Kracht Junior Kamer is dat je op tijd moet stoppen diversen Minister Jacqueline Cramer van VROM wil het percen tage van verplichte bijmenging met biobrandstoffen verlagen naar vier procent. Het voorgeno men besluit om oliemaatschappij en te verplichten om rond 2010 5,75 procent van hun diesel en benzine bij te mengen met biolo gische brandstoffen lijkt daarmee van de baan. door Henk-van de Voorde SLUISKIL - Volgens de minister moet eerst meer duidelijkheid komen over eventuele schadelijke bijeffecten van massaproductie van biobrandstof fen uit bijvoorbeeld koolzaad, sojabo nen, palm vruchten en graan op het milieu. Dit is een obstakel voor het dertigtal bedrijven in Nederland dat momenteel investeert in biobrandstof fen. Zeker de provincie Zeeland heeft ferm ingezet op de biobrandstof- fenmarkt. Het provinciebestuur en de bedrijven Rosendaal Energy, Biofue- ling en ESV Group laten zich echter niet ontmoedigen door de tegensla gen. Het zijn juist de milieuorganisa ties die in het geweer gekomen zijn tegen de productie van 'groene' brand stof. Er zou milieuschade optreden doordat tropische bossen in landen als Brazilië, Indonesië en Maleisië gekapt moeten worden om plaats te maken voor olieplantages. Bovendien zou de Bouw van de biodieselfabriek van Rosendaal Energy in Sluiskil wereldvoedselvoorziening in gevaar komen. De impact op de voedings keten is zwaar overdreven. De grond stoffen die wij gebruiken zullen nage noeg niet conflicteren met grondstof fen uit de voedingsketen. Er is welis waar een bijmengverplichting, maar tot 2020 kunnen we goed uit de voe ten met het bestaande areaal beschik bare landbouwgrond in Europa. Te gen die tijd kunnen er al lang bio brandstoffen van de tweede generatie worden geproduceerd", legt Peter Hopmans, Pröjectdirector van Biofue- ling BV uit. De discussie over bio brandstoffen spitst zich toe op de zo genaamde grondstoffen van de eerste generatie waarbij olie geperst wordt uit de zaadjes van bijvoorbeeld kool zaad, sojabonen en palmvruchten. De voedselindustrie wordt over enkele ja ren een belangrijk argument uit han den genomen doordat dan ook olie zal kunnen worden gewonnen uit bij voorbeeld planten: de tweede genera tie biobrandstoffen. Deze zouden min Fot.o: duofoto der belastend zijn voor het milieu. Zo is op termijn de productie van Jatrop- ha-olie mogelijk. De Jatropha-produc- tie is gunstig voor Afrikaanse landen, omdat de plant ook geteeld kan wor den op zeer slechte gronden. Sein op groen Voor de Spaanse onderneming Bio- fueling staan inmiddels alle seinen op groen voor de vestiging van een bio dieselfabriek op het Valuepark in de Teneuzense kanaalzone. ,,In septem ber is de milieuvergunning nog door de Raad van State getoetst en op alle punten in orde bevonden. Er is onder andere gekeken naar het effect op het milieu (MER) en de C02-emissie. Er is geen sprake van hinder op de omgeving en de natuur. De bouw van onze biodieselfabriek is mede af hankelijk van de marktomstandighe den, maar de verwachting is dat we daar medio 2009 mee kunnen starten. De bouwtijd is ongeveer twintig -maanden zodat de fabriek eind 2010 zal worden opgeleverd", zegt Hop mans. De bouwkosten bedragen ruim 45 miljoen euro. De nieuwe fabriek krijgt een capaciteit van 200,000 ton biodiesel per jaar en genereert zo'n dertig arbeidsplaatsen. De onderne ming heeft een optie op extra grond om de productiecapaciteit te kunnen verdrievoudigen tot 600.000 ton in 2012. Valuepark Biofueling BV heeft vanwege de stra tegische ligging gekozen voor vesti ging op het Valuepark. De keuze voör de Mosselbanken is gemaakt uit een aanbod van vijftien zeehavenloca ties in Nederland, Duitsland en Bel gië. Doorslaggevend zijn de ligging aan de Wcstcrschelde en de directe na bijheid van tankopslagbedrijf Oiltan- king, dat kan zorgen voor de opslag van de agrarische grondstoffen en het eindproduct. Wegens het bereiken van de 'pensioengerechtigde' leeftijd heb.