Sprinter Lee ziekbed staat geen maat Lei ciijsters Op Phil Taylor overleden na Robben schiet Real Motorrijder Frans Verhoeven komt los in de Argentijnse pampa's naar de overwinning Theo Bos nieuwe trainer Vitesse Willeboordse begint in Sofia 26 I Maandag 5 januari 2009 pzc brussel - Voormalig Belgisch voet balinternational Lei Ciijsters is gis teren na een slepende ziekte over leden. De vader van oud-tennis ster Kim Ciijsters is 52 jaar gewor den. Zijn dochters Kim en Elke maakten het overlijden van hun vader bekend. Lei Ciijsters speelde als verdediger voor onder meer Club Brugge en KV Mechelen. Hij maakte de WK's van 1986 en 1990 mee. Op zijn tweede WK scoorde hij in de met 3-1 gewonnen poulewedstrijd tegen Uruguay. In 1988 won Ciijsters de gouden schoen voor beste voetballer van België. Hij speelde in dat jaar voor KV Mechelen, dat in de finale ten koste van Ajax de toenmalige Euro pacup voor bekerwinnaars won. In die door Aad de Mos getrainde ploeg speelden ook de Nederlan ders Erwin Koeman en Piet den Boer. Met Mechelen werd Ciijsters in 1989 ook Belgisch landskampioen. Hij werkte na zijn voetbalcarrière nog als trainer. Hij werd begin vo rig jaar ziek. Ciijsters wordt bin nenkort in besloten kring gecre meerd. ARNHEM - Oud-speler Theo Bos is met onmiddellijke ingang aange steld als hoofdtrainer van Vitesse. De eredivisieclub uit Arnhem maakte zaterdag de opvolger van de ontslagen Hans Westerhof be kend. Bos heeft een contract gete kend voor anderhalf jaar. Hij komt over van eerstedivisieclub FC Den Bosch. De samenwerking met as sistent-coach Edward Sturing is nog onzeker. Hij zit niet op één lijn met Bos. MIDDELBURG - ludoka Elisabeth Willeboordse zal haar eerste wed strijd sinds de Olympische Spelen afwerken in Sofia. De Middelburg se, die met brons terugkwam uit Peking, doet op 24 januari mee aan het wereldbekertoernooi in de Bulgaarse hoofdstad, waar ze be gin 2008 goud pakte. De dertigjarige Willeboordse nam na de Spelen tijd voor haar oplei ding bij de marine. Daardoor kon ze niet meedoen aan het Neder lands kampioenschap in Rotter dam. Nu is ze al weer enige tijd volop in training. In 2009 is er zowel een EK (in mei in Tblisi) als een WK (in augustus in Rotterdam). In aanloop naar bei de eindtoernooien doet Wille boordse mee aan tal van wereldbe kertoernooien. Haar programma begint in Sofia. Als alles volgens planning verloopt, komt ze daarna in actie in Parijs, Hamburg, Praag, Tunis, Miami en Rio de Janeiro. In mei doet de olympiër ook nog mee aan het NK voor militairen. Daar mag ze aan meedoen nadat ze is toegetreden tot de Defensie Topsport Selectie. Engelse darter stuurt Barney in WK-fïnale met 7-1 naar huis. den haag - Darter Raymond van Barneveld heeft gisteravond zijn meerdere moeten erkennen in de Brit Phil Tayor in de finale van het wereldkampioenschap darts van de profbond PDC. Met 7-1 werd de Hagenaar, die zelf niet eens slecht speelde, naar huis gestuurd. Het betekende voor de 48-jarige Taylor zijn veertiende wereldtitel. 'Barney' plaatste zich zaterdag via een 6-4-overwinning op de Engels man James Wade voor de finale. In die partij kon hij niet zo impo neren als een dag eerder tegen Jel- le Klaasen. De Nederlander won nog wel de eerste set, maar was in de twee vol gende sets kansloos. 'Barney' had moeite met de triples, terwijl Wa de de zaal in vervoering kreeg door diverse keren 180 te gooien. Zonder echt groots te spelen knok te Van Barneveld zich terug in de partij. Hij gunde de Brit nog slechts één set en trok de wed strijd uiteindelijk met 6-4 naar zich toe. De Nederlander streek vrijdag in zijn partij tegen Klaasen al ruim 20.000 euro op door een 'negen darter' te gooien. In de tweede leg van de zesde set mikte Van Barne veld zijn pijlen zeven keer in de tri ple 20, een keer in triple 19, om te besluiten met een dubbel 12. Het bleek een uniek prestatie van de MADRID - Met een prachtig doel punt heeft Arjen Robben