Ontwikkelingswerk in crisisbeheer BenZeker Klimaatfonds beperkt uitstoot broeikasgassen De goedkoopste autoverzekering van Nederland? Werken in het fruit is gezond Bij beschikking van de rechtbank te Groningen, sector kanton, locatie Groningen, van 17 december 2008 is onder curatele gesteld wegens een geestelijke stoor nis Johan Willem Nijhof,geboren te Hengelo (Overijssel) op 13 maart 1951. wonende te 9726 HH Groningen, Van Brakelplein 48°, thans verblijvende in het Lentis te Zuidlaren, met benoeming van Wilhelmina Hendrika Louise Nijhof-te Peele, gebo ren te Eibergen op 7 mei 1919, wonende 7547 PB Enschede, Wullenweg 235, tot curator PZC Maandag 5 januari 2009 1 7 Zeeuwse hulpstichting krijgt internationaal voet aan de grond. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zes vlaggetjes prie men prominent op de wereldkaart van de stichting Expert Service In ternational Emergency Aid (Esiea). Voorzitter Frans Captijn kijkt er met trots naar. Ieder prik kertje staat voor een project van zijn 'deskundigennetwerk'. In nog geen jaar van de grond getild. De eerste internationale kroon past Captijn zelf Op de valreep van het oude jaar kreeg hij van de Europese Commissie de formele erkenning van onafhankelijk advi seur voor bestrijding van rampen, terrorisme en crisisbeheersing. „Als er ergens een klus is op dat ge bied, kunnen ze mij uitzenden voor ondersteuning." In dat geval wél bezoldigd. De directeur van de Veiligheidsre gio Zeeland maakt er geen geheim van dat hij de stichting ook nodig heeft voor zijn verdere persoonlij ke ontwikkeling. „Ik wil internatio naal de bühne op. Centen bij el kaar lullen en hup weer weg naar het volgende project. Dat is best wel een droom, ja." Captijn staat daarin niet alleen. Deskundigen van uiteenlopend pluimage hebben zich sinds de op richting februari vorig jaar aange meld voor een belangeloze inzet. Zo hangt aan twee van de Esiea-vlaggetjes het label van Vlis- singse ict-specialist Frans de Smit. In Roemenë helpt hij bij de opzet van een verbindingsnetwerk in ge worden gebruikt voor overleg. Op verzoek van de gemeente Zutphen en de provincie Gelderland gaat Esiea komende zomer ook aan de slag in de Oekraiense provincie Transkarpaten. Onder leiding van brandweercom mandant Henk Timmermans wor den lokale autoriteiten opgeleid en getraind in technische hulpverle ning en de voorbereiding op over stromingsrisico's. Binnen dat pro ject wordt tevens geprobeerd een 'Centen bij elkaar lullen en hup weer weg naar het volgende project' samenwerkingsverband op te bou wen met aangrenzende Roemeen se en Hongaarse provincies. De be doeling is dat de beoogde instruc teurs uit die landen ook in Zee land komen kijken hoe het hier is val van rampen. En in de Demo cratische Republiek Congo zet De Smit zijn kennis in voor het orga niseren van portofoonverkeer voor kortere afstanden, zodat daar niet steeds een mobiele telefoon moet Captijn: „En wie weet steken wij daar ook nog wat op. De wijze waarop ze nu met overstromingen van rivieren omgaan, ziet er mis schien lachwekkend uit, maar het werkt wel!" BenZeker.ni vergelijkt en helpt u op weg! Vrijwillige compensatie voor het uitvoeren van duurzame projecten. door Rinus Antonisse OVEZANDE - Het oprichten van een Zeeuws Klimaatfonds levert een belangrijke bijdrage aan een verantwoorde energiehuishouding bij bedrijven en instellingen in de provincie. Duurzaam en het kli maat zo min mogelijk belastend. Het fonds helpt bij het aanzienlijk verminderen van de uitstoot van het broeikasgas koolstofdioxide (CO2). Het uitgangspunt is het op vrijwillige basis compenseren van de