'Midden-Zeeland had andere keuzes 'Geen vrije republiek, maar wel fier op eigen streek...' Jazz-a-Delic verhuist naar Scheldetheater Smart(ie) 1 8 j Woensdag 7 januari 2009 PZC Terwijl Midden-Zeeland verder worstelt met de toekomst van het gewenste ziekenhuismodel voor de regio, bestaat dat in Zeeuws-Vlaanderen twintig jaar. Reden voor een terugblik. Vandaag deel 3: de financiën. door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - Cornelis Staal, voor malig hoofd van de economische en administratieve dienst van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuisgroep, is stellig, „Midden-Zeeland had nu geen ziekenhuiscrisis gekend als er in de jaren '80 andere keuzes wa ren gemaakt. Alle- regio's kregen destijds de beschikking over 60 miljoen oude guldens, In Zeeuws-Vlaanderen werd dat geld gestopt in een nieuw streekzieken huis aan de rand van Terneuzen, In Goes deed men hetzelfde en op Walcheren werd dat geld gestoken in een opknapbeurt van een oud ziekenhuis in de Vlssingse binnen stad. Dat is de grootste fout die ze toen hebben gemaakt. De conse quenties van die fout spelen nu nog steeds een rol in de hele dis cussie over de ziekenhuiszorg in Zeeland." Staal mag dan de 84 zijn gepas seerd, hij blijft betrokken bij de zie kenhuiszorg. Om de zoveel weken valt hij binnen bij zijn opvolger Marc Neijt in Terneuzen om een beetje bij te praten of even in de boeken te snuffelen. Net als vroe ger kunnen de financiële beslom meringen van Zorgsaam hem nog steeds uitermate boeien. Staal is trots op de Zeeuws-Vlaamse zorg instelling waarvoor hij zelf mede de fundamenten heeft gelegd. „De start van de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen, na de fusie van de ziekenhuizen, was niet ge makkelijk. De eerste vijf jaar wer den we geconfronteerd met fikse bezuinigingen in financiële en per sonele zin. Tweehonderd mensen moesten weg bij de overgang van TERNEUZEN - Na zes jaar jazzcafé Porgy8cBess verhuist de stichting Jazz-a-Delic voor de zevende edi tie van het dance-evenement naar het Scheldetheater in Terneuzen. Voor de organisatie én uitvoering is er een grotere locatie nodig, ver klaart woordvoerder Pascal Meijer. Op zaterdag 24 januari wordt de foyer van het Scheldetheater omge bouwd tot discotheek. „Elke editie was ver voor aanvang al uitver kocht", zegt Pascal, „De theater foyer geeft meer bezoekers een kans." Voor Jazz-a-Delic komt 24 januari onder andere de Antwerp se dj Licious en de vrouwelijke dj La Ona. Op het programma ook dj en pro ducer Tom de Neef, zangeres Miss Bunty. Optredens worden onder steund door professionele danse ressen. Kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij het theater en Echo Audio in Terneuzen. www.jazz-a-delic.n! Die Terneuzense peuter is, zoals al le kleine kinderen, verzot op snoep. Chocoladespul is favoriet. Van zijn moeder kreeg hij onlangs een doos je smarties. Maar omdat je nu een maal alles een keer gedaan moet hebben, dacht zoonlief dat het wel grappig zou zijn om een smartie in zijn neus te stoppen. Op het mo ment dat hij erachter kwam dat oud naar nieuw. Gelukkig hadden de kleine ziekenhuizen in het ver leden redelijk geboerd. Het Julia na- en Elisabethziekenhuis kon den hun laatste boekjaren afslui ten met anderhalf miljoen gulden. Ook Hulst schreef mooie zwarte cijfers. Alleen het Antonius in Oostburg, daar moest geld bij. Het eigen vermogen van de ziekenhuis groep was bij het begin 800.000 euro. Dat is wel wat anders dan de ruim 10,4 miljoen euro nu." Staal en Neijt moesten eind jaren '80 de tering naar de nering zet ten. Makkelijk was dat niet. Neijt: „Daar komt nog bij dat langzaam aan overgeschakeld moest worden Tip? redactie@pzc.nl het toch niet zo grappig was was het al te laat: het ding zat muur vast. Naar de plaatselijke dokter dus, met een paniekerige moeder. 