Er bestaat geen bedrijf waar niets te verbeteren valt syntens Syntens.nl vernieuwd SIA 08 Netwerk Zeeland) en Syntens. Inno vatieadviseur Jan Henk Verburg „Wij hebben een aantal actieve bedrij ven uit ons netwerk benaderd vooi dit project. Want iedereen weet we dat er iets aan die doorlooptijd moet gebeuren, maar vindt er zelden tijd voor. Dit project is een stok achter de deur." Krap een halt jaar later, op 16 decem ber, werd het project na vier collectie ve en drie individuele sessies afgeslo ten bij de Dethonvestiging in Hulst. De presentaties die Bakon Food Equipment, Koninklijke Hollestelle (beide uit Goes), Molcon-Inter- wheels (Heinkenszand), Terrier Lif ting Clamps (Middelburg) en Dethon zelf gaven, toonden aan dat deze op zet gelukt is, dan wel voorspoedig ver loopt. Het succes van het TNO pro ject heeft Wim Brouwer, lector On dernemen en Innoveren bij de HZ, er toe gebracht om een aanvraag in te dienen bij Stichting Innovatie Allian tie (SIA). Met een subsidie van KAAK (zie kadertje) kunnen vervolg- Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.synteas.nl E-mail: nuddelburg@syntens.nl Danny Hollestelle van Koninklijke Hollestelle uit Goes. tig procent teruggebracht. „Je zou het eigenlijk ook zelf kunnen beden ken", meent Willem Slaakweg van Terrier Lifting Clamps. "Maar vind er maar tijd voor. Dit project zorgt er voor datje tijd maakt." Dat is ook de ervaring van Danny Hollestelle. „Je verbindt je toch aan zo'n proces. Bo vendien komen elke week de studen ten met vragen en ideeën. Dat stimu leert." Voor Erik Mol van Molcon kwam het project precies op tijd: „Onze strategie bestaat uit snelle servi ce en korte leveringstijd met behoud van kwaliteit. Een goede doorloop tijd is essentieel." De drie onderne mers waarderen ook de keiinisuitwis- seling en het bij elkaar in de 'keuken' kijken. Mol: „Deze bezoeken zijn toch -anders dan een bedrijfsbezoek vanuit een netwerkgroep. De vragen zijn gerichter." Hollestelle: „Het de- Een kortere doorlooptijd van processen, grotere flexibiliteit bij de inzet van medewerkers, minder wachttijden en minder verspil ling. Met die doelen voor ogen zijn eind juni 2008 vijf actieve Zeeuwse ondernemingen in de maakindustrie aan de slag gegaan. sessies bij andere bedrijven in de Zeeuwse maakindustrie worden inge zet. Een aantal belangstellenden voor dit vervolg was aanwezig bij de afslui tende presentaties van de vijf bedrij ven. En die presentaties smaakten in derdaad naar meer. Want voor vrijwel alle bedrijven gold in meer of mindere mate dat er wat schortte aan de orderdoorlooptijd en de routing. Bij de een was dit op rela tief eenvoudige wijze op te lossen, de ander noemde de routing een bord spaghetti waar de logica eigenlijk zoek was. Studenten van de HZ met ondersteuning van Bert Tuinzaad en Gu van Rhijn, beide adviseurs bij TNO en bij alle vijfde projecten be trokken, hebben de productieafdelin gen onder de loep genomen. Met han dige instrumenten van TNO wisten zij bruikbare adviezen te geven. De winst in tijd, arbeid en service is dui delijk meetbaar en soms fors. Zo kan Molcon als de vernieuwde routing eenmaal doorgevoerd is, een vorkhef truck en anderhalve man' aan arbeid voor andere zaken inzetten. Bij Terrier Lifting Clamps ging het vooral om de forse omsteltijden van de robots. Met relatief eenvoudige op lossingen is de omsteltijl met zevèn- Syntensadviseur Jan Henk Verburg. De site www.syntens.nl is drastisch vernieuwd. Onder de noe mer Syntens - beter, eerder, sneller innoveren, kunnen de ondernemers nu beter, eerder en sneller hun informatie vinden. De site levert in korte overzichtelijke stappen de informatie die voor u relevant is en die goed aansluit op vernieuwend onderne merschap. De zoekfunctie