een kleine wagen' voor Amstelhoekje/Bakker Sluis-Brugge-Sluis komt iets dichterbij Jumping Indoor Nieuwland barst vier dagen, lang helemaal uit zijn voegen ZPZC Woensdag 7 januari 2009 3 3 Matti Buysse heeft het voetballen zonder spijt achter zich gelaten. door René van Stee ASSENEDE - Hij sleepte zich van de ene naar de andere blessure. Ook de voortdurende aanslagen op zijn benen was de aalvlugge middenvel der van Sluiskil meer dan beu. Bo vendien ergerde Matti Buysse zich steeds vaker aan het niveau van de arbitrage in de vijfde klasse van het zondagvoetbal. Toch duurde het nog tot en met het vorige sei zoen voordat hij definitief de over stap maakte van voetbal naar atle tiek, een andere passie die de 25-ja rige inwoner van Assenede ook al tijd intensief uitoefende. „Je kunt nu zeggen dat het ver stand heeft gezegevierd. Voetbal len deed ik echt het allerliefste, maar die blessures aan mijn lies verpestten alles. Ik was er al een keer aan beide kanten aan geope reerd. En eigenlijk had het weer ge moeten. Toen was de grens be reikt. Dat die tegenslagen mijn spelniveau niet ten goede kwa men, speelde zeker ook een rol in mijn beslissing om er een punt achter te zetten. Net zoals ik op het laatst samenspeelde met een aantal mensen dat er lang niet zo veel voor over had als ik", vertelt Buysse, die in Assenede op letter lijk een boogscheut afstand van de grens met. Sas van Gent op een door zijn vader opgericht bank- en verzekeringskantoor werkt. Wat voor Matti Buysse ook de deur dichtdeed was het advies van medici om zijn speelstijl te veran deren. Daardoor zou een nieuwe operatie aan zijn adductoren, de spieren die aanhechten op het schaambeen en verlopen aan de binnenzijde van het bovenbeen, misschien niet nodig zijn. „Dat ad vies kwam er in feite op neer dat ik wel een een-tweetje mocht op zetten, maar vervolgens niet meer diep mocht gaan. Ik stond toen werkelijk paf Want ik moest het als voetballer juist hebben van mijn explosiviteit. Ik vergelijk mijn lichaamskracht dan ook al tijd met een jte grote motor voor een kleine auto. Als je vaak te veel gas geeft, draai je alles kapot", legt hij uit. Het afscheid van het voetbal viel 'Het belangrijkste is wel dat ik al langer dan een halfjaar pijn- en blessurevrij ben' Buysse, die ook bij onder meer AA Gent, Terneuzen en Terneu- zense Boys speelde, veel minder zwaar dan hij had gedacht. Het feit dat hij het wedstrijdlopen ach ter de hand had, droeg daar in gro te mate aan bij. En nu hij in de voorbije maanden alles op een rij tje heeft gezet, komt hij tot een op merkelijke ontboezeming. „Ik ben eigenlijk altijd een indivi dualist geweest. Althans, wat sport betreft toch. En natuurlijk, voetbal len vind ik nog steeds geweldig, maar vreemd genoeg mis ik het ei genlijk helemaal niet. Ik ga nog wel eens kijken bij vrienden of mijn broer Tim bij Sluiskil, maar dat is het dan ook wel." Tussen 1997 en 1999 behaalde Mat ti Buysse de Belgisch titel in het veldlopen bij de jeugd. Doordat hij als jeugdvoetballer terecht kon bij AA Gent, bleek de combinatie met atletiek onmogelijk. Toch pikte hij nog altijd trim- en veldlopen mee. Gelet op die achtergrond is het niet verbazingwekkend dat Buysse dominant aanwezig is in het Zeeuws-Vlaamse loopcircuit. Zo waren er de voorbije maanden ze ges in de Maas Afbouwloop in Ter- neuzen, de Piet Spruit Memorial in de Braakman en de Jeff Thuy Memorial in Heikant. De tien kilo meter, die hij binnen de 34 minu ten loopt, is zijn favoriete afstand. „Het aantal trainingsuren valt dan nog te behappen. Het is voor mij echt de ideale afstand, niet te lang