Duizenden krijgen geldhulp Ik wilde het te goed Dader Roosendaalse bijlmoord krijgt twintig jaar cel en tbs Laatste week Verbouwingsopruiming 70% korting op een groot deel van de collectie Superkoopjes al v.a. 20,- 4 Woensdag 7 januari 2009 PZC Niet in staat om hun eigen financiën op orde te houden. DEN HAAG - Ruim 12.500 Nederlan ders staan preventief onder curate le om toekomstige schulden te voorkomen. Het gaat om mensen die niet in staat zijn zelf hun eigen financiën op orde te houden. Dat blijkt uit cijfers van de Neder landse Vereniging voor Volkskre diet (NWK). Volgens NWK-voorzitter Ger Jaarsma worden inmiddels van een op de vier schuldenaren de fi nanciën preventief door een hulp verlener beheerd. Wanneer deze mensen over hun eigen geld zou den beschikken, zouden ze binnen een mum van tijd weer in de schulden zitten. Het aantal schuldenaren dat om deze reden vrijwillig het beheer over zijn financiën uit handen geeft, nam het afgelopen jaar met vijftien procent toe. In totaal ston den vorig jaar circa vijftigduizend Nederlanders onder curatele bij schuldhulpverleners. Jaarsma stelt dat er voor deze men sen geen alternatief is. Ze zijn niet in staat op een verantwoorde ma nier met hun geld om te gaan of weten de weg niet te vinden in al le administratieve aanvragen voor rijks- en gemeentelijke kortingen die zij nodig hebben om rond te kunnen komen. Zonder structurele hulp gaat het mis. Gerechtshof legt in hoger beroep hogere straf op dan geëist. DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren twintig jaar cel en tbs met dwangverple ging opgelegd aan een 42-jarige Amerikaan. Hij sloeg op 8 septem ber 2007 op het station in Roosen daal een 22-jarige student met een bijl dood. Tegen de man was vijftien jaar en tbs geëist, dezelfde straf die de rechtbank in Breda hem eerder op legde. De gruwelijke moord vond plaats op het NS-station in Roosendaal. Het slachtoffer, Thijs Geers uit Ber gen op Zoom, zat op een bankje toen hij van achteren werd aange vallen. De dader sloeg met de bijl vijfmaal in op het hoofd van zijn slachtoffer. Hij wilde naar eigen zeggen een daad stellen tegen de Amerikaanse onderdrukking van onder andere de Latijns-Amerikaanse bevolking. Met het doden van een mannelij ke burger uit een land dat lid is van de Navo, is dat volgens hem gelukt. Het misdrijf voltrok zich in een wachtruimte op een perron van het NS-station in Roosendaal. De Amerikaan had aanvankelijk het plan een commando van de kazer ne in Roosendaal te doden, maar dat mislukte. Uiteindelijk koos hij voor zijn wraakactie een willekeu rige jonge man uit, die in zijn ogen 'geschikt zou zijn om in mili taire dienst te gaan'. De verdachte ging in hoger beroep omdat hij geen tbs wil. De tbs-maatregel betekent volgens hem dat hij slechts gedeeltelijk ver antwoordelijk wordt gehouden voor zijn daad en hij wil de volte verantwoordelijkheid op zich ne men. Deskundigen vermoeden dat de Amerikaan lijdt aan een waan- stoornis. Het hof rekent het de man zwaar aan dat hij, om aandacht te krijgen voor zijn politieke overtuiging, een willekeurig slachtoffer op 'beestachtige wijze' ombracht en daarbij op zo'n manier te werk ging dat hij zelf geen enkel risico liep. Uit zijn handelwijze spreekt een grote mate van genadeloosheid en lafhartigheid, oordeelt het Bossche hof. Omdat de Amerikaan een groot gevaar voor de samenleving vormt, heeft het hof bepaald dat pas met de tbs-behandeling mag worden begonnen nadat hij twee derde van zijn straf heeft uitgeze ten. Dit om.te voorkomen dat hij voor die datum in het kader van proefverloven buiten de muren van de gevangenis komt. t/m 10 januari PETER O r~i Hoe- VONC) J£i- HAAre. AA/AM. Op 12 februari presenteren wij u de nieuwe zomercollectie 2009 In de geheel vernieuwde winkel Lange Vorststraat 18 Goes tel 0113-211935 Een groeiende groep Nederlanders zit jarenlang, soms zelfs levenslang in 'budgetbeheer' bij een hulpverlener. Het lukt hen niet om zelfstandig hun geldzaken te