EU dwingt Oekraïne gastappen te staken Sri Lanka viert overwinning op Tamils Vaticaanse krant: de pil vervuilt het milieu Vraag over hoe het verder moet, wordt niet beantwoord. Explosies en branden in Kosovaarse stad Eigenaar uitgebrande disco aangeklaagd Australiërs te dik voor Flying Doctors Ouders vergiftigde kinderen weer vrij Veertig doden bij aanslag in Bagdad Doden in West-Papua na zware aardbevingen Europa vreest dat ruzie met Rusland opnieuw tot gastekort leidt. Bill Richardson trekt zich terug als minister 8 Maandag 5 januari 2009 PZC Sri Lankaanse militairen staan bij een gebombardeerd kerkhof van Tamil-rebeilen in de vrijdag veroverde stad Killinochchi. foto Eranga Jayawardena/AP door Carel Coseling DEN HAAG - Het jaar 2009 was al be stempeld als het jaar van de 'heroï sche overwinning' op de Tamil Tij gers, het Tamilleger dat al zo'n 35 jaar in het noorden van het land strijdt voor onafhankelijkheid. Mi litairen van het regeringsleger na men vrijdag de 'hoofdstad' van de Tamils, Kilinochchi in. Er vielen honderden doden, de stad werd grotendeels verwoest. Het leger trok vanuit Kilinochchi verder naar het noorden, om nog meer bastions van de Tamil Tij gers uit te schakelen. Gevechts vliegtuigen bombardeerden Mul- laiththeevu in het noordoosten. Daarbij vielen doden en gewon- VATICAANSTAD - De anticonceptie pil vervuilt het milieu en is deels verantwoordelijk voor de on vruchtbaarheid van mannen. Dat staat in een artikel dat zaterdag in de Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan, is verschenen. De pil 'heeft al enkele jaren ver woestende gevolgen voor het mi lieu doordat hij tonnen hormonen in de natuur brengt', schrijft Pedro Jose' Maria Simon Castellvi, voor zitter van de Internationale Federa tie van Katholieke Medische Vere nigingen. „Wij hebben voldoende bewijsmateriaal om te zeggen dat een niet te verwaarlozen oorzaak van onvruchtbaarheid bij mannen in het Westen de milieuvervuiling door de pil is", meent Castellvi. De Rooms-Katholieke Kerk wijst het gebruik van voorbehoedmidde len af den, meldde het persbureau van de Tamils, Eelam. De Tamil Tij gers, ook bekend onder de afkor ting LTTE zaaiden vanaf de jaren zeventig met politieke moorden en talloze bomaanslagen dood en verderf op Sri Lanka. De strijd heeft tot nu toe circa 75.000 slacht offers geëist. Op 3 januari 2008 zegde de rege ring van Sri Lanka een vredesak koord op dat in 2002 met de Tamil Tijgers was gesloten. Volgens de re gering bestond het akkoord alleen nog op papier en was het al hon derden keren door de Tamil Tij gers geschonden. Het leger van Sri Lanka begon een groot offensief te gen de Tamil Tijgers in het oosten van het land. Nadat de Tamils daar waren verslagen, werd koers gezet naar het noorden. Daar vinden nu de laatste veldslagen plaats. Het hoofd van de politieke afde- MITROVICA - Zes mensen zijn ge wond geraakt door ongeregeldhe den in de Kosovaarse stad Mitrovi- ca. Dat meldde de politie zaterdag. Het geweld begon toen een explo sie 's ochtends zeven auto's verniel de in het Servische deel van de stad. Woedende Serviërs staken vervolgens twee Albanese winkels in brand. Toen de brandweer pro beerde het vuur te blussen, ont plofte een tweede bom. BANGKOK - De eigenaar van de Thaise nachtclub waar een brand op oudejaarsavond 62 mensen het leven kostte, wordt strafrechtelijk vervolgd. Dat meldde de politie gis teren. Het gaat om de belangrijk ste aandeelhouder van de club. Hij heeft volgens de BBC op tv hui lend zijn excuses aan de slachtof fers aangeboden. Er vielen meer dan tweehonderd gewonden. ling van de Tamil Tijgers, Balasing- ham Nadesan, heeft al laten weten dat zijn organisatie bereid is tot vredesbesprekingen. Hij ontkende echter dat de Tamil Tijgers zich willen overgeven. „Wij vechten 'Het terrorisme is verslagen en de wederopbouw van Sri Lanka kan beginnen' door", zei Nadesan. Regeringskrin gen noemen dat bluf De Tamil Tij gers hebben niet meer genoeg wa pens en worden geplaagd door de sertie. Het moreel is laag en de lei ding weet niet meer wat zij moet doen. De regering heeft de Tamil Tijgers opgeroepen zich over te ge ven. De Tamil National Alliance, de le gale politieke partij van de