Ijsbaan heeft geen last van vorstperiode 'Ziekenhuis had zonder PZC Cees Freeke wil absoluut niet met Sluis trouwen Elk weekend prijs op het Podium Mededeling lees vind leef WëevmËïJ Zwart m 1 4 I Maandag 5 januari 2009 pzc Terneuzen on Ice trekt weer zo'n achtduizend schaatsliefhebbers. door Raymond de Frel terneuzen - De Stichting Terneu zen on Ice heeft niet of nauwelijks hinder ondervonden van de vorst periode. De ijsbaan op de Terneuzense Markt was gisteren voor het laatst bevolkt met schaatsliefhebbers. De achtste editie, de tweede jaargang met overkapping, was vergelijk baar met vorig jaar. „Ik heb nog geen overzicht van het totale be zoekersaantal, maar dat is vergelijk baar met de vorige editie", zegt penningmeester Jan Dieleman van Terneuzen on Ice. Toen bonden zo'n achtduizend mensen op de Markt de ijzers onder. De stichting koos vorig jaar voor het eerst voor een overkapping, omdat eerdere edities meer dan eens letterlijk in het water vielen. „De regen hebben we daarmee geë limineerd, maar dit jaar dook er opeens een concurrent op: vorst", aldus Dieleman. Natuurlijk kozen veel mensen de voorbije week voor een middagje op natuurijs, maar de ijsbaan bleef volgens Dieleman desondanks in trek. „Het was vast een ander ver haal geweest als we drie weken achter elkaar met vorst te maken hadden gehad." De stichting maakt deze weken de financiële balans op. De volgende editie moet zij het voor het eerst zonder steun van de gemeente Ter neuzen doen. Zo'n achtduizend schaatsliefheb bers leefden zich de voorbije weken uit op de ijsbaan op de Terneuzense Markt. Dat aantal is ongeveer gelijk aan vorig jaar. door Raymond de Frel zaamslag - Het Podium in Zaam- slag blijft zich in 2009 ook hoofd zakelijk op klassieke muziek rich ten, maar de aftrap van het voor jaarsprogramma wordt gegeven door een bluesformatie. De Zeeuw se rootsband Champagne Charlie bestijgt op zaterdag 17 januari de trappen van de voormalige gerefor meerde kerk om op de eerste ver dieping een intiem concert te ver zorgen. Organisatoren Joop de Pooter en Theo Hamelink gaan voort op de in 2007 ingeslagen weg: vrijwel elk weekend een concert 'voor een zo laag mogelijke prijs in een klein schalige en unieke setting'. Daarbij wordt meer dan eens ruimte gebo den aan lokaal talent. Zo geeft het Podium zaterdag 7 februari ruimte aan de Zaamslagse harmonie De Volharding en zangeres Sonja Broekaart. Wim Magré geeft op 14 februari een orgelconcert en op 28 februari vertellen inwoners van Zaamslag sterke verhalen tijdens de bonte avond 'Hoedt u voor de stropielekker'. Buurtvereniging Noord uit Zaamslag houdt op vrij dag 6 en zaterdag 7 maart de tonee luitvoering Tegenwind. Verder staan onder meer het barokensem- ble Eik en Linde (14 maart), Griek se bluestrio Palio Paréa (21 maart), een hommage aan Jacques Brei (4 april), ensemble Rossignol (3 mei) en Willem Vermandere (8 mei) op het programma. www.podiumvanzaamslag.nl. l.v.m. technisch onderhoud is onze lezersservice vandaag na 16.00 uur niet meer bereikbaar. Dat het stel niet zo veel om de au to geeft, is bij iedereen bekend. Hun huis is spie en span, maar die auto! Snoeppapiertjes, bladmu ziek, cd's, lege drinkpakjes, van al les kom je tegen. Dan krijgen ze het bericht dat ze naar een begrafenis moeten. De zwarte auto is grijs van het slik, dat kan echt niet. Hij moet daar- Tip? redactie@pzc.nl om gewassen worden en dat op een dag dat het waterkoud is. Vlug die emmer vol sop en naar buiten... Zo'n vijfentwintig minu ten later komt de heer des huizes weer scheldend binnen. Hij is inmiddels klaar met het was sen van zijn auto, dacht hij. Ja, zwart en glimmend was hij. De au to van de buurman! Terwijl midden-Zeeland worstelt met de toe komst van het gewenste ziekenhuismodel voor de regio, bestaat het hospitaal in Zeeuws-Vlaanderen twintig jaar. Reden voor een terugblik. Vandaag deel 1: het personeel. door Conny van Gremberghe terneuzen - Oorlog was het. In de jaren '80 van de vorige eeuw. De ziekenhuizen in Sluiskil, Hulst en Terneuzen moesten worden geof ferd voor een nieuw, groot streek ziekenhuis in Terneuzen. De locatie Oostburg zou moeten verworden tot een veredelde poli kliniek. En al die separate zieken- huisbestuurtjes, die moesten ver der onder één noemer. Althans, zó dacht de toenmalige zorggede- puteerde Wim Don erover. De Pv- dA'er schroomde niet om zijn ver haal uit te dragen. Het opdoeken van die kleine ziekenhuizen zou de zorg kwalitatief gezien een im puls geven. Daar was hij van over tuigd. In Hulst dachten bestuur en volk er wezenlijk anders over. Toen de Ziekenhuisfeiten provinciebestuurder ter plekke zijn verhaal kwam doen, werd hij bekogeld met tomaten. Ook in Ter neuzen en Sluiskil viel zijn plei dooi voor schaalvergroting -weinig verschillend van het verhaal dat Hans Simons tegenwoordig vaak bezigt- slecht. Verplegend perso