je kind steunen tot elke prijs 34 I Maandag 5 januari 2009 PZC OPVOEDEN door Annie de Vreugd illustratie Eiiane Duvekot In het zuiden van het land, in de gemeente Halderberge, is een wethouder opgestapt. De aanleiding was belediging en intimidatie van de politie. Wat was het geval? De wethou der is ook vader van een dochter. Deze jongedame was op een avond met haar vriend op een feest in een grote tent in deze gemeente. De aanstaande schoonzoon van de wethouder werd die avond door de politie aangehouden wegens wildplas- sen. De jongeman protesteerde hevig. Daarop besloot de poli tie hem mee te nemen naar het bureau om af te koelen. Zijn vriendin, de dochter van de wethouder dus, reageerde daarop fel. Als we de media mogen geloven zelfs hysterisch. De politie besloot haar ook mee te nemen naar het politiebureau. Daar verscheen op zeker moment vader, ook locoburgemees ter, ten tonele. Hij was, als de burgemeester even niet op zijn post is, dus de baas van diezelfde politie. De wethouder was er niet van gediend dat zijn dochter en aanstaande schoonzoon in de politiecel zaten en liet dat weten ook. Vloekend en tie rend, met de vuist op tafel. In een later door de gemeen teraad afgedwon gen verzoenend gesprek mét de politie, herhaal de hij dit nog eens. In de media verdedigde hij zich zelf met de woor den dat hij als vader handelde, niet als wet houder. Het verhaal doet den ken aan ouders die ver haal komen halen op school als hun oogappel na wangedrag het plein moet aanvegen. Ouders die de school leiding met veel herrie laten weten dat er in de wereld maar twee personen zijn die hun kind straf geven en dat zijn zij. Dat de bewuste wethouder die avond achter zijn dochter ging staan, is uiteraard lovenswaardig. Er zijn ouders die dat wel va ker mogen doen, in die zin verdient de wethouder een compli ment. Je kunt echter achter je kind gaan staan en tegelijkertijd niet instemmen met zijn gedrag. Het maakt bij wildplassen uit of je tegen een monumentale kerk staat te wateren of dat dit gebeurt op een verlaten dijkje in the middle of nowhere. Ner gens een toilet te bekennen, je moet op een gegeven moment toch-wat. Op een feest is het ook vervelend als iedereen rondom de feesttent gaat plassen, want dan stinkt het de volgende dag. Hoe dan ook, wildplassen mag niet. Dat hebben we in dit land met elkaar afgesproken. Wie dat wel doet, riskeert een boete. De wethouder had zijn dochter en schoonzoon tot rust kun nen manen: „Misschien vinden jullie het wel flauw van die agent, maar als dochter van een wethouder had je kunnen we ten dat dit niet mag. We betalen die boete, maken er verder geen woorden meer aan vuil en gaan naar huis. Iedereen doet wel eens iets wat niet mag, volgende keer beter uitkijken." Op dat moment had hij zijn dochter en schoonzoon goed be geleid om uit deze hachelijke situatie te komen. Hij was een steun voor hen geweest. Hij had dan eveneens als vader gehan deld, echter zonder hun gedrag goed te keuren. En hij was nu nog steeds wethouder geweest. Een generatie terug kreeg een kind thuis nog een keer de wind van voren als hij met de politie of een leerkracht in bot sing was gekomen. Daar zijn we nu gelukkig grotendeels van af, maar het blijft wel handig als ouders autoriteiten bijvallen als die hun kind fatsoen bij willen brengen. Als hun kind op school straf heeft gekregen, kunnen ouders ook zeggen: „Je weet toch dat je geen kauwgom in de gang op de grond mag gooien, dat heb ik je zo niet geleerd. Wie zijn gat brandt, moet maar op de blaren zitten." Als je kind op het politiebureau zit omdat hij het niet kon la ten een dag te vroeg vuurwerk af te steken, omdat hij een rotje in een afvalbak gooide na een weddenschap met vrienden of omdat hij een bushokje kunstzinnig heeft versierd met graffiti, moeten verstandige ouders het goede voorbeeld geven, hoe je je in zulke lastige situaties moet redden. Niet met een grote mond, maar door gewoon toe te geven dat je te ver bent ge gaan. Je straf incasseren, de schade vergoeden en volgende keer beter. Niet instemmen met het gedrag, maar toch achter je kind staan Snijden is lijden Opmerkelijk: circa 10 procent van de patiënten die zijn geopereerd, heeft na een jaar, of zelfs langer, nog steeds veel pijn. Hoe komt dat? Artsen weten het eigenlijk niet goed. door Will Gerritsen illustratie Berend Vonk M ijn dochter is geope reerd. Heeft een jaar een foto laten maken van haar lon gen en bloed laten prikken. Duurt het echt zo lang voor die pijn weg is? Ik had haar net weer huilend aan de telefoon, dat het ondraaglijk is met die pijn de dag door te komen. Ik weet als moeder soms niet hoe ik haar moet troosten. Is het niet zo dat de pijn afneemt na verloop van tijd? De arts die haar opereerde, kan ook niets meer doen." Dit is een hartenkreet van een 'bezorgde moeder' op een inter netforum. Een klacht die anes thesist Hans Gramke en vakbroe der Michael Sommer, beiden ver bonden aan het academisch zie kenhuis Maastricht (azM), be kend voorkomt. Zij promoveer den onlangs op een studie naar pijn na een operatie. Sommer heeft zich toegelegd op de pijn bij patiënten wier operatie een ziekenhuisopname met zich mee bracht. Gramke richtte zich op mensen die in een dagbehande ling werden geopereerd. Hij turf de de pijnbeleving bij 648 patiën ten direct na een 'dagje opere ren'. „Ondanks de onschuldige reputatie van de kleine chirurgie, bleek dat de pijn groot kan zijn. Op de dag van de operatie had ongeveer een kwart van de pa tiënten matige tot ernstige pijn. Op dag vier nog 9 procent van de mensen." Vooral operaties aan neus en keel, buik, plastische chirurgie aan de borsten en orthopedische ingrepen bleken pijnlijk. Gramke constateerde dat 2 jaar na de in greep nog liefst 11 procent van de mensen gebukt ging onder pijn, chronische pijn dus. Gramke: „Pijn in de eerste fase na de in- Na-operatiepijn is voorspelbaar De anesthesisten Michael Som mer en Hans Gramke gingen in hun onderzoek ook na welke omstandigheden het optre den van acute en chronische pijn na de operatie voorspellen (althans tot op zekere hoogte): Aard ingreep: Wie al vóór de operatie pijn had, loopt aan zienlijke (drie keer zo hoge) risi co's op pijn na de operatie. Angst: Wie verwacht dat de operatie pijn zal veroorzaken, krijgt waarschijnlijk ook pijn. Wie sterkere pijn verwacht, krijgt meer intense pijn! Ook psychologisch: het cata- stroferen van pijn. Anders ge zegd: de patiënt beleeft pijn als grote rampspoed en verlaagt zodoende zijn pijndrempel. Een geëmancipeerde, hardwerkende moeder ziet haar dochter misschien liever hutten bouwen dan taartjes bakken. Met Het Meisjes ze een zetje in richting geven. door Ingrid Beckers illustratie Helen van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68