Tamils, SYDNEY - Er zijn steeds meer Au straliërs die zo dik zijn dat zij niet meer kunnen worden vervoerd in de ambulancevliegtuigen die pa tiënten uit afgelegen streken van het uitgestrekte land ophalen. Daarom wil de regering van de deelstaat New South Wales vlieg tuigen aanschaffen die patiënten tot een lichaamsgewicht van 260 kilogram kunnen vervoeren. Nu ligt de grens nog bij 140 kilogram. PEKING - Vijf opgepakte ouders van Chinese kinderen die ziek wa ren geworden door melkpoeder met melamine, zijn door de poli tie vrijgelaten. Dat heeft de advo caat van de ouders gezegd. De politie hield de vijf vrijdag aan toen zij een persconferentie wil den houden. De ouders wilden een betere medische behandeling voor hun zieke kinderen vragen. heeft de regering gevraagd een po litieke oplossing te zoeken. Militair machtsvertoon brengt geen vrede, meent de partij. De alliantie ver wijst naar de toestand in het 'be vrijde' oosten, waar Tamils zich niet vrij kunnen bewegen en niet vrij kunnen spreken. 'Het is een ge vangenis. Wordt dat in het noor den straks ook zo?' wil de alliantie weten. In Colombo hebben de autoritei ten daar nu geen oog voor. Daar worden de heroïsche troepen van wege hun zegetocht bejubeld. 'Een overwinning voor de hele natie', heet het. 'Het terrorisme is versla gen en de wederopbouw van Sri Lanka kan beginnen.' Dat de etni sche en religieuze tegenstelling tus sen de Tamils (hindoes en mos lims) en de Singalezen (vooral boeddhisten) blijft bestaan, doet •niet terzake. BAGDAD - Veertig mensen zijn gis teren omgekomen door een zelf moordaanslag op sjiitische pel grims in de Iraakse hoofdstad Bag dad. Zeker 72 mensen raakten ge wond. Veel van de slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. De vrouwelijke dader blies zichzelf op bij een controlepost voor het heiligdom van Imam Moussa al-Kadhim in Kadhimiya, een sjiiti sche buurt van Bagdad. MANOKWARI - Na meerdere zware aardbevingen gisteren zijn in de In donesische provincie West-Papua vier doden gevallen. Tientallen mensen raakten gewond. Dat heb ben ziekenhuismedewerkers en hulpverleners in West-Papua laten weten. De Indonesische zender Metro TV liet weten dat zeker zes mensen met verwondingen in zie kenhuizen zijn opgenomen. BRUSSEL - De EU heeft Oekraïne gedwongen de gastoevoer naar een aantal Europese landen te her stellen. De gasleverantie was be perkt, omdat Oekraïne gas bleef af tappen uit leidingen die vanuit Rusland naar de rest van Europa lopen, terwijl de Russen de gastoe voer naar Oekraïne zelf op 1 janua ri 's ochtends hebben gestaakt. De Russen deden dat nadat er met Oekraïne geen akkoord was be reikt over een gasprijs voor 2009 en het afbetalen wan een schuld uit 2008. Vrijdagavond meldden Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Slowakije en Polen dat zij minder gas vanuit Rusland via Oekraïne kregen. Het Oekraïnse staatsbedrijf Naftogaz erkende zaterdag dat er gas uit de leidingen werd gehaald. Op ver zoek van de EU werd daarmee ge stopt. Naftogaz vult het 'tekort' nu uit eigen gasreserves aan. Volgens Oekraïne kan dat echter maar en kele weken. Daarna zullen Europe se landen te maken krijgen met 'ernstige' storingen in de gasleve- ranties, aldus Bohdan SokolovskI, rechterhand van president Joesjts- jenko. Aanstaande vrijdag komen experts van de EU, Oekraïne en Rusland in Brussel bijeen om de gasruzie te bespreken. Formeel wil de EU echter niet bemiddelen. „Wij wil len geen partij in deze ruzie wor den", aldus de Tsjechische vi- ce-premier Vondra, huidig EU-voorzitter. Diens standpunt heeft kritiek uitgelokt bij andere EU-lidstaten, die menen dat de gasvoorziening van de EU op het spel staat en dat er strategische be langen in het geding zijn. Vrijwel al het Russische gas voor Europese, landen komt via Oekraïne. Bill Richardson WASHINGTON - Bill Richardson trekt zich terug als minister van Handel in het nieuwe kabinet van de aanstaande Amerikaanse presi dent Barack Obama. De gouver neur van New Mexico heeft dit be sloten hangende een onderzoek naar een bedrijf waarmee zijn staat zaken deed. Richardson ont kent iets fout te hebben gedaan en blijft aan als gouverneur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8