Leren in de zorg PZC Dinsdag 6 januari 2009 53 'Iemand die tijd en plaats heeft om samen met studenten gevoelens te delen, geloof te beleven en te vieren en bij wie je je thuis kunt voelen...' Wim Jansen, studentenpastor van de Hogeschool Zeeland, kan zich wel vinden in die woorden. door Ondine van der Vleuten Het had weinig gescheeld of er was helemaal geen studentenpastoraat meer geweest. Overal in Nederland krijgen studentenpasto res te horen dat de kerken geen geld meer hebben voor hun werk. Een paar jaar geleden verloor ook de Hogeschool Zeeland op die ma nier zijn studentenpastor. Bij het bureau Studentenbegelei ding werd studentenpsychologe Dieke Bakker opeens geconfron teerd met vragen als: 'Wat is waar heid?', 'Wat moet ik geloven?', 'Ik geloof niet, maar mijn ouders wel. Hoe ga ik daarmee om?' Dieke Bakker: „Wij ervoeren het vertrek van de pastor echt als een verlies en zijn toen rond gaan kij ken of er niet iemand binnen de HZ was die dat gat op kon vullen." Die was er: docent godsdienst Wim Jansen, tevens stagebegelei der. Een man met jaren ervaring in het pastorale werk (onder meer als predikant in Enschede, Veere en Brouwershaven) en in het ba sis- en voortgezet onderwijs. De HZ besloot het studentenpastoraat maar zelf te bekostigen. Een uni cum. Voor zover Jansen weet, wor den alle andere studentenpastores door de kerken betaald. Wim Jansen spreekt trouwens lie ver over 'platform voor levensbe schouwing' dan over studentenpas toraat. „Pastoraat vinden veel stu denten te hulpverlenerig klinken. Ik wil niet het verlengde zijn van de kerk, ik wil geen clubje gelovi gen en gelijkdenkenden. Ik wil openheid en er zijn voor mensen, hoe ze ook in het leven staan. Ik wil een vertrouwensman zijn bij vragen over leven en dood, onze een heel krampachtig, gespannen leven. Voortdurend vroeg ze zich af of ze het allemaal goed deed en voortdurend besefte ze dat ze het nooit goed genoeg kon doen. Daar zat ze helemaal in vast. Via ge sprekken heeft ze zich toen kun nen bevrijden van dwangmatige gedachten. Dat is een duidelijk voorbeeld van hoe het psychologi sche verband houdt met het theo logische." Over hoe hij studenten met levens vragen wil bereiken, zegt Jansen: „De drempel moet weg. En met al le respect voor wat de kerk gedaan heeft: ik wil echt af v-an kerkgebon- den. Er wordt een website opge zet, we gaan allerlei activiteiten ontplooien. Ik wil gespreksgroe pen beginnen en lessen meditatie, zoals we ook onze tweedejaars stu denten aanbieden tijdens de jaar lijkse kloosterweek waaraan HZ-studenten kunnen deelne men..." Ongeveer tegelijk met zijn aanstel ling afgelopen september ver scheen Jansens boek Voorbij de Leegte - Een spiritualiteit zonder godsdienst. Het werd tijdens een minisymposium over geloof op 19 november gepresenteerd. Ook de 'Met alle respect voor wat de kerk gedaan heeft, ik wil echt af van kerkgebonden.' kloosterweek voor HZ-studenten, komt in het boek voorbij: Het valt mij op hoe zij (de studenten) moeten wennen aan het voorspelba re, prikkelloze ritme, de officies waar in 'niets gebeurt', en de lange stiltes. Maar na ajloop geven velen aan het als heilzaam ervaren te hebben. Er blijkt iets in hen aangeboord waar ze in de alledaagse jacht aan voorbij leefden Jansen noemt in het boek 'perron Nul'. „Ik wil verder zonder de last van al die oude systemen. Vanaf perron Nul vertrek ik in een vol strekt andere richting. Ik kies voor devotie en mystiek. Het heilige, het mysterie wordt alleen maar groter. Moderne theologen zeg gen: er is niks, God bestaat niet. Ik zeg dan; dat weet ik nu wel, maar voor mij begint het hier pas." Wim Jansen: Voorbij de leegte - Uit geverij Ten Have, Kampen. ISBN 978 90 259 5916 6 kerheid, seksualiteit, zingeving, ethische kwesties. Je kunt je voor stellen dat iemand zwanger raakt en daarbij met ethische vragen komt te zitten. Zeker in de levens fase waarin studenten zitten, kun je heel erg in de knoop zitten met jezelf. Wat moet je doen als je ouders geloven, maar jij niet? Op een vorige werkplek heb ik eens een studente geholpen die zeer fundamentalistisch opgevoed was, streng godsdienstig, met veel niet-mogen en een letterlijke bij belopvatting. Ze kreeg daardoor foto Mechteld Jansen Wim Jansen, studentenpastor van de Hogeschool Zeeland. Arco Visser, Kruiningen bakker -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99