neel voerde acties voor het be houd van de eigen instelling, in Hulst en Oostburg maakten comi tés zich druk om de toekomst en in de gemeenteraden werd be zorgd gesproken over de toekomst van de ziekenhuiszorg in de streek. Hoe het ook zij. Prinses Juliana opende begin 1989 het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Ter neuzen. Het was een van haar laat ste publieke optredens. Terugkijkend op de begintijd in de nieuwe instelling herinneren Peter van der Zanden, Jos de Block en li- se Acke, drie Zorgsaammedewer- kers die het proces van fusie en de wederopstanding van begin af aan hebben meegemaakt, de problema tisch start in Terneuzen. „Toen de ziekenhuizen samenkwamen hier, stonden er drie dezelfde machines bij elkaar, maar die moesten alle maal manueel worden bediend; er was niets geautomatiseerd. Alle uit slagen moesten met de hand ver werkt worden, die konden ge woon niet bijgehouden worden. Er lagen toen stapels uitslagen die nog geordend moesten worden. Felix Binicewicz foto Peter Nicoiai Had je er een nodig, dan moest je door de hele stapel heen wroeten. Als je dat vergelijkt met nu, nu we voor alles geaccrediteerd zijn, dan is dat een enorm verschil", weet Peter nog. Na de fusie vertrokken veel men sen uit de zorg. „Niet omdat ze ontslagen waren, wel omdat er in tern veel fricties waren. Verschil lende organisatie werden samenge voegd en dat was niet makkelijk, vertelt Ilse. Het imago van het nieuwe ziekenhuis was in de be- 'Een ontwikkeling waar veel mensen jaloers op kunnen zijn' ginjaren niet best. De directeuren (wijlen) Gerard Ramaeckers en ]o- han van der Heide wisten dat vrij snel te veranderen. Jos: „Ramae ckers was een strateeg. Hij zou een bepaalde bedrijfscultuur neerzet ten en niemand bracht 'm daar vanaf." Peter: „De iusie heeft positief uitge pakt. Als je kijkt naar dan hoge kwaliteitseisen waaraan ziekenhui zen moeten voldoen, dan stel ik: daar hadden we als kleine zieken huisjes nooit aan kunnen voldoen. Er kunnen niet van die kleintjes overeind blijven als je aan de kwa liteitseisen wilt voldoen. Dat wil niet zeggen dat er overal superzie kenhuizen moeten zijn. Dat ook weer niet, maar je moeten een mi nimale omvang hébben om zaken naar behoren te kunnen laten functioneren. Om op alle vragen antwoord te kunnen geven. Als zo'n organisatie te klein is, dan is het helemaal niet mogelijk. )os: „Zonder die fusie had dit zie kenhuis nooit de status gekregen die het nu heeft. Natuurlijk was er destijds weerstand tegen de fusie. Vooral in Hulst, maar dat werd vooral gevoed door het toenmalig bestuur, dat vasthield aan het feit dat Lidwina niet dicht mocht gaan. Het was nog maar kwart voor twaalf, werd er steeds gezegd, maar eigenlijk was het toen al kwart voor eind. Mensen waren gesetteld in de regio en dachten Raadslid LCF vreest dat gemeente Terneuzen met buren moet fuseren door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet zich met hand en tand verzetten tegen een fusie met haar buurgemeenten Huist en Sluis. Dat vindt het Terneuzense LCF- raadslid, Cees Freeke. Freeke refereert in een schrijven aan het college van burgemeester en wethouders in Terneuzen aan een voornemen om gemeenten te fuseren om effectiever te. functio neren. „De Vereniging van Neder landse Gemeenten legt de lat bij zestigduizend inwoners. Zeeuws- Vlaanderen verkeert in een positie dat dit getal leidt tot samenvoe ging van de gemeenten Terneu zen, Hulst en Sluis tot één Zeeuws-Vlaamse gemeente. Nu hebben we zo'n samenvoeging al eerder meegemaakt. Wie herin nert zich niet dat het negatieve sal do van Sas van Gent geheel ten las te van Terneuzen kwam. Dat resul teerde in veel gekrakeel in de ge meenteraad, die zich voor een fait accompli zag gesteld", verhaalt Freeke in zijn brief Hij ziet de bui nu al hangen. „De wethouder financiën bracht des tijds nog een zoveelste attaque, een voorbeeld, in stelling over een ruzie met je vrouw. Als je het een maal hebt goedgemaakt, begin jë Gemeenteraadslid Cees Freeke gruwelt van de gedachte dat de gemeente Terneuzen zou moe ten fuseren met de gemeente Sluis. niet meer opnieuw te zeuren", her innert Freeke zich. Hij wil die 'wijze les' nu in de praktijk brengen. Vooral als het om de gemeente Sluis gaat. De po litiek instabiele en financiële situa tie van de West-Zeeuws-Vlaamse buurman baart hem zorgen. „Een fusie met Sluis zit eraan te komen. Ik vind het niet op zijn plaats om alle missers van Sluis op te som men, die zijn toch al breed be kend. Maar om de vergelijking van de wethouder nu maar door te' trekken: met Sluis kan niet wor den getrouwd." Freeke wil daarom weten hoe groot het college de kans op een fu sie met Hulst en Sluis acht. Ook vraagt hij naar maatregelen om Terneuzen in te dekken tegen de deplorabele financiële positie van de gemeente Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40