en niet te kort. Trainen voor een halve marathon zie ik nu nog niet zitten, ook al loop ik die afstand re gelmatig. Maar dit gebeurt dan weer als training voor de tien kilo meter. Ik ben ook wekelijks bij ons in de buurt op de baan te vinden. Die training is er vooral op gericht om een hogere basissnelheid te krijgen." Buysse doet ook vaak mee aan trim- en veldlopen in Oost-Vlaan- deren. In februari en maart wil hij vooral vlammen in mooie wedstrij den zoals de Zwinstedenloop (Sluis), de Leopoldsloop (Water vliet) en de Berlaereloop (Koe wacht). Zijn uiteindelijke doel is goed presteren in het gerenom meerde ING stratenloopcircuit in België, waar duizenden lopers op afkomen. De illusie dat hij ooit nog de top haalt, heeft hij aller minst. „Gewoon lekker en gezond bezig zijn, dat is waar het nu om draait. Er zitten ook andere dingen aan te komen. Zoals de deelname aan een kwarttriatlon en de Ron de van Vlaanderen voor trimfiet- sers. Maar het belangrijkste is wel dat ik al langer dan een half jaar pijn- en blessurevrij ben. Daar heb ik lang niet van durven dromen." Springruiters zorgen voor overbevolking in Stal de Kroo. NIEUWLAND - Vorig jaar zat de eer ste editie van Jumping Indoor Nieuwland vol, maar achteraf ge zien blijkt dat toch niet helemaal waar. De tweede editie, die mor gen begint en zondag eindigt, telt nog meer deelnemers. Het paardensport-evenement be gint donderdagmorgen om 9.00 uur in Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joosland en eindigt zondag aan het eind van de middag. „Al thans, dat hopen we", zegt Martin de Kroo van het hippisch sport park waar het evenement plaats vindt. Op de afsluitende dag ko men meer dan honderd ponyrui- ters in actie. „Normaal moet je blij zijn als er dertig combinaties op een wedstrijd afkomen. Maar nu is het de Hartog Lucerne-competitie, een van de weinige wedstrijden waar je je in de kijker van de bondscoach kunt rijden." Op donderdag, vrijdag en zaterdag komen alle rubrieken voor de springpaarden aan de beurt. Ze (1-0): In de eerste helft hielden de teams elkaar redelijk in evenwicht. Na de pauze liep de thuisploeg vrij vlot uit naar 4-0 en was de wed strijd beslist. Doelpunten De Tukker: Gert-Jan Vael (4x), Tom de Smet en Jordy Seghers. Tence/Zaman: Koen de Bliek (2x). Wentzler/Pauwels-In den Dwaes 5-8 (2-3): Ondanks eerdere berichten dat Jeroen Claessens niet meer van de partij zou zijn bij de bezoekers, kwam hij toch in ac tie. Hij zorgde er mede voor dat In den Dwaes, na een gelijkopgaande eerste helft, na de hervatting het verschil maakte. Doelpunten Wentzler/Pauwels: Peter Vael (2x), Marc Fackeldey, Martijn van Passel en Harold de Rijk. In den Dwaes: Bart Dobbelaer, Thierry van Dorsselaer, Jurgen Verbraeken (2x), Gertjan van den Dries (2x) en Michaël Freijzer (2x). Max Korting/Pro Sport-Internet- plan/Tempo Team 4-12 (3-6): Het krachtsverschil was duidelijk. De nog ongeslagen koploper liet in de puilen stuk voor stuk uit. Hoogte punt zijn de nationale rubrieken, die zaterdag verreden worden. Daarbij zijn ook enkele Zeeuwen van de partij. Dennis Evertse bij voorbeeld, die kortgeleden de Gro te Prijs in Asten won. Ook zijn zus je Michelle, Sandy den Exter en Ca- rolein van de Plasse komen in ac tie. Ze kunnen zich niet tot de fa vorieten rekenen. Daarvoor ko men er te veel nationale en inter nationale toppers naar Nieuwland: Maikel van der Vleuten, Wout Jan van der Schans, Henk van der Pol; en olympiër Leon Thijssen. Kees Cijsouw heeft het veel te druk om zelf te gaan schaatsen. door Barry van der Hooft OOSTBURG - Kees Cijsouw en Flip Salomé mogen zichzelf