- ben Jan Willem Bartz, Adri van Haneghem, Eric Verhaegen, Frank van de Vijver en John Vermeersen noodgedwongen afscheid moeten nemen van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderén. Het is een club van ondernemende jonge mensen tot en met veertig jaar waar, in een ontspannen sfeer, talenten ontplooien en kennisuitwisseling cen traal staan. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Van de Vijver ont ving twee jaar geleden al de Presiden tial Award uit handen van de toenma lige wereldvoorzitter Lars Hasjlund, vanwege zijn bevlogen voorzitter schap van de Junior Kamer Zeeuws-Vïaanderen in 2006. Het voorzitterschap rouleert bij de trai ningsorganisatie jaarlijks om zoveel mogelijk mensen kennis te laten ma ken met de facetten van het leerzame 'ambt'. Zo waren de vertrekkende leden Jo hn Vermeersen en Jan Willem Bartz in 2002 respectievelijk 2007 voorzit ter van de JK. Stein Guilliet, alge meen directeur van Leenhouts Aane- mersbedrijf is recentelijk gekozen tot nieuwe voorzitter voor de jaargang 2009. ,,Of die awards mij veel voldoe ning geven? Het is natuurlijk leuk dat je gewaardeerd wordt, maar ik lig er niet wakker van. Ik kijk meestal voor uit. Als senator dien je ook je verant woordelijkheid te nemen. Je blijft be trokken bij het wel en wee van de Ju nior Kamer en helpt waar mogelijk. Je moet er in feite op toezien dat het een bruisende club blijft. De kracht van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaan deren is dat deze organisatie dyna misch en steeds, vernieuwend is", al dus Frank van de Vijver. Hij wordt 24 maart 41. Jan Willem Bartz bereikt die leeftijd precies een dag later. Van de Vijver blijft zich als senator ook be zighouden met Bedrijfsopvolging in Zeeuws-Vlaanderen Het is naast de BOOST, het tweede megaproject van de Junior Kamer. Be drijfsopvolging in Zeeuws-Vlaande ren wordt dit jaar voor de tweede keer in successie gehouden en wel op 16 mei. Beide projecten dienen ter ondersteuning van het Zeeuws-Vlaamse bedrij venklimaat. De Junior Kamer blijft zich inspan nen om de Zeeuws-Vlaamse econo mie een 'boost' te geven. Jean-Pierre van Wesemael, die de BOOST 2007 won met Saeftinghe Zilt, is ondertus sen Van de Vijver opgevolgd als voor zitter van deJK commissie Bedrijfsop volging in Zeeuws-Vlaanderen. Geen pijn Afscheid nemen doet soms pijn, maar niet bij Frank van de Vijver, die deel uitmaakt van de bekende dierenartsen dynastie in IJzendijke. ,,Ik zit er abso luut niet mee om afscheid te nemen van de JK. Als dierenarts ben ik ge wend om er in te vliegen. De kracht van de JK is juist ook dat je op tijd stopt. Je hebt maar een beperkte tijd en dus moetje er voor gaan. Min of meer op het hoogtepunt moetje eruit om plats te maken voor anderen. Dat is goed. In de Junior Kamer leer je om talenten te ontplooien waar je in je dagelijks leven niet aan toegeko men bent. Deze club is zeer verrij kend. Bovendien vloeien er vriend schappen voor het leven uit voort." Frank van de Vijver heeft altijd onder streept dat je als ondernemer niet af wachtend moet zijn, maar pro-actief. BOOST draagt bij aan het opschud den van het economisch klimaat in de regio. „BOOST kan voor veel onder nemers inspirerend werken. Zij kunnen er wellicht ook wat van le ren. De taak van de Junior Kamer is zeker niet om belerend over te ko men of om de boel uit te vinden, maar we willen wel faciliteren. Daar is BOOST een goed platform voor. De Zeeuws-Vlaamse economie wordt in een plezierige omgeving, met een bourgondische inslag, voor het voetlicht gebracht. Of er ook dit jaar weer een BOOST evenement ge organiseerd wordt. Dat lijkt me ge zien het succes van de vorige twee edities wel logisch. Maar anderzijds is er niks zeker. BOOST staat ieder jaar ter discussie, geheel m de geest van een trainingsorganisatie als de Junior Kamer." Jan Vi illem Bartz. Frank van de Vijver, Eric Verhaegen, Adri van Haneghem en John Vermeerschen namen afscheid van de Junior Kamer. Foto: duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78