Ondernemerschap aanjagen, ondersteunen en zichtbaar maken Ondernemer op de kaart! Vertrouwen Zeeuwse ondernemer krijgt flinke tik Colofon NETWERKEN OP KVK -NIEUWJAARSBIJEENKOMST Het ondernemersvertrouwen voor 2009 is flink gedaald ten opzichte van vorig jaar. Het heeft een hard landing gemaakt op het laagste niveau ooit geme ten sinds het ontstaan van de in dex in 1988. Dit heeft uiteraard al les te maken met de kredietcrisis en de daaruit voorgekomen ver slechterde economische situatie. Toch is de Zeeuwse ondernemer niet blijvend negatief gestemd, want de verwachting voor het jaar 2009 is alweer beter dan voor het laatste kwartaal van 2008. Dit blijkt uit COEN, Conjunctuuren quête Nederland, die in het vierde kwartaal voor het eerst is uitgevoerd. De Kamer van Koophandel, VNO-NCW, MKB Nederland, EIB en CBS zetten gezamenlijk de Con junctuurenquête Nederland (COEN) op, opgebouwd rondom bestaande maandenquêtes van CBS en EIB. Onzekerheid tekent eind 2008 Het Nederlandse bedrijfsleven heeft ondanks de kredietcrisis in het vierde kwartaal van 2008 niet slecht gepres teerd. Wel worden er minder activiteiten ontplooid, investeren bedrijven min der en loopt de export en het aantal exportorders terug. De meeste ondernemers (40%) vin den dat het economisch klimaat mo menteel verslechtert. 15% van de on dernemers kampt dan ook met te wei nig vraag. Omzet en winstgevendheid staan on der druk. Slechts een kwart (27%) van de bedrijven rapporteert in het derde kwartaal een stijgende omzet; 25% een dalende. Per saldo denkt ruim 14% van de ondernemers dat de winstgevendheid in het vierde kwar taal verslechtert. Grote verschillen per sector Het algehele beeld voor het Neder landse bedrijfsleven verschilt per sec tor fors. Waar het gevoel in de detail- In het Ondernemingshuis vindt u informatie en advies over alle onderwerpen die met uw bedrijf te maken hebben. U bent er welkom voor een gericht advies en praktische informatie. De drie partners van het Ondernemingshuis zijn Syntens, Innovatienetwerk voor ondernemers, de regionale ontwikkelingsmaatschappij N.V. REWIN West-Brabant en de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland. Ondernemingshuis Mozartlaan 7, 4837 EH Breda Postbus 3182, 4800 DD Breda Telefoon (076) 564 69 60 -Syntens (076) 564 67 00 -Rewin (076) 564 67 80 -KvK (076) 564 68 00 Fax (076) 564 69 76 internet: www.syntens.nl, e-mail: breda@syntens.nl internet: www.rewin.nl, e-mail: west-brabant@rewin.nl internet: www.kvk.nl, e-mail: info-zuidwest@kvk.nl handel en een aantal sectoren in de za kelijke dienstverlening nog relatief gunstig is, is de terugval wél zichtbaar in een aantal sectoren en bedrijfstak ken die in de vuurlinie liggen van de In het activiteitenplan laat zij zien op welke wijze zij daaraan invulling geeft. Enkele voorbeelden: Uitbreiding met nieuwe inschrijvers Door een nieuwe wet wordt het Han delsregister fors uitgebreid. Ruim 15.000 ondernemingen en rechtsper sonen in de regio Zuidwest-Neder land, die tot voor kort niet verplicht waren om zich in te schrijven, moe ten dit nu wel doen. Dit zijn geen starters, maar bestaande organisaties zoals landbouwbedrijven en vrije be roepsoefenaars. De nieuwe inschrijvers worden in 2009 ingeschreven in het Handelsre gister. Zij worden hiervoor schrifte lijk door de Kamer van Koophandel uitgenodigd. Kennismaken met China Bedrijven laten kennismaken met China om mogelijk hier zaken te doen of de zakelijke mogelijkheden verder uit te diepen. Het opstarten van een Chinanetwerk in de regio. 