regelen, door Jacqueline Steenwijk De tweedehands bank komt van de buur vrouw, een stoel van haar dochter, een kastje van de thuis zorgmedewerkster en tafels heeft ze via internet voor een prikkie ge kocht. De enige luxe objecten in de Utrechtse woning van de 65-ja- rige Sylvia Jansen zijn een grote*te levisie en een laptop. Waar zij ooit zóveel geld aan uitgaf dat ze diep in de schulden kwam, weet ze niet meer. „Ik wilde te veel. Het te goed heb ben", legt ze uit. Ze kocht wat ze mooi vond op afbetaling: Niet zo zeer dure producten, maar juist re latiefkleine dingen zoals kleding. Alle postorderboeken had ze in huis, en ze bestelde waar haar oog op viel. Dat ze uiteindelijk vanwe ge de rente veel meer geld moest betalen, nam ze voor lief Tot het niet meer ging. Ze kwam in de schuldsanering. „Het is de derde keer geweest dat ik in de schulden kwam en nu is het genoeg", zegt Jansen. Al ruim vier jaar doet een bewindvoerder haar financiën. Alle vaste lasten worden voor haar betaald. Op haar eigen rekening krijgt Jansen per week honderd euro gestort. Dat gaat zo op haar eigen verzoek. „Als ik het zelf moet doen, zit ik zo weer in de schulden en dat wil ik echt niet meer", zegt ze. Kle ding koopt ze tegenwoordig op de markt. „Voor tien a twintig euro heb je daar ook een leuke broek." En als ze wat extra geld nodig heeft voor een cadeau, kan ze dat vragen. De bewindvoerder spaart namelijk ook voor haar. „Soms schaam ik me ervoor. Maar ik kan het echt niet zelf." Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet (NWK) is het aantal Nederlanders dat niet in staat is zelf zijn eigen financiën te beheren, fors aan het groeien. Op dit moment gaat het alleen al om 12.500-mensen die door de leden van de NWK, vooral de gemeente lijke kredietbanken, preventief hun budget laten beheren. De afgelopen jaren steeg deze groep met vijftien procent. Hoe veel Nederlanders dit door andere particuliere instanties laten doen, is onbekend. „Er is geen alterna tief', legt voorzitter Ger Jaarsma van de NWK uit. „Als wij de fi nanciën blijven doen, dan weten we tenminste dat ze uit de schul den blijven." Zelfs een budgetteringscursus of coach helpt sommigen niet om het alleen te doen, merkt Hidde Brink van de Utrechtse krediet bank. „Als mensen elke week blijven bel len om meer geld dan hun leef geld, dan weet je dat het zinloos is hen weer zelf het beheer over hun geld te geven." De oorzaken zijn volgens Jaarsma en Brink divers. Zo is de maat schappij complexer geworden. Om rond te kunnen komen van een uitkering, moet iemand gebruik maken van alle mogelijke voorzie ningen die er zijn, zoals rijkstoesla gen of heffingskortingen. „Dat is voor mij al lastig om aan te vragen. En ik heb een opleiding ge had. Voor veel van deze mensen is het te veel gevraagd. Ze vergeten het of nemen het voor lief', legt Brink uit. Het gevolg is dat ze binnen een mum van tijd weer in de schulden zitten. Wie bijvoorbeeld zijn jaar lijkse heffingskorting niet op de juiste manier aanvraagt, riskeert een naheffing. En dat geld is er meestal niet, omdat deze mensen vaak geen financiële buffers heb ben. Ook is het volgens hem te makke lijk om krediet te krijgen. Brink kent mensen die nog maar net uit de schuldsanering zijn en alweer een krediet krijgen aangeboden van een 'bank. Of ze kopen toch weer op afbetaling. „Het klinkt leuk pas vanaf 2010 te betalen. Maar tegen die tijd" zijn ze dat al lang vergeten." Preventief budgetbeheer is bij som mige mensen het enige dat nog helpt, erkennen woordvoerders van de gemeenten Den Haag, Utrecht en Amsterdam. „Voor heen zeiden we na drie jaar, wan neer iemand schuldenvrij was, dat hij het nu maar weer zelf moest doen. Maar daar zijn we van terug gekomen", zegt een woordvoerder van Den Haag. „Het is zonde van alle tijd, geld en energie die je in ze hebt gestoken, als ze na een half jaar weer met grote schulden op de stoep staan. Daar is niemand mee geholpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4