Steeds meer aandacht voor rekenonderwijs op scholen Zeeuws-Vlaanderen zit vol met promotieplannen Thoolse ondernemers kwaad op 'hun' VVD LSD vraagt onderzoek naar taxiritten avond Burgemeester Oostflakkee boos op buren Nu OPRUIMING Man gewond S PZC Woensdag 7 januari 2009 21 Een leerling uit groep 8 van basisschool Acaciahof in Middelburg maakt een som op het digitale schoolbord. foto Ruben Oreel Rekenconferentie vindt vandaag plaats in Hotel Goes. door Lilian Dominicus COES - Rekenonderwijs is lange tijd een ondergeschoven kindje ge weest. Alle aandacht ging uit naar de leesontwikkeling van de leerlin gen. Maar die tijd lijkt voorbij. Van daag vindt in Hotel Goes de lande lijke rekenconferentie plaats. „Er doen 135 leerkrachten uit het basis- en voortgezet onderwijs aan mee", zegt Emmy de Kraker van het organiserende Seminarium voor Orthopedagogiek. „Dat is naar Zeeuwse begrippen echt heel mooi. Vier jaar geleden hebben we ook een dergelijke rekenconferen tie gehouden en hadden we een derde van het huidige aantal deel nemers." Een leesprotocol voor leerlingen met leesproblemen of dyslexie was er al, maar dat een landelijke werkgroep nu bezig is met de ont wikkeling van een rekenprotocol voor leerlingen met rekenproble men en dyscalculie geeft aan dat het rekenonderwijs meer prioriteit krijgt dan vroeger. Op de rekejiconferentie krijgen leerkrachten uitgebreid voorlich ting over het rekenprotocol. Maar ook is er aandacht voor rekenon- derwijs bij kleuters én in het voort gezet onderwijs. De Kraker: „Re kenonderwijs gaat natuurlijk ge woon door op de middelbare school. Denk aan rekenmethoden bij economie en bij wiskunde. Kleuters leren bijvoorbeeld hond jes tellen." Tegenwoordig klagen vooral veel ouderen over de Tekenvaardigheid van de jongeren. Dat wekt de sug gestie dat het rekenonderwijs lan ge tijd slecht is geweest. Maar vol gens De Kraker behoeft die consta tering enige nuancering. „Dat hoor je mij niet zeggen. Dat zou beteke nen dat in het veld maar slecht ge presteerd wordt. Ook komt Zee land zeker niet slecht uit de bus als het gaat om rekenonderwijs. Maar twaalf van de tweehonderd scholen in heel Zeeland worden ge rekend tot de zwak presterende scholen. Dat is een percentage van acht procent, in vergelijking met 23 procent landelijk." Jan Lonink waarschuwt: regio moet geen vrije republiek worden. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen moet dit jaar nadrukkelijk op de kaart worden gezet als regio waar het goed wonen is, waar voldoen de werk wordt geboden en waar vrije tijd op verschillende manie ren kan worden ingevuld. De ge meenten en het bedrijfsleven zul len zich - na de eerste presentatie vorig jaar - weer manifesteren op de emigratiebeurs, Hulst en Sluis gaan in het samen werkingsverband van grote platte landsgemeenten ijveren om bij het kabinet geld te halen voor maatre gelen om de krimpverschijnselen te ondervangen. Terneuzen wil zijn plek als derde haven van Ne derland heroveren door meer aan dacht te vragen voor de binnen vaart en de (nautische) infrastruc tuur. En de Zeeuws-Vlamingen zelf? Die moeten zich volgens bur gemeester Jan Lonink van Terneu zen meer gaan gedragen als 'am bassadeurs van de streek'. John van Waes, een van de ma kers van de Zeeuws-Vlaamse vlag die maandag werd gepresenteerd, kan zich daar helemaal in vinden. „Zeeuws-Vlamingen gaan prat op hun streek, maar dragen die trots te weinig uit. Wij zouden graag hebben dat die trots eens wat va ker geventileerd wordt." Hoe dat gebeuren moet, daar zijn de vlag- ontwerpers en bestuurders het nog niet over eens. Lonink: „Wat vooral niet moet gebeuren, is dat Zeeuws-Vlaanderen zich afzet te gen andere regio's of zich een soort nationalisme aanmeet. Geen Zeeuws-Vlaanderen moet zich niet gaan afzetten tegen andere regio's of zich een soort volksna- tionalisme aanmeten, waar schuwt burgemeester Lonink. vrije republiek Zeeuws-Vlaande ren dus. Het provinciebestuur zit niet te wachten op dit soort regio nale oprispingen." Oprispingen waren er in het verle den wel meer. Zo is de huidige Par tij voor Zeeland uit zo'n oprisping ontstaan. De voorganger van deze partij, de Zeeuws-Vlaamse Volks partij, werd midden jaren 90 opge richt door Jean Paul Hageman en wijlen Cor van Leuven uit onvre de met het provinciale (CDA-)be- leid. De partij zou zich sterk ma ken voor specifiek Zeeuws-Vlaam se zaken, maar werd een paar jaar na de oprichting opgekocht door Rinus Stoffels (ex-CDA) om te die nen als vehikel voor zijn politieke ambities. Met Stoffels buiten beeld is de PvZ weer teruggekeerd naar zijn wortels: lokale, Zeeuwse poli