'AOW-leeftijd gaat omhoog' Polen zijn de nieuwe daklozen op Schiphol Eerste 'rookzaak' komt voor de rechter Minder lesuitval op scholen Ijstijger 6 Woensdag 7 januari 2009 pzc Topambtenaar Buijink waarschuwt voor extreem moeilijk jaar. den haag - Verhoging van de AOW-leeftijd lijkt op den duur on vermijdelijk. Dat zegt secretaris-ge neraal Chris Buijink van het minis terie van Economische Zaken. De topambtenaar doet zijn voorspel ling in zijn traditionele nieuwjaars- artikel in het economenvakblad ESB. Vorig jaar zei hij al dat de toene mende levensverwachting langer werken dan de huidige pensioenge rechtigde leeftijd van 65 jaar 'goed mogelijk maakt'. Volgens Buijink wordt 2009 een 'uitzonderlijk moeilijk jaar', maar hij stelt ook dat Nederland met hervormingen sterker uit de economische crisis kan komen. Volgens hem hebben we te maken met zowel tijdelijk., meer werkloosheid als een toene mend tekort aan geschikt perso neel door de vergrijzing. „Om toe komstige groei zeker te stellen, blijft het noodzakelijk om mensen meer te laten werken." Volgens de topambtenaar moet werk lonender worden en de ar beidsmarkt flexibeler. Daarbij noemt hij ook de adviezen die de commissie-Bakker vorig jaar aan het kabinet heeft gegeven over de arbeidsmarkt, onverminderd actu eel. Net als Bakker stelt Buijink dat de AOW-leeftijd geleidelijk ver hoogd kan worden met een maand per jaar. De secretaris-generaal wijst erop dat landen om ons heen, Duits land en het Verenigd Koninkrijk, al voor een dergelijke aanpak heb ben gekozen. Een verhoging van de AOW-leeftijd zorgt er niet al leen voor dat mensen meer aan het werk gaan en de economie kan groeien, maar is ook goed voor de overheidsfinanciën. Buijink benadrukt het belang van het vasthouden aan de bestaande Volgens topambtenaar Buijink van Economische Zaken gaat de AOW-leeftijd op den duur om hoog. Ook wordt 2009 een heel moeilijk jaar, zegt hij. begrotingsregels. „Die regels zijn een verworvenheid en een anker in onzekere tijden." Eind vorig jaar ontspon zich nog een conflict in de coalitie, omdat het CDA strikt wil vasthouden aan begrotingsregels en de PvdA twijfelt of bezuinigingen wel ver standig zijn bij een verwacht te kort van meer dan twee procent voor 2010. Door de financiële crisis kan de staat overigens wel tegen zeer gun stige voorwaarden geld lenen. Voor een lening van 7,4 miljard eu ro heeft minister Bos van Finan ciën een rente van 1,7 procent be taald. Zijn ministerie heeft giste ren een bericht hierover in het Fi- nancieele Dagblad bevestigd. RHENEN - Voorzichtig, verbaasd en geërgerd rea geert een Amurtijger van Ouwehands Dierenpark in Rhenen op het gladde ijs in de gracht van het Tijgerbos. Het was gisteren voor het eerst van hun leven dat de tweehonderd kilo zware dieren kennis maakten met bevroren water. De Neder landse dierentuinen hebben grote moeite hun parken ijsvrij te houden. intussen wapenen Nederlanders zich massaal te gen de aanhoudende kou. Sjaals, wanten, straalka- chels, en isolatiemateriaal voor woningen zijn niet aan te slepen. Slijterijen verkopen veel meer kruidenbitters en in de supermarkt zijn rook worsten, hutspotgroenten en kant-en-klare stamppotten gewilde warmhouders. De ANWB verwacht dat de kou drie- tot vierhonderd extra leden oplevert. „De ervaring leert dat de vries kou automobilisten wakker schudt dat een ANWB-lidmaatschap onmisbaar is", zegt een woordvoerder. „Toen het in december anderhalve week ook behoorlijk koud was, zagen we een soortgelijke stijging." Bij verwarmingsinstallateurs zorgt de vorst ook voor meer drukte. „Nederland is niet meer ge wend aan lange periodes van kou. Daardoor ver geten veel mensen maatregelen te nemen", zegt een woordvoerster van belangenorganisatie Une- to VNI. De belangrijkste tip is de thermostaat op vijf tot zeven graden te laten staan bij langere af wezigheid. Schaatsen zijn in jaren niet zo goed verkocht. Voor Viking in Almere, fabrikant van noren, is het aanhoudende winterweer een zegen. Van de tachtigduizend paar schaatsen die het bedrijf op voorraad had, zijn er sinds het begin van de vries kou zo'n