is uitgebreid met suggesties voor zoektennen. Het resul taat levert u relevante artikelen op evenals de contactgegevens van innova tieadviseurs, eventuele workshops over het onderwerp en zo mogelijk ex terne informatie. Ook kunt u via de site op vlotte wijze de Innovatie Quick Scan (1QS) doen. Deze opent in een nieuw scherm. In acht minuten meet u hier uw innovatievermogen ten opzichte van collega-bedrijven, waarom innova ties wel of geen succes hebben en wat u kunt verbeteren om succesvol te innoveren. Indien u ook uw telefoonnummer invult, zal een innovatiead viseur van Syntens de resultaten met u bespreken. Desgewenst kunnen daar weer stappen uit volgen voor advies op maat. MIDDELBURG - Dit project Verho gen Prestatie Maakindustrie Zeeland werd gedragen door TNO MKB. Partners waren Hogeschool Zeeland (HZ), de High Perfonuance Aca demy (innovatiekring van Innovatie- Willem Slaakweg van Terrier Lifting Clamps uit Middelburg. Deelnemers aan het project Verhogen Prestatie Maakindustrie Zeeland tijdens de slotbijeenkomst bij de Dethonvestiging in Hulst. Foto's: Tonny Presser len van ervaringen vind ik heel posi tief. Zelf denk je misschien veel op or de te hebben, een kritische en frisse blik van een ander is altijd verhelde rend." Deze ondernemers overwegen een vervolg via het RAAK project. Erik Nierynck van Gebroeders Domi- nicus uit West-Kapelle en Henk van den Brande van PTS Machinery uit Hulst willen zich aanmelden. Beide zijn enthousiast over de resultaten van het TNO project. Nierynck: „De kwesties zijn heel herkenbaar en leven bij ons bijvoorbeeld bij de pro ductielijn voor granieten aanrechtbla- den. Onze personele reorganisatie is afgerond. Nu willen we graag prakti sche zaken op de werkvloer verbete ren." Van den Brande worstelt vooral met de sterke groei die dit jonge, in novatieve bedrijf doormaakt. „We moeten efficiënter gaan werken om aan de vraag te blijven voldoen. De doorlooptijd verkorten is een van die zaken waar we zelf gewoon niet aan toekomen." www. tno.nl www.syntens.nl www. innovatienetwerkzeeland. nl Ook uw productiviteit en flexibiliteit verhogen? Hebt u belangstelling voor het project Verhogen Prestaties Maakindustrie Zeeland? Dan kunt u zich aanmelden bij Jan Henk Verburg (jhv@syntens.nl), innovatieadviseur bij Syntens, bij Mascha Casteelen (mc.casteelen@hz.nl) van het lectoraat Onder nemen en Innoveren van de HZ, of via www.innovatienetwerkzee- land.nl. De eerste bijeenkomst is op 6 februari 2009. Het project duurt een half jaar, waarna een nieuwe groep van start gaat. U moet zelf een interne pro jectgroep samenstellen om het proces aan te sturen. Elk bedrijf krijgt twee studenten (uit techniek en uit management economie en recht) toegewe zen, ondersteund door docenten van de HZ. Deelname kost duizend eu ro. Dit bedrag is mogelijk te bekostigen via een innovatievoucher. De Stichting Innovatie Alliantie (SIA) wil kenniscirculatie door brede samenwerking bevorderen om het innovatieve vermogen van MKB ondernemingen te vergroten. Daarvoor zijn de zogenoemde RAAK gelden in het leven geroepen. RAAK staat voor Regionale Actie en Aandacht voor Kenniscirculatie. In Zeeland zijn al eerder projecten met SIA RAAK gelden geïnitieerd. Volgens Harry de Weert van Syntens, wordt de inzet van Zeeuwse bedrij ven gewaardeerd. De Hogeschool Zeeland heeft een goede naam bij SIA en doet het in vergelijking met andere hogescholen goed. De voorstellen voor RAAK-projecten zijn goed onderbouwd en onderscheidend. Zie voor projecten, zoals rond bedrijfsopvolging en de Zeeuwse High Perfor mance Academy, de website www.innovatie-alliantie.nl (ga naar projec- tenbank en zoek op Zeeland bij trefwoord).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82