tiek. Het virus is ook overgeslagen naar het bedrijfsleven. Sas Glas en Yara Sluiskil willen hun naam als Zeeuws-Vlaams bedrijf nadrukke lijk ventileren. OUDE-TONGE - Burgemeester lan Heijkoop van Oostflakkee heeft in zijn nieuwjaarsspeech hard uitge haald naar de andere drie gemeen ten op Goeree-Overflakkee. Hij verwijt hen laksheid op de weg naar een eventuele fusie. „Ik ben vijftien maanden geleden hier aan getreden als waarnemend burge meester omdat de vier gemeenten zich moesten gaan beraden over de bestuurlijke toekomst", stelt He ijkoop. „Met gêne stel ik vast dat we er niet in zijn geslaagd om zélfs maar een onderzoeksvoorstel door de raden te laten vaststellen." De burgemeester stelt trots te zijn dat Oostflakkee, als enige, zich wél constructief opstelt. TOTAAL WONEN MEUBELEN Heerenstraat 9 's-Heerenhoek Tel: 0113-351311 www.totaalwonendejonge.nl 11 I BROUWERSHAVEN - Een 6o-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is gisteren gewond geraakt toen hij, komende vanaf de Oude Schouwsedijk, geen voor rang verleende aan een 39-jarige automobilist op de Delingsdijk. Het slachtoffer heeft een hersen schudding en gebroken ribben. Raadslid kapittelt middenstand over werving detailhandel. THOLEN - De WD in Tholen ligt even niet lekker bij de midden stand. Aanleiding zijn de harde woorden van WD-raadslid Gabri Hoek bij de bespreking van het de tailhandelsrapport in december. „Het was onnodig confronterend", stelt voorzitter Wim Brevet van de Thoolse Ondernemers Federatie. „En dat terwijl wij in de WD toch een bondgenoot zien." De li beralen proberen de schade te be perken door in hun nieuwsbrief uit te leggen dat de partij echt wel vóór de middenstanders is. Brevet sprak tijdens de bewuste commissievergadering zijn erger nis uit over het feit dat het detail handelsrapport al anderhalf jaar niet was opgepakt door de ge meente. Enkele fracties betuigden daarover hun spijt, maar de VVD koos een andere koers. Gabri Hoek stelde dat de gemeente al veel aan bevelingen uit het rapport had op gepakt. Ook suggereerde hij dat de ondernemers er zelf ook wel eens wat meer aan mogen doen om nieuwe middenstanders naar Tho len te halen. Als klap op de vuur pijl volgde er ook nog een grapje over het door de ondernemers se rieus bedoelde voorstel om een middenstandsmanager aan te stel len. Hoek sprak niet over een 'ma nager', maar over een 'marinier'. „Nou houden wij best van een lol letje", zegt Brevet. „Maar dit irri teerde me een beetje. Al met al vond ik de hele toonzetting van de WD heel erg ongelukkig." WD-fractievoorzitter Frank Hom mel kreeg daags na de vergadering al telefoontjes van ondernemers die onaangenaam waren verrast door de bijdrage van de WD. „Dat was echt niet de bedoeling. Het is allemaal een beetje ongeluk kig gelopen. Ik hoop dat we door de nieuwsbrief het beeld weer heb ben bijgesteld." In die brief legt de partij nog eens uit waarom ze een middenstandsmanager niet nodig vindt. Ze stelt open te staan voor ideeën om de middenstand te sti muleren en graag te willen samen werken. Nachtvervoer tegelijk met contractvervoer Schouwen aanbesteden. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland wil dat burgemees ter en wethouders onderzoeken of het mogelijk is bij aanbesteding van het taxivervoer op Schou- wen-Duiveland de nachtritten te regelen. Raadslid Robbert Lievense stelt die vraag naar aanleiding van pu blicaties in de PZC, waaruit blijkt dat er op doordeweekse avonden geen taxi's rijden. Vijf van de zes taxibedrijven op het eiland vinden het te duur om voor één of twee nachtritjes een chauffeur paraat te hebben. Bezoekers van feest of ca fé moeten dan maar zien hoe ze thuis komen. Lievense heeft hier over diverse opmerkingen vanuit de bevolking gehad. Taxi-onderne mer Bruno van der Hoek sugge reerde maandag een horeca-fonds in het leven te roepen waaruit de nachtelijke inzet kan worden be taald. Margot Lemson voegde daar dinsdag aan toe dat de gemeente eventueel ook bij zou kunnen dra gen aan dit fonds. Werkgeversvere niging Koninklijk Vervoer Neder land stelde voor bij de aanbeste ding van het winstgevend contract- vervoer (zieken en gehandicapten) ook meteen het verliesgevend nachtvervoer te regelen. De onder nemer die het contractvervoer krijgt, zou dan ook 's nachts moe ten rijden. Lievense vindt dat de gemeente in elk geval niet alle kos ten van het nachtvervoer op zich moet nemen. Maar het moet ook niet zo zijn dat er 's avonds geen taxi's rijden. Hij ziet meer in een ander manier van aanbesteden. B en W moeten dat onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51