé de Kanovijver net zo lang toe totdat hij de combina tie van de kluis vertelt. Voor Bootsge zel is de overval na enkele inbraken de druppel. Inmiddels staat er een te zorgen niet. Vooral de detailhandel is al jaren bezig met het thema veilig heid", zegt Louise Beduwé, regioma nager van MKB Zeeland. "Wel nieuw is de toename van dat soort overvallen in Zeeland. Het is nog nooit op die schaal gebeurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85