25 bedrijven via de Chinadesk voor zien van relevante informatie en bege leiding op maat over het zakendoen in China. Het organiseren van een handelsmissie naar China bij voldoen de belangstelling. Zorgeconomie Het oprichten van een kennis- en in novatienetwerk van minimaal 50 kredietcrisis, zoals de industrie en ver voerssector. Ook de bouw ziet aankomen dat het moeilijker gaat worden. Bedrijven verwachten dat volgend jaar het tij zorggerelateerde partijen en de organi satie van 4 netwerkbijeenkomsten om de kansen in de zorg te verzilve ren. Project 45+ers Het wegnemen van de vooroordelen van werkgevers inzake het aannemen van 45+ers en het verkennen van de mogelijkheden tot verhoging van de Tevens-wordt die avond op een ludie ke manier de Prijs Creatief Onderne merschap uitgereikt aan een Zeeuwse ondernemer die zich op dat vlak ver dienstelijk heeft gemaakt. De meest creatieve ondernemer in Zeeland Voor deze prestigieuze titel zijn een drietal Zeeuwse bedrijven genomi neerd: - Bakon Food Equipment uit Göes ten goede zal keren. Dit uit zich on der meer in een positief beeld over de personeelsbezetting in 2009. Er heerst nog altijd krapte op de arbeidsmarkt: 1 op de 5 ondernemers rapporteert arbeidsparticipatie van de doelgroep. Onderzoeken hoe dit kan bijdragen aan een vermindering van de krapte op de arbeidsmarkt. Starten in Zeeland Startende ondernemers in Zeeland extra begeleiden en netwerkmogelijk heden aanbieden via coachingstrajec- ten, financiële ondersteuning en'leren- de netwerken. Het doel is om zowel meer starters als kwalitatief betere starters te knjgen in Zeeland. Het project heeft een loop- - BusmariTeam B.V uit Sint Annaland - Transport- en containerbedrijf Wielemaker B.V. Het belangrijkste criterium om in aan merking te komen voor de prijs is dat de ondernemer een innoverende en creatieve aanpak van zijn bedrijfsvoe ring heeft. Daardoor wordt hij bin nen zijn branche als voorloper be schouwd. Alle Zeeuwse ondernemers zijn wel- - Foto: Meclueld Jansen dat een tekort aan arbeidskrachten de belangrijkste productiebelemmerende factor is. Meer informatie: www.kvk.nl/coen tijd van drie jaar. Bedrijfsopvolging in Zuidwest-Nederland Regionale vraag en aanbod transpa rant maken en het overnameproces zo begeleiden dat de kans op een suc cesvolle verkoop/koop van een be drijf in Zuidwest-Nederland groter wordt. Op wwsv.kvk.nl/catalogus vindt u het totale overzicht van producten en diensten van de Kamer van Koophan del Zuidwest-Nederland. kom. Na het officiële gedeelte heb ben zij de gelegenheid om nieuwe contacten te leggen en bestaande ban den aan te halen onder het genot van een hapje en een drankje. De bijeen komst is gratis toegankelijk, maar vooraf aanmelden is noodzakelijk. Deze bijeenkomst wordt mede moge lijk gemaakt door: Mazars en Rabo bank (hoofdsponsoren), LAVG Ge rechtsdeurwaarders, Tènce!, PEP Events Media, Adriaanse vd Weel Advocaten, drukkerij Meulen- berg en De Vier Notarissen. Meer informatie: www. kvk. nlnieuwjaar of (0118) 67 35 7-3 Onder het motto 'De ondernemer op de kaart gaat de KvK in 2009 ondernemerschap verder aanjagen, ondersteunen en zicht baar maken. De ondernemer duidelijk op de kaart zetten en de plannen voor 2009 ontvouwen. Dat is de rode draad van de Nieuwjaarsbijeen komst van de Kamer van Koophandel op maandag 12 januari 2009 in de Stadsschouwburg in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83