zestigduizend verkocht. Het personeel draait overuren. Veel sportwinkels vrezen een te kort aan ijzers als het kwik lang onder nul blijft. Op marktplaats.nl is een levendige handel in tweedehands schaatsen ontstaan. Vorige week werd volgens de website ruim 3,5 miljoen keer gezocht op de term 'schaatsen'. foto anp Jonge Poolse mannen kunnen door crisis geen werk vinden. door Frans van den Berg schiphol - Jonge Poolse mannen vormen de nieuwe groep daklozen die rondhangen op Schiphol Plaza. Het zijn mannen die op de bonne fooi naar Nederland zijn gekomen, maar door de economische crisis ook hier geen werk kunnen vin den en dus geen geld voor onder dak en eten hebben. Dat constateert het Leger des Heils. Op de luchthaven heeft de organisatie geen daklozenopvang, maar wel een dienstencentrum. „We verwijzen door naar slaap- plekken in Amsterdam of elders in het land. We vragen ook waarom ze hier zijn gekomen. We helpen bijvoorbeeld bij het aanvragen van een uitkering of het vinden van een baan", legt medewerkster Mo nique van het Leger des Heils uit.„We proberen ze in contact te brengen met uitzendbureaus voor Polen, omdat die naast werk vaak ook huisvesting bieden. Maar som mige daklozen zie ik nu al voor de derde keer terugkomen en elke dag komen er nieuwe bij." Hoewel deze Polen niet per vlieg tuig in Nederland arriveren, han gen ze wel rond op Schiphol Plaza. „Dat komt omdat ze bij het Cen traal Station in Amsterdam 's avonds op straat worden gezet. Schiphol is veel langer open. Bo vendien is Plaza vrij comfortabel: een groot overdekt terrein, er zijn kachels en bij de fastfoodrestau- rants laten klanten eten achter." Enig nadeel is dat Schiphol Plaza vanaf middernacht tot vier uur is gesloten, behalve voor reizigers. De daklozen moeten dus in de nacht de straat op. „Maar met de vrieskou is dat onmenselijk. Daar om houden we nu de Plaza open." Twee Groningse horecaondernemers negeerden rookverbod. groningen - Voor het eerst ver schijnen maandag twee overtre ders van het rookverbod voor de rechter. De economische politie rechter in Groningen behandelt de ze eerste 'rookzaak'. De verdachten zijn twee eigenaren van Groningse horecagelegenhe den, die hebben toegestaan dat klanten in hun zaak een sigaretje opstaken. Controleurs van de Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA) hebben pro ces-verbaal opgemaakt nadat bij controles was gebleken dat de horecaeigenaren klanten binnen lieten roken. Als een eigenaar van een café of restaurant twee keer of vaker is be trapt op overtreding van het rook verbod, kan deze voor de rechter worden gebracht, aldus het Open baar Ministerie. Inspecteurs van de VWA hebben het afgelopen half jaar 13.200 keer een horecagelegenheid gecontro leerd op naleving van het rookver bod, dat op 1 juli van kracht werd. Vanaf 1 oktober controleerden de inspecteurs gericht in cafés en res taurants waarvan ze vermoedden dat de regels bewust werden over treden. Tweeduizend eigenaren ontvingen een boete of proces-ver baal. den haag - Vorig schooljaar zijn minder lessen op scholen in het voortgezet onderwijs uitgevallen. Dat blijkt uit onderzoek van Regio plan dat het ministerie van Onder wijs gisteren bekend heeft ge maakt. In het schooljaar 2007-2008 ging gemiddeld 5,7 procent van de les sen niet door, bijvoorbeeld omdat de leraar ziek was. Dat zijn nog steeds bijna twee lesuren in een ge middelde schoolweek. In 2006- 2007 was de lesuitval.6,8 procent. Leerlingen kregen niet alleen meer les omdat minder uren uitvielen. Scholen hebben vorig schooljaar ook meer lessen ingeroosterd, zo blijkt uit het onderzoek. Op die manier probeerden zij de mini mumnorm voor het aantal lesuren te halen. Ondanks de vooruitgang werd er in 2007-2008 vooral in de laagste klassen nog steeds te weinig uren les gegeven. Scholen verzorgden in de onderbouw gemiddeld 88 pro cent van het wettelijke minimum norm. In het schooljaar 2006-2007 was dat 84 procent. Op dit moment bedraagt de mini mumnorm 1040 lesuren in de on derbouw. De scholen geven zelf aan dat er geen rek meer in zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6