tot de be kendste schaatsers in Zeeuws- Vlaanderen rekenen. De huidige weersomstandigheden zijn dan ook ideaal voor het duo, maar toch stonden ze gisteren niet op het ijs. Cijsouw stond in zijn sport zaak aan de lopende band schaat sen te slijpen, Salomé zat in Haar lem met zijn mond open. Hoewel hij zijn favoriete sport niet kon beoefenen, klaagde Kees Cijsouw gisteren niet. De zaken gaan goed in zijn winkel in Oost burg, nu zo ongeveer iedereen de schaatsen weer onder wil binden. „Het is nu iets rustiger", vertelt Cijsouw. „Maar vorige week was het echt een gekkenhuis. We stonden hier met vier man schaat sen te slijpen en in de winkel zelf liep ook nog eens zes man perso neel." Mede daardoor heeft hij de afgelo pen weken zelf nog maar twee keer op het ijs gestaan. De mara thon die vanavond in Zierikzee wordt gehouden, laat hij waar schijnlijk dan ook aan zich voorbij gaan. „Door de drukte hier wordt het denk ik moeilijk om mee te doen. Ik heb ook wat problemen met mijn rug. Daarom pas ik nu toch een klein beetje op. Mijn win kel gaat voor, ik kan hier niet zo maar de deur uitlopen. Veel klan ten willen graag Noren kopen en die moet je dan wel goed advise ren." Van zijn maat Flip Salomé ver wacht hij wel dat die in Zierikzee aan de start zal verschijnen. Cijsouw: „Als hij op tijd terug is, want Flip zit nu nog in Haarlem. Zijn dochter studeert volgens mij mondhygiëne en Icon punten ver dienen als ze wat mensen zou be handelen. Flip en zijn vrouw zijn daarom naar Haarlem gegaan. Als zaterdag in Goes het open Zeeuws kampioenschap marathon wordt gehouden, zal hij zeker meedoen." Vrijdag kan hij ook al in actie ko men, als op het Grote Gat in Oost burg bij kunstlicht kortebaanwed- strijden worden verreden. Veel liefhebbers krijgen ook al vlin ders in de buik bij de gedachte aan een nieuwe editie van Sluis-Brug- ge-Sluis, de schaatsklassieker die 'Als het ijs 12 centimeter dik blijkt te zijn, schakelen we de gemeente en politie in' in 1997 voor het laatst georgani seerd kon worden. „Ik heb begre pen dat we daar nog niet op moe ten rekenen", zegt Cijsouw. „Er zouden nog twee grote wakken in het ijs zitten. En ik hoorde dat het ijs volgens de regels 18 tot 20 centi meter dik moet zijn." Het blijkt 12 centimeter te moeten zijn, om een toertocht zoals Sluis-Brugge-Sluis te organiseren, weet Robert Boon, lid van ijsclub 't Zwin. „Het ijs ligt er prachtig bij", zegt hij. „Zaterdag hebben we gemeten. Aan de kant was het 4,5 centimeter, in het midden 6 tot 7 centimeter. Het probleem is dat er veel eenden in een paar wakken zitten, waardoor die niet dicht gaan. We hebben daarom linten rond die wakken gespannen en gaan morgen (vandaag) om 11.00 uur opnieuw meten. Als het ijs dan 12 centimeter dik blijkt te zijn, schakelen we de gemeente en poli tie in. Ik verwacht dat we vrijdag weten of Sluis-Brugge- Sluis verre den kan worden." eerste helft in verdedigend opzicht wel wat steekjes vallen, maar ging toch met een afgetekende voor sprong de rust in. In de tweede helft counterde het vanuit een goed gesloten defensie naar een ruime zege. Doelpunten Max Korting/Pro Sport: Peter Cambeen, Wim Steijns, Michel Nieuwelink en Timo de Bruijn. Internetplan/Tempo Team: Jarmo Gi ling (4x), Michaël Peters (3x), Ali Eryii- rük (2x), Erik Rodrigo (2x) en Dennis van de Broeke. Ook op het Grote Gat in Oostburg wordt flink geschaatst. Vrijdag wordt daar een kortebaanwedstrijd gehouden. foto Peter Nicolai Kees Cijsouw komt zelf nauwelijks aan schaatsen toe, omdat hij het veel te druk heeft met slijpen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71