Vraag psychische zorg groeit 31 Sneeuwpret SSS1I22,: 1 Zierikzee krijgt morgen een schaatsmarathon op natuurijs Chef protocol Aruba bedreigt PW-Kamerlid KRAS www.pzc.nl/schaatsen Rabobank gaat koersen met vaste ploegen WALCHEREN Vandaag bij de krant: onderwijsbijlage Leren in de Zorg Geert Chatrou fluit met passie DINSDAG 6 januari 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 4 - los nummer€ 1,45, zaterdag €2,10 Ambulante geestelijke gezondheidszorg neemt jaarlijks 14 procent toe. NIJMEGEN - Nederland zoekt mas saal zijn toevlucht in de geestelijke gezondheidszorg (ggz). Tussen 2000 en 2008 is het aantal cliënten in de ggz jaarlijks met gemiddeld 6,4 procent gegroeid; in de ambu lante zorg, gericht op patiënten die niet worden opgenomen, was zelfs sprake van veertien procent groei per jaar. Mensen zijn volgens deskundigen beter op de hoogte van psychische problemen en de behandeling daarvan. En met name huisartsen zijn tegenwoordig beter geschoold op dat gebied. Dat verklaart vol gens hen voor een deel de forse stijging. Ook stelt de maatschappij steeds hogere eisen, waardoor mensen eerder in psychische problemen ra ken. De kosten van de ggz stegen van 2,6 naar 4,5 miljard per jaar. Per Nederlander werd in 2000 nog 162 euro uitgegeven en in 2007 275 euro. Er werken in de ggz 70.000 mensen die in 2006 772.000 men sen behandelden. Ondanks de toe name in de zorgvraag, is het aantal werkenden in de ggz niet toegeno men, stelt Rutger Jan van der Gaag, voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Psychiatrie. Het gevolg: wachtlijsten van één tot zes maanden. De invoering van vaste richtlijnen voor behandeling kan volgens hem soelaas bieden. Volgens voorzitter Marleen Barth van GGZ Nederland zit Nederland midden in een 'draai' van klini sche naar steeds meer ambulante '-'-y pagina 3: commentaar - pagina 8 en 9: massaal richting sofa ZIERIKZEE - Zeeland krijgt een schaatsmarathon op natuurijs. IJsclub de Poel houdt morgen op de schaatsbaan in Zierikzee een wedstrijd. De laatste keer dat er in Zierikzee een schaatsmarathon werd gehou den," was in 1996. De zege ging toen naar Leon van der Wielen. De marathon morgen staat open voor recreanten, wedstrijdrijders (vrouwen, veteranen en mannen) en jeugd. De vrouwen rijden 25 ronden, de recreanten mannen leg gen 30 ronden af, terwijl de wed strijdrijders bij de mannen 50 ron den voor de kiezen krijgen. De aanvang is 19.00 uur. De jeugd tot en met 15 jaar schaatst vanaf 18.45 uur vijf rondjes. Inschrijven kan vanaf 18.00 uur op de schaatsbaan. IJsclub de Poel overweegt zaterdag ook het open Zeeuws kampioen schap marathon te houden. Dat moet gebeuren op het ijs bij de Nansenbaan in Goes. Een defini tief besluit hierover wordt later in de week genomen. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 9910 8 711688 555530 Tijd voor ijsvrij Zeeland: 2, 3, 17 t/m 25; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 10; Beurs: 11; Buitenge bied: 12 en 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur/agenda: 29; Sport: 30 t/m 33; Televisie: 34 en 35. ORANJESTAD - De chef protocol van Aruba, Eric Brete, heeft giste ren gedreigd PW-Kamerlid Hero Brinkman in elkaar te slaan. „Aruba is niet corrupt, ik moet me inhouden om je niet kapot te slaan", zei Brete voor het gebouw van het Bestuurskantoor in Oranje stad. Brinkman was op dat mo ment inaanwezigheid van onder anderen de Kamerleden Jan Schin- kelshoek, John Leerdam en Ineke van Gent. Regeringsmedewerkers moesten de razende Arubaan in toom houden. Brinkman, die op Aruba is voor het halfjaarlijkse parlementair overleg tussen Nederland, de Antil len en Aruba, voelt zich bedreigd, maar doet geen aangifte. „Het gaat om een naïeve man met het ver stand van een kind van vier jaar." Militairen wordt te weinig rust gegund eens 1WÊÊÊBÊ 53% oneens ~3Ü47% aantal reacties: 409 met een graad of 6 a 7. Overdag is het dan enke le graden boven nul. De Wegenwacht had een 'ex treem drukke dag'. Normaal helpt de service da gelijks tussen de drieduizend en 3500 pechgeval- len. Gisteren lag dit aantal boven de 5500. In to taal stond er volgens de ANWB zeshonderd kilo meter file op de wegen in de ochtendspits. In Viissingen heeft daklozenopvang Het Witte Huis" extra matrassen klaar liggen. Waar normaal ge sproken tien mensen kunnen overnachten, mag nu iedereen naar binnen. ®foto Yoan Valat/AP pagina.2/3: vriest het in Viissingen dan is er voor iedereen een bed PARIJS - Twee Japanse toeristen springen in de lucht voor de Eiffeltoren in een besneeuwd Pa rijs. Het wordt deze week koud in ons land. Ko mende nacht is op sommige plaatsen zelfs zeer strenge vorst, rond min 15, mogelijk. Overdag vriest het licht. Later in de week doet de vorst een stapje terug, maar het blijft 's nachts vriezen Vertrek vanaf Brussel, 225 p.p. voordeel t.o.v. vertrek Amsterdam! www.kras.nl/22292 ÏSftl waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1