Tegen de kou kun je O I? 'Het enige dat warm is, zijn m'n Giertij staat jachthavenplan niet PZC Nostalgie De krant 5 weken voor 15 euro! Bekijk de schaatskaart van Zeeland en vul 'm aan www.pzc.nl/schaatsen 2 Woensdag 7 januari 2009 pzc ERNST JAN ROZENDAAL Ik heb ze niet eens meer. Schaatsen. Gelukkig kon ik vorige week een paar lenen van mijn zwager. Want meer nog dan naar een oliebol verlangde ik op oudjaarsdag naar een ouderwets rondje schaatsen. Dat lijkt niet meer van deze tijd. Vroor het vroeger dat het kraakte, dan bond iedereen de ijzers onder. Nu zie ik nauwelijks jongeren op het ijs. Ik deed mijn eerste slagen op een slootje vlak bij het ouderlijk huis in Muiden. In de familie gaat het verhaal dat ik de reme die had gevonden tegen het eeuwige zwikken op Friese doorlo pers. Ik bond de veters rondom mijn voet, net als bij mijn voet balschoenen. Dat hielp best en ik viel ook minder, want het ijs leek een stuk stroever. Tot mijn veters waren doorgesneden, na tuurlijk. Ik houd het op kwaadsprekerij" van mijn broers die jaloers waren omdat ik enke le jaren later, op de verlichte baan aan de voet van het Mui- derslot, met mijn snelle Noren zoveel indruk maakte op de meisjes die daar rondzwierden op hun kunstschaatsen. Is het nostalgie die zoveel vijfenveertigplussers dezer dagen het ijs op jaagt? luist de ouderen schijnen onverantwoorde risi co's te nemen nu ze na jaren eindelijk weer het natuurijs op kunnen. Ze negeren waarschuwingen en verboden in hun zucht een stukje van hun jeugd terug te vinden. Denk maar niet dat ze acht slaan op de goede raad die kranten als de PZC verstrekken. Neem twee ijspriemen en een lang touw mee voor het geval je in een wak schaatst Vroeger deed niemand dat. Ooit een schaatser met een ijspriem gezien op een schilde rij van Pieter Brueghel? Of één met een helm op? Het was nota bene de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond die dat vorige week adviseerde. Ze zien je aankomen bij de koek en zopie. Het is dat ook hij van voor hun tijd is, anders hoorde ik mijn zoons al zeggen: „Je lijkt Willempie wel." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Vroor het vroeger, dan bond iedereen de ijzers onder COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus '145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10- - Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het kwik blijft deze week onder nul steken. Met die snijdende wind is 't voor je gevoel nóg kouder. De vorst zorgt voor veel ongemakken: de ANWB moest gisteren in het hele land 6000 automobilisten bijstaan. Maar toch, wegenwacht Jan Saarloos heeft niets liever dan de vrieskou en ook krantenbezorger Kees Langebeeke geniet ervan. „Dit weer kan je beter hebben dan regen." door Cornelleke Blok en Theo G5ele m kwart over zeven in de morgen staat het kwik nog ver onder nul. Kranten bezorger Kees Lan gebeeke komt thuis weer op tem peratuur nadat hij zijn Middelburg se krantenwijk heeft gelopen. Hij kan het goed hebben, deze kou. „Je kan dit weer eigenlijk be ter hebben dan regen", vindt Kees. Want ook hier geldt, tegen kou kun je beter kleden dan tegen nat tigheid. En bovendien, als het vriest wor den je kranten ook niet nat. Dik in gepakt heeft hij zo op 106 adres sen de PZC bezorgd. Kees is met zijn vijftien jaar een van de jongste van het bezorgers- gilde. Hij brengt de krant nu een maand of tien rond en gistermor gen was zonder twijfel het 'koud ste' rondje Veerseweg/Veersesingel sinds het begin van zijn carrière. Maar het kan hem weinig deren. Van hem mag het vriezen, want Kees is een schaatsliefhebber. Wegenwacht Jan Saarloos vindt het ook héérlijk, die vrieskou. „Ik vind het hartstikke leuk om te wer ken, als het zo koud is. Het heeft iets aparts. Veel beter dan regen of wind." Saarloos reed gisteren van half acht 's ochtends tot vijf uur 's middags de hele provincie door om auto's te repareren. Landelijk