effe Gaza-stad nu ook toneel van zware strijd GcLZcL 8 dagen Kroatië, Istrië Delegatie praat met Kiev over gaslevering [VÓÖRJAARSAANBIË^ supervoordelige busreizen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 6 Dinsdag 6 januari 2009 PZC Inclusief Hoogtepunten: Stadstour Berlijn, Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint CharlieJ Gedachtniskirche, Unter den Linden, Reichstag, boottocht rivier Spree, lichttour, Fernsehturm, Potsdam, park Sanssouci. 2-4 hotelovernachtingen, 2-4 maal ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar -p. Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) M Genoemde prijzen zijn per persoon, ezel reserveringskosten, ëAoukmrk entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. b°e dnr i j f Hoogtepunten: Grotten van Postojna, Pula, Porec, Euphrasius basiliek, boottocht langs Brijuni eilanden en Limski fjord, eiland Krk, Plitvice meren, Lovran, Sint-Joris kerk, Ucka. 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner Vervoer per Comfort Class touringcar Hoogtepunten: stadswandelingen Rome, Napels, Pompei' en Florence o.l.v. een gids, Forum Romanum, Colosseum, Engelenburcht, Vaticaanstad, Archeologisch museum, bloemeneiland Capri, Panoramatocht langs de Amalfikust, Vesuvius, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio. Lovran, Sint-Joris kerk, Ucka. 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt, 9 Stadswandeling Rome, Napels, Pompei' en Florence o.l.v. een gids. Vervoer per Comfort Class touringcar Vertrek: o.a. 20 maart, 3, 25 april Schotenwisselingen en explosies in Oostelijke wijk Shejaiya. GAZA-STAD - In Gaza-stad zijn gis teravond hevige gevechten uitge broken tussen Israëlische troepen en Palestijnse strijders van Harnas en de Islamitische Jihad. Dat is voor het eerst sinds het Israëlische militaire grondofFensief in de Ga zastrook, meldden Israëlische leger- bronnen en ooggetuigen. Er waren zware explosies en scho tenwisselingen in de oostelijk wijk Shejaiya. De Israëlische grondtroe pen kregen luchtsteun van ge vechtshelikopters. Harnas meldde in een verklaring dat zijn strijders raketten op zeven Israëlische tanks in de buurt heb ben afgevuurd. Volgens de bewe ging Islamitische Jihad is een aan tal van haar strijders omgekomen tijdens de gevechten. Uit andere bronnen kwamen gisteren berich ten dat er ongeveer vijftig doden zijn gevallen onder Palestijnen. Maar de BBC meldde gisteravond dat het er negentig zouden zijn, waaronder 26 kinderen. In Ga- za-stad zouden negen mensen uit één gezin zijn gedood. Volgens Is raël worden steeds meer burgers gebruikt als menselijk schild door de Palestijnse strijders. De Israëlische krant Haaretz meld de dat Israël bij het begin van het grondofFensief clusterbommen zou hebben ingezet. Dat zijn bom men die uiteenvallen in talrijke kleinere projectielen. De EU is intussen een diplomatie- Voor het eerst sinds het grondof- fensief van Israël zijn in Ga za-stad gevechten aan de gang tussen Israëlische soldaten en strijders van Harnas. ke missie begonnen in de hoop een einde te maken aan de strijd. EU-buitenlandcoördinator Solana verklaarde dat Europa bereid is de grenzen tussen Israël en de Ga- zastrook te bewaken, als het tot een wapenstilstand komt. Solana en andere leden van de Europese delegatie spraken gisteren in Egyp te met president Hosni Mubarak. Hamas is ingegaan op een uitnodi ging van Egypte voor overleg en besloot een delegatie naar Egypte te sturen voor de eerste diploma tieke gesprekken. De diplomatieke missie van de EU in Egypte viel sa men met het bezoek van de Fran se president Sarkozy aan ambtsge noot Mubarak. Om eerr 'humanitaire catastrofe' in de Gazastrook te voorkomen, vragen internationale hulporgani saties om meer en snelle hulp. Aan alles is een tekort, van drink water tot lijkendoeken. Ondanks internationale druk sloot Israël ook gisteren een bestand uit. „We vechten tegen terroristen en we sluiten geen overeenkomsten met terroristen", aldus minister Tzipi Livni van Buitenlandse Za ken. „Als Israël het doelwit is, zal Israël wraak nemen." Livni bleef ook bij de weigering internationa le toezichthouders toe te laten tot de Gazastrook. „Ik zie niet hoe die kunnen helpen." Livni wil wel hulp van buitenaf om tunnels te doorzoeken en te verzegelen, die door Palestijnen zijn gegraven om uit de Gazastrook te kunnen ont snappen of om wapens te smokke len. De Israëlische strijdkrachten split sten met hun jongste troepenbewe gingen de Gazastrook feitelijk op. Gaza-stad is vrijwel geheel afge grendeld van de rest van het ge bied, aldus de Israëlische minister Ehud Barak van Defensie. Harnas lijdt niet onder het oorlogsgeweld zeggen inwoners van de Gaza strook. 