'Waarom moet mij dat nou weer overkomen?' Zelf was het ventje niet onder de indruk. Tegen de dok ter zei hij zonder blikken of blo zen: „Als hij er straks uit is, wil ik hem nog wel opeten hoor!" Zeeuws-Vlaanderen wil zich onderscheiden met vlag en eigen promotie. door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen moet dit jaar nadrukkelijk op de kaart van Nederland gezet worden als regio waar het goed wonen is, waar voldoende werk geboden kan worden en waar vrije tijd op verschillende wijzes kan worden ingevuld. De gemeenten en het be drijfsleven zullen zich - na de eer ste presentatie vorig jaar - weer manifesteren op de emigratie- beurs. Hulst en Sluis gaan in het sa menwerkingsverband van grote plattelandsgemeenten landelijk ij veren om bij het kabinet middelen los te krijgen voor maatregelen om de krimpverschijnselen te kunnen ondervangen. Terneuzen wil zijn plek als derde haven van Neder land heroveren door meer aan dacht te vragen voor de binnen vaart en de (nautische) infrastruc tuur. En de Zeeuws-Vlamingen zelf? Die moeten zich volgens bur gemeester Jan Lonink van Terneu zen meer gaan gedragen als 'am bassadeurs van de streek'. John van Waes, een van de makers van de Zeeuws-Vlaamse vlag die maan dag in de drie stadhuizen werd ge presenteerd, kan zich daar hele maal in vinden. „Zeeuws-Vlamin gen gaan prat op hun streek, maar dragen die trots te weinig uit. Wij zouden graag hebben dat die trots eens wat vaker geventileerd wordt." Hoe dat gebeuren moet, daar zijn de vlagontwerpers en be stuurders het nog niet over eens. Lonink: „Wat vooral niet moet ge beuren, is dat Zeeuws-Vlaanderen zich afzet tegen andere regio's of zich een soort volksnationalisme aanmeet. Geen vrije republiek Zeeuws-Vlaanderen dus. Het pro vinciebestuur zit bijvoorbeeld niet Zeeuws-Vlaanderen moet zich niet gaan afzetten tegen andere regio's of zich een soort volksna tionalisme aanmeten, waar schuwt burgemeester Lonink. te wachten op dit soort regionale oprispingen." Oprispingen waren er in het verle den wel meer. Zo is de huidige Par tij voor Zeeland (PvZ) uit zo'n op risping ontstaan. De rechtsvoor- ganger van deze partij, de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij, werd midden jaren '90 opgericht door Jean Paul Hageman en wijlen Cor van Leuven uit onvrede met het provinciale (CDA-)beleid. De par tij zou zich sterk maken voor speci fiek Zeeuws-Vlaamse zaken, maar werd een paar jaar na de oprich ting en de intocht in de statenzaal (twee zetels) opgekocht door Ri- nus Stoffels (ex-CDA) om te die nen als vehikel voor zijn politieke ambities. Met Stoffels buiten beeld is de PvZ weer teruggekeerd naar zijn roots, zijnde de lokale partijen in Zeeland. Opmerkelijk is dat nu ook bedrijven zich gaan promoten als deelgenoten van de streek. Sas Glas en Yara Sluiskil willen hun naam als Zeeuws-Vlaams bedrijf nadrukkelijk ventileren. En dat al lemaal onder één vlag. ól'J*.'7 .it- T '3&.*Z-JèÉÊÊËK Sloop vari het Terneuzense Julianaziekenhuis in 1989. „Op Walcheren werd destijds geld gestoken in een opknapbeurt van een oud ziekenhuis in de Vlissingse binnenstad. Dat is de grootste fout die ze toen hebben gemaakt", zegt Cornelis Staal, voormalig hoofd van de economische en administratieve dienst van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuisgroep. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62