hielp de ANWB gisteren zo'n 6ooo automobilisten. Dat is bijna twee keer zoveel als op een norma le dag. Saarloos: „Veel sloten raken bevro ren. En er zijn veel kapotte accu's. Bij normale weersomstandighe den zouden die accu's het nét nog doen, maar voor deze kou hebben ze geen kracht meer. Ik zie ook veel bevroren motoren bij oudere auto's, omdat mensen in de zomer hun motor koelen met water in plaats van koelvloeistof" Tips van de ANWB: neem een ijs- krabber mee en zorg dat de slo- tontdooier in je tas of jas zit, en niet in het dashboardkastje van de auto. Saarloos adviseert mensen om hun accu te laten controleren, voor de winter begint. „En neem een dikke jas én een deken mee in de auto. Wat mij opvalt is dat veel ménsen in deze vrieskou alleen met een dun jasje in de auto zit ten. Dan raak je heel snel onder koeld. Als je langs de weg komt te staan, is het in de auto na tien mi nuten net zo koud als buiten." Lang ondergoed, drie truien en de kachel aan in kraam Sasse markt. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN CENT - De luifel aan het kraam van De Notedop op de weekmarkt in Sas van Gent maakt het voor de klanten nog ietwat draaglijk. De snerpende wind blijft buiten en de warmte van het kacheltje blijft binnen hangen. Achter zijn toonbank staat markt kramer Richard Breijer van De No tedop echter toch wel flink te blauwbekken nadat hij zojuist een nieuwe lading cashewnoten heeft geroosterd. „Van dat oventje heb ik weinig warmte. Ja, eigenlijk al leen in de zomer merk je er wat van." De kachel brandt altijd in De Note dop ('voor al uw noten. Zuid vruchten en specerijen') en nu staat -ie nog een tandje hoger. Zelf heeft Breijer zich proberen kleden op de kou, die op het Sasse Keizer Karelplein zo'n min zes graden is. 'Ik draag lang ondergoed, drie truien en een jas en nog is het koud' „Es kijken, eerst lang ondergoed, dan drie truien en een jas. En nog is het koud. Het enige dat warm is, Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informalie Waarschuwing voor dwarsstroming alarmeert PvZ. door Ben Jansen middelburg - De dwarsstromin- gen die zich bij giertij kunnen voordoen in de Westerschelde staan de jachthavenplannen bij Perkpolder niet in de weg. Rijks waterstaat gaat ervan uit dat maat regelen kunnen wprden ontwik- ked om te voorkomen dat de veilig heid in het geding komt. Onderzoek naar aanleiding van het vastlopen van het container schip Fowairet in 2005 heeft te zien gegeven dat bij hoge spring tijen verraderlijke dwarsstromin- gen kunnen optreden in het Zui dergat tussen Kruiningen en Perk polder. In een betrekkelijk klein ge- bied kan een oostelijke stroming van 9 km per uur plotsklaps om draaien naar een even sterke stro ming vanuit, het westen. Het scheepvaartverkeer moet daar op bedacht zijn. Daarom heeft Rijkswaterstaat een bericht voor de scheepvaart uitge geven met de data waarop - op ba sis van het astronomisch getij - re kening moet worden gehouden met de kans op dwarsstromingen bij Perkpolder. Het gaat dit jaar om twintig dagen. De eerste gele genheid doet zich volgende week (t3 en 14 januari, beide dagen aan het eind van de middag) voor. Rijkswaterstaat heeft becijferd dat de stroomsterkte dan matig is. Ster ke stromingen worden voorzien op 11 en 12 februari, 12 maart, 25 en 26 juli en 22, 23 en 24 augustus. Volgens Peter Scherpenisse van Rijkswaterstaat wil dit niet zeggen dat de stromingen dan ook optre den. „We zijn uitgegaan van het as tronomisch getij. Het is afhanke lijk van weer en wind hoe de om standigheden dan in werkelijkheid zijn." De scheepvaart richting Ant werpen heeft het meest te maken met de giertijstromingen. Het feno meen duurt krap een uur. De Partij voor Zeeland in Provin- De jachthavenplannen Perkpol- der kunnen wat Rijkswaterstaat betreft doorgaan ook al treden in de buurt soms sterke stromin gen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2