'Negentig procent van de slachtoffers is geen Harnas.' Ondertussen regeert wel de angst. door onze correspondent Ad Blloeimiendaal "^T k slaap al een week in een nat bed", zegt I Machmoud Abu-Rama, I een 37-jarige inwoner JIL van Gaza-stad. „Mijn kin deren zijn zo bang dat ze elke nacht in bed plassen. In hun eigen bed slapen ze niet meer. Uit pure angst zoeken ze voortdurend licha melijk contact met ons. Ze zijn al getraumatiseerd sinds er vorig jaar in onze buurt een zware bom ont plofte, maar nu is het veel erger. Er zijn om ons heen honderden luchtaanvallen geweest, dag en nacht." Abu-Rama spreekt via het Pales tijnse mobiele telefoonnet, het eni ge dat nog werkt, zij. het met hor ten en stoten. Hij, zijn vrouw en hun drie kinderen van zes, tien en elf jaar oud, zijn maar vijf van de 1,5 miljoen Palestijnen in de Ga zastrook die doodsangsten uit staan, sinds Israël tien dagen gele den zijn oorlog tegen Harnas be gon. Hamas is het doel, maar de meeste slachtoffers hebben met die organisaties niets te maken. Volgens Hamdi Shouqqura van het Palestijnse Centrum voor Men senrechten in Gaza is bijna negen tig procent van de vijfhonderd do den burger. „Op onze lijst staan de namen van 106 kinderen en 22 vrouwen", zegt hij. „Dat zijn in elk geval geen gewapende strijders. En van de gedode mannen had ook de meerderheid niets te maken met de Hamas-militie." Hetzelfde beeld schetst journalist Mohammed Dawwas. „Israël doodt geen Hamas-strijders, ze do- Europese Commissie eist snelle oplossing van Rusland en Oekraïne. BRUSSEL - De Europese Commissie wil 'een onmiddellijke oplossing in de handelsstrijd tussen Rusland en Oekraïne en volledige hervat ting van de gasleveranties'. Dat eist woordvoerder Ferran Taradel- las van de commissie in Brussel. Vandaag is een delegatie van de EC in Kiev om druk uit te oefe nen. Ook Moskou wordt bena derd. Vandaag staat ook een bijeen komst met vertegenwoordigers van de Russische gasleverancier Gazprom op het programma. Het conflict leidde ertoe dat in het weekeinde verscheidene EU-lidsta- ten, waaronder Polen, Bulgarije en Slowakije, melding maakten van een afname van de druk in de gasleidingen uit Oekraïne. Onge veer tachtig procent van de Russi sche gasleveranties aan de EU gaat via pijpleidingen die door Oekraï ne lopen. Hoewel de Oekraïense autoriteiten ontkennen gas af te tappen, maakten eerder al Honga rije en Roemenië melding van minder gastoevoer. Taradellas zei dat de EU geen standpunt wil innemen in het Rus- sisch-Oekraïënse conflict. „De con trole over de gasleveranties tussen Rusland en Oekraïne is een zaak van beide landen, niet van de Eu ropese Commissie", zei de woord voerder. Hij benadrukte dat de EU-burgers nog niets zullen mer ken van het conflict. De reserve- voorraden zijn voldoende. Honga rije en Roemenië meldden dat de situatie was genormaliseerd. Het conflict escaleerde zondag doordat Gazprom de aardgasprijs voor Oekraïne verhoogde van 4t8 naar 450 dollar per kubieke meter. Zeventien nieuwe diersoorten ontdekt LONDEN - In de regenwouden van Tanzania zijn 17 nieuwe soortep reptielen en amfibieën gevonden. Wetenschappers troffen onder meer slangen, boomkikkers en ka meleons aan. De pas ontdekte die ren hebben het zwaar in het zui den van Tanzania. De bossen wor den uitgedund door bewoners die hout nodig hebben. Ook wordt veel bos gekapt om ruimte te ma ken voor landbouwgronden. Schoolboeken verbrand voor warmte GAYA - Onderwijzers in de Indiase deelstaat Bihar hebben honderden schoolboeken verbrand om warm te blijven. De boeken waren be stemd voor arme kinderen. Vanwe ge de kou stopten de leraren ze in jute zakken en stookten er een vuur mee. De autoriteiten meld den in Bihar meer dan dertig do den als gevolg van de strenge win ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6