Veel burgerdoden in Gaza Koude bonen en geen gas of stroom Begrip en onbegrip bij politiek Diplomatie draait op volle toeren Palestijnen continu alert. Ze weten niet of ze de ochtend halen. Tsjechië en Frankrijk nemen voortouw bij poging tot bestand. Rode Kruis voor derde dag toegang tot Gaza geweigerd. CQ PZC Maandag 5 januari 2009 I 7 CAZA-STAD - Terwijl explosies van artillerie en bommenwerpers hen wakker, houden kruipen de tien le den van de familie Karam tegen el kaar aan in de hal van hun huis in Gaza-stad. Eerdere aanvallen heb ben de ramen van de woonkamer aan diggelen geslagen, zodat de koude buitenlucht naar binnen stroomt. De Karams hebben al een week geen stroom meer, en hun keuken- gas raakt op. Ze hebben daarom koude bonen uit blik gegeten. „Het is een oorlogsmaal", zegt Lub- na Karam (28), moeder van drie kleine kinderen. „Wat moeten we anders?" Nu Israël overschakelt van gerichte luchtaanvallen op Harnas naar grondgevechten en artilleriebom bardementen, raken de inwoners va'n Gaza meer en meer binnen het schootsveld. Binnen enkele uren na de invasie van de Ga- zastrook, zaterdagavond, kwamen al meer dan twintig burgers om. Israël zegt dat de invasie en de voorafgaande luchtaanvallen be doeld zijn om de raketaanvallen van Harnas op Israël te stoppen. Sinds het begin van het offensief zijn meer dan vijfhonderd Pales- tijnen en vier Israëliërs gedood. Volgens de VN en Palestijnse bron nen zijn onder de Palestijnse slachtoffers tenminste honder.d burgers. De grondinvasie brengt Israëlische militairen, Hamasstrijders en Pales tijnse burgers gevaarlijk dicht bij el kaar. Maar voor het Israëlische le ger staan een krachtige aanval en beperking van de eigen verliezen voorop, schreef de Israëlische krant Yediot Ahronoth. „We zul len later de internationale prijs be talen voor de bijkomende schade en de te verwachten burgerdo den." Hoewel Israël zegt dat de luchtaanvallen enkel zijn gericht op eigendommen en leiders van Harnas, raakten de krachtige bom men soms ook naburige huizen. Karam zegt dat ze een voortduren de dreiging voelt. Haar familie kan niet slapen. „We horen steeds vliegtuigen overvliegen en weten niet of we de ochtend zullen ha len", zegt ze. Anas Mansour (21), die in het vluchtelingenkamp Rafah aan de 'Er bestaat geen woord dat deze situatie kan beschrijven' Egyptische grens woont, over woog gisteren te proberen met zijn familie het gebied te verlaten. Hij zegt aangekleed te slapen, met zijn papieren op zak, voor het ge val hij plotseling moet vluchten. Mansour vertelt dat zijn buurman al bezig is wat matrassen en lakens op een ezelkar te laden, maar hij heeft nog niet besloten zijn voor beeld te volgen. „Waar kunnen we heen? Het is overal hetzelfde", zegt Mansour. Tekorten zijn in Gaza niets nieuws. Nu de Israëlische blokka de de laatste maanden strikter is geworden, lopen die echter almaar op. Keukengas en veel voedings middelen zijn schaars geworden. Bovendien hebben de bombarde menten van de afgelopen week de waterleiding en het stroomnet in Gaza vernield. Veel van Gaza's an derhalf miljoen inwoners ont breekt het aan water en elektrici teit, de meeste winkels zijn dicht. „Tijdens de blokkade hadden we het steeds over de ramp", zegt Ha- tem Shurrab (24) uit Gaza-stad. „Maar toen begonnen de luchtaan vallen, en nu weten we niet eens welk woord we moeten gebruiken. Er bestaat geen woord dat deze si tuatie kan beschrijven." DEN HAAC - De strijd in de Ga- zastrook zorgt voor begrip en puur onbegrip in politiek Den Haag. Premier Balkenende zei gis teren dat hij begrijpt dat Israël in actie komt vanwege de tientallen raketbeschietingen per dag op Is raël door Harnas, de radicale Pales tijnse groepering die het voor het zeggen heeft in de Gazastrook. Balkenende zei in het tv-program- ma Buitenhof dat Israël dat niet onbeantwoord kan laten. Hij vindt daarom dat het geen zin heeft om Israël te veroordelen. Hij wijst er op dat er internationale druk moet worden uitgeoefend op zo wel Harnas als Israël om het ge weld in Gaza te stoppen. Puur onbegrip is er bij SP-Kamer- lid Van Bommel, die wil dat de Tweede Kamer terugkomt van re ces om met minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) te- praten over de inval in Gaza, die zaterdag begon. Daarvoor is vooralsnog geen meerderheid in de Tweede Kamer. Wel komen de fractiespe cialisten vandaag bijeen om over de ontwikkelingen te spreken. De Kamer staat achter de wereld wijde oproep voor een direct be stand. Maar voor een veroordeling van de Israëlische inval zoals de SP wil, ontbreekt brede steun. BRUSSEL - De minister van Buiten landse Zaken van Tsjechië (het land dat sinds 1 januari EU-voorzit- ter is), Karei Schwarzenberg, arri veert vandaag in het gezelschap van de Franse president Nicolas Sarkozy (de vorige EU-voorzitter) in Israël in een poging een staakt-het-vuren dichterbij te brengen. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties is er in de nacht van za terdag op zondag opnieuw niet in. geslaagd het eens te worden over een resolutie over de nieuwe bloedvergieten in het Midden-Oos ten. De Verenigde Staten vonden een door Libië ingebrachte ont werpresolutie te pro-Palestijns. De leiders in de Amerikaanse Se naat staan vierkant achter het grondoffensief van Israël in Gaza. Dat hebben zij gisteren in verschil lende televisieprogramma's ver klaard. Volgens Harry Reid en Dick Dur- bin, de belangrijkste Democraten in de Senaat, is Harnas een terroris tische organisatie, die Israël be dreigt door het land met raketten te bestoken. De Republikeinse voorman Mitch McConnell sloot zich daarbij aan, en zei alle begrip te hebben voor de Israëlische actie in Gaza. CAZA-STAD - Door Israëlische be schietingen zijn sinds het begin van de invasie in de Gazastrook al zeker 39 Palestij nen om het leven gekomen, volgens Palestijnse bron nen voornamelijk burgers. Eén Is raëlische militair is gesneuveld. Duizenden Israëlische militairen, ondersteund door artillerie, tanks, helikopters, vliegtuigen en marine schepen, waren gisteren in de Ga zastrook in hevige gevechten ver wikkeld met Palestijnse Ha- mas-strijders. Palestijnse gezinnen sloegen in pa niek op de vlucht. Vijf leden van een gezin kwamen om het leven toen hun auto vlakbij Gaza-stad werd getroffen door een Israëli sche tankgranaat. Gaza-stad is in middels omsingeld en de Ga zastrook door Israëlische troepen in tweeën gesplitst. Meer dan 250.000 inwoners zitten zonder stroom. Water en voedsel raken op, melden hulporganisaties. Het grondoffensief is een verdere escalatie van een operatie die Is raël ruim een week geleden begon. Israël wil een eind maken aan ra- Omsingeling Gaza-stad Opmars Israëlische grondtroepen Belangrijkste Israëlische aanvallen sinds 27 december 2008 gejt -fc Raketbeschietingen door Harnas Bereik Qassam 3 Bereik Qassam 4 Bereik Grad-raket Grensovergang In Beit Lahiya veroorzaakte een Israëlische aanval zaterdag een enorme explosie. foto Adel Hana/AP ,iï:> KhanYunis f KisSufim EGYPTE Kerem Shalom weigerd. Israël mobiliseert tiendui zenden reservisten voor het offen sief in de Gazastrook. Dat gaat vol gens een militaire zegsman 'vele dagen' duren. Harnas zei in een eerste reactie dat Israël een 'hoge prijs' zal betalen voor de invasie en dat de Gazastrook een 'begraaf plaats' zal worden voor het Israëli sche leger. Zaterdag en zondag zijn wereld wijd vele tienduizenden mensen de straat opgegaan om te proteste ren tegen het bloedbad dat Israël onder de Palëstijnen aanricht. In Israël zelf gingen zaterdag tiendui zenden Israëlische Arabieren (Pa- lestijnen die in de Joodse staat wo nen) de straat op. Een Israë- lisch-Arabische parlementariër eis te dat de Israëlische leiding we gens oorlogsmisdaden wordt be recht voor een internationaal hof. In Parijs waren er zaterdag 25.000 betogers, in Londen 12.000. Ook in Madrid, Berlijn, Amsterdam en Istanbul werd solidariteit betuigd met de belaagde Palestijnen. Bijna veertig Palestijnen zijn om gekomen sinds de invasie van het Israëlische leger. Overal ter wereld betoogden tegenstanders van de invasie. ketbeschietingen vanuit de Ga zastrook, waar de Palestijnse Ha- mas-beweging het voor het zeggen heeft. Door die raketbeschietingen kwamen de afgelopen week vier Is raëli's om het leven. Aan Palestijnse kant vielen sinds 27 december in totaal meer dan infographic: ANP, GN, JD bron: Ha'aretzAFP, BBC Qassam 3-raket Brandstof: mengsel van suiker, olie, alcohol, kunstmest Lengte: 2 meter Gewicht: 90 kg. Lading: 5-8kg spijkers en/of metaalscherven Bereik: ca. 18 km. Jeruzalem Tel Aviv p' Ashdod vijfhonderd doden, onder wie meer dan tachtig kinderen. Dit hebben Palestijnse artsen gisteren gemeld. Een team van het interna tionale Rode Kruis dat noodhulp wil verlenen, werd gisteren voor de derde achtereenvolgende dag de toegang tot de Gazastrook ge- Qassam-raket Militante Hamasstrijders bestoken sinds 2000 met grote regelmaat het zuiden van Israël met zelfgemaakte Qassam-raketten. De wapens hebben een beperkt bereik en zijn zeer onnauwkeurig. Sinds kort beschikt Harnas ook h over door Iran geleverde A Grad-raketten met een bereik J l\ van ca. 40 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7