C02-uitstoot - dichtbij huis. Dit gekoppeld aan het uitvoeren en ondersteunen van duurzame energie- en klimaatprojecten in Zeeland. Het initiatief voor het Zeeuws Duurzame Energie- en Klimaat fonds komt van adviesbureau Ad- Fair uit Ovezande. Het is door de provincie en Zeeuwse Milieu Fede ratie omarmd. Met bedrijven en in stellingen (onder meer Delta, Ra bobank, gemeenten) zijn al ge sprekken gevoerd. Later kunnen ook burgers zich aansluiten. Voor het beheer van het fonds wordt een stichting gevormd. De bedoe ling is binnenkort een startbijeen komst te houden. Het Klimaatfonds haakt in op de nationale doelstelling om de uit stoot van broeikasgassen drastisch terug te dringen. Een onderdeel daarvan is het stap voor stap kli maatneutraal maken van de ener giehuishouding bij bedrijven en in stellingen. Dat kan door beperking De Zeeuwse popgroep Blof heeft een eigen klimaat- en ontwikkelings fonds, het Umojafonds. archieffoto Ronald den Dekker van de energievraag, gebruik van duurzame energiebronnen als zon, water en wind en een zo doelma tig mogelijk gebruik van fossiele energiebronnen als gas, olie en ko len. Daarmee is C02-uitstoot niet helemaal te vermijden. Daar kan wat aan gedaan worden door com pensatie: elke ton uitgestoten CO2 wordt gecompenseerd door het aanplanten van bomen (of andere groene projecten) of in het investe ren in duurzame energiebronnen. In Nederland zijn al diverse bedrij- Provincie en ZMF omarmen het plan van bureau AdFair voor op richting van een Zeeuws klimaat fonds om een duurzame energie huishouding te bevorderen. ven die diensten aanbieden om de C02-uitstoot te compenseren (bij voorbeeld voor auto's, vliegreizen, energieverbruik). De Zeeuwse pop groep Blof heeft een eigen kli maat- en ontwikkelingsfonds (Umojafonds), waarmee energie- en waterprojecten in ontwikke lingslanden worden ondersteund. Het Zeeuwse Klimaatfonds richt zich op projecten in de provincie zelf. Via het systeem van emissie handel bestaat overigens voor gro te bedrijven al een verplichte CC>2-compensatie (in Zeeland on der meer Dow, EPZ en Yara). Zij kunnen C02-rechten aankopen om te voldoen aan uitstootvermin- dering. Het gaat om vrijkomende broeikasgassen bij de productiepro cessen en stroomopwekking. Volgens Ad Phernambucq van Ad- Fair is het beginsel van de compen satie eenvoudig. Elk bedrijf kan be rekenen hoe groot de jaarlijkse uit stoot van het directe energiever bruik (gas, stroom en reiskilome- ters) is. Voor elke ton C02-uit- stoot wordt jaarlijks een bepaald bedrag (gedacht wordt aan circa 20 euro) aan het Klimaatfonds be taald. Met dat geld worden com pensatieprojecten uitgevoerd. Als voorbeelden noemt Phernambucq zonnepanelen op school (gecombi neerd met lessen over energie en klimaat), duurzame energie voor strandpaviljoens, plaatsing kleine windmolens, toepassen led-ver lichting. En groene projecten als aanplant van klimaatbossen en ge bruik van braakliggende grond voor teelt snelgroeiend hout. Bij groene projecten liggen kansen voor de landbouw. ZOETERMEER - Fruit eten is goed voor de gezondheid, maar afgaand op het lage ziekteverzuim is wer ken in de sector dat ook. Uit cijfers van de agrarische arbodienst Sti- gas blijkt dat de eerste drie kwarta len van 2008 slechts 0,8 procent van de werknemers zich ziek meld de. In 2007 was dat nog 1 procent. „De fruitteelt heeft al jarenlang het laagste percentage thuisblijvers van alle agrarische sectoren", meldt het blad Fruitteelt. Frans Captijn (r) was vorige zomer in Roemenië om te helpen bij het opknappen van een brandweerkazerne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49