gister middag Real Madrid in de thuis wedstrijd tegen Villarreal aan de overwinning geholpen. Het werd 1-0 dankzij een doeltreffende uit haal na een even mooie solo in de eerste helft. Klaas-Jan Huntelaar kreeg een basisplaats, maar speel de onopvallend. Hij werd kort na rust gewisseld. De aanvaller die is gehaald als vervanger van de ge blesseerde Ruud van Nistelrooij, kreeg voor rust een gele kaart na een wilde tackle. Huntelaar kreeg één goede kans, die hij niet benut te. Nadat hij de bal op de borst goed had aangenomen, tikte de voormalig Ajacied de bal tegen doelman Diego Lopez op. Hagenaar: nog nooit was een 'nine- darter' gegooid tijdens het WK van de PDC. Taylor won zaterdagavond in een Brits onderonsje van Mervyn King met 6-2. Van Barneveld, die zelf al tijd Taylor aanwijst als de grootste darter, 'de meester', versloeg de En gelsman twee jaar geleden (in 2007) wél in zijn eerste jaar bij de PDC. Toen werd het 7-6. Van Bar neveld gaf gisteren al vóór de wed strijd aan dat het moeilijk zou wor den. „De man (Taylor) is zo groots aan het spelen." Taylor beschikt al over een wel haast oneindige lange staat van dienst in het darts. Hij won aan het begin van zijn carrière twee wereldtitels bij de dartorganisatie BDO, organisator van het huidige Lakeside-wereldkampioenschap waar ook Van Barneveld aan het begin van zijn dartsloopbaan furo re maakte voordat ook hij naar de PDC overstapte. Bij die PDC, die Taylor in 1992 met 15 andere topdarters zelf op richtte, pakte de man uit Sto- ke-on-Trent eerder al 11 titels. 'Bar ney' blijft vooralsnog steken op één PDC-titel. Bij de BDO werd hij vier keer wereldkampioen: in 1998, 1999, 2003 en 2005. Jelle Klaasen won dit toernooi verras send in 2006. Phil Taylor is oppermachtig in de WK-finale van de dartsbond PDC. Hij verslaat Raymond van Barneveld, de winnaar in 2007, met 7-1. De achterstand op koploper Barce lona is na zeventien wedstrijden groot, twaalf punten. Nummer twee Valencia staat er een punt be ter voor dan Real. Barcelona behaalde een zwaarbe vochten 3-1-zege op Real Mallorca dankzij goals van Henri, Iniesta en Touré. Bij Valencia - Atletico Madrid ston den de voormalig Ajacieden Hedwiges Maduro en John Heitin- ga tegenover elkaar. Het duel ein digde in het voordeel van Maduro. Zijn ploeg won het duel met 3-1. Silva maakte twee van de drie doel punten. Villa opende de score via een strafschop. De enige treffer van Atletico was ook een penalty, die werd benut door Forlan. Schaatsers DSB-ploeg veelvraten op NK sprint in Groningen. groningen - Topsport is je gren zen durven verleggen en daarnaast je lichaam kennen en verzorgen. Stefan Groothuis was afgelopen weekend bij het NK sprint in Gro ningen een exponent van het eer ste (hij werd ook eerste) en Erben Wennemars een exponent van het tweede. Hij werd ook tweede, voor Mark Tuitert. Nummer vijf Si mon Kuipers mag dankzij zijn be schermde status als vierde naar het WK in Moskou en dat gaat ten koste van Jan Bos. Wennemars was onder de indruk van de nieuwe Nederlands kam pioen. „Groothuis heeft de poten tie om bij het WK Kyou-hyuk Lee te verslaan." De Koreaan is een van de weinige schaatsers die én op de 500 meter én op de 1000 me ter tot de wereldtop hoort en niet voor niets de laatste twee jaar we reldkampioen sprint is. Gezien het voorseizoen is hij over twee we ken in Moskou wederom de grote favoriet, maar nu Groothuis bij het NK heeft laten zien dat hij ook kan knallen op de 500 meter, mag ook hij aanspraak maken op de we reldtitel. Op de dubbele afstand is hij dit jaar al enkele keren sneller gebleken dan Lee. Op het semi-overdekte ijs van Kar- dinge was de man uit Voorst het voorbije weekend soeverein. Zater dag verbeterde hij al het baanre cord op de 500 meter naar 35.86 (een tijd die Wennemars een week eerder reed bij het NK all round in het snellere Thialf) en la ter in de middag evenaarde hij op de 1000 meter het record dat Wen nemars had staan in Groningen: 1.10.40. Gisteren consolideerde de man die in 2006 ook al eens sprint- kampioen werd zijn voorsprong met een vierde plaats op de 500 meter en opnieuw een baanrecord op de 1000 meter: 1.10.12. Jac Orie, coach van de DSB-ploeg, deed dit jaar een gouden greep met Groothuis. Die zat na het ont binden van Team Telfort zonder ploeg, maar Orie pikte hem on danks zijn langdurige achillespees blessure snel op. Omdat hij wat in de Gelderlander zag. „Ik heb met Jac veel gewerkt aan mijn techniek Ook Gerard de Rooy en Marcel van Vliet winnen in Dakar Rally. puerto madryn - Frans Verhoe ven solliciteert in de Dakar Rally naar het kopmanschap in het fa- brieksteam van KTM. De Neder lander won gisteren de tweede etappe bij de motoren in de ver maarde woestijnrally, die dit jaar door Argentinië en Chili gaat. De 42-jarige Verhoeven boekte in zijn vierde Dakar-deelname zijn eerste etappezege. Hij is de tweede Ne derlander na Gerard Jimmink in de jaren negentig die bij de moto ren een dagsucces behaalt in de Da kar Rally. Verhoeven steeg in het algemeen klassement naar de tweede plaats en dat betaalt zich uit. Al kan ik echt nog niet tippen aan de 500-metertijden van Lee. Het zit bij mij in de eerste tien, twintig meter en dat is een puur technisch verhaal, want ik ben explosief ge noeg. Hebben we ook aan ge werkt. En ik heb meer spiermassa gekregen. Laatst wilde ik een spij kerbroek van anderhalf jaar gele den aan, maar dat lukte echt niet meer." Margot Boer veroverde de titel bij de vrouwen. Net als Groothuis was zij een klasse apart. Boer ein digde vier keer op het podium en had uiteindelijk een vol punt voor sprong op Natasja Bruintjes (158,735 om 159,740). Zij maakte daarmee het succes van de DSB-ploeg compleet. Toch was die dominantie geen abc'tje. Vier van de zes DSB'ers die een ticket voor het WK veiligstelden, balanceer den op het randje van de uitscha keling. Annette Gerritsen (diskwa lificatie wegens twee valse starts) en Simon Kuipers (mede vanwege een keelinfectie slechts vijfde) had den hun beschermde status nodig om de reis naar Moskou te kun nen boeken. Laurine van Riessen verloor op de afsluitende 1000 meter liefst 0,7 se conde op haar rivale Marrit Leen- stra, waarna de Leidse rijdster slechts een minieme marge over hield op de TVM-schaatsster, die nu als reserve naar het WK moet. En Mark Tuitert verzekerde zich op het laatste rechte eind van het startbewijs door Jan Bos in een rechtstreeks duel te verslaan. „We hebben het onnodig span nend gemaakt", vond Orie nader hand. „Maar goed, op deze wed-- strijd staat ook meer spanning dan bij een WK." Terwijl bij een allroundkampioen schap de nationale toppers zich nog wel een klein misstapje kun nen veroorloven, zijn bij een sprintwedstrijd de verschillen zo klein dat één minder optreden meteen fataal kan zijn. „We heb ben als team gekozen voor het sprinten en dan weet je dat de con currentie groot is", sprak Orie. Stefan Groothuis en Margot Boer veroveren de nationale sprintti- tels op de schaats. Groothuis wordt op het WK als podiumkan didaat gezien. op 13.47 minuten van de Span jaard Mare Coma (KTM). Nederland vierde uniek dubbel succes dankzij de etappewinst van Gerard de Rooy bij de vrachtwa gens. De 28-jarige transportonder nemer uit Son boekte al zijn elfde dagzege in de beruchte monster- tocht. De tiende dateerde van twee jaar geleden, toen de rally nog door Afrika ging. Marcel van Vliet, die net als De Rooy in een Ginaf rijdt, won zater dag verrassend de eerste etappe bij de truckers. Carlos Sainz won de tweede etappe bij de auto's. De Spanjaard was in de proef in zijn Volkswagen een dikke minuut sneller dan veelvoudig Dakar-win naar Stéphane Peterhansel (Mits ubishi) uit Frankrijk en nam ook de leiding in de tussenstand. Raymond van Barneveld (links) feliciteert Phil Taylor met zijn veertiende wereldtitel. foto Max Nash/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60