Binnenland Onderzoek missie Irak 'niet zinnig' Iets langer slapen, Extra ambulances voor gevallen schaatsers in kop van Overijssel 4 j Maandag 5 januari 2009 PZC Premier Balkenende blijft tegen onderzoek naar besluitvorming. f(È ik H&B -z-iKi or-A c?eK ~tb doen/ Schaatsers moeten betalen voor redding, vindt Alphen a/d Rijn. AMSTERDAM - Premier Jan Peter Balkenende vindt een onderzoek naar de besluitvorming over de po litieke steun die Nederland gaf aan de Irak-inval in 2003 niet zinnig. In het tv-programma Buitenhof ketste hij gisteren opmerkingen voor een onderzoek af Oud-forma teur en partijgenoot Herman Wijf fels en oud-commandant der strijdkrachten Dick Berlijn hadden op onderzoek aangedrongen. De premier vroeg zich af wat een onderzoek nog toevoegt 'als er al zo veel informatie is gewisseld'. Hij wees erop dat de Tweede Ka mer de afgelopen jaren zestien keer over dit onderwerp heeft ge sproken. Daarnaast zijn er tien mo ties voor een onderzoek ingediend die allemaal zijn afgewezen. Balkenende zei af te wachten wat de Eerste Kamer zal doen. Een aan tal partijen in de Senaat is niet te vreden met de antwoorden op vra gen en bereidt nieuwe vragen voor. Maar de premier vindt de in formatievoorziening behoorlijk omvangrijk. Ambtelijke en andere De druk om onderzoek te doen naar de Nederlandse deelname aan de Irak-oorlog neemt toe. De premier vindt echter dat er al veel informatie is gegeven. Balkenende blijft tegen een onder zoek naar de Irak-oorlog. adviezen wil de Balkenende niet openbaar maken, omdat hij vindt dat het kabinet moet worden aan gesproken op de genomen beslui ten. Het kabinet is wat Balkenende be treft altijd constant in zijn redene ring over de steun aan de Ameri kaans-Britse inval in Irak. Het deert hem niet dat dit juist er gernis opwekt bij tegenstanders. Dat het door zijn afwijzingen van de aanhoudende verzoeken net lijkt alsof hij iets te verbergen heeft, is volgens de premier niet aan de orde. De steun aan de inval moet vol gens Balkenende worden gezien in het licht van de kennis en de poli tieke omstandigheden van toen. Tegenstanders van de inval en de Nederlandse steun daaraan doen dat volgens premier Balkenende niet. PETER Sergeant Winus Dorenbos werd niet goed gewekt toen hij in de Afghaanse provincie Uruzgan de wacht moest overnemen. Voor dat half uur langer slapen is hij aangeklaagd en naar huis gestuurd. door Marloes de Koning Hij -herinnert zich nog vaag hoe hij door de klamboe zag dat de por tofoon op de stoel naast zijn bed werd gezet. Ser geant Winus Dorenbos (35) had zichzelf ingeroosterd als wachtcom mandant van middernacht tot één uur 's ochtends, op de buitenpost in Chora. Nadat zijn voorganger hem had gewekt en het apparaat bij hem had neergezet, deed Do renbos op de automatische piloot een verbindingscheck met de por tofoon. Daarna moet hij zijn ver moeide hoofd weer hebben neer gelegd, reconstrueert hij. Het onbedoelde dutje dat volgde, houdt hem nu al vijftien maanden bezig, vertelt Dorenbos thuis in As sen. „Het volgende wat ik me kan herinneren is dat een luitenant binnenkwam en stond te foeteren: je moet eruit, dit is geen goede zaak." Dorenbos keek op zijn horloge en constateerde dat hij weer in slaap gevallen moest zijn, want het was ruim een half uur later. Hij deed het resterende deel.van zijn wacht en vertrok om vijf uur 's ochtends op patrouille. Na zijn terugkeer kreeg hij te horen dat intussen aan gifte was gedaan van het verzaken van de wacht. 'Je wordt gerepatri eerd'. Dorenbos is een ervaren militair. Hij was twee keer op missie in Bosnië, een keer in Irak en op die dag, 7 september 2007, net begon nen aan zijn tweede uitzending naar Afghanistan. In die periode werd er veel gevoch ten. De grootschalige slag om Cho ra ebde nog na. De buitenpost waar de eenheid zat waaraan Do renbos leiding gaf, lag midden in het gebied dat in een zware slag op de opstandelingen was vero verd. Het gebied dreigde opnieuw in handen van de Taliban te val len. Dorenbos praat nuchter over de werkdruk. Het ging 'niet heel soe pel' en was 'aardig druk'. Er was dagelijks vuurcontact en er moes ten voortdurend patrouilles wor den gehouden. Om zo veel moge- ZWOLLE - De ambulancediensten in het noordoosten van Nederland hebben zaterdag de handen vol ge had aan schaatsongelukken. Veer tien mensen zijn behandeld of naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek, meldde de Geneeskun dige Hulp bij Ongevallen en Ram pen (GHOR) zaterdagavond. In de kop van Overijssel werden extra ambulances ingezet om alle gewonden te hulp te kunnen schie ten. En dat bleek geen sinecure, want door de vele geparkeerde au to's hadden hulpverleners soms nogal wat moeite om slachtoffers te bereiken. Die lagen bovendien soms midden op een ijsvlakte. De hulpdiensten roepen schaat sers na zaterdag ook op hun auto zo te parkeren, dat er ruimte over blijft voor hulpdiensten. Mensen die zich ondanks waar schuwingen op dun ijs begeven en dan door het ijs zakken, moeten zelf de kosten van hun reddingso peratie betalen. Dat vindt brand- Medaillewinnaars van de eerste toertocht op natuurijs, op het op het Hen- schotermeer. foto Erik van 't Woud/ANP weercommandant Hans Zuidijk van Alphen aan den Rijn. De brandweer is de laatste tijd veel mensen te hulp gekomen die uit een wak of van het ijs moesten worden gehaald. Zuidijk wil met het gemeentebestuur gaan praten over de kosten van de winterse reddingsacties. De maatregel om zelf voor de kosten op te draaien, zou volgens Zuidijk wellicht ertoe kunnen leiden dat mensen niet langer het dunne ijs opgaan. Ongeveer 1500 mensen hebben za terdag deelgenomen aan de eerste toertocht op natuurijs. Die werd op het Henschotermeer bij Wou denberg geschaatst. De deelne mers konden twee tot twintig rondjes van twee kilometer afleg gen. Op enkele valpartijen na is het evenement goed verlopen. De Schaatsvereniging Wouden berg wilde het evenement ook gis teren houden, maar dat ging we gens de dooi niet door. Het is voor militairen soms moeilijk wakker te blijven tijdens een luwte in de gevechten. De militair op de foto heeft overigens niets te maken met de perikelen rond het slapen tijdens de wacht. foto Cynthia Boll/GPD 1 - r" 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4