je tenminste nog kleden noten' in de weg Vriesweer houdt je opgewekt Zeeuws duo doet mee aan NK koken Ziekenhuizen Brand leidt tot vondst hennep PZC Woensdag 7 januari 2009 3 zijn mijn noten! Het is geen pretje om zo te moeten werken en op de markt zelf is het ook maar heel erg stil. De mensen wagen zich niet buiten met dit weer." Toch heeft de uit Serooskerke afkomstige marktkramer geen spijt dat hij dinsdagochtend in alle vroegte naar Sas van Gent is afgezakt. „Ook al is het nog zo koud, gezou ten cashewnoten verkopen altijd goed. Net zoals de feestmix trou wens." De kachel brandt altijd in De Notedop, maar voor Richard Breijer blijft het kleumen. foto Peter Nicolai ciale Staten heeft zich naar aanlei ding van de berichten over de stro mingen tot het dagelijks provincie bestuur gewend. De fractie wil we ten of het optreden ervan een an der licht werpt op de ontwikke ling van een jachthaven die is voor zien als onderdeel van het plan Perkpolder. Eerder is de verzeke ring gegeven dat die jachthaven geen nautische problemen zal op leveren. De PvZ veronderstelt dat die conclusie is gebaseerd op ver ouderde maritieme gegevens De partij wil dat de provincie een nieuw onderzoek laat doen naar mogelijke risico's van een jachtha ven bij Perkpolder. Daarbij moe ten actuele gegevens over scheep vaart en omstandigheden worden beschouwd. Ontdek welke meubelen in de opruimingcollectie zitten op: ^-9° www.interieur-paauwe.nl -mnnen*?*!® Inpakken, insmeren en fluks terug bij de kachel: de gezonde kou. door Claudia Sondervan Muts, sjaal, wanten, dikke jas en schoenen en vaseline op de lippen tegen het uitdrogen. Dan nog is het niet verstandig om twee of drie uur achtereen bij vijf graden onder nul buiten te blij ven, weten Ovezandse huisarts Peene Stengelhof en zijn Wolp- haartsdijkse collega Binnekamp. Zeker niet voor mensen met lucht- wegaandóeningen, zij het dat ast mapatiënten liever droge dan voch tige lucht inhaleren. Maar: „Dit weer droogt de huid, maar ook de slijmvliezen uit", waarschuwt Peene. Op tijd drinken en verzor gende crèmes op blootgestelde li chaamsdelen gebruiken dus. Droog vriesweer heet gezond te zijn en toegegeven: een hogedruk- gebied met droog weer en zon doet het humeur goed, weten de Bevelandse huisartsen. Da's maar goed ook, want eenzame en de pressieve mensen hebben het eer der koud, toonden wetenschap pers aan. Bloedvaten in de huid trekken sa men om de lichaamswarmte bin nen te houden en het bloed trekt zich terug uit de ledematen om or ganen warm te houden. Dat leidt tot tintelende vingers en tenen die langzaam opgewarmd moeten worden. Lichaamsvet speelt ook een rol in de koubelevingr veel vet maakt lan ger bestand, maar belangrijker is de verdeling van het vet over het lichaam. Dat is bij vrouwen evenre- diger dan bij mannen, legt Binne kamp uit. Vrouwen hebben eerder ongemak bij kou, maar als het er op aan komt zijn zij in het voor deel: „Schaatst een vrouw een wak in, dan houdt zij het door die ge lijkmatiger vetverdeling langer vol dan een man. En dat is weten schappelijk bewezen. Tja, toch weer het sterke geslacht." COMMENTAAR De Tweede Kamer hèeft overdreven koudwatervrees bij het voornemen van zorgverzekeraar DSW om zich in te kopen in het Schiedamse Vlietlandziekenhuis. Politici merken wel terecht op dat er minder marktwerking zal zijn als verzekeraars hun klanten hun eigen instelling aanbevelen, maar de markt is niet heilig. En de patiënt mag vrij kiezen. Daarom verdient dit plan een minder schichtige afwijzing. Met een minderheidsbelang van DSW in een coöperatie zonder winstoogmerk kiest het Vlietland de weg terug naar de tijd dat de ziekenhuisbudgetten door de verzekeraars.(en door de overheid) werden bepaald. Deze nieuwe constructie lijkt zelfs nog wat veiliger omdat behalve de verzekeraar ook huisartsen, ziekenhuispersoneel en zorginstellingen in de regio deelnemen. Alleen de patiënten/consumenten ontbreken. Het zou mooi zijn als zij via een coöperatieve verzekering ook in dit avontuur zouden kunnen stappen, Voorlopig lijkt de aanpak van Vlietland echter al een stap in de goede richting. Al zal de overheid wel nauwlettend moeten toezien of bij deze wijze van financieren het belang van lage kosten - in verzekeraarstermen schadelast - niet de overhand krijgt op het eigenlijke doel: optimale zorg. BIERVLIET - Door een brandje in een woning aan de Gentsestraat is gisterochtend bij toeval een hen nepkwekerij ontdekt. Het brandje in een gemeenschap pelijke schoorsteen werd rond ne gen uur ontdekt. Al snel werd dui delijk waarom de bewoner in eer ste instantie niemand in zijn wo ning wilde binnenlaten. Op de eer ste verdieping werd een hennep kwekerij aangetroffen van ruim 250 hennepplanten. De bewoner, een 49-jarige Luxemburger, werd aangehouden. E M 1 R t Zonnemaire ligt ulakbij Zlerikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. door Cornelleke Blok GOES - Hans Everse uit Biezelinge en Alex Minderhoud uit Domburg strijden maandag om de Gouden Koksmuts bij het NK koken tij dens de Horecava in de Rai in Am sterdam, De medewerkers van zorgkeuken Tafel Thuis in Middelburg komen met hun menu 'louer Culinaire' uit in de categorie 'leermeester en leerling'. Hans Everse: „We hebben zelf een menu samengesteld. De naam be tekent letterlijk: 'culinair spelen'. We maken een amuse van kreeft, een voorgerecht van drie soorten zeevruchten en een hoofdgerecht met lamsvlees. Het nagerecht heet 'yoghurt speciale': daar ga ik nog niks over verklappen!" De twee koks nemen het maandag op tegen negen andere kookteams. „We hebben er hartstikke veel zin in", zegt Everse. „Als we winnen, zou dat een kroon zijn op het gewoon, goed en lekker koken. Daar staan we voor." Morgenochtend om tien uur oefe nen de koks voor de laatste keer in Kookmagazijn Passieux aan de Oostwal in Goes. „Iedereen mag komen kijken en proeven", zegt Everse. „Het is de enige mogelijkheid om ons menu in Zeeland uit te probe ren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3