Brandbestrijding in het grensgebied reportage 'we komen er sterker uit' Rabobank 's Brand in een schuur waar carnavalswagens worden gebouwd. De Belgen helpen de Nederlanders. Foto: duofoto Een brand in de grensstreek moet zo adequaat mogelijk worden bestreden, of de hulpver lening nu afkomstig is van een Ne derlands of een Vlaams brand weerkorps. Met het project Grens- brandweer wil Euregio Schelde- mond de weg effenen om hulpver lening bij brand in het grensge bied te verbeteren. Bij incidenten vlakbij de grens zal het dichtstbij zijnde korps uitrukken, ongeacht of dat daarvoor de grens moet passeren. door Henk van de Voorde GENT - Er komt een grensoverschrij dend actieplan klimaatbeleid. Naast dagvoorzitter Paul Breyne, gou verneur van de provincie West-Vlaan deren. waren onder De provincies Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zeeland vormen samen Euregio Scheldemond en ontwikkelen met het Scheldemondfonds grensover schrijdende projecten voor Vlamin gen en Zeeuwen, waar met name ook het bedrijfsleven haar voordeel mee kan doen. De Scheldemondraad wil de Vlaams-Zeeuwse grensstreek veiliger maken. Tot nu toe is het niet eenvoudig om bij grotere incidenten brandweerkorpsen van over de grens in te schakelen. In het project Grens- brandweer worden technische obsta kels overwonnen en wordt gezamen lijk geoefend. Maar het project Grens- brandweer gaat nog verder. Wie bij voorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen woont, vlak aan de grens, kon tot nu toe bij een brand alleen op de brand weer rekenen uit het eigen land. Pas als die constateert dat ze alleen de brand niet de baas kan, worden nabu rige korpsen opgeroepen. Maar soms is er in aangrenzend Vlaanderen veel dichterbij een korps gevestigd. Voor een zo snel mogelijke hulpverlening zal in de toekomst dit korps uit het buurland direct komen blussen. Ook andersom, zullen bepaalde dorpen in Vlaanderen straks in eerste instantie Zeeuwse brandweerlieden over de vloer krijgen. Aan weerszijden van de grens worden de werkgebieden van brandweerkorpsen herschikt, wat de veiligheid voor veel mensen zal ver groten, omdat de brandweer sneller arriveert. Om dit te realiseren is er al een protocol voor de Zceuws-Oost-Vlaamse grensstreek. Dit wordt allereerst uitgebreid «met West-Vlaanderen. Beoogd wordt om de nieuwe werkwijze te starten vanaf 5 november 2009, op het twintigjarig jubileum van Euregio Scheldemond. Het project Grensbrandweer wordt geheel bekostigd vanuit het Schelde mondfonds, met een bijdrage van ruim 60.000 euro. Terwijl de scheids lijn tussen Scheldemondraad en Inter- reg verdween, werd de behoefte aan een Spheldemondfonds groter. Grensbrandweer In het afgelopen jaar veranderde ech ter meer. De behoefte werd uitgespro ken een flinke impuls te geven aan de werking van de Scheldemondraad en zijn dienstverlening. Een mooi voor beeld van het fenomeen 'grensbrand weer' was de hulpverlening begin 2007 door het brandweerkorps Stek- ene bij de brand in een enorme ge meentelijke loods aan de Magdalenast- raat in het Nederlandse Heikant. In de loods stonden vele carnavalswa gens, gereed voor het carnaval in 2007. In de loods werkten al maan denlang een tiental wagenbouwer clubs en carnavalsverenigingen uit Clinge, Graauw, Hulst. Heikant en Sint-Jansteen aan hun praalwagen. Al het werk bleek voor niets geweest. Ontelbare uren werk en duizenden euro's aan materiaal gingen in vlam men op. De Scheldemondraad nam het initia tief tot Aqua-Vlan, een project dat grensoverschrijdende samenwerking en innovatie in de aquacultuur flink zal intensiveren. De Euregio is verder betrokken in de ontwikkeling van een Ruimtelijk Mobiliteitsmodel voor de Rijn-Schelde Delta, waar door grensoverschrijdende afstem ming op het vlak van infrastructuur verbeterd wordt. Wim Boonstra, chief econonomist van de Rabobank, verwacht voor onder nemers voor 2009 een ruigere omgeving om in te opereren. Maar voor wie zijn zaakjes goed op orde heeft, zijn er ook kansen: 'Een mooi moment om te werken aan bedrijfsoptimalisatie en innovatie.' 5] 2008 zal de statistieken ingaan als een jaar waarin de economie met twee g procent groeide. Dat komt doordat we het jaar begonnen met een economie die hoge toeren draaide. Pas de laatste maanden is de zaak in rap tempo in- «j gestort en is de financiële crisis verder geëscaleerd. Het gedragstoezicht op bestaande banken in de VS bleek niet te bestaan. Er zijn onverantwoorde hy- 1 potheken verstrekt die meteen weer werden doorgeschoven. Rating agencies maakten grove inschattingsfouten, terwijl mensen die gebruik maakten van de ratings niet goed begrepen wat die inhielden. In Nederland is het ongeluk- - kig dat de overname van ABN door Fortis doorging. Eén van de grootste fi nanciële instellingen van Nederland werd inherent instabiel en ging daardoor in crisis onderuit. Het leidde tot een sterke vertrouwensbreuk bij consumen- ten. Het bedrijfsleven was tot augustus positief gestemd, maar daarna is het producentenvertrouwen snel geslonken. De orderpositie is in hoog tempo af genomen doordat bestaande orders zijn ingetrokken. De crisis heeft enkele zwakheden blootgelegd. Dat geeft stof ter overdenking. Laten we nog eens kritisch kijken naar de manier waarop we opereren, naar ons beloningssys teem en naar ons risicomanagement. Vooruitkijkend naar 2009, weet ik niet hoe slecht het zal gaan. Op dit mo ment duiden de berekeningen op nul groei, waarbij we door een lichte reces- sie heen gaan. Dat neemt niet weg dat mijn eerdere uitspraken over de sterke fundamenten van de Nederlandse economie onverminderd waar zijn. Hoewel er grote risico's zijn - je mag niet uitsluiten dat de dollar nog een keer echt en blijvend van het klif valt - moeten we niet doorschieten naar een al te groot pessimisme. Ondernemers zullen merken dat bancair krediet moeilijker te verkrijgen is. Hoewel je ook dat niet moet overdrijven. Als je de huidige situatie vergelijkt met de rentestand van eind 2005 zijn de kredieten veel duurder geworden. Maar dat was de laagste stand sinds de Tweede Wereldoorlog. Vergeleken met het langjarig gemiddelde valt het mee. De economie wordt over de hele linie getroffen. Al verschilt dit veel per sec tor. Internationaal gaat het slecht De industrie merkt dat als eerste. De parti culiere consumptie gaat krimpen, wat slecht nieuws is voor de detailhandel, vooral de non-food sector. De woningmarkt valt stil en de bouwnijverheid trapt op de rem. De werkeloosheid zal naar verwachting stijgen, maar we zit ten ver beneden het langjarige en het Europese gemiddelde. Onze arbeids markt is en blijft structureel krap. Vaklui blijven schaars. Daarom is een maat regel als deeltijdontslag goed. Als ondernemer moetje in tijden van crisis op een intelligente manier mensen aan je binden. Als je op dit momentje finan-- ciële ratio's beter op orde hebt en meer financiële slagkracht hebt dan je con currenten, kun je sneller doorpakken en investeren in nieuwe technieken en innovatie. Per saldo komt onze economie sterker uit deze crisis. Maar de zwakkere bedrijven zullen het niet redden. Hetzelfde geldt voor het financiële stelsel in Europa. Het klassieke bankieren wordt weer sexy, veel frivoliteiten verdwijnen. Verder zou het goed nieuws zijn als ondernemers en overheid de recessie aangrijpen om een "vergroeningsslag" te maken. In Amerika ligt de auto-in dustrie op zijn gat. De producenten die daar met hangende pootjes bij het staatsloket staan, hebben de afgelopen jaren weinig haast gemaakt met groe ne innovaties. Nu krijgen ze alleen steun als ze schonere auto's gaan maken. Op die manier kan de Nederlandse staat ook voorwaarden stellen aan finan ciële ondersteuning. In plaats van over topinkomens kunnen we het over maatschappelijk verantwoord ondernemen hebben. Zo maken van de nood een deugd. Wim Boonstra, chief economist Rabobank Deze informatie is gebaseerd op de situatie van eind 2008. De situatie, vooruitzichten en berekeningen kunnen met het uitkomen van deze krant inmiddels weer veranderd zijn. De Rabobank